Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » f » Fibranor 200 mg capsules/Фибранор

Fibranor 200 mg capsules/Фибранор

Оценете статията
(0 оценки)

Fibranor 200 mg capsules/Фибранор


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Fibranor 200 mg capsules/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Фибранор 200 mg капсули, твърди
Fibranor 200 mg capsules, hard

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка капсула съдържа 200 mg фенофибрат (fenofibrate)

За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Fibranor 200 mg capsules/

Твърда желатинова капсула
Твърда желатинова капсула с матово червенооранжево капаче и тяло пълно с бял до почти бял прах с малки агломерати, с отпечатано РМ200 върху капачето и тялото.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Терапевтични показания

Фенофибрат е показан като допълнение към диетата и други нефармакологични методи на лечение (напр. физически упражнения, намаляване на теглото) за следното:
- Лечение на тежка хипертриглицеридемия с или без нисък HDL холестерол
- Смесена хиперлипидемия, в случаите когато употребата на статини е противопоказана или не се понася добре.

4.2 Дозировка и начин на приложение

За перорално приложение.

За дози, които не са практични за тази дозова форма се предлагат други дозови и лекарствени форми.

Възрастни
При възрастни препоръчителната доза е една капсула от 200 mg, приемана веднъж дневно по време на хранене.

Фенофибрат трябва винаги да се приема с храна, защото се абсорбира по-слабо на гладно. Определените диетични изисквания преди терапията трябва да продължат.

Отговорът към терапията трябва да се мониторира като се определят стойностите на серумните липиди. Обикновено след лечение с фенофибрат настъпва бързо понижение на серумните нива на липидите, но лечението може да бъде спряно, ако в рамките на три месеца не се постигне адекватен отговор.

Деца
При деца препоръчителната доза е 67 mg микронизиран фенофибрат дневно/20 kg телесно тегло. Употребата на дозовата форма от 200 mg е противопоказана при деца (вж. точка 4.3).

Пациенти в старческа възраст
При пациенти в старческа възраст без бъбречно увреждане се препоръчва обичайната доза.

Пациенти с бъбречно увреждане
При пациенти с бъбречно увреждане е необходима редукция на дозата в зависимост от креатининовия клирънс, например:

Креатининов клирънс (ml/min) Дозировка
<60 Две капсули от 67 mg
<20 Една капсула от 67 mg


Чернодробно заболяване
Пациентите с чернодробно заболяване не са били проучвани.

4.3 Противопоказания/Fibranor 200 mg capsules/

- Свръхчувствителност към фенофибрат или към някое от помощните вещества
- Тежка чернодробна или бъбречна дисфункция
- Заболяване на жлъчния мехур
- Билиарна цироза
- Известни фотоалергични или фототоксични реакции по време на лечение с фибрати или кетопрофен
- Хроничен или остър панкреатит с изключение на случаите, при които острият панкреатит е вследствие на тежка хипертриглицеридемия
- Деца (вж. точка 4.2).

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Бъбречна функция
При бъбречна дисфункция, дозата на фенофибрат може да се нуждае от намаляване в зависимост от стойността на креатининовия клирънс (вж точка 4.2). При пациенти в старческа възраст с увредена бъбречна функция, трябва да се обсъди намаляване на дозата.

Чернодробна функция
При някои пациенти е било докладвано за повишаване на нивата на трансаминазите. В по-голямата част от случаите тези повишения са били преходни, леки и безсимптомни. Препоръчва се нивата на трансаминазите да се мониторират на всеки 3 месеца през първата година от лечението. Трябва да се обърне внимание на пациенти, които развиват повишение на трансаминазите и лечението трябва да се прекрати, ако ASAT  и ALAT се повишат повече от 3 пъти над горната граница на нормата или до 100 IU.

Панкреатит
При пациенти, приемащи фенофибрат е бил докладван панкреатит (вж. точки 4.3 и 4.8). Това може да се дължи на неуспех в лечението при пациенти с тежка хипертриглицеридемия, пряк ефект на активното вещество или вторичен ефект на жлъчните камъни, или образуване на жлъчна утайка, водещи до запушване на общия жлъчен проток.

Миопатия
След приложението на фибрата и други липидопонижаващи вещества са били съобщени случаи на мускулна токсичност, включително и много редки случаи на рабдомиолиза. Честотата на това заболяване нараства при хипоалбуминемия и предшестваща бъбречна недостатъчност. Мускулна токсичност трябва да бъде подозирана при пациенти с дифузна миалгия, миозит, мускулни крампи и слабост и/или изразено повишение на СРК (нива по-високи от 5 пъти над горната граница на нормата). В такива случаи лечението с фенофибрат трябва да бъде спряно.

Пациенти с предразполагащи фактори за развитие на миопатия и/или рабдомиолиза, включително възраст над 70 години, лична или фамилна анамнеза за наследствени мускулни заболявания, бъбречно увреждане, хипотиреоидизъм и прием на големи количества алкохол, могат да са с повишен риск от развитие на рабдомиолиза. При тези пациенти трябва внимателно да бъде преценено съотношението полза/риск от терапията с фенофибрат.

Рискът от мускулна токсичност може да бъде повишен, ако активното вещество се прилага заедно с други фибрати или инхибитори на HMG-CoA редуктазата, особено при предшестващо мускулно заболяване. Следователно, предписването на фенофибрат заедно със статин трябва да бъде запазено за пациенти с тежка комбинирана дислипидемия и висок сърдечно-съдов риск, без анамнеза за мускулно заболяване. Тази комбинация трябва да се използва предпазливо, а пациентите трябва да се наблюдават внимателно за признаци на мускулна токсичност.

За пациентите с хиперлипидемия, приемащи естрогени или контрацептиви, съдържащи естрогени, трябва да се изясни дали хиперлипидемията е първична или вторична по характер (възможно повишение на стойностите на липидите, дължащо се на перорален естроген).

Бъбречна функция
При повишаване нивата на креатинина с > 50% ГГН (горна граница на нормата), лечението трябва да бъде преустановено.
Препоръчително е през първите три месеца от лечението да се извършва измерване на креатинина.

При деца
Само наследствено заболяване (фамилна хиперлипидемия) оправдава ранното лечение, като хиперлипидемията трябва да бъде прецизно диагностицирана с генетични и лабораторни изследвания. Препоръчва се лечението да започне с контролирани ограничения в диетата за период не по-кратък от 3 месеца. Преминаване на лекарствена терапия трябва да се има предвид след препоръка от специалист и само при тежки форми с клинични прояви на атеросклероза и/или ксантоми и/или в случай, че пациентите са с атеросклеротично сърдечносъдово заболяване преди 40 годишна възраст.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Перорални антикоагуланти
Фенофибрат усилва ефекта на пероралните антикоагуланти и може да повиши риска от кървене. При започване на лечението се препоръчва дозата на антикоагуланта да бъде намалена с около една трета и след това постепенно да се адаптира съобразно INR, ако е необходимо. Заради това тази комбинация не се препоръчва.

Инхибитори на HMG-CoA редуктазата и други фибрати
Рискът от сериозна мускулна токсичност се повишава, ако фенофибрат се използва едновременно с HMG-CoA редуктазни инхибитори или други фибрати. Тази комбинирана терапия трябва да се прилага предпазливо, а пациентите подлежат на внимателно мониториране за прояви на мускулна токсичност (вж. точка 4.4).

Циклоспорин
По време на едновременното приложение на фенофибрат и циклоспорин са били докладвани няколко тежки случаи на обратимо увреждане на бъбречната функция. Бъбречната функция на такива пациенти трябва да бъде внимателно мониторирана, а лечението с фенофибрат трябва да се спре в случай на тежки отклонения в лабораторните показатели.

4.6 Бременност и кърмене

Няма адекватни данни за употребата на фенофибрат при бременни жени. Проучванията при животни не са показали тератогенни ефекти. В дози в диапазона за токсичност при майката са били установени ембриотоксични ефекти (вж. точка 5.3). Потенциалният риск при хора не е известен. Затова фенофибрат трябва да се използва по време на бременност само след внимателна преценка на съотношението полза/риск.

Няма данни за екскреция на фенофибрат и/или негови метаболити в кърмата. Следователно не трябва да се прилага на кърмещи жени.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Фенофибрат не повлиява или повлиява пренебрежимо способността за шофиране и работа с машини.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Fibranor 200 mg capsules/

Честотата на нежеланите лекарствени реакции е определена съобразно следната конвенция: много чести (>1/10); чести (>1/100 до <1/10); нечести (>1/1 000 до <1/100); редки (>1/10 000 до <1/1 000); много редки (<1/10 000), с неизвестна честота (честотата не може да бъде оценена от наличните данни).

Изследвания
Нечести: Повишаване на серумния креатинин и урея, което обикновено е леко

Нарушения на кръвта и лимфната система
Редки: Леко понижаване на хемоглобина и левкоцитите

Нарушения на нервната система
Редки: Главоболие, полова астения

Нарушения на ухото и лабиринта
Редки: Вертиго

Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения

Много редки: Интерстициални пневмопатии

Стомашно-чревни нарушения
Чести: Умерени по тежест храносмилателни, стомашни или чревни нарушения (коремна болка, гадене, повръщане, диария и флатуленция)
Нечести: Панкреатит*

Нарушения на кожата и подкожните тъкани
Нечести: Реакции като обриви, пруритус, уртикария или реакции на фоточувствителност
Редки: Алопеция
Много редки: Кожна фоточувствителност с еритема, образуване на мехури или нодули по изложените на слънчева или изкуствена UV (напр. кварцова лампа) светлина части от кожата в отделни случаи (дори след много месеци употреба без усложнения)

Нарушения на мускуло-скелетната система и съединителната тъкан
Редки: Мускулна токсичност (дифузна миалгия, миозит, мускулни крампи и слабост)
Много редки: Рабдомиолиза

Съдови нарушения
Нечести: Тромбоемболия (белодробна емболия, дълбока венозна тромбоза)*

Общи нарушения
Редки: Отпадналост

Хепатобилиарни нарушения
Чести: При някои пациенти може да се намерят умерено повишени нива на серумните трансаминази (вж. точка 4.4), но рядко интерферират с лечението
Нечести: Поява на камъни в жлъчния мехур
Много редки: Рядко са били докладвани епизоди на хепатит. При поява на симптоми показателни за хепатит (напр. жълтеница, пруритус), трябва да се проведат лабораторни изследвания за верификация и да се спре фенофибрата, ако е необходимо (вж. точка 4.4).

* В едно рандомизирано плацебо контролирано изпитване FIELD, проведено при 9 795 пациенти с тип 2 диабет е било наблюдавано статистически значимо повишаване на случаите на панкреатит при пациенти, получаващи фенофибрат спрямо пациентите с плацебо (0,8% спрямо 0,5%; р = 0,031). В същото изпитване е било докладвано за статистически значимо повишаване на честотата на белодробна емболия (0,7% в групата с плацебо спрямо 1,1% в групата с фенофибрат; р = 0,022) и статистически незначимо повишаване на честотата на дълбоката венозна тромбоза (плацебо: 1,0% [48/4 900 пациенти] спрямо фенофибрат 1,4% [67/4 895 пациенти]; р = 0,074).

4.9 Предозиране

Не са съобщени случаи на предозиране. Не е известен специфичен антидот. Ако се подозира предозиране, трябва да се приложат подходящо симптоматично лечение и поддържащи мерки. Фенофибрат не се отстранява чрез хемодиализа.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: Липидомодифициращи агенти, фибрати
АТС код:С10АВ05
Липидо понижаващите свойства на фенофибрат наблюдавани в клиничната практика са били обяснени in vivo при трансгенни мишки и в човешки хепатоцитни култури, чрез активиране на Peroxisome Proliferator Activated Receptor тип алфа (PPARα). Посредством този механизъм, фенофибрат повишава липолизата и елиминирането на атерогенните богати на.триглицериди
частици от плазмата, като се активира липопротеин липазата и намалява продукцията на апопротеин C ІІІ. Активирането на PPARa освен това индуцира повишаване на синтеза на апопротеини AІ и AІІ и HDL холестерола.

Епидемиологичните проучвания са показали положителна корелация между повишените нива на серумните липиди и повишения риск от исхемична болест на сърцето. Контролът на такава форма на дислипидемия е обяснението на лечението с фенофибрат. Все пак, възможните положителни ефекти и нежеланите реакции при дългосрочна употреба са все още предмет на научни дискусии. По тази причина предполагаемият положителен ефект на фенофибрат върху сърдечно-съдовата заболеваемост и смъртност все още не са доказани.

Клиничните изпитвания с фенофибрат постоянно доказват понижаване на нивата на LDL -холестерола и VLDL-холестерола. HDL-холестеролът често се повишава. Нивата на триглицеридите също се понижават. Това води до намаляване на съотношението на липопротеините с ниска и много ниска плътност спрямо HDL холестерол, което корелира с намаляване на атерогенния риск в епидемиологичните проучвания. Нивата на аполипопротеин А и аполипопротеин В са променени паралелно с нивата на HDL и LDL и VLDL респективно.

По време на лечението с фенофибрат е била наблюдавана регресия на ксантомите.

Плазмените нива на пикочната киселина се повишават в приблизително 20% от пациентите с хиперлипидемия, особено при фенотип IV. Фенофибрат притежава урикозуричен ефект и поради това може да е от допълнтелна полза за такива пациенти.

При пациентите с повишени нива на фибриноген и Lp(a) е установено значително понижение в тези показатели по време на клинични изпитвания с фенофибрат.

Има доказателства, че лечението с фибрати може да намали честотата на острите инциденти при исхемична болест на сърцето, но не е установено намаляване на общата смъртност при първична и вторична профилактика на сърдечно-съдови заболявания.

5.2 Фармакокинетични свойства

Абсорбция
Непромененото съединение не се открива в плазмата. Фенофибрановата киселина е основният плазмен метаболит. Пиковата плазмена концентрация се достига средно след период от 5 часа след дозиране.

Средната плазмена концентрация е 15 micrograms/ml за дневна доза от 200 mg микронизиран фенофибрат, еквивалентен на три капсули от 67 mg.

При непрекъсвано лечение се наблюдават нива в стационарно състояние.

Фенофибрановата киселина се свързва в голяма степен с плазмения албумин; може да измести антивитамин К съединенията от свързващото им място с протеините, и по този начин да потенцира техния антикоагулантен ефект.

Плазмен полуживот
Плазменият елиминационен полуживот на фенофибрановата киселина е приблизително 20 часа.

Метаболизъм и екскреция
Продуктът се екскретира в урината: 70% за 24 часа и 88% за 6 дни, като общата екскреция в урината и фецеса достига 93%. Фенофибрат се екскретира основно под формата на фенофибранова киселина и нейния глюкуронидов конюгат.

Кинетичните проучвания след многократно приложение са показали, че продуктът не акумулира.

Фенофибрановата киселина не се елиминира посредством хемодиализа.

5.3 Предклинични данни за безопасност

Проучванията за хронична токсичност са дали информация без значение за специфичната токсичност на фенофибрат.

Проучванията за мутагенност на фенофибрат са били негативни.

При плъхове и мишки употребата на високи дози е довела до поява на чернодробни тумори, които са се дължали на пероксизомна пролиферация. Тези промени са специфични за малки гризачи и не са били наблюдавани при други животински видове. Няма значение за терапевтичната употреба при хора.

Проучванията при мишки, плъхове и зайци не са показали тератогенни ефекти. В диапазона на токсични за майката дози са били установени ембротоксични ефекти. Във високи дози е било установено удължаване на гестационния период и затруднено раждане. Не са открити ефекти по отношение на фертилитета.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Съдържание на капсулата
Натриев лаурилсулфат
Повидон (К-25)
Прежелатинизирано царевично нишесте
Кросповидон (тип А)
Кроскармелоза натрий
Натриев нишестен гликолат (картофен)
Силициев диоксид, колоиден, безводен
Натриев стеарилфумарат

Обвивка на капсулата
Желатин
Титанов диоксид (El71)
Алюра червено АС
Мастило, съдържащо шеллак, железен оксид черен и пропиленгликол

6.2 Несъвместимости

Неприложимо.

6.3 Срок на годност

3 години.

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява в оригиналната опаковка, за да се предпази от светлина.
Съхранявайте блистерите в картонената кутия.

6.5 Данни за опаковката

Прозрачни РVС/РVDС - Алуминиеви блистери:
Опаковки от: 1, 20, 28, 30, 50, 60, 90, 100 или 300 (10 х 30) твърди желатинови капсули.
Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа

Няма специални изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Тева Фармасютикълс България ЕООД ул. "Н.В. Гогол" 15, ет. 1 София 1124 България

8. РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

Април 2010

Последна редакция Неделя, 12 Март 2023 21:55
eXTReMe Tracker