Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » n » Niaspan 375 mg tabl. prolong 375 mg x 14; x 28; x 56; x 98; x 105/Ниаспан

Niaspan 375 mg tabl. prolong 375 mg x 14; x 28; x 56; x 98; x 105/Ниаспан

Оценете статията
(0 оценки)

Niaspan  375 mg tabl. prolong 375 mg x  14; x 28; x 56; x 98; x 105/Ниаспан


Original PDF

Кратка характеристика на продукта/Niaspan  375 mg tabl. prolong 375 mg x  14; x 28; x 56; x 98; x 105/

1. Търговско име на лекарствения продукт

Niaspan 375 mg таблетки с удължено освобождаване
Niaspan 500 mg таблетки с удължено освобождаване
Niaspan 750 mg таблетки с удължено освобождаване
Niaspan 1000 mg таблетки с удължено освобождаване

2. Количествен и качествен състав

Всяка таблетка с удължено освобождаване съдържа 375 mg никотинова киселина.
Всяка таблетка с удължено освобождаване съдържа 500 mg никотинова киселина.
Всяка таблетка с удължено освобождаване съдържа 750 mg никотинова киселина.
Всяка таблетка с удължено освобождаване съдържа 1000 mg никотинова киселина.
За помощни вещества виж т. 6.1

3. Лекарствена форма/Niaspan  375 mg tabl. prolong 375 mg x  14; x 28; x 56; x 98; x 105/

Таблетка с удължено освобождаване.
Бяла до много светло сива таблетка с форма на капсула. Концентрацията е щампована от едната страна на всяка таблетка.

4. Клинични данни

4.1 Показания

Лечение на дислипидемия, особено при пациенти с комбинирана смесена дислипидемия, характеризираща се с повишени нива на LDL-холестерол и триглицериди и нисък HDL-холестерол, както и при пациенти с първична хиперхолестеринемия.
Никотинова киселина трябва да се използва при пациенти в комбинация с HMG-СоА инхибитори на редуктазата (статини), когато понижаващият ефект върху холестерола на HMG-СоА инхибитори на редуктазата като монотерапия е недостатъчен.
Никотинова киселина може да бъде използван като монотерапия само при пациенти с непоносимост към HMG-СоА инхибитори на редуктазата. Прилагането на диета и други не-фармакологични мерки (напр. упражнения, намаление на теглото) трябва да продължат по време на лечението с Никотинова киселина.

4.2 Дозировка и начин на употреба

Никотиновата киселина трябва да се приема преди лягане, след лека нискомаслена вечеря (напр. ябълка, обезмаслено кисело мляко, филия хляб), като дозите се определят индивидуално според реакцията на пациента-

Начална доза:
Лечението с никотинова киселина трябва да се започне с ниска доза и да се увеличава постепенно.
Препоръчителната схема на повишаване на дозите е показано в Таблица 1:
Таблица 1: Схема за повишаване на дозите


Седмица (и) Дозировка Дневна доза никотинова киселина
Начална схема на титриране

1

2

3

4-7




Niaspan 375 mg1 табл.
преди лягане
Niaspan 500 mg 1 табл.
преди лягане

Niaspan 750 mg 1 табл.
преди лягане
Niaspan 500 mg 2 табл.
Преди лягане

Niaspan 750 mg 2 табл.
Преди лягане
Niaspan 1000 mg 2 табл.
Преди лягане

375 mg

500 mg

750 mg

1000 mg

1500 mg

2000 mg





Поддържаща доза:
Препоръчителната поддържаща доза е 1000 mg (две таблетки от 500 mg) до 2000 mg (две таблетки от 1000 mg) еднократно дневно преди лягане, в зависимост от реакцията и поносимостта на пациента към лекарството. Ако реакцията към 1000 mg дневно е неадекватна, дозата може да бъде повишена до 1500 mg дневно и в последствие до 2000 mg дневно.
Дневната доза никотинова киселина не трябва да бъде повишавана повече от 500 mg на всеки 4-седмичен период след първоначалното титриране до 1000 mg. Максималната доза е 2000 mg дневно.
Различните концентрации никотинова киселина таблетки имат различна бионаличност и затова не са взаимозаменяеми.
Никотинова киселина не трябва да се заменя с други никотинови препарати, виж т. 4.4.
При пациенти, лекувани преди с други продукти, съдържащи никотинова киселина, лечението с никотинова киселина трябва да се започне с препоръчителната схема за повишаване на дозите. Поддържащата доза трябва впоследствие да се определи индивидуално спрямо реакцията на пациента. Ако лечението с никотинова киселина е прекъснато за известен период, възобновяването на терапията трябва да стане по схемата за повишаване на дозата.
Таблетките никотинова киселина не трябва да се чупят, мачкат или сдъвкват.

Бъбречно увреждане:
Не са проведени проучвания при пациенти с нарушена бъбречна функция, никотинова киселина трябва да се прилага с внимание при пациенти с бъбречно заболяване.

Чернодробно увреждане:

Не са проведени проучвания при пациенти с нарушена чернодробна функция. Никотинова киселина трябва да се прилага с внимание при пациенти с анамнеза за чернодробно заболяване и при такива, които консумират големи количества алкохол, виж т.4.4. Никотинова киселина е противопоказана при пациенти със значима чернодробна дисфункция, виж т.4.3.

Пациенти в напреднала възраст

Не е необходимо адаптиране на дозата.

Деца

Безопасността и ефективността на терапията с никотинова киселина при деца и юноши не са установени. Употреба при деца и юноши не се препоръчва.

Пол
Данните от кринични проучвания предполагат, че жените имат по висок хиполипидемичен отговор от мъжете при еквивалентни дози никотинова киселина.

4.3 Противопоказания/Niaspan  375 mg tabl. prolong 375 mg x  14; x 28; x 56; x 98; x 105/

Никотинова киселина е противопоказан при пациенти със:
- Свръхчуствителност към никотинова киселина или някое от помощните вещества, виж т. 6.1;
- Значима чернодробна дисфункция;
- Активна пептична язвена болест;
- Артериално кървене;
- Свръхчувствителност към никотинова киселина/ниацин или към някои от помощните вещества.

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Никотинова киселина не трябва да се заменя с други продукти с никотинова киселина. Когато се преминава от други продукти с никотинова киселина, терапията с никотинова киселина трябва да се започне с препоръчителната схема за повишаване на дозите, виж т.4.2.

Черен дроб

Продуктите с никотинова киселина/ниацин се свързват с анормални чернодробни изследвания. Тежка чернодробна токсичност, включваща остра чернодробна некроза, е наблюдавана при пациенти, приемащи продукти с никотинова киселина с продължително действие, вместо никотинова киселина с непосредствено действие. Тъй като фармакокинетиката на Никотинова киселина се различава от другите продукти с никотинова киселина, Никотинова киселина не трябва да се замества с тях. Специалните предупреждения и предпазни мерки при употреба, описани в КХП на HMG-СоА инибитори на редуктазата трябва също да се имат предвид.

Когато никотиновата киселина се използва при пациенти, които консумират големи количества алкохол и/или имат в анамнезата си чернодробно заболяване се препоръчна повишено внимание.

Наблюдавани са повишени нива на чернодробните трансаминази при лечение с никотинова киселина, които изглежда не са свързани с продължителността на лечението; елевацията на нивата на AST вероятно е дозозависима. Въпреки това, елевацията на трансаминазите е обратима при прекратяване на лечението с никотинова киселина.

Чернодробни изследвания, включващи AST и ALT, трябва да се правят периодично при всички пациенти по време на лечението с никотинова киселина, както и преди него, в случай на анамнеза и/или симптоми на чернодробна дисфункция (напр. жълтеница, гадене, треска и/или физическо неразположение). Ако нивата на трансаминазите се покачват, особено ако се повишат до три пъти над нормалните нива, приемът на лекарственият продукт трябва да се спре.

Скелетна мускулатура:
Единични съобщения за рабдомиолиза при пациенти на комбинирана терапия с Никотинова киселина и HMG-CoA инхибитори на редуктазата, са получавани от спонтанни доклади. Лекарите, възнамеряващи да комбинират лечението с HMG-СоА инхибитори на редуктазата и никотинова киселина трябва внимателно да преценят потенциалните ползи и рискове и внимателно на наблюдават пациентите за всякакви симптоми на рабдомиолиза, напр. мускулна болка, чувствителност или слабост. Това се отнася особено за първите месеци на терапията и по време на всички периоди на увеличаване дозата на някое от лекарствата. В такива случаи трябва да се обмисли необходимостта от периодично изследване на серумната креатин фосфокиназа (СРК) и калия. Нивото на СРК трябва да се определи преди започване на такава комбинация при пациенти, които имат предразполагащи фактори за развитие на рабдомиолиза, като:
- бъбречно нарушение;
- хипотиреои дизъм;
- злоупотреба с алкохол;
- възраст над 70 години;
- лична или семейна история за наследствени мускулни нарушения;
- анамнеза за мускулна токсичност с фибрати или HMG-CoA инхибитор на редуктазата.
Мускулно увреждане трябва да се има пред вид при всеки пациент с дифузна миалгия, мускулна слабост и/или съществено повишение на мускулните СК нива (>5 х ULN). При тези условия лечението трябва да се спре. Указанията за предписване (КХП) на HMG-CoA инибитори на редуктазата трябва също да се имат предвид.

Глюкозен интолеранс (непоносимост)

Никтинова киселина/ниацин могат са повишат нивата на кръвната глюкоза на гладно. Необходимо е често мониториране на глюкозата в кръвта, за да се установи, че продуктът не проявава нежелани реакции.
Диабетици и потенциални лица с диабет трябва да се наблюдават внимателно, тъй като при тях може да има дозо-зависимо повишение на глюкозния интолеранс. Може да е необходима промяна на диетата и/или дозата на пероралните антидиабетични средства и/или инсулина.

Нестабилна стенокардия и остър миокарден инфаркт
Препоръчва се особено внимание, когато никотинова киселина се използва при пациенти с нестабилна стенокардия или при остра фаза на миокарден инфаркт, особено когато такива пациенти получават и вазоактивни лекарствени продукти като нитрати, калциеви антагонисти или адреноблокиращи средства.

Пикочна киселина

При лечение с никотинова киселина се увеличава нивото на пикочната киселина. Препоръчително е наблюдение на пациентите, предразположени към подагра.

Кръвосъсирване
Никотинова киселина може да повлияе на броя на тромбоцитите и протромбиновото време, виж т.4.5. За пациенти, които ще бъдат подложени на хирургична интервенция, е необходима внимателна преценка. Трябва да се внимава и в случаите на комбинирано лечение с никотинова киселина и антикоагуланти; пациентите, получаващи антикоагуланти, трябва редовно да се изследват за протромбиново време и брой на тромбоцити.

Никотиновата киселина е свързана със слабо, но статистически значимо дозо-зависимо спадане на броя на тромбоцитите (средно -11% при 2000 mg). Като допълнение, никотиновата киселина е свързана със слабо, но статистически значимо повишение на протромбиноовото време (средно +4%).

Хипофосфатемия
Никотинова киселина се свързва с намаления на нивата на фосфора. Въпреки че тези намаления са преходни, се препоръчва наблюдение на нивата на фосфора при пациенти с риск от хипофосфатемия.

Други

Пациенти с анамнеза за хепатит, чернодробно-жлъчно заболяване или пептична язва, трябва внимателно да се набюдават по време на терапията с никотинова киселина.

4.5 Взаимодействия с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействия

По време на приема на никотинова киселина трябва да се избягва консумацията на алкохол и горещи напитки, поради опасността от увеличаване на нежеланите лекарствени реакции на зачервяване и пруритус.

Когато никотинова киселина се прилага едновременно с антикоагуланти, протромбиновото време и броя на тромбоцитите трябва внимателно да се следят.

Никотиновата киселина може да потенцира хипотензивния ефект на ганглиоблокиращите средства, напр. трансдермален никотин или вазоактивни лекарствени продукти като нитрати, калциеви антагонисти или адреноблокери.

Лекарствени продукти или добавки, които се прилагат за свързване на някои жлъчни соли, взаимодействат с други перорално прилагани лекарствени продукти и трябва да се приемат отделно (виж също и информацията за предписване на съответния продукт (КХП).

Резултати от изследвания in vitro предполагат, че свързващите жлъчните соли смоли имат висок капацитет на свързване на никотинова киселина/ниацин, затова е необходим интервал от 4 до 6 часа, или колкото е възможно по-дълъг, между приема на свързващите жлъчните соли смоли и приема на никотинова киселина.

Никотиновата киселина/ниацин може да доведе до фалшива елевация на някои флуорометрични стойности на катехоламините в плазмата и урината.

Никотиновата киселина може също така да даде фалшиви положителни реакции с разтвор на меден сулфат (реагент на Бенедикт) при тестове за глюкоза в урината.

Комбинацията на никотинова киселина с HMG-CoA инхибитори на редуктазата (статини) може да увеличи риска от миопатия и рабдомиолиза (виж и т.4.4). Указанията за предписване (КХП) на HMG-CoA инибитори на редуктазата трябва също да се имат предвид.

Едновременният прием на аспирин може да понижи метаболитния клирънс на никотинова киселина. Клиничното значение на тази находка не е ясно.

Витамини и някои хранителни добавки, съдържащи големи дози ниацин или подобни съставки като никотинамид, могат да потенцират нежелани реакции на никотиновата киселина.

4.6 Бременност и кърмене

Бременност:
Не е известно дали никотиновата киселина/ниацин в дози, обичайно използвани при липидни нарушения, може да причини увреждане на плода, когато се прилага при бременни жени и да повлияе на репродуктивната способност. Опитите при животни са непълни, виж т.5.3.
Никотинова киселина не трябва да се предписва на бременни жени, освен ако не е крайно необходимо.

Кърмене:

Има съобщения, че никотиновата киселина преминава в кърмата. Поради риска от сериозни нежелани лекарствени реакции при кърмачетата от липидо-променящите дози на никотиновата киселина, трябва да се вземе решение дали да се спре кърменето или да се спре лекарствения продукт, като се вземе предвид важността на лекарството за майката. Не са провеждани изследвания с никотинова киселина при кърмещи майки.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Никотинова киселина има незначително или въобще няма влияние върху способността за шофиране и работа с машини.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Niaspan  375 mg tabl. prolong 375 mg x  14; x 28; x 56; x 98; x 105/

Зачервяване
При плацебо контролирани клинични проучвания с никотинова киселина, случаите на зачервяване (т.е. загряване, червенина, сърбеж и/или изтръпване) са най-честите нежелани лекарствени реакции, наблюдавани при лечението с никотинова киселина (съобщавани при 88% от пациентите). При тези проучвания по-малко от 6% от пациентите, приемащи никотинова киселина, спират лечението поради зачервяване.
В сравнение с никотиновата киселина в лекарствени форми с непосредствено освобождаване, по-малко случаи на зачервяване са съобщени при пациентите, които получават никотинова киселина в лекарствени форми с удължено освобождаване, въпреки че броят на пациентите е сходен. След четириседмична поддържаща терапия с никотинова киселина при дневни дози 1500 mg, честотата на зачервяване през този период е средно 1,88 случая на пациент. В повечето случаи зачервяване се появява в началото на лечението и по време на дозираното титриране. Вероятно то се предизвиква от освобождаване на простагландин В2. Поносимостта към него обикновено се развива в продължение на неколкоседмичния лечебен курс.
Спонтанни съобщения за нежелани лекарствени реакции предупреждават, че в редки случаи, зачервяването може да е по-силно и да е придружено от симптоми на замайване, тахикардия, сърцебиене, затруднено дишане, изпотяване, втрисане и/или едема, които в редки случаи могат да доведат до синкоп. В такива случаи трябва да се назначи медикаментозно лечение.

Реакции на свръхчувствителност
Реакции на свръхчувствителност са съобщавани много рядко. Те се характеризират със симптоми като генерализирана екзантема, зачервяване, уртикария, везикулобулозен обрив, ангиоедема, ларингоспазъм, диспнея, хипотония и циркулационен колапс. В такива случаи трябва да се назначи медикаментозно лечение.

Следните нежелани лекарствени реакции са наблюдавани при клинични изпитвания или при рутинна терапия, при пациенти получаващи препоръчителни дневни поддържащи дози (1000, 1500 и 2000 пщ) никотинова киселина. Те са класифицирани по системи и органи, групирани по честота (много чести >1/10; чести >1/100, <1/10, не чести >1/1000, <100; редки >1 /10000, <1/1000; много редки <1/10000, включително изолирани случаи). По принцип, появите на нежелани лекарствени реакции са по-чести при жени, отколкото при мъже (Виж табл. 2) /" :
Таблица 2: Нежелани лекарствени реакции

Клас орган Много чести >1/10 Чести >1/100, <1/10 Не много чести >1/1,000, <1/100 Редки >1/10,000, <1/1,000 Много редки <1/10,000, вкл. изолирани случаи
Нарушения на имунната система



Реакция на свръхчувствителност
Метаболизъм и нарушения на храненето


Намален глюкозен толеранс Анорексия
Подагра
Психиатрични нарушения


Безсъние Нервност
Нарушения на нервната система

Главоболие, замайване Синкоп Парестезия Мигрена
Нарушения на зрението


Зрителни смущения Токсична амблиопия, Цистоидна макуларна едема
Сърдечни нарушения

Тахикардия, сърцебиене
Предсърдно трептене, Други сърдечни аритмии
Съдови нарушения зачервяване (загряване, червенина, сърбеж, изтръпване )

Хипотония, статична хипотония Колапс
Респираторни, торакални и медиастинални нарушения

диспнея Ринит
Гастроинтестинални нарушения
Диария, гадене, повръщане, абдоминална болка, диспепсия
Метеоризъм оригване Активиране на пептични язви, образуване на пептични язви
Чернодробно-жлъчни нарушения



Жълтеница
Кожни нарушения и нарушения на подкожните тъкани
Пруритус, обрив Изпотяване, Генерализирна екзантема, уртикария, суха кожа Лицева едема, Везикулобулозен обрив, Макулопапуларен обрив Хиперпигментация, Акантозис нигриканс
Нарушения на скелетно-мускулната, и съединителната тъкан


Спазми на краката, Миалгия, миопатия, миастения
Общи нарушения и състояния на мястото на приложение

Болка, астения, втрисане, периферен оток Болки в гърдите
Изследвания

Повишаване на серумните транс-аминази(АБТ, ALT) алкална фосфатаза, общ билирубин, LDH, амилаза, глюкоза на гладно, пикочна киселина; слабо понижение на броя на тромбоцитите, удължение на протромбинов ото време, намаление на фосфора Увеличаване на CK

Нежелани реакции от постмаркетингов опит
Следните нежелани реакции са докладвани от постмаркетингов опит с никотинова киселина. Те са представени по система-орган клас класификацията.

Нарушения на нервната система:
чувство на парене, усещане за парене по кожата.

Нарушения на очите:
двойно виждане

Жлъчно-чернодробни нарушения:
хепатит

Нарушения на кожата и подкожната тъкан:
обезцветяване на кожата.

4.9 Предозиране

Информацията за остро предозиране с Никотинова киселина при хора е ограничена. Признаците и симптомите на остро предозиране се очаква да бъдат като при засилен фармакологичен ефект: силно зачервяване, гадене/повръщане, диария, диспепсия, замайване, синкоп, хипотония, потенциални сърдечни аритмии и клинични лабораторни аномалии, включващи повишени стойности при изследване на чернодробната функция. Пациентът трябва да бъде внимателно наблюдаван и да се приложи поддържащо лечение. Наличната информация относно възможността за диализа на никотинова киселина не е достатъчна.

5. Фармакологични данни

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: никотинова киселина
АТС код: C10AD02.
Никотиновата киселина е водоразтворим витамин В-комплекс, който е естествена съставка на храната. Човешкото тяло не е изцяло зависимо от хранителните източници на никотинова киселина, тъй като тя може да бъде произведена от триптофан.
Механизмът на действие, чрез който никотиновата киселина променя липидния профил, не е напълно разкрит. Въпреки това, е установено, че никотиновата киселина инхибира освобождаването на свободните мастни киселини от адипозната тъкан, което води до достигане на по-малко мастни киселини до черния дроб. Тъй като по-малко мастни киселини се транспортират до черния дроб, по-малко се естерифицират до триглицериди, които след това се включват в VLDL. Това може да доведе до намаление синтеза на LDL. Чрез повишаване на липопротеиновата липазна активност, никотиновата киселина може да увеличи степента на отстраняване на хиломикрон триглицеридите от плазмата. По този начин никотиновата киселина намалява степента на чернодробната синтеза на VLDL и в последствие на LDL. Изглежда, че никотиновата киселина не влияе върху фекалната екскреция на мазнини, стероли или жлъчни киселини.

В препоръчителните поддържащи дози, никотинова киселина (но не никотинамид) води до клинично намаляване съотношението на общия холестерол към HDL (-17% до -27%), LDL (-8% до -16%), триглицериди (14%  до -35%), с повишение на HDL (16% до %). В допълнение на горепосоченото намаление на нивата на LDL, никотиновата киселина води до промяна в състава на LDL: от малки плътни LDL частици (основен атерогенен липрпротеин) до големи, по-леки LDL частици (по-малко атерогенни). Повишаването на HDL
също се свързва с промяна в разпределението на HDL под-фракции, включващо повишаване съотношението на HDL2 към HDL3, като протективния ефект на HDL се дължи основно на HDL2. Нещо повече, никотиновата киселина повишава серумните нива на аполипопротеина Al (Аро 1), един от двата главни липопротеини на HDL, докато намалява концентрациите на аполипопротеин В-100 (Аро В), главната протеинова съставка на VLDL (липопротеин с много ниска плътност) и LDL фракциите, за които е известно, че имат съществена роля в атерогенезата. Серумните нива на липопротеин a, [Lp(a)], който много наподобява LDL, но се счита като независим рисков фактор за коронарно сърдечно заболяване, също значително се редуцират от Никотинова киселина. Данните от клиничните изпитвания предполагат, че еквивалентни дози никотинова киселина имат силен хиполипидемичен ефект при жени, отколкото при мъже.
Няма специфични проучвания върху комбинацията на Никотинова киселина със статини (HMG-CoA инхибитори на редуктазата).
Благоприятният ефект на никотинова киселина върху заболеваемостта и смъртността не е напълно установен. Въпреки това са налични съответни клинични данни за никотинова киселина с непосредствено освобождаване (IR).

5.2 Фармакокинетични свойства

Резорбция
Никотиновата киселина се абсорбира бързо и в голяма степен, когато се прилага перорално (най-малко 60-76% от дозата).
Пикът на равновесните концентрации на никотинова киселина са 0.6, 4.9 и 15.5 mcg/ml след дози от 1000, 1500 и 2000 mg кикотинова киселина еднократно дневно (давани, съответно, като две 500 mg, две 750 mg и две 1000 mg таблетки).
Проучвания върху бионаличността на еднократна доза показват, че различните концентрации никотинова киселина таблетки не са взаимозаменяеми.

Разпределение

Опитите при мишки, използващи радиоактивна никотинова киселина, показват, че никотиновата киселина и нейните метаболити се концентрират в черния дроб, бъбреците и мастната тъкан.

Метаболизъм
Фармакокинетичният профил на никотиновата киселина е сложен поради бързия и обширен first-pass метаболизъм, който е разновиден и дозово специфичен. При хората един от механизмите (Път 1) е чрез просто конюгиране с глицин до никотинпикочна киселина (NUA). След това NUA се екскретира с урината, като малки количества се метаболизират обратно до никотинова киселина. Има доказателства, предполагащи че метаболизмът на никотинова киселина по този път води до зачервяване. По другия механизъм (Път 2) се образува никотинамид аденин динуклеотид (NAD). Преобладаване на метаболизъм по Път 2 може да доведе до хепатотоксичност. Не е изяснено дали никотинамид се образува като прекурсор на или след синтез на NAD. Никотинамид по-нататък се метаболизира поне до N-methylnicotijiamide (MNA) и nicotinamide N-oxide (NNO). MNA по-нататък се метаболизира до две други съединения, N-methyl-2-pyridone-5-carboxamide (2PY) и N-methyl-4-pyridone-5- carboxamide (4РY). При хората образуването на 2РУ явно преобладава пред 4РY. При дозите, прилагани за лечение на хиперлипидемия, тези пътища на метаболизиране са наситени, което обяснява нелинейното взаимоотношение между дозата никотинова киселина и плазмените концентрации след приложение на многократна доза кикотинова киселина.
Никотинамид няма хиполипидемична активност. Активността на другите метаболити не е известна.

Елиминиране
Никотиновата киселина и нейните метаболити се елиминират бързо с урината. След еднократни и многократни дози, приблизително 60-76% от приложената доза като кикотинова киселина се откриват в урината като никотинова киселина и метаболити; до 12% се установяват като непроменена никотинова киселина след многократно дозиране. Съотношението на метаболитите, отделени в урината, зависи от приложената доза.

Полови различия
Стабилните плазмени концентрации на никотиновата киселина и метаболитите след приложение на кикотинова киселина са, по принцип, по-високи при жени, отколкото при мъже, като степента на разликата, варира в зависимост от дозата и метаболита. Възстановяването на никотиновата киселина и метаболити в урината е по принцип сходно при мъжете и жените, което показва, че абсорбцията е подобна и за двата пола. Наблюдаваните разлики при половете в плазмените нива на никотиновата киселина и нейните метаболити, може да се дължи на полово-специфични разлики в метаболизиращата степен или обема на разпределение.

Лекарствени взаимодействия

Ловастатин
Когато никотиновата киселина ив доза 2000 mg и ловастатин се 40 mg се прилагани едновременно, никотиновата киселина повишава Сmах и АuС на ловастатин с 2% и 14%, съответно, и понижава Стах и АuС на ловастатин с bу 22% и 2%, съответно. Ловастатин е редуцирал бионаличността на никотиновата киселина с 2-3%.

Симвастатин
Когато никотиновата киселина в доза 2000 mg и симвастатин 40 mg са прилагани заедно, никотиновата киселина повишава стойностите на Сmах и АuС с 1% и 9%,съответно, и Сmах и АuС на симвастатин с 2% и 18%, съответно. Симвастатни намалява бионаличността на никотиновата киселина с 2%.
Лекарствени продукти или добавки, които се прилагат за свързване на някои жлъчни соли
Проведено е in vitro проучване за изследване на свързващата способност на никотиновата киселина с колестипол и холестирамин. Около 98% от наличната никотинова киселина се свързва с колестипол, a 10 до 30% се свързва с холестирамин. > '

5.3 Предклинични данни за безопасност

Никотиновата киселина показва слаба токсичност при обичайните опити при животни.
Женски зайци са дозирани с 0.3 g никотинова киселина дневно в периода преди зачеване до кърмене, като потомството им е без тератогенни ефекти. Допълнителни специфични опити върху репродуктивността при животни не са провеждани с никотинова киселина или Никотинова киселина. Изследвания при мишки не показват канцерогенни действия, свързани с лечението и не повлияват преживяемостта след приложение на високи дози никотинова киселина.

6. Фармацевтични данни

6.1 Списък на помощните вещества и техните количества

Niaspan 375 mg:
Hypromellose - 188,70 mg
Povidone -12,90 mg
Stearic acid - 5,80 mg

Niaspan 500 mg:
Hypromellose- 185,20 mg
Povidone -17,00 mg
Stearic acid - 7,10 mg

Niaspan 750 mg:
Hypromellose- 183,10 mg
Povidone -25,80 mg
Stearic acid - 9,70 mg

Niaspan 1000 mg:
Hypromellose - 154,04 mg
Povidone -34.48 mg
Stearic acid - 12,06 mg

6.2 Физико-химични несъвместимости

Няма

6.3 Срок на годност

3 години

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява до 25°С.
Да се съхранява в оригиналната опаковка и да се предпазва от влага.

6.5 Данни за опаковката

PVC/Chlortrifluoroethylene/PЕ/Aluminium блистери х 7; х 14 бр. табл. в блистер. Опаковки по 14, 28, 56, 98 и 105 бр. табл.

6.6 Препоръки при употреба

Няма специални изисквания

7. Име и адрес на притежателя на разрешението за употреба

Abbott Laboratories Ltd. Queenborough, Kent, ME 11EL Обединено Кралство

8. Регистрационен номер

Niaspan 375 mg - 200501/08.03.2005
Niaspan 500 mg - 20050127/08.03.2005
Niaspan 750 mg - 20050128/08.03.2005
Niaspan 1000 mg - 20050129/08.03.2005

9. Дата на актуализация на текста:

Март 2010

Последна редакция Понеделник, 25 Юни 2018 18:28
eXTReMe Tracker