КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Levofloxan 5 mg/ml eye drops, solution/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
ЛЕВОФЛОКСАН капки за очи, разтвор 5 ml
LEVOFLOXAN eye drops, solution 5 ml
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Активно вещество в 1 ml разтвор: левофлоксацин хемихидрат (levofloxacin hemihydrate) 5.12 mg, екв. на левофлоксацин (levofloxacin) 5 mg
За пълния списък на помощните вещества, вж. 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Levofloxan 5 mg/ml eye drops, solution/
Капки за очи, разтвор.
Външен вид - бистър, светложълт до светло зеленикаво-жълт разтвор, без видими частици.
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1. Терапевтични показания
Етиологично лечение на повърхностни инфекции на окото при пациенти на възраст над 1 година, причинени от чувствителни към действието на левофлоксацин микроорганизми.
При започване на лечение с този продукт е необходимо да се вземат под внимание националните и/или локалните насоки за правилното приложение на антибактериалните продукти.
4.2. Дозировка и начин на приложение
Възрастни и деца над 1 година
В първите два дни в засегнатото око/очи се поставят 1-2 капки разтвор на всеки два часа, като последното приложение трябва да се извършва непосредствено в часовете преди сън.
В следващите дни в засегнатото око/очи се поставят по 1-2 капки разтвор 4 пъти дневно.
Продължителността на лечението зависи от тежестта и протичането на
заболяването, като обикновено то продължава средно 5 дни.
Лица в напреднала възраст
Не се налага промяна в препоръчваната доза.
4.3. Противопоказания/Levofloxan 5 mg/ml eye drops, solution/
- свръхчувствителност към левофлоксацин, други хинолони или някое от помощните вещества;
- деца на възраст под 1 година;
4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Безопасността и ефикасността на продукта при лечение на язва на роговицата и офталмия не са установени.
Продуктът е предназначен само за локално приложение в окото. Разтворът не трябва да се инжектира субконюнктивално или да се въвежда директно в предна очна камера.
Възможно е понякога да се развие реакция на свръхчувствителност, която да се прояви с локално дразнене, сърбеж, зачервяване и сълзотечение, което изисква незабавно прекратяване приложението на продукта.
Подобно на други антибактериални средства и този продукт при продължително приложение може да доведе до суперинфекции в резултат на свръхрастеж на нечувствителни микроорганизми, включително гъбички. В случай, че първичната инфекция се влоши или не настъпва клинично подобрение в очакваните срокове е необходимо да се обсъди прекратяване на лечението с този продукт и назначаване на алтернативна терапия. По време на лечение не се препоръчва носенето на контактни лещи. При пациенти, при които лечението включва и други продукти за локално приложение в окото, е необходимо между отделните приложения да се осигури интервал от поне 15 минути.
Готовият лекарствен продукт съдържа като помощно вещество бензалкониев хлорид, който може да причини дразнене на окото.
При поставяне на разтвора в окото, върхът на гутатора не трябва да влиза в контакт с окото и околните тъкани с оглед предотвратяване на неговото замърсяване.
4.5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Известно е, че максималните плазмени концентрации, които се създават след локално приложение на левофлоксацин очни капки са приблизително 1000 пъти по-ниски от тези при системно приложение, поради което известните лекарствени взаимодействия на левофлоксацин след системно приложение не са релевантни за този продукт.
При пациенти, при които е необходимо едновременно лечение с няколко офталмологични продука се препоръчва отделните лекарства да се прилагат в интервал от поне 15 минути с оглед избягване на евентуални взаимодействия между тях.
4.6. Бременност и кърмене
Бременност
Няма данни от представителни контролирани изпитвания при хора. Продуктът трябва да се прилага след преценка на съотношението очаквана полза за майката/потенциален риск за плода. Известно е, че системно прилаганият левофлоксацин може да доведе до нарушения в образуването на хрущялната тъкан при растящия организъм.
Кърмене
Няма данни относно степента на излъчване на левофлоксацин в майчиното мляко, поради което продуктът трябва да се прилага след преценка на съотношението очаквана полза за майката/потенциален риск за новороденото.
4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Поради възможни ефекти върху зрението като замъгляване, сълзотечение непосредствено след приложението на продукта, е необходимо пациентът да бъде посъветван да изчака тяхното отзвучаване преди да пристъпи към шофиране или работа с машини.
4.8. Нежелани лекарствени реакции/Levofloxan 5 mg/ml eye drops, solution/
Посочената честота на нежеланите лекарствени реакции, свързани с
приложението на левофлоксацин е съобразно следната класификация:
Много чести > 1/10
Чести > 1/100, < 1/10
Не чести > 1/1 000, < 1/100
Редки > 1/10 000, < 1/1000
Много редки < 1/10 000
При средно 10% от пациентите се наблюдават нежелани лекарствени реакции, като обикновено те са леки или умерени по тежест, имат преходен характер и са локализирани най-често в окото.
Нарушения на окото
Чести - парене, намалена зрителна острота и мукозна секреция.
Редки - слепване на клепачите, хемоза, конюнктивална папиларна реакция, оток на клепачите, очен дискомфорт, сърбеж и болка в окото, инекция на конюнктивата, сухота в окото, еритем на клепача, фотофобия.
Нарушения на имунната система
Редки - общи алергични реакции, вкл. кожен обрив
Много редки - единични съобщения за анафилаксия
Нарушения на нервната система
Редки - главоболие
Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения
Редки - ринит
Много редки - единични съобщения за ларингеален оток
4.9. Предозиране
Симптоми
Няма данни за предозиране с продукта, даже и в случаи на случайно поглъщане на съдържимото на флакона, тъй като количеството на активното вещество в него е много малко.
Лечение
При прилагане на по-голямо от необходимото количество се препоръчва обилно изплакване на окото/очите с преварена вода със стайна температура
5.ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1. Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична група: Офталмологични антиинфекциозни продукти, синтетичен антибактериален агент от флуорохинолоновия клас.
АТС Код - S01AX19
Левофлоксацин е синтетичен широкоспектърен антибактериален продукт, който представлява S(-) енантиомер на рацемичния офлоксацин. Механизъм на действие
Подобно на другите флуорохинолони, левофлоксацин действа върху ДНК-ДНК-гираза комплексът и топоизомераза IV.
Граници на бактериална чувствителност
MIC пределни нива, разделящи чувствителни от умерено чувствителни микроорганизми и умерено чувствителни от резистентни микроорганизми според EUCAST (Европейски Комитет за Изследване на Антибактериалната Чувствителност) са следните:
Pseudomonas spp.. Staphylococcus spp.. Streptococcus А, В, C, G
чувствителност <1 mg/L, резистентност >2 mg/L.
Streptococcus pneumoniae
чувствителност <2 mg/L, резистентност >2 mg/L.
Haemophylus influanzae, Moraxella catarrhalis
чувствителност <1 mg/L, резистентност >1 mg/L.
Всички други патогени
чувствителност <1 mg/L, резистентност >2 mg/L.
Антибактериален спектър
Преобладаващият тип резистентност за определени щамове може да варира географски и времево и е необходимо да бъде взета пред вид национална/локална информация, особено при лечение на тежки инфекции.
Чувствителни щамове микроорганизми
Аеробни грам-положителни бактерии
Staphylococcus aureus (MSSA)*, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes, Viridans group Streptococci
Аеробни грам-отрицателни микроорганизми
Escherichia coli, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Pseudomonas aeruginosa (извънболнични щамове)
Други микроорганизми
Chlamydia trachomatis (лечението на болни с хламидиален конюнктивит изисква съпътстващо системно антимикробно лечение)
Щамове микроорганизми, при които придобитата резистентност може да бъде проблем
Аеробни грам-положителни бактерии
Staphylococcus aureus (MSSA)**, Staphylococcus epidermidis
Аеробни грам-отрицателни микроорганизми
Pseudomonas aeruginosa (болнични щамове)
* MSSA - метицилин-чувствителни щамове на Staphylococcus aureus,
** MRSA - метицилин-резистентни щамове на Staphylococcus aureus
Резистентност
Главният механизмът на резистентност се дължи на gyr-A мутация. Налице е in vitro кръстосана резистентност между левофлоксацин и други флуорохинолони. Данни от 1997 г. за придобита резистентност спрямо левофлоксацин се отнасят за:
- Streptococcus pneumoniae (Франция <1%)
- Haemophilus influenzae: в редки случаи.
Следствие на механизма на действие, обикновено не се установява кръстосана резистентност между левофлоксацин и други класове антибактериални средства.
5.2. Фармакокинетични свойства
След приложение в окото, измерените средни концентрации на левофлоксацин в слъзната течност са били 17.00 и 6.60 μg/ml съответно на четвъртия и шестия час след апликацията. Средните стойности на плазмените концентрация един час след приложението на първия и петнадесетия ден са съответно 0.86 ng/ml и 2.05 ng/ml. Стойностите на максималните плазмени концентрации са около 1000 пъти по-ниски от тези, които се достигат при системно приложение на продукта.
Левофлоксацин се свързва се с плазмените протеини приблизително в 30-40%. При системно приложение степента на проникване в телесните тъкани и течности (белодробен и бъбречен парехним, бронхиален и простатен секрет, урина и жлъчка) е много висока.
Левофлоксацин се метаболизира в незначителна степен в черния дроб. Основните метаболити дезметиллевофлоксацин и левофлоксацин N-оксид представляват по-малко от 5% от приетата доза, която се екскретира с урината. Левофлоксацин е стереохимично стабилен и не претърпява херална инверсия. След перорално и интравенозно приложение, левофлоксацин се елиминира относително бавно от плазмата (t1/2 = 6-8 часа). Повече от 85% от приложената доза се екскретира предимно чрез бъбреците.
5.3. Предклинични данни за безопасност
Остра токсичност
Средните стойности на LD50 при мишки и плъхове след интравенозно приложение на левофлоксацин са 250-400 mg/kg, а при кучета - 200 mg/kg.
Токсичност при многократно приложение
При едномесечен и тримесечен експеримент при плъхове с приложение на дози от порядъка на 20-30 mg/kg/ден не са наблюдавани токсични или други неблагоприятни ефекти. Наблюдавани са кристални отлагания в урината. Приложението на по-високи дози води до намаление консумацията на храна и понижаване на телесната маса. Установява се намален брой еритроцити, левко-и ретикулоцитоза.
Репродуктивна токсичност
Левофлоксацин не води до нарушеня във фертилитета и репродукцията при плъхове, третирани с перорални дози до 360 mg/kg/ден или интравенозни дози до 100 mg/kg/ден.
Няма данни за тератогенно действие при плъхове, третирани съответно с перорални дози до 810 mg/kg/ден или интравенозни дози до 160 mg/kg/ден. Единственият ефект върху плода е забавено съзряване.
Генотоксичност
Левофлоксацин не предизивкав генни мутации при бактериални клетки или клетки на бозайници, но предизвиква хромозомни аберации в условия in vitro върху клетки на китайски хамстер при дози 100 μg/ml и по-високи при отсъствие на метаболитна активация.
In vivo изследвания (микронуклеус тест, сестринска хроматидна обмяна, извънреден ДНК синтез, доминантни летални тестове) не са показали генотоксичен потенциал.
Канцерогенна активност
Няма данни за канцерогенна активност.
Фототокисична активност
Левофлоксацин е показал фототокисчна активност единствено след използване на високи дози в изпитвания при мишки, както след перорално, така и след интравенозно приложение.
Ставна токсичност
Какато при други флуорохинолони, левофлоксацин оказва ефект върху хрущялната тъкан, изразяващ си в излющване и образуване на кухини. Този ефект е наблюдаван при изследвания върху плъхове и кучета, третирани с продукта, като той е по-изразен при млади индивиди.
По лекарско предписание. ,
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1. Списък на помощните вещества
Бензалкониев хлорид
Натриев хлорид
Разредена солна киселина
Натриев хидроксид
Вода за инжекции
6.2. Несъвместимости
Не са известни.
6.3. Срок на годност
Срок на годност - 24 месеца.
Срок на годност след първо отваряне: 28 дни при температура под 25°С.
6.4. Специални условия на съхранение
При температура под 25 °С
Да не се замразява.
Съхранявайте флакона плътно затворен.
6.5. Данни за опаковката
Бели пластмасови флакони с обем 5 ml, снабдени с апликатор - капкомер и затварящи се с капачка на винт със защитен пръстен. Един флакон в картонена кутия.
6.6. Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа
Не трябва да се докосват клепачите и заобикалящата ги площ с върха на апликатор-капкомера, за да се избегне евентуално замърсяване.
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Антибиотик-Разград АД 7200, Разград, България Бул. Априлско въстание, 68 Офис 201
8. НОМЕР НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА
Ноември, 2009