Кратка характеристика на продукта/Latanoprost Malcosa 50 mcg eye drops/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Латанопрост Малкоза 50 микрограма/ml капки за очи, разтвор Latanoprost Malcosa 50 micrograms/ml eye drops solution
2. КОЛИЧЕСТВЕН И КАЧЕСТВЕН СЪСТАВ
1 ml капки за очи, разтвор съдържа 50 микрограма латанопрост. 2,5 ml капки за очи, разтвор съдържа 125 микрограма латанопрост. Помощно вещество: 0,2 mg Бензалкониев хлорид/ ml капки за очи, разтвор .
За пълния списък на помощните вещества вижте точка 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Latanoprost Malcosa 50 mcg eye drops/
Капки за очи, разтвор.
Разтворът е бистра безцветна течност, без видими частици, с рН; 6,5 - 6,9 и осмоларитет: 250 - 300 mOsm/kg.
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
Понижаване на повишено вътреочно налягане при пациенти с откритоъгълна глаукома и очна хипертензия.
4.2 Дозировка и начин на приложение
За очно приложение
Възрастни (включително пациенти в старческа възраст)
Обичайната дозировка е 1 очна капка дневно в засегнатото око/очи. Оптимален ефект се постига, ако Латанопрост Малкоза се прилага вечер.
Латанопрост Малкоза не трябва да се прилага повече от един път дневно, тъй като е доказано, че по-честото приложение намалява ефекта на понижаване на вътреочното налягане.
Ако бъде пропусната доза, лечението следва да продължи с приложение на следващата доза.
Както при всички капки за очи, за да се намали възможната системна абсорбция, се препоръчва слъзната торбичка да бъде притисната за една минута към вътрешния ъгъл на окото (точково затваряне). Това трябва да се направи веднага след поставяне на всяка капка.
Контактните лещи трябва да се махнат преди поставянето на очните капки и могат да бъдат поставени 15 минути след това.
Ако се прилага повече от един лекарствен продукт за очно приложение, лекарствата трябва да бъдат прилагани през интервал от минимум пет минути. Препоръчва се консултация с лекар при замяна на употребата на друг очен антиглаукомен лекарствен продукт с Латанопрост Малкоза.
Деца:
Безопасността и ефективността при деца не е установена. Поради това Латанопрост Малкоза не се препоръчва за приложение при деца и юноши.
Начин на приложение:
За да се предпази капкомера и разтвора от замърсяване, те не трябва да докосват клепачите, околните повърхности или други повърхности. Пациентите трябва да бъдат инструктирани да затварят добре флакона, когато не използват разтвора.
4.3 Противопоказания/Latanoprost Malcosa 50 mcg eye drops/
Свръхчувствителност към латанопрост или към някое от помощните вещества в Латанопрост Малкоза.
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки за употреба
Латанопрост Малкоза може постепенно да предизвика промяна в цвета на окото чрез увеличаване на количеството на кафявия пигмент в ириса. Преди назначаване на лечението пациентите трябва да бъдат информирани за възможността от промяна на цвета на окото, която може да остане за постоянно. Едностранното лечение може да доведе до трайна хетерохромия.
Тази промяна в цвета на очите е била наблюдавана предимно при пациенти със смесен цвят на ирисите, т.е. синьо-кафяв, сиво-кафяв, жълто-кафяв и зелено-кафяв. В проучванията с латанопрост началото на промяната настъпва обикновено в рамките на първите 8 месеца от лечението, рядко през втората или третата година и не е наблюдавана след четвъртата година от лечението. Степента на промяна на пигментацията на ириса намалява с времето и е стабилна в продължение на пет години. Този ефект не е проследяван след петата година. В открито, петгодишно проучване за безопасност на латанопрост при 33% от пациентите се е развила пигментация на ириса (вж. 4.8). Промяната в цвета на ириса в повечето случаи е лека и често не е наблюдавана клинично. Честотата, при пациенти с ириси със смесен цвят, варира от 7 до 85% с най-висока честота при жълто-кафявите ириси. Не е наблюдавана промяна при пациенти с хомогенно сини очи, а при пациенти с хомогенно сиви, зелени или кафяви очи промяната е наблюдавана рядко.
Промяната в цвета се дължи на повишено съдържание на меланин в меланоцитите на ирисната строма и не се дължи на увеличаване броя на меланоцитите. В типичните случаи кафявата пигментация около зеницата се разпространява концентрично към периферията на засегнатите очи, но целият ирис или части от него могат да станат по-кафеникави. Не е наблюдавано по-нататъшно увеличение на кафявия пигмент на ириса след спиране на лечението. Тя не е била свързана с някакъв симптом или патологични промени в клиничните проучвания, проведени досега.
Невусите или точиците върху ириса не се повлияват от лечението. В клинични проучвания не е наблюдавано натрупване на пигмент в трабекуларната мрежа или на други места в предната очна камера. Петгодишният клиничен опит показва, че увеличената пигментация на ириса няма негативно клинично последствие и приложението на Латанопрост Малкоза може да продължи, ако се появи пигментиране на ириса. Въпреки това пациентите трябва да бъдат редовно проследявани и ако клиничната ситуация го изисква, лечението с Латанопрост Малкоза може да бъде спряно.
Има ограничен опит с Латанопрост Малкоза при хронична закритоъгълна глаукома, откритоъгълна глаукома при пациенти с псевдофакия и при пигментна глаукома. Няма опит с Латанопрост Малкоза при глаукома, дължаща се на възпалително заболяване и неоваскуларна глаукома, възпалителни заболявания на очите или вродена глаукома. Латанопрост Малкоза няма или има минимален ефект върху зеницата, но липсва опит при острите пристъпи при закритоъгълна глаукома. Поради това се препоръчва Латанопрост Малкоза да се прилага с повишено внимание при тези състояния до натрупване на повече опит.
Има ограничени данни от проучвания за употребата на Латанопрост Малкоза по време на периоперативния период при операция на катаракта. Латанопрост Малкоза трябва да бъде използван внимателно при тези пациенти.
Докладвани са случаи на едем на макулата (вж. 4.8) главно при пациенти с афакия, пациенти с псевдофакия с разкъсана задна капсула на лещата или преднокамерни лещи или при пациенти с известни рискови фактори за кистозен макулен едем (такива с диабетна ретинопатия и оклузия на ретинната вена).
Препоръчва се повишено внимание при приложение на Латанопрост Малкоза при пациенти с афакия, пациенти с псевдофакия с разкъсана задна капсула на лещата или преднокамерни лещи или при пациенти с известни рискови фактори за кистозен макулен едем.
При пациенти с известни предразполагащи рискови фактори за ирит/увеит Латанопрост Малкоза трябва да бъде прилаган внимателно.
Има ограничен опит при пациенти с астма, но след пускане на продукта в продажба са докладвани някои случаи на обостряне на астма и/или диспнея. Следователно такива пациенти трябва да бъдат лекувани внимателно до натрупване на достатъчно опит вж. също 4.8.
Наблюдавана е промяна в цвета на кожата около очите, като повечето от съобщенията са при японски пациенти. Опитът до момента показва, че промяната в цвета на периорбиталната кожа не е трайно и в някои случаи е изчезнало с продължаване на лечението с Латанопрост Малкоза.
Латанопрост може постепенно да промени миглите и мъхообразните косъмчета на третираното око и околния участък; тези промени включват удължаване, удебеляване, пигментация, увеличаване на броя и растеж на миглите в неправилна посока. Промените на миглите са обратими след преустановяване на лечението. Латанопрост Малкоза съдържа Бензалкониев хлорид, който обикновено се използва като консервант при продукти в офталмологията. Бензалкониевият хлорид може да причини очно възпаление. Да се избягва контакт с меки контактни лещи. Контактните лещи трябва да се махнат преди поставянето на очните капки и могат да бъдат поставени 15 минути след това Известно е, че обезцветява меките контактни лещи.
Простагландините и простагландиновите аналози са биологично активни субстанции, които могат да се абсорбират през кожата. Жени, които са бременни или възнамеряват да забременеят трябва да вземат подходящи предпазни мерки за избягване на директен контакт със съдържанието на флакона. При неволен контакт със значителна част от съдържанието на флакона, незабавно изплакнете обилно засегнатия участък.
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Липсват сигурни данни за взаимодействие с други лекарства.
Има съобщения за парадоксално повишаване на вътреочното налягане след съвместно очно приложение на два простагландинови аналога. По тази причина употребата на два и повече продукта от групата на простагландините, простагландинови аналози или простагландинови производни не се препоръчва.
4.6 Бременност и кърмене
Бременност:
Безопасността на употреба на този лекарствен продукт по време на бременност не е установена. Лекарственият продукт има потенциални рискови фармакологични ефекти по отношение на периода на бременност, на плода или новороденото дете. Поради това Латанопрост Малкоза не трябва да бъде използван по време на бременност.
Кърмене:
Латанопрост и неговите метаболити могат да преминат в майчиното мляко и следователно, Латанопрост Малкоза не трябва да бъде използван при кърмещи жени или кърменето трябва да бъде спряно.
4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Латанопрост повлиява в малка до умерена степен способността за шофиране и работа с машини.
Подобно на други продукти за очно приложение, приложението на очни капки може да предизвика временно замъгляване на зрението.
4.8 Нежелани лекарствени реакции/Latanoprost Malcosa 50 mcg eye drops/
Повечето наблюдавани нежелани събития са свързани със зрителния анализатор.
В открито петгодишно проучване за безопасност на латанопрост, 33% от пациентите са развили пигментация на ириса (вж. 4.4). Останалите очни нежелани събития обикновено са преходни и се наблюдават непосредствено след прилагането.
Честотата на нежеланите лекарствени реакции е класифицирана по честота, както следва:
(много чести (> 1 /10), чести (>1/100 до <1/10), нечести (>1/1 000 до <1/100), редки (>1/10 000 до <1/1 000), много редки (<1/10 000),
с неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка).
Очни нарушения:
Много чести: увеличена пигментация на ириса; лека до умерена хиперемия на конюнктивата, възпаление на окото (парене, сърбеж, болка в окото, усещане за чуждо тяло); промени в миглите и мъхообразните косъмчета (удължаване, удебеляване, потъмняване, увеличаване на броя) (повечето съобщения са при японски пациенти).
Чести: преходни точковидни епителни ерозии, най-често без симптоми; блефарит; болка в окото.
Нечести: едем на клепачите; сухота в окото; кератит; замъглено виждане; конюнктивит.
Редки: ирит/увеит (болшинството от съобщения са за пациенти със съпътстващи предразполагащи фактори); макулен едем; симптоматични едем и ерозии на корнеята; периорбитален едем; неправилна посока на растеж на миглите, което понякога води до дразнене; допълнителен ред мигли на отвора на мейбомиановите жлези (дистихиазис).
Нарушения на кожата и подкожната тъкан:
Нечести: Кожен обрив.
Редки: Локална реакция на кожата върху клепачите; потъмняване на кожата на клепачите.
Респираторни, торакални и медиастинални нарушения:
Редки: Астма, обостряне на астма, задух.
Сърдечни нарушения:
Много редки: Влошаване на стенокардия при пациенти с предшестващо заболяване.
Общи нарушения:
Много редки: Гръдна болка
Спонтанни съобщения след пускане на пазара:
Нарушения на нервната система: Главоболие, световъртеж.
Сърдечни нарушения: Сърцебиене.
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан: Миалгия, артралгия.
4.9 Предозиране
Освен възпаление на окото и хиперемия на конюктивата не са известни никакви други очни нежелани реакции при предозиране на Латанопрост Малкоза.
Ако Латанопрост Малкоза бъде погълнат случайно, следната информация може да бъде от полза:
Един флакон съдържа 125 микрограма латанопрост. Повече от 90% метаболизира при първо преминаване през черния дроб. Интравенозна инфузия на 3 микрограма при здрави доброволци не е предизвикала никакви симптоми, но доза от 5,5-10 микрограма/kg е предизвикала гадене, коремна болка, замайване, уморяемост, горещи вълни и изпотяване. При маймуни латанопрост е бил прилаган като интравенозна инфузия в дози до 500 микрограма/kg без сериозни ефекти върху сърдечно-съдовата система.
Интравенозното приложение на латанопрост при маймуни е предизвикало временна бронхоконстрикция. Въпреки това при пациенти с умерено тежка форма на бронхиална астма, латанопрост не е предизвикал бронхоконстрикция при локално приложение в очите в доза седем пъти по-голяма от терапевтичната доза.
Лечение:
При предозиране на латанопрост лечението трябва да бъде симптоматично.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1 Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична група: (АТС код): антиглаукомни лекарствени продукти и миотици, простагландинови аналози, S01EE01
Активното вещество латанопрост, аналог на простагландин F*2α е селективен агонист на рецептора на простагландин F, който понижава вътреочното налягане чрез повишаване оттичането на вътреочна течност. Понижението на вътреочното налягане при хора започва три до четири часа след приложението, а максималният ефект се постига след осем до дванадесет часа. Понижението на налягането се запазва поне 24 часа. Проучвания при животни и хора показват, че основният механизъм на действие е повишение на увеосклералния отток, въпреки че при хора се съобщава и за леко нарастване на капацитета на оттока (намалено съпротивление на оттока). Проучванията за установяване на ефикасност са демонстрирали, че монотерапията с Латанопрост Малкоза е ефективна. В допълнение са проведени клинични проучвания за изследване на комбинираното лечение. Те включват проучвания, които показват, че латанопрост е ефективен в комбинация с бета-блокери (тимолол). Краткосрочни проучвания (1 или 2 седмици) показват, че ефектът на латанопрост е адитивен в комбинация с адренергични агонисти (дипивалил епинефрин), инхибитори на карбоанхидразата за перорално приложение (ацетазоламид) и поне отчасти адитивен в комбинация с холинергични агонисти (пилокарпин).
Клинични проучвания са показали, че латанопрост няма значим ефект върху продукцията на вътреочна течност. Латанопрост вероятно няма ефект върху кръвно-преднокамерната вътреочна бариера.
Приложен в терапевтични дози и при проучвания при маймуни латанопрост няма или има незначителен ефект върху вътреочната кръвна циркулация. Въпреки това, при локално приложение може да настъпи лека до умерена конюктивна или еписклерна хиперемия.
Продължителното лечение с латанопрост на очите на маймуни след екстракапсуларна екстракция на лещите не засяга кръвоносните съдове на ретината, установено с помощта на ангиографско изследване с флуоресцеин.
При краткосрочно лечение латанопрост не е причинил излив на флуоресцеин в задния очен сегмент на очите при пациенти с псевдофакия
Установено е, че в терапевтични дози Латанопрост няма значими фармакологични ефекти върху сърдечно-съдовата или дихателната системи.
5.2 Фармакокинетични свойства
Латанопрост (молекулно тегло 432,58) е изопропилестерен лекарствен прекурсор, който не е активен сам по себе си, но се превръща в биологично активен след хидролиза до киселина на латанопрост.
Прекурсорът се абсорбира добре през корнеята и цялото количество лекарство, което навлиза във вътреочната течност, се хидролизира при преминаване през корнеята. Проучвания при хора сочат, че максимални концентрации във вътреочната течност се достигат приблизително два часа след локално приложение. След локално приложение при маймуни латанопрост се разпределя главно в предната очна камера, конюктивата и клепачите. Само минимални количества от лекарството достигат до задния очен сегмент.
Киселината на латанопрост на практика не се метаболизира в окото. Основният метаболизъм протича в черния дроб. Времето на полуживот в плазма при хора е 17 минути. Основните метаболити, 1,2-динор- и 1,2,3,4-тетранор метаболитите, имат малка или съвсем слаба биологична активност при проучвания при животни и се елиминират главно с урината.
5.3 Предклинични данни за безопасност
Както очната, така и системната токсичност на латанопрост са проучени при няколко животински вида. Като цяло латанопрост се понася добре и има граница на безопасност между терапевтичната локална доза и системната токсичност с фактор минимум 1000.
Интравенозното приложение на големи дози латанопрост, около 100 пъти терапевтичната доза/kg телесно тегло при неанестизирани маймуни, е довело до ускоряване на дихателната честота, вероятно дължащо се на краткотрайна бронхоконстрикция. При проучвания при животни латанопрост не е показал наличие на сенсибилизиращи свойства.
Не са били наблюдавани токсични ефекти при дози до 100 микрограма/око/ден при зайци или маймуни (терепевтичната доза е около 1,5 микрограма/око/ден). При маймуни, обаче, латанопрост е предизвикал увеличена пигментация на ириса. Механизмът на увеличение на пигментация изглежда е стимулиране на производството на меланин в меланоцитите на ириса без да са наблюдавани пролиферативни промени. Промяната в цвета на ириса може да бъде трайна.
Проучвания за хронична очна токсичност установяват, че приложението на латанопрост в доза от 6 микрограма/око/ден е предизвикало увеличение на клепачната цепнатина. Този ефект е обратим и настъпва при дози надвишаващи нивото след дозиране. Ефектът не е бил наблюдаван при хора.
Латанопрост е показал отрицателни резултати при тестове за обратна мутация при бактерии, теста за генна мутация при миши лимфом и мишия микронуклеарен тест. In vitro са наблюдавани хромозомни аберации при човешки лимфоцити. Подобни ефекти се отбелязват при простагландин F2u, естествено синтезиран простагландин, което сочи, че този ефект е присъщ на класа.
Допълнителните проучвания за мутагенност in vitro/in vivo (unscheduled DNA synthesis) при плъхове са били отрицателни и сочат, че латанопрост няма мутагенно действие. Проучванията за канцерогенност при мишки и плъхове са били негативни. В проучвания при животни латанопрост не е показал ефект върху мъжкия и женски фертилитет. В проучвания за ембриотоксичност при плъхове не е била наблюдавана ембриотоксичност при интравенозно приложение на латанопрост в дози от 5, 50 и 250 микрограма/kg дневно. При зайци, обаче, дневни дози от 5 микрограма/kg и повече са довели до ембриолетални ефекти.
Доза от 5 микрограма/kg/ден (около 100 пъти от терапевтичната доза) е причинила значителна ембриофетална токсичност, характеризираща се с повишена честота на късна резорбция и аборт, както и по-ниско фетално тегло. Не е установен тератогенен потенциал.
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1 Списък на помощните вещества
Натриев хлорид
Бензалкониев хлорид
Натриев дихидрогенфосфат монохидрат (Е399а)
Динатриев фосфат, безводен (Е399Ь)
Вода за инжекции
6.2 Несъвместимости
Проучвания in vitro са показали, че при смесване на Латанопрост Малкоза с очни капки, съдържащи тиомерзал, настъпва преципитация.
При употреба на такива лекарства очните капки трябва да бъдат прилагани през интервал от минимум пет минути.
6.3 Срок на годност
Срок на годност: 3 години
Срок на годност след отваряне на флакона: 4 седмици при съхранение в хладилник (от 2 °С до 8 °С).
6.4 Специални предпазни мерки при съхранение
Да се съхранява и транспортира в хладилник при температура от 2 С до 8 С, за да се предпази от светлина. Да не се замразява.
Да се съхранява в оригиналната опаковка, за да се предпази от светлина.
Срокът на годност, след отваряне на флакона, е 4 седмици в хладилник (от 2ЛС до 8 °С)
6.5 Вид и състав на контейнера
Флакон от полиетилен с ниска плътност с капкомер от полиетилен с ниска плътност с капачка на винт.
Всеки флакон с капкомер съдържа 2,5 ml капки за очи, разтвор, съответстващи приблизително на 80 капки от разтвора.
Размер на опаковката: 1 флакон х 2,5 ml; 3 флакона х 2,5 ml; 6 флакона х 2,5 ml;
Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.
6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне
Няма специални изисквания.
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
MALCOSA LTD Acropolis Tower 66 Acropolis Avenue CY-2012 Strovolos Nicosia Кипър