Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » k » Konveril Plus tabl. x 4; x 20/Конверил

Konveril Plus tabl. x 4; x 20/Конверил

Оценете статията
(0 оценки)

Konveril  Plus tabl. x 4; x 20/Конверил


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Konveril  Plus tabl. x 4; x 20/

1 . Търговско наименование на лекарствения продукт

Konveril Plus / Конверил Плюс

2 . Количествен и качествен състав:

Активно вещество..............Количество лекарствено вещество в дозова единица
Enalapril Maleate......................20 mg 
Hydrochlorothiazide..................12.5 mg

Пълен списък на помощните вещества, вж. т. 6.1.

3 . Лекарствена форма:/Konveril  Plus tabl. x 4; x 20/

Таблетки за орално приложение.

4 . Клинични данни:

4.1. Терапевтични показания:

Konveril Plus е комбиниран лекарствен продукт, Състоящ се от инхибитор на ангиотензин конвертиращия ензим (АСЕ) и диуретик ,който е показан за лечение на пациенти с артериална хипертония (високо кръвно  налягане) , за които е подходяща комбинирана терапия.

4.2. Дозировка и начин на приложение:

Konveril Plus се приема през устата. Може да се приема преди или след хранене. Ако не е предписано от лекар, трябва да се спазват следните указания за дозата:

Пациенти с нормална бъбречна функция:
Една таблетка   Konveril Plus веднъж дневно.

Пациенти с нарушена бъбречна функция:
При пациенти с креатининов клирънс от 30 до 80 ml/min, началната доза обикновено е половин таблетка Konveril Plus веднъж дневно. Ако креатининовият.клирънс е под 30 ml/min, Konveril Plus не се прилага.

4.3. Противопоказания:/Konveril  Plus tabl. x 4; x 20/

Konveril Plus е противопоказен при:
- Пациенти, които са свръхчуствителни към enalapril maleate, hydrochlorothiazide или производни на сулфонамидите;
- Пациенти с анамнеза за ангиоедема, свързана с предишно лечение с ACE (Ангиотензин-конвертриращ ензим) инхибитори;
- Пациенти с анурия;
- Пациенти с тежко бъбречно увреждане (креатининов клирънс под 30 ml/min);
- Пациенти с тежко чернодробно увреждане;
- Второ и трето тримесечие на бременността (виж 4.6 Бременост и кърмене).

4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба:

Enalapril maleate:
Хипотония:
При неусложнени хипертоници рядко се среща ексцесивна хипотония. Все пак, хипотонията е възможно усложнение на терапията с Enalapril при пациенти с тежък дефицит на сол и течности, които получават мощна диуретична терапия и такива на хемодиализа.При пациенти с тежка конгестивна сърдечна недостатъчност със или без нарушение на бъбречната функция, може да се получи ексцесивна хипотония заедно с олигурия, прогресивна азотемия и рядко, остра бъбречна недостатъчност и смърт. Такива пациенти трябва стриктно да се мониторират през първите 2 седмици на лечението и по време на увеличаване на дозата на Enalapril и/или диуретиците. Същите мерки се вземат по отношение на пациенти с исхемична болест на сърцето и цереброваскуларна болест, защото рязкото спадане на кръвното налягане може да доведе до развитието на инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт.

Ако се появи хипотония, пациентът се поставя в легнало положение по гръб и, ако е необходимо, се прилага интравенозна инфузия на солеви разтвори. Временните понижения на кръвното налягане не налагат спиране на медикамента.

Ангионевротичен оток:
При пациенти, които се лекуват с ACE инхибитори, включително Enalapril, е наблюдаван ангионевротичен оток на лицето, крайниците, устните, езика, гълтача и/или ларингса. В такива случаи медикаментът се спира веднага и се започва съответна терапия и наблюдение. Случаите когато отокът е ограничен до лицето и устните, преминават без лечение. Но ангионевротичният оток засягащ ларингса може да се окаже фатален. Ако са въвлечени езика, гълтана и ларингса, се предприема съответна терапия с разтвор на епинефрин 1:1000. (0.3-0.5ml), дихателните пътища трябва да се освободят, тъй като въвличането им може да доведе до тяхната обструкция.

Аортна стеноза / Хипертрофична кардиомиопатия:
ACE инхибиторите трябва да бъдат давани с повишено внимание при пациенти с обструкция на кръвния поток на левокамерния изход и да бъдат избягвани в случаи на кардиогенен шок и хемодинамично значима обструкция.

Бъбречно-съдова хипертония:
Съществува повишен риск от хипотония и бъбречна недостатъчност, когато пациенти с билатерална бъбречна артериална стеноза или стеноза на артерията към единствен функциониращ бъбрек са лекувани с ACE инхибитори. Загуба на бъбречна функция може да се получи само с леки промени в серумния креатинин. При тези пациенти лечението трябва да започне под лекарски контрол с ниски дози, внимателно титриране и проследяване на бъбречната функция.

Бъбречна трансплантация:
Няма опит по отношение приложението на enalapril при пациенти с неотдавнашна бъбречна трансплантация. По тази причина лечение с enalapril не се препоръчва.

Неутропения/Агранулоцитоза:
При пациенти на ACE инхибитори се съобщава за неутропения/агранулоцитоза, тромбопитопения и анемия. Enalapril трябва да се прилага внимателно при пациенти със съдова колагеноза, имуносупресивна терапия, лечение с allopurinoi или procainamide, или комбинация от тези усложняващи фактори, особено при предварително съществуваща увредена бъбречна функция. При тези пациенти се препоръчва периодично да се крнтролират нивата на белите кръвни клетки и пациентите трябва да бъдат уведомени, че следва да съобщават за всяка проява на инфекция.

Нарушена бъбречна функция:
При пациенти с тежка конгестивна сърдечна недостатъчност; чиято бъбречна функция зависи от активността на системата ренин-ангиотензин-алдостерон, по време на лечението с Enalapril може да се появи олигурия, прогресивна, азотемия и, рядко, остра бъбречна недостатъчност и смърт. Реналната функция на болни с едностранна или двустранна артериална бъбречна стеноза трябва да се проследява по време на първите няколко седмици от терапията. Серумните нива на урея и креатинин могат да се повишат при комбинирана терапия, специално при пациенти с хипертония или сърдечна недостатъчност. В тези случаи е необходима корекция на дозата. При пациенти с креатининов клирънс от 30 до 80 ml/min, началната доза обикновено е половин таблетка. Konveril Plus не се прилага при креатининов клирънс под 30 ml/min (средна или тежка бъбречна недостатъчност).

Чернодробна недостатъчност:
Пациентите, получаващи АСЕ инхибитор, които развиват иктер или изразено повишение на чернодробните ензими, трябва да прекратят лечението с АСЕ инхибитор и да получат подходящо лекарско проследяване след това.

Хиперкалиемия:
Въпреки, че рискът от развитие на хиперкалиемия е относително по-малък при едновременно приложение на Enalapril и Hydrochlorothiazide, предписването на терапия с Konveril Plus трява да става внимателно при наличието на бъбречна недостатъчност, захарен диабет, калий задържащи диуретици, калиеви добавки или сол-обогатена с калий, защото има вероятност да причинят хиперкалиемия.

Кашлица:
По време на лечение с АСЕ инхибитори може да се появи суха и продължителна кашлица. Тя изчезва след прекратяване на терапията.

Хирургия/Анестезия:
При големи хирургични интервенции или по време на анестезия с медикаменти причиняващи хипотензия, Enalapril може да блокира цродукцията на ангиотензин II вследствие на компенсаторно освобождаване на ренин; Ако кръвното налягане спадне, то може да се коригира с увеличение обема на вливанията.

Лактоза:
Konveril Plus съдържа по-малко от 200 mg лактоза в една таблетка.

Литий:
Не се препоръчва комбинирането на литий с enalapril и диуретични средства.

Пациенти на хемодиализа:
Konveril Plus не е показан при пациенти, нуждаещите от хемодиализа.

Пациенти с диабет:  
При пациенти с диабет, лекувани с перорални антидиабетни средства или инсулин, трябва непрекъснато да се осъществява гликемичен контрол през първия месец от лечението с АСЕ инхибитор.

Hydrochlorothiazide:
При пациенти с тежки бъбречни заболявания диуретиците от тиазидната група трябва да се използват внимателно. При тези пациенти те могат да кумулират и да доведат до азотемия. Внимание трябва да се обърне и на болните с нарушена чернодробна функция, тъй като всяка промяна във водния и електролитен баланс може да ускори развитието на хепатална кома.
По време на терапия с тиазидни диуретици може да възникне воден и електролитен дисбаланс с хипонатриемия, хипокалиемия* хипохлоремична алкалоза и хиперкалциемия. Тъй като Enalapril намалява производството на алдостерон, загубата на калий индуцирана от Hydrochlorothiazide, е намалена при комбинираното им приложение.
Може да се наложи корекция на дозата на оралните антидиабетични средства или инсулина, тъй като лечението с диуретици от тиазидната група предизвиква хипергликемия.

Анти-допинг тест:
Съдържащият се в този лекарствен продукт hydrochlorothiazide може да доведе до положителен резултат.при анти-допинг тест.

Приложение при деца:
Няма достатъчни доказателства за ефикасността и безопасността на Konveril Plus при деца; приложението му при деца не се препоръчва.

Приложение при пациенти в напреднала възраст:
Клиничните проучвания показват, че приложението при пациенти в напреднала възраст не се различава от това при по-младите пациенти.

4.5. Взаимодействия с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействия:

Enalapril maleate:
При пациенти на диуретична терапия, в началото на лечението с Enalapril понякога възниква ексцесивно спадане на кръвното налягане. Този ефект може да се намали чрез увеличение на приема на сол или спиране на диуретичната, терапия преди започване на лечението с Enalapril. Ако спирането на диуретиците не е възможно, пациентът трябва внимателно да се наблюдава.

Тъй като при едновременното приложение на Enalapril и калий задържащи диуретици или калиеви соли е възможно развитието на хиперкалиемия, нивото на серумния калий трябва често да се следи.
Литиева токсичност може да се появи при пациенти, които получават литиева терапия съвместно с ACE инхибитори, поради това нивото на литий в серума трябва внимателно да се следи.
При използването на Enalapril съвместно с друг антихипертензивен лекарствен продукт може.да се появи адитивен ефект. Комбинирането с бета блокери, метил-допа или калциеви антагонисти е показано, че подобрява ефективността на намаляване на кръвното налягане. Ганглиеви блокери или адренергични блокери, комбинирани с Enalapril, следва да се прилагат само при внимателно наблюдаване на пациента.

Hydrochlorothiazide:
Ортостатичната хипотония се засилва при съвместна употреба с алкохол, барбитурати и наркотични аналгетици.
Едновременното приложение с антидиабетични медикаменти (орални средства или инсулин) може да наложи корекция на антидиабетичната доза, тъй като този тип диуретик може да предизвика хипергликемия.
Тъй като смолите, неутрализиращи жлъчната киселинност (cholestyramine и colesiirol) могат да намалят абсорбцията на Hydrochlorothiazide, съвместният прием не се препоръчва.
Тиазидните диуретици водят до литиева токсичност чрез намаляване на бъбречния клирънс за литий.
Когато се употребяват в комбинация с кортикостероиди и адренокортикотропен хормон, могат да се появат елекртолитни нарушения, потспепиално хипокалиемия. При  някои  пациенти  лекувани  с  нестероидни  противовъзпалителни  средства,  антихипертензивният ефект на тиазидните диуретици може да отслабне. Нестероидните противовъзпалителни средства (НСПВС), вкючително селективните циклооксигеназа-2 инхибитори (СОХ-2 инхибитори), могат да намалят ефекта на диуретиците и други антихипертензивни лекарства.
При пациенти с нарушена бъбречна функция, които са на лечение с нестероидни противовъзпалитени средства, включително селективни циклооксигеназа-2 инхибитори, едновременното приложение и на ACE инхибитори може да доведе до допълнително влошаване на бъбречната функция. Тези реакции обикновено са обратими.

При съвместно приложение следните лекарства могат да взаимодействат с тиазидните диуретици:

Симпатикомиметици:
Те могат да намалят антихипертензивния ефект на ACE инхибиторите.

Недеполяризиращи миорелаксанти:
Тиазидите могат да повишат чувствителността към тубокурарина.

Барбитурати:   
Може  да  настъпи  потенциране  на  ортостотичната хипертония. Hydrochlorothiazide може да повиши загубата на калий и/или магнезий.

Кортикостероиди:
Усилено отделяне на електролити, в частност хипокалемия.

Цитостатици:
Тиазидите могат да намалят бъбрената екскреция на цитотоксични продукти и да-усилят техните миело супресивни ефекти.

4.6. Бременност и кърмене:

Konveril Plus не се прилага при бременни, тъй като ACE инхибиторите могат да предизвикат фетална и неонатална заболеваемост и смъртност, особено когато се приемат във втория и третия триместър на бременността.
Enalapril, enalaprilat и тиазидните диуретици се секретират в майчиното мляко.. Поради това, че Hydrochlorthiazide причинява сериозни реакции при кърмачетата , трябва да се вземе решение дали да се спре кърменето или медикамента.

4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини:

Няма данни Konveril Plus да повлиява способността за шофиране и работа с машини.
Понякога може да се появи замайване или обща отпадналост.

4.8. Нежелани лекарствени реакции:/Konveril  Plus tabl. x 4; x 20/

Обикновено Konveril Plus се понася добре. При повечето пациенти страничните ефекти са леки и бързопреходни и не налагат спиране на терапията. Най-често наблюдаваните странични явления са замайване, главоболие, лесна уморяемост и кашлица.
Нежеланите лекарствени реакции, класифицирани по-честота на проява:
[Много чести (>1/10); чести (>1/100, <1/10); не чести (>1/1,000, <1/100); редки
(>1/10,000, <1/1,000); много редки (<1/10,000), включително изолирани събития.]

Нарушения на кръвна и лимфна система:
не чести: анемия (включително апластична и хемолитична)
редки: неутропения, намален хемоглобин, намален хематокрит; тромбоццтйпения, агранулоцитоза,     костно-мозъчно     подтискане,     левкопения, панцитопения, лимфаденопатия, автоимунни заболявания

Нарушения на метаболизъм и хранене:
чести: хипокалиемия, повишен холестерол, повишени триглицеридщ хиперурикемия не чести:  хипогликемия  (виж 4.4  Специални противопоказания и специални предупреждения при употреба, Пациенти с диабет), хипомагнезиемия
редки: повишена кръвна захар
много редки: хиперкалциемия (виж 4.4 Специални, противопоказания и специални предупреждения при употреба, Метаболитни и ендокринни ефекти)

Нарушения на нервна система и психични увреждания:
чести: главоболие, депресия, синкоп, променен вкус
не чести: объркване, сънливост, безсъние, нервност, парестезии, вертиго
редки: нарушен сън, необичайни сънища, пареза (поради хипокалиемия)

Очни нарушения:
много чести: замъглено виждане

Нарушения на слуха и лабиринта:
не чести: шум в ушите

Сърдечни и съдови смущения:
много чести: замайване
чести: хипотония, ортостатйчна хипотония; синкоп, инфаркт на миокарда или мозъчно-съдов инцидент, възможна вторична до ексцесивна хипотония при пациенти с висок риск (виж 4.4 Специални противопоказания и специални предупреждения при употреба), болки в гърдите, ритъмни нарушения, стенокардия, тахикардия не чести: зачервяване, на лицето, палпитации, ортостатична хипотония редки: феномен на Raynaud

Дихателни, торакални и медиастинални нарушения:
много чести: гадене
не чести: назална секреция, болки в гърлото и дрезгав глас, бронхоспазъм/астма
редки: белодробни инфилтрати, респираторен дистрес (включително пневмотит и белодробен оток), ринит, алергичен алвеолит/еозинофилна пневмония

Стомашно-чревни смущения:
много чести: гадене
чести: диария, коремна болка, променен вкус
не чести: остър корем, панкреатит, повръщане, диспенсия, запек, анорексия, стомашно дразнене, сухота в устата, пептична язва
редки: стоматит/афтозни улцерации (язви), глосит много редки: интестинален ангиоедем

Чернодробни и жлъчни нарушения:
редки: чернодробна недостатъчност, чернодробна некроза (може да бъде фатална), хепатит - или хепатоцелуларен или холестатичен, жълтеница, холецистит (особено при пациенти с предхождаща холелитиаза)

Нарушения на кожа и подкожна тъкан:
чести: обрив (exathema), повишена чувствителност/ангионевротичен оток: енгионевротичен оток на лицето, крайниците, устните, езика, глотис и/или ларинкса са били докладвани (виж 4.4 Специални противопоказания и специални предупреждения при употреба).
не чести: диафореза, сърбеж, уртикария, алопеция
редки: мултиформена еритема, синдром на Stevens-Johnson, ексфолиативен дерматит, токсична епидермална некролиза, пурпура, кожен лупус еритематодес, пемфигус, еритродерма
Било е докладвано за комплекс от симптоми, който може да включва някои или всички от  следните  прояви:  висока температура,  серозит,  ваксулит, миалгия/миозит, атралгия/артрит, положителен АНА, ускорена утайка, еозинофилия и левкоцитоза. Може да се появи обрив, фоточувствителност или други кожни прояви.

Костно-мускулни, съединително-тьканни и костни нарушения:
Не чести: мускулни крампи

Бъбречни и уринарни нарушения:
не чести: бъбречна дисфункция, бъбречна недостатъчност, протеинурия редки: олигурия, интестинален нефрит

Нарушения на репродуктивните органи и млечнатажлеза:
не чести: импотентност
редки: гинекомастия

Общи смущения и такива, свързани с мястото на прилагане:
много чести: астения чести: умора
не чести: мускулни крампи, зачервяване на лицето, общо неразположение, висока
температура

Лабораторни:
чести: хиперкалиемия, повишен серумен креатинин
не чести: повишена кръвна урея, хипоцатриемия
редки: повишени стойности на чернодробни ензими, повишени стойности на серумния билирубин

4.9. Предозиране:

При предозиране на Konveril Plus, медикаментът се спира, пациентът се поставя под стриктно наблюдение и. се предприема симптоматична и поддържаща терапия. Предизвиква се повръщане и се прави стомашна промивка; предложените терапевтични мерки включват корекция на хипотонията, електролитния дисбаланс и дехидратацията. Enalapril може да се извлече от общото кръвообращение чрез хемодиализа.

5 - Фармакологични данни:

АТС код: С09ВА02 - АСЕ инхибитор в комбинация с диуретик.

5.1. Фармакодинамични свойства:

Konveril Plus таблетки представлява комбинация от Enalapril maleate - ACE инхибитор, и Hydrochlorotniaziae - диуретик от групата на тиазидите. Когато се употребяват съвместно, Enalapril maleate и и Hydrochlorothiazide имат адитивен антихипертензивен ефект.

Enalapril maleate
Enalapril е мощен дългодействащ медикамент, който инхибира ангиотензин конвертриращия ензим (АСЕ) и се използва за лечение на хипертония и конгесхивна сърдечна недостатъчност. Механизмът му на действие се базира на инхибирането на ангиотензин конвертриращия ензим, които катализира превръщането на неактивния ангиотензин I в ангиотензин II - мощен вазоконстриктор и стимулант на алдостероновата секреция.

Инхибирането на ACE намалява плазменото ниво на ангиотензин II, в резултат на което се намалява вазопресорната активност и секрецията на алдостерон. Въпреки, че намалението на секрецията на алдостерон е незначително, то малко увеличава серумната концентрация на калий. При пациенти, които получават Enalapril и тиазидни диуретици, серумните нива на калий остават непроменени. Инхибирането на ангиотензин II увеличава плазмената ренинова активност чрез отрицателна обратна връзка. Enalapril е ефективен при пациенти както с ниски, така и с високи ренинови нива.
При някои пациенти получаващи монотерапия с препоръчаните дози Enalapril, антихипертензивният ефект може да намалее в края на дозовия интервал; това се случва по-рядко при комбинация Enalapril maleate и и Hydrochlorothiazide.

Hydrochlorothiazide:
Hydrochlorothiazide е тиазиден диуретик предназначен за лечение на хипертония и отоци. Неговият механизъм на действие се дължи на влиянието му върху дистадните бъбречни тубули, където той намалява реабсорбцията на натриеви и хлорни йони и съответно, на вода. Това може да бъде съпроводено от екскреция на калий, бикарбонати и магнезий.
В същото време, диуретиците от тиазидната група имат хипотензивен ефект, свързан с предизвиканото от тях частично намаление на периферното съпротивление. Диуретиците от този клас могат да потенцират действието на други антихипертензивни медикаменти.

5.2. Фармакокинетични свойства:

Enalapril maleate
След прием през устата, приблизително 60%-70% от Enalapril maleate се абсорбират в гастроинтестиналния тракт. След абсорбцията, в черния дроб той се превръща в enalaprilat, който е по-мощен ACE инхибитор. Върхови серумни концентрации на enalaprilat се постигат за 3-4 часа след прием на единична доза Enalapril maleate. Enalaprilat се свързва с плазмените белтъци в 50%-60%. Времето на полуживот на Enalapril е 11 часа. 61% от медикамента се екскретира чрез урината, 33% чрез изпражненията под формата на enalapril и enalaprilat.

Hydrochlorothiazide
След прием през устата Hydrochlorothiazide се абсорбира много бързо в стомашночревния трак1. Установено е, че бионаличността е около 65%-70%. Времето на полуживот е в границите на 5.6-14.8 часа. Диуретичното действие започва до 2 часа след оралния прием достига върхови стойности за около 4 часа и продължава 6 до 12 часа. Hydrochlorothiazide не се метаболизира. Поне 61% от приетата доза се елиминира чрез урината в непроменено състояние за 24 часа.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Enalapril maleate
Токсичността на enalapril е изследвана при мишки, плъхове, кучета и маймуни. Това вещество има ниска остра токсичност. Оралната LD50 при мишки и плъхове е приблизително 2000 mg/kg. Подчертано потенциране на токсичността е наблюдавано при плъхове, приемащи 90 mg/kg enalapril дневно и които са подложени на диета без достатъчен прием на натрий. Няма доказателства за тератогенен ефект при плъхове и зайци, както и за неблагоприятни ефекти върху репродуктивната способност на мъжки и женски плъхове.Няма данни за канцерогенен ефект.

Hydrochlorothiazide
Изследванията на острата и хронична токсичност показват, че Hydrochlorothiazide е сравнително ниско токсичен, не показва ефекти върху фертилността, не е генотоксичен и не притежава канцерогенен потенциал.

6 . Фармацевтични данни:

6.1. Списък на помощните вещества и техните количества:

Наименование на помощните вещества    Количество лекарствено вещество в дозова единица
Sodium bicarbonate   .......... 10.24 mg
Lactose monohydrate   ......... 141.30 mg
Maize starch    .....................24.70 mg
Magnesium stearate  ....................  1.26 mg

6.2. Физико-химични несъвместимости:

няма.

6.3. Срок на годност:

2 години

6.4. Специални условия на съхранение:

Да се съхранява в оригиналната опаковка. Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

6.5. Данни за опаковката:

Al/Al блистер; х 20; х 4 таблетки

6.6. Препоръки за употреба:

По лекарско предписание.

7- Име и адрес на притежателя на разрешението за употреба:

НОБЕЛ ФАРМА ООД Бул. Симеоновско шосе № 24 София 1700, България

8 . Име и адрес на производителя:

NOBELFARMAILAC SANAYII-ve TICARET A.S. Sancaklar Koyu Duzce, Turkey

9. Регистрационен номер на лекарствения продукт:

Последна редакция Четвъртък, 22 Февруари 2024 22:46
eXTReMe Tracker