КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Stugeron tabl. 25 mg x 50/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
STUGERON 25 mg tablets
СТУГЕРОН 25 mg таблетки
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Всяка таблетка съдържа 25 цинаризин (cinnarizine).
За пълния списък на помощните вещества, вж. точка 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Stugeron tabl. 25 mg x 50/
Таблетки
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
Поддържаща терапия при симптоми на лабиринтни нарушения, включващи световъртеж, замаяност, шум в ушите (тинитус), нистагъм, гадене и повръщане. Профилактика на кинетози.
4.2 Дозировка и начин на приложение
Нарушение на равновесието:
1 таблетка от 25 mg три пъти дневно.
Кинетози:
• възрастни -1 таблетка от 25 mg половин час преди пътуване, дозата може да бъде повторена на всеки 6 часа.
• деца - половината от препоръчаната доза за възрастни. За предпочитане е Стугерон да се приема след хранене.
Максималната препоръчителна доза не трябва да превишава 225 mg дневно. Тъй като ефектът на Стугерон върху световъртежа е дозо-зависим, необходимо е постепенно увеличаване на дозата.
4.3 Противопоказания/Stugeron tabl. 25 mg x 50/СТУГЕРОН
Свръхчувствителност към цинаризин или някое от помощните вещества.
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Таблетките Стугерон съдържат лактоза и захароза, поради което може да са неподходящи за пациенти с непоносимост към лактоза, галактоземия или малабсорбция на глюкоза/галактоза. Както други антихистамини Стугерон може да предизвика епигастрални смущения. Приемането му след хранене, намалява риска от стомашно дразнене.
При пациенти с Паркинсонова болест, приема на препарата трябва да става само след сгрога преценка на очаквания терапевтичен ефект и възможния риск от влошаване на заболяването.
Стругерон може да предизвика сънливост, предимно в началото на лечението. Необходимо е повишено внимание при едновременния прием на препарата с алкохол или депресанти на ЦНС. При пациенти със закритоъгълна глаукома, пациенти със задръжка на урина, тежка чернодробна и бъбречна недостатъчност, приема на препарата трябва да става само след строга преценка на очаквания терапевтичен ефект и потенциалния риск.
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Алкохол/ЦНС депресанти/трициклични антндепресанти: Едновременната употреба може да потенцира седативния ефект на всяко от изброените лекарства или на Стугерон.
Едновременната употреба с атропин има адитивен ефект.
Диагностични влияния: Поради своя антихистаминов ефект може да предотврати появата на положителни реакции на индикаторите за кожна реактивност, при употреба до 4 дни преди кожната проба.
4.6 Бременност и кърмене
Въпреки че при опити с животни Стугерон не проявява тератогенни свойства, подобно на всички медикаменти, приемани по време на бременност, лечението със Стугерон трябва да става само, ако терапевтичния му ефект превишава потенциалните рискове за плода. Не съществуват данни за отделянето му в човешкото мляко. Поради това не се препоръчва кърмене по време на терапия със Стугерон.
4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Тъй като е възможно да настъпи сънливост, особено в началото на лечението, е необходимо повишено внимание при изпълнението на дейности като шофиране или работа с машини.
4.8 Нежелани лекарствени реакции/Stugeron tabl. 25 mg x 50/
Данни от клинични изпитвания
Данни от плацебо-контролирани, двойно слепи изпитвания - съобщени нежелани лекарствени реакции с честота на възникване >1%
Безопасността на СТУГЕРОН (30 до 225 mg дневно) е оценена при 740 пациенти (от които 372 са лекувани със СТУГЕРОН, а 368 - с плацебо), взели участие в 7 плацебо-контролирани, двойно слепи клинични изпитвания: 3 при лечението на нарушения на периферното кръвообращение, 1 при лечението на нарушения на мозъчното кръвообращение, 2 при световъртеж (вертиго) и 1 при морска болест.
Нежеланите лекарствени реакции, съобщени от >1% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН в двойно слепите клинични изпитвания, са изложени в таблица 1.
Таблица 1. Нежелани лекарствени реакции, съобщени при >\% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН в 7 двойно слепи, плацебо-контролирани клинични изпитвания на СТУГЕРОН
Системо-органен клас
Предпочитан термин
СТУГЕРОН (372 пациенти) -8.3
%
Плацебо
(368 пациенти) 4.6
%
Нарушения на нервната система
Сънливост
Данни от контролирани с компаратор и открити изпитвания - съобщени нежелан лекарствени реакции с честота на възникване >1%
За определяне честотата на възникване на нежеланите лекарствени събития са избрани 6 контролирани с компаратор и 13 открити изпитвания. В тези общо 19 изпитвания са участвали 668 пациенти, лекувани със СТУГЕРОН с дози, вариращи от 50 до 225 mg дневно при лечението на нарушения на периферното кръвообращение, нарушения на мозъчното кръвообращение и световъртеж (вертиго).
Нежеланите лекарствени реакции, съобщени от >1% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН в контролираните с компаратор и откритите клинични изпитвания, са изложени в таблица 2.
Таблица 2. Нежелани лекарствени реакции, съобщени при £1% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН в 6 контролирани с компаратор и 13 открити клинични изпитвания на СТУГЕРОН
Системо-органен клас
Предпочитан термин
СТУГЕРОН (668 пациенти)
%
Стомашно-чревни нарушения
Гадене 1.5
Изследвания
Увеличено тегло 2.1
Данни от плацебо-контролирани, контролирани с компаратор и открити изпитвания -съобщени нежелани лекарствени реакции с честота на възникване <1%
Допълнителните нежелани лекарствени реакции, възникнали при <1% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН, според двата горепосочени набора от клинични данни, са изложени в таблица 3 по-долу.
Таблица 3. Нежелани лекарствени реакции, съобщени при <1% от пациентите, лекувани със СТУГЕРОН в плацебо-контролираните, контролираните с компаратор или откритите клинични изпитвания_
Нарушения на нервната система
Повишена сънливост (хиперсомния) Летаргия
Стомашно-чревни нарушения
Стомашен дискомфорт Повръщане
Болка в горната част на корема
Нарушено храносмилане (диспепсия)
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Прекомерно изпотяване (хиперхидроза)
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение
Умора
Данни от постмаркетингови наблюдения
Първите нежелани лекарствени реакции, наблюдавани при постмаркетингов опит с цинаризин, са изложени в таблици 4 и 5. Прегледът на постмаркетинговтие данни е извършен на базата на прегледа на всички случи, при които е употребяван цинаризин (СТУГЕРОН). Във всяка таблица честотите са посочени в съответствие със следната конвенция:
Много чести >1/10
Чести >1/100 м„<1/Ю
Нечести >1/1 000 до <1/100
Редки >1/10 000 до <1/1 000
Много редки <1/10 000, включително и изолирани съобщения .
В таблица 4 нежеланите лекарствени реакции са класифицирани по честота в зависимост от честотата на спонтанно съобщаване, а в таблица 5 същите нежелани лекарствени реакции са класифицирани по честота в зависимост от честотата на наблюдаване в клиничните изпитване.
[Забележка: Отделните събития, изложени във всяка от двете таблици по-долу, са идентични. Разликата между двете таблици е източникът на информация, използван за определяне на честотата за всяко събитие, който в таблица 4 е честотата на спонтанно съобщаване, а в таблица 5 - точната честота на възникване в епидемиологично или клинично проучване/изпитване. При получаването на местен етикет от CCDS се избира само една от двете таблици, която се включва в раздел „Данни от постмаркетингови наблюдения" в зависимост от изискванията/указанията на местните регулаторни органи.]
Таблица 4: Нежелани лекарствени реакции, наблюдавани по време на постмаркетингов опит с цинаризин (СТУГЕРОН) по категория честота, изчислена според честотата на спонтанно съобщаване _
Системо-органен клас Предпочитан терминЧестота
Нарушения на нервната система
Дискинезия Много чести
Екстрапирамидално нарушение Много чести
Паркисонизъм Много чести
Треперене (тремор) Много чести
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Лихеноидна кератоза Много чести
Лихен планус Много чести
Подостър кожен лупус еритематозус Много чести
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Мускулна скованост (ригидност)Много чести
Таблица 5: Нежелани лекарствени реакции, наблюдавани по време на постмаркетингов опит с цинаризин (СТУГЕРОН) по категория честота, изчислена по данните от клинични изпитване на СТУГЕРОН
Системо-органен клас Предпочитан терминЧестота
Нарушения на нервната система
Дискинезия С неизвестна честота
Екстрапирамидално нарушение С неизвестна честота
Паркисонизъм С неизвестна честота
Треперене (тремор) С неизвестна честота
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Лихеноидна кератоза Нечести
Лихен планус С неизвестна честота
Подостър кожен лупус еритематозус С неизвестна честота
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Мускулна скованост (ригидност) С неизвестна честота
4.9 Предозиране
Симптоми:
Съобщени са остро предозиране с цинаризин в дози вариращи от 90 до 2,250 mg. Най-често съобщаваните признаци и симптоми, свързани с предозиране на цинаризин включват: промяна в яснотата на съзнанието, вариращо от сънливост до ступор и кома; повръщане, екстрапирамидни симптоми и хипотония. При ограничен брой малки деца са наблюдавани припадъци. Клиничните последствия в повечето случаи не са били тежки, но са съобщавани и случаи на смърт след самостоятелно предозиране на цинаризин или в комбинация с други лекарства.
Лечение:
Няма специфичен антидот. При всяко предозиране, лечението е симптоматично, като включва и поддържащи грижи. През първия час след поглъщането може да се направи стомашна промивка. При необходимост може да се приложи активен въглен.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1 Фармакодинамични свойства
Цинаризинът инхибира контракциите на съдовите гладко-мускулни клетки, като блокира калциевите канали. Освен този директен калциев антагонизъм, той намалява контрактилната активност на вазоактивните субстанции, като адреналин и серотонин, чрез блокиране на волтанено зависимите калциеви канали. Блокирането на калциевия инфлукс в клетката е селективно по отношение на тъканите и дава като резултат анти - вазоконстриктивно действие, без ефект върху кръвното налягане и пулса.
Цинаризинът подобрява недостатъчната микроциркулация и чрез увеличение на деформитета на еритроцитите и намаляване на кръвния вискозитет. Повишава клетъчната устойчивост към хипоксия.
Инхибира стимулацията на вестибуларния апарат, което води до подтискане на нистагъма и други автономни нарушения. Остри присъпи на световъртеж могат да бъдат предотвратени или намалени чрез цинаризин.
5.2 Фармакокинетични свойства
Абсорбция
Цинаризинът достига пикови плазмени нива в рамките на 1-3 часа след приема.
Разпределение
Свързването на цинаризин с плазмените протеини е 91%.
Метаболизъм
Цинаризин се метаболизира напълно основно чрез СУР2П6.
Елиминиране
Според наблюденията елиминационният полуживот на цинаризин варира от 4 до 24 ч. Около 1/3 от неговите метаболити се отделят с урината, а 2/3 - с изпражненията.
5.3 Предклинични данни за безопасност
Проведената обширна група от неклинични изпитвания за безопасност показва, че ефекти се наблюдават само след хронични експозиции на лекарствения продукт от около 5 до 72 пъти в зависимост от телесното тегло (на база mg/kg) в сравнение с препоръчваната доза при хора от 225 mg дневно, изчислена като 4.5 mg/kg за 50 kg телесно тегло.
[Стойностите на еднократната средна летална доза (LD50) при различни животински модели показват широка граница на безопасност на база mg/kg, сравнени с максималната препоръчвана доза при хора (MRHD) от 225 mg дневно или 4.5 mg/kg за 50 kg телесно тегло. При мишки са наблюдавани стойности на LD50 >1000 mg/kg след перорално, подкожно и интраперитонеално приложение. По същия начин LD50 при плъхове и кучета е съответно >640mg/kg и >160 mg/kg за трите пътища на приложение. След интравенозно приложение при мишки и плъхове LD50 е съответно 22 mg/kg и 24 mg/kg. При морското свинче тя е >40 mg/kg след перорално и подкожно приложение. Резултатите от острата орална, подкожна и интраперитонеална токсичност при мишки/плъхове с дихидрохлоридна сол са сходни с резултатите от изходното съединение.
Изпитванета на токсичността при повторна доза, приложена перорално (с храненето) при плъхове, показват известен спад в консумацията на храна и промени в серумната химия (намалено ниво на неорганичния фосфор, повишено съотношение калций/фосфор), в теглото на органите (намалено тегло на слезката и сърцето, увеличено тегло на черния дроб, бъбреците и мозъка) и в хистопатологията (хронична центрилобуларна дегенерация и панкреатични изменения). Тези наблюдения са основно от групата на висока доза (320 mg/kg или около 72 х MRHD) и са по-ясно изразени след 18 месеца лечение. След 3 или 12-месечно перорално приложение при кучета всички наблюдения са сходни с контролите с изключение на няколко случая на намалено телесно тегло (след 3 месеца при доза 80 mg/kg или около 18 х MRHD) или няколко ограничени хистопатологични открития (фокална ядрена вакуолизация и разрастване на невроглия около невроните в ЦНС, аспект на воднянка в черния дроб, панкреатични изменения, лимфоидно изчерпване, инхибиране на сперматогенезата и атрофия на женските генитални пътища) след 12 месеца при висока доза от 20 mg/kg (-5 х MRHD). В изпитване на репродуктивната токсичност при плъхове, зайци и кучета не се наблюдават ефекти върху фертилността или тератогенност. При много високи дози (80 до 320 mg/kg, около 18-72 х MRHD) при плъховете резултатите от майчината токсичност са намален размер на новородените, по-голям процент резорбции и намалено тегло на малките при раждане. Проведеното изпитване за мутагенност in vitro със Salmonella typhimurium сочи, че изходното съединение не е мутагенно до 10 umol/plate, но след като се свърже с нитрита и образува нитрозирано производно, се наблюдава слаба мутагенна активност. Не са извършвани конкретни изследвания за карциногенност. По време на хроничното 18-месечно перорално приложение при плъхове на дози, достигащи близо 72 пъти нивото на максималната доза при хора, не се наблюдават пренеопластични промени.]
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1 Списък на помощните вещества
лактоза
царевично нишесте
захароза
талк
хидрогенирано растително масло
поливидон.
6.2 Несъвместимости
Не са известни.
6.3 Срок на годност
3 години.
6.4 Специални условия на съхранение
Да се съхранява под 25°С.
Да се съхранява на място, недостъпно за деца.
6.5 Данни за опаковката
Блистери, съдържащи 50 таблетки от 25 mg. (два блистера х 25 таблетки в блистер)
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Johnson & Johnson D.O.O. Smartinska cesta 53 1000 Ljubljana Словения
8. НОМЕР НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
20010959
9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Дата на първо разрешение: 25 септември 2001 г. Дата на последно подновяване: 29 декември 2006 г.
10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА
08/2009