КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА
1. Търговско име на лекарствения продукт
MERIONAL 75 IU powder and solvent for solution for injection
МЕРИОНАЛ 75 IU прах и разтворител за инжекционен разтвор
2. Качествен и количествен състав
1 флакон МЕРИОНАЛ 75 ID съдържа: Активно вещество:
Урофолитропин (Urofollitropin) (фоликулостимулиращ хормон- ФСХ) - 75 IU
Лутеинизиращ хормон (ЛХ) (Luteinizing hormone) - 75 IU)
Активността на ЛХ може да се увеличи чрез добавяне на Човешки хорионгонадотропин (ЧХГ).
За пълния списък на помощните вещества, вж. точка 6.1
3. Лекарствена форма
Прах и разтворител за инжекционен разтвор
Вид на праха: бял лиофилизиран прах
Вид разтворител: безцветен прозрачен разтвор
4. Клинични данни
4.1. Терапевтични показания
1 Ановулация (включително поликистозна болест на яйчниците, ПКБЯ) при жени, които не отговарят на лечение с кломифенов цитрат.
2 Стимулиране мултипленото фоликуларно развитие при пациентки, които ще се подлагат на технологии за асистирана репродукция (APT) като оплождане in-vitro (IVF), интрафалопиева трансплантация на гамети (GIFT) или интрафалопиева трансплантация на зигота (ZIFT).
3. МЕРИОНАЛ 75 IU е показан за стимулиране сперматогенезата при мъже с вроден или придобит хипогонадотропен хипогонадизъм и придружаваща терапия с човешки хорионгонадотропин.
4.2 Дозировка и начин на приложение
Лечението с МЕРИОНАЛ 75 IU се провежда само под наблюдение на лекар с опит в проблемите на безплодието.
МЕРИОНАЛ 75 IU се прилага интрамускулно или подкожно. Прахът се разтваря в приложения разтворител непосредствено преди приложението. За да се избегне приложението на голям обем течност, в 1 ml разтворител могат да се разтворят до 3 флакона МЕРИОНАЛ 75 IU. Трябва да се внимава когато се разтваря повече от един флакон (в 1 ml разтворител), за да се избегне разпенване на получения разтвор. Флаконът се завърта внимателно между ръцете до пълно разтваряне продукт.
Вид на приготвения разтвор: Разтворът трябва да е бистър и безцветен. Жени с ановулация (включително ПКБЯ)
Целта на терапията с МЕРИОНАЛ 75 IU е развитието на един единствен зрял Граафов фоликул, от който чрез приложение на hCG ще се отдели яйцеклетката. МЕРИОНАЛ 75 IU се прилага еднократно на ден. При менструиращи жени, лечението МЕРИОНАЛ 75 IU започва в рамките на първите седем дни от менструалния цикъл.
Лечението е съобразено с индивидуалния отговор на пациентката. Проследява се чрез измерване диаметъра на фоликула с ултразвуково изследване и/или определяне на естрогенната секреция. По принцип лечението започва с 75-150 IU МЕРИОНАЛ на ден и постепенно се повишава според отговора на пациентката. Максималната дневна доза обикновено не превишава 225 IU. При липса на задоволителен отговор след 4-седмично лечение, то се преустановява. Лечението започва отначало при следващия цикъл, с по-висока от предходната доза.
При постигане на оптимален отговор, 24-48 часа след последното приложението на МЕРИОНАЛ 75 IU се прилага еднократна инжекция 5000 - 10000 IL) hCG. На пациентката се препоръчва полов акт в деня на приложението на hCG и на следващия ден. Алтернативата е интраутеринна инсеминация.
В случай на ексцесивен отговор, лечението се преустановява и не се прилага hCG /вж. 4.4/ Терапията започва отново следващия цикъл с по-ниска доза, в сравнение с предходния цикъл.
Жени, подложени на контролирана овариална стимулация за мултиплено фоликуларно развитие, предхождащо оплождане in-vitro или други технологии за асистирана репродукция:
Най-често използваната схема за овариална стимулация включва приложението на 150 -225 IU МЕРИОНАЛ на ден, като се започва от 2 - 3 ден от цикъла и продължава до постигане на задоволително фоликуларно развитие. Последното се преценява чрез мониториране серумните концентрации на естрогена и/или ултразвуково изследване. Дозата се прецизира според индивидуалния отговор на пациентката, но не трябва да превишава 450 IU дневно. Задоволително развитие на фоликул се постига обикновено на около 10 ден от лечението (в рамките на 5-20 дни).
За индуциране узряването на фоликула, 24-48 часа след последното приложение на МЕРИОНАЛ 75 IU се прилага еднократно инжекция от 5000 - 10000 IU hCG.
С цел потискане на ендогенния максимум на ЛХ и контролиране на тоничните му нива, т.е. за постигане на т. нар. подтискане функцията на хипофизата, се прилага агонист на гонадотропин-рилийзинг хормона (GnRH). При най-често използваната схема на приложение, лечението с МЕРИОНАЛ 75 IU започва след около 2 седмици от началото на терапията с агонисти на GnRH. Двата лекарствени продукта се прилагат до постигане на задоволително фоликуларно развитие. Например, 2 седмици след подтискане функцията на хипофизата с агонист, в продължение на 7 дни се прилагат 150 - 225 IU МЕРИОНАЛ. Дозата се прецизира според индивидуалния отговор на яйчниците на пациентката.
Опитът с технологии за асистирана репродукция показва, че по принцип вероятността за успешен резултат е еднаква по време на първите 4 опита, а след това постепенно намалява.
Жени с ановулация в резултат на тежък дефицит на лутеинизиращ хормон (ЛХ) и фоликуло-стимулиращ хормон {ФСХ)
Целта на лечението с МЕРИОНАЛ 75 IU при жени с хипогонадотропен хи/кжтдизъм разитието на единствен зрял Граафов фоликул, от който чрез последващо/г^лрж^^е^а-
hCG ще се освободи ооцита. Тъй като тези жени нямат менструация и имат ниска ендогенна секреция на естрогени, лечението може да започне по всяко време.
Лечението се преценява според индивидуалния отговор на пациентката, който се проследява чрез ултразвуково измерване диаметъра на фоликула и/или естрогенната секреция. Обикновено лечението започва с 75-150 IU МЕРИОНАЛ и постепенно се увеличава според индивидуалния отговор на пациентката. За правилното повишение на дозата МЕРИОНАЛ 75 IU, прецизиране на дозата се прави на 7-14 дни и се повишава с 150 IU. Допустимо е удължаване продължителността на стимулацията до 5 седмици на цикъл.
При получаване на задоволителен отговор, 24-48 часа след последното приложение на МЕРИОНАЛ 75 IU се прилагат 5000 -10000 IU hCG. На пациентката се препоръчва полов акт в деня на приложението на hCG и на следващия ден. Алтернативата е интраутеринна инсеминация.
Трябва да се има предвид поддържане на лутеалната фаза, тъй като липсата на вещества с лутеотропна активност (LH/hCG) може да доведе до преждевременна загуба на жълтото тяло.
В случай на ексцесивен отговор, лечението се преустановява и не се прилага hCG (вж. т. 4.4.). Лечението започва отново при следващия цикъл с доза, по-ниска от предходния цикъл.
Мъже:
Сперматогенезата се стимулира с човешки хорионгонадотропин (hCG) - от 1000 до 2000 IU hCG 2-3 пъти седмично. Следва приложение на МЕРИОНАЛ (75 IU или 150 IU) 2-3 пъти седмично. За постигане подобрение в сперматогенезата, лечението трябва да продължи най-малко 3 месеца. Настоящият клиничен опит показва, че е необходимо поне 18-месечно лечение за постигане на задоволителна сперматогенеза.
4.3. Противопоказания
МЕРИОНАЛ 75 IU не трябва да се прилага при следните пациенти:
• данни за свръхчувствителност към човешки менопаузален гонадотропин или някое от помощните вещества;
• тумори на хипоталамуса или хипофизната жлеза.
МЕРИОНАЛ 75 IU не трябва да се прилага при жени с:
• увеличени размери на яйчника или овариална киста, без отношение към поликистозна болест на яйчниците;
• гинекологични хеморагии с неизяснена етиология;
• карцином на яйчника, матката или гърдата.
МЕРИОНАЛ 75 IU не трябва да се прилага в случаи, при които не може да се очаква ефективен отговор, напр.:
Жени:
• първична овариална недостатъчност;
• аномалии на половите органи, несъвместими с бременност;
• фиброидни тумори на матката, несъвместими с бременност.
Мъже:
• първична тестикуларна недостатъчност.
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
МЕРИОНАЛ 75 Ю е силно гонадотропно действащо лекарство и може да предизвика леки до тежки нежелани лекарствени реакции. Поради това трябва се прилага само от лекар с опит в проблемите на безплодието и тяхното лечение. За минимизиране на риска от овариален хиперстимулационен синдром или многоплодна бременност, се препоръчва ултразвуково изследване, както и измерване нивата на естрадиола.
Лечението с гонадотропин изисква ангажирането на определено време на лекари, подпомагани от други здравни професионалисти, както и наличието на подходящо оборудване за мониторинг. Безопасността и ефективното лечение с МЕРИОНАЛ 75 III при жените изисква проследяване отговора на яйчниците чрез самостоятелно ултразвуково изследване или, за предпочитане, редовното определяне серумните нива на естрадиола. Отговорът към лечението с човешки менопаузален гонадотропин (пМО) може да варира при различните пациенти, а при някои отговорът е незадоволителен. И при мъжете, и при жените трябва да се прилага възможно най-ниската ефективна доза, с която може да се постигне очаквания резултат.
Лечение при жени:
Преди започване на лечението, трябва да се прецени, дали безплодието на двойката е подходящо за тази терапия и да се спазват общоприетите противопоказания за забременяване. В частност, пациентите трябва да се изследват за хипотиреоидизъм, адренокортикална недостатъчност, хиперпролактинемия и тумори на хипофизата или хипоталамуса и да се приложи подходящо специфично лечение.
При пациентките, подложени на стимулиране зреенето на фоликулите или третиране на ановулаторната инфертилност в рамките на технологии за асистирана репродукция, може да се наблюдава увеличение на яйчниците или проява на хиперстимулационен синдром. За намаляване честотата на тези нежелани ефекти се препоръчва стриктното придържане към дозировката на МЕРИОНАЛ 75 IU, схемата на приложение и внимателния мониторинг.
Прецизното тълкуване на данните за фоликуларното развитие и зреене изисква опитен в това отношение лекар.
Овариален хиперстимулационен синдром (ОХСС)
ОХСС е състояние, различно от неусложненото уголемяване на яйчниците. Това е синдром, който се изявява с постепенно утежняване на симптомите. Проявява се със силно увеличение размера на яйчниците, високи серумни концентрации на половите стероидни хормони и повишен съдов пермеабилитет, плеврален и понякога перикардиален излив.
Следните симптоми могат да се наблюдават при тежки случаи на ОХСС: абдоминална болка, чувство за тежест в корема, силно увеличени яйчници, повишение на теглото, задух, олигурия и гастроинтестинални симптоми, като гадене, повръщане и диария. Клиничните изследвания показват хиповолемия, хемоконцентрация, електролитен дисбаланс, асцит, хемоперитонеум, плеврален излив, хидроторакс, остър респираторен дистрес синдром и тромбоемболични инциденти.
Ексцесивният овариален отговор към лечението с гонадотропини рядко води до изява на
ОХСС, освен ако за индукция на овулацията не е приложен пСв. Поради __, .^^г_.._-
на ОХСС не се прилага ИСС а на пациента се препоръчва да се въз^>рж£-от-Т1рл)за^ контакти или да използва бариерни контрацептивни методи в продължед^^н^^Д ДниД\
ОХСС може бързо да прогресира (в рамките на 24 часа до няколко дни) и да прерастне в сериозен медицински проблем. Поради това пациентите трябва да се проследяват в продължение поне на 2 седмици след приложението на пСС
За минимизиране риска от развитието на ОХСС или многоплодна бременност, се препоръчва ултразвуково изследване или определяне нивата на естрадиола. В случай на ановулация, рискът от ОХСС или многоплодна бременност се увеличава при серумен естрадиол > 900 рд/т1 (3300 рто1/1) и при наличие на 3 фоликула с диаметър 14 гпгп и повече. При технологии за асистирана репродукция повишен риск от проява на ОХСС има при серумен естрадиол > 3000 рд/т1 (11000 рто!/1) и 20 или повече фоликула с диаметър 12 тт и повече.
При серумен естрадиол > 5500 рд/т1 (20200 ртоШ) и при наличие на общо 40 или повече фоликула, може приложението на пСв да не е необходимо.
Придържането към предписаната доза МЕРИОНАЛ 75 III, схемата на лечение и внимателния мониторинг на лечението ще намалят риска от изявата на ОХСС и многоплодна бременност, (вж. т. 4.2. "Дозировка и начин на приложение" и т. 4.8. "Нежелани лекарствени реакции").
При технологии за асистирана репродукция, аспирацията на всички фоликули преди овулацията може да намали честотата от възникване на ОХСС.
ОХСС може да е по-тежък и с по-ясно изразена клинична картина при възникване на бременност. Най-често ОХСС възниква след преустановяване на хормоналното лечение и достига своя максимум около 7-10 ден след терапията. Обикновено ОХСС отшумява спонтанно при настъпване на менструацията.
При проява на тежък ОХСС, лечението с гонадотропин се преустановява (ако все още се прилага), пациентката се хоспитализира и се започва специфична терапия за ОХСС. Този синдром се проявява по-често при пациентки с ПКБЯ.
Многоплодна бременност
Многоплодната бременност, особено с голям брой плодове, носи висок риск и за майката и за перинатални усложнения.
При пациентки, подложени на индукция на овулацията с МЕРИОНАЛ 75 III, честотата на многоплодната бременност е по-висока в сравнение с естественото зачеване. В повечето случаи става въпрос за близнаци. За минимизиране риска от проява на многоплодна бременност се препоръчва внимателно проследяване на отговора на яйчниците.
При пациентки, подложени на технологии за асистирана репродукция, рискът от развитие на многоплодна бременност е свързан главно с броя върнати в матката ембриони, тяхното качество и възрастта на родителите.
Преди започване на терапията, пациентите трябва да се предупредят за повишения риск от многоплодна бременност.
Загуба на плода
Честотата на загуба на плода в резултат от неспособност за износване или аборт, е по-висока при пациенти, подложени на стимулация на фоликуларния растеж за индукция на овулация или технологии за асистирана репродукция, в сравнение с нормалната популация.
Ектопична бременност
Рискът за ектопична бременност при жени с анамнеза за заболявания на мато^^ните^сръби е по-висок, независимо дали бременността е резултат от естествено\^я^№Шч*$м, лечение на безплодието. Случаите на ектопична бременност след оплож^мг^^^--^
го / „ -V
ч'-#- — -*
% в сравнение с 1-1.5 % при нормалната популация. Неоплазми на половите органи
Има данни за доброкачествени и злокачествени тумори на яйчниците и други полови органи при жени, третирани с множество лекарства за лечение на безплодието. Все още не е установено дали лечението с гонадотропини увеличава основния риск от възникване на тези тумори при пациентките, страдащи от безплодие.
Вродени аномалии
Честотата на вродените аномалии след асистирани репродуктивни техологии може да е малко по-висока в сравнение с естественото зачеване. Счита се, че това се дължи на разликите в особеностите на родителите (напр. възраст на майката, характеристика на спермата) и многоплодната бременност.
Тромбоемболични инциденти
При жени с общоизвестните рискови фактори за тромбоемболични инциденти, като индивидуална или фамилна анамнеза, лечението с гонадотропини може допълнително да увеличи този риск. При тези жени трябва внимателно да се прецени отношението риск/полза от приложението на гонадотропин. Трябва да се отбележи, че сама по себе си бременността също носи повишен риск от тромбоемболичен инцидент.
Лечение при мъжете
Повишените нива на ендогенния ФСХ са показателни за първична тестикуларна недостатъчност. Такива родители не отговорят на терапия с МЕРИОНАЛ/hCG. Препоръчва се анализ на спермата 4-6 месеца след започване на лечението за преценка на отговора.
4.5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Едновременното приложение на МЕРИОНАЛ 75 IU и други лекарства за стимулиране на овулацията (напр. hCG, кломифенов цитрат) може да потенцира фоликуларния отговор. Едновременното приложение на агонисти на GnRH за супресия на хипофизата може да доведе до необходимост от повишение дозата на МЕРИОНАЛ 75 IU за постигане на задоволителен отговор на яйчниците. Липсват данни за други клинично-значими лекарствени взаимодействия.
МЕРИОНАЛ 75 IU не трябва да се смесва с други лекарствени продукти в една инжекция.
4.6. Бременност и кърмене
Приложение при бременност
МЕРИОНАЛ 75 IU не трябва да се прилага при бременност. Липсват данни за тератогенен риск след контролирана овариална стимулация при клиничното приложение на гонадотропините. Няма достатъчно клинични данни за пълно елиминиране на тератогенния риск при приложение у бременни,
Приложение при лактация
МЕРИОНАЛ 75 IU не е показен по време на кърмене. Секрецията на пролактин при кърмене може да доведе до оскъден отговор към овариална стимулация.
4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини ," ■
Няма проучвания за ефектите върху способността за шофиране и работа дошрйнйГ' ■''/.;
//с^У .тъ. '.'-'.V
v\ ^ \ ••%••/ & J V*:C-.....<* //
4.8. Нежелани лекарствени реакции
При лечение на жени. Много чести (>1/10)
• Кисти на яйчниците
• Слаба до силна реакция на мястото на инжектиране (болка, зачервяване, кръвоизлив, подуване и/или възпаление).
• Главоболие
Чести (1/100-1/10)
• Слаба до умерена ОНвБ (виж раздел 4.4).
• Болки в коремната област и стомашно-чревни симптоми като повдигане, повръщане, диария, коремни крампи и подуване.
Не чести (1/1000-1/100)
• Силна ОНвБ (виж раздел 4.4).
Редки (1/10,000-1/1000)
• Извиване на яйчниците, усложнение на ОНЗБ.
Много редки (<1/10,000)
• Тромбоемболия, обикновено свързана със силна ОНБЗ.
• Слаби системни алергични реакции (еритема, обрив или изкривяване на лицето).
При лечение на мъже
Чести (1/100- 1/10)
• Увеличение на млечните жлези, акне и наддаване на тегло.
4.9. Предозиране
Резултатите от предозиране с МЕРИОНАЛ 75 IU са неизвестни, независимо, че може да се очаква синдром на овариална хиперстимулация, описан в т. 4.4. "Специални противопоказания и специални предупреждения за употреба".
5. Фармакологични свойства
5.1. Фармакодинамични свойства
Мерионал е препарат от човешки менопаузален гонадотропин (hMG), получен от урина на жени в менопауза.
Най-важният ефект при жени, в резултат от парентерално приемане на HMG е развиването на зрели Граафови фоликули.
При мъже с липса на FSH, Мерионал приеман едновременно с hCG в продължение най-малко на 4 месеца, предизвиква сперматогенеза.
АТС код: G03G А 02 (Човешки менопаузален гонадотропин)
5.2. Фармакокинетични свойства
Гонадотропините са ефективни само при интрамускулно или подкожно прилад^^е;Д^й~ като са структурно хетерогенни и ендогенната им секреция е пулсативна, ттвр&.е-да се; определи времето за елиминирането им от плазмата. Въпреки това/упто^в^йЙта
показват, че плазменото време на полуелиминиране на ЛХ и ФСХ е съответно 2,2 часа и 2,9 часа. Елиминират се чрез гломерулна филтрация след разграждане в проксималните бъбречни тубули или екскреция в урината.
5.3. Предклинични данни за безопасност
Гонадотропините, получени от урината на жени в постменопаузална възраст, се прилагат от много години при лечение на женско и мъжко безплодие, както и при жени, подложени на технологии за асистирана репродукция. Счита се, че се отличават с ниска токсичност. Липсват специфични проучвания с МЕРИОНАЛ 75 №.
6. Фармацевтични данни
6.1. Списък на помощните вещества и техните количества
Прах: Лактоза монохидрат 10 тд
Разтворител: Стерилен разтвор на натриев хлорид 0.9% \л/Лл
6.2. Несъвместимости
Тъй като липсват проучвания за несъвместимост, МЕРИОНАЛ 75 1и трябва да се разтваря само във физиологичен разтвор и да не се смесва с други лекарствени продукти.
6.3 Срок на годност
2 години.
Само за еднократна употреба. Готовият за употреба разтвор се прилага веднага след приготвянето му.
Количеството неизползван разтвор се унищожава според съответните изисквания.
6.4. Специални предпазни мерки при съхранение
Да се съхранява под +25°С!
Да не се излага на пряка слънчева светлина!
Да се съхранява в оригинална опаковка!
6.5. Данни за опаковката
Прахообразен продукт във флакон: от безцветно стъкло Тип I от 5 т1, снабден с капачка от бутилов каучук и алуминиево уплътнение.
Разтворител: Ампула от 1т1 от безцветно стъкло Тип I. Големина на опаковката:
1 флакон МЕРИОНАЛ 75 III и 1 ампула физиологичен разтвор 1 т!. 10 флакона МЕРИОНАЛ 75 1и и 10 ампули физиологичен разтвор 1 т1.
6.6. Специални предпазни мерки при работа и изхвърляне.
Прилага се еднократно.
Непосредствено преди приложение МЕРИОНАЛ 75 11) се разтваря в приложения разтворител.
Количеството неизползван лекарствен продукт и всички отпадъчни материали се унищожават според съответните изисквания.
Ако приготвеният за употреба разтвор съдържа частици или е мътен, той недрябва да се прилага. .:.. -ч
7. Притежател на разрешението за употреба
IBSA Farmaceutici Italia Sri
Via Martin di Cefalonia 2, 900 Lodi,
Италия
8. Регистрационен номер
20040171
9. Дата на първото разрешаване за употреба на лекарствения продукт
16.04.2004
10. Дата на актуализиране на текста
Юли 2008г.
'#>'' -7^4 v.
ft &I '■' • ... ?• fy w \