КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Lutinus tabl. vag. 100 mg x 21/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Лутинус 100 mg вагинални таблетки
Lutinus 100 mg vaginal tablets
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
1 вагинална таблетка съдържа 100 mg прогестерон (progesterone)
За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Lutinus tabl. vag. 100 mg x 21/
Вагинална таблетка.
Бяла до почти бяла плоска и овална таблетка с надписи *'FPI" от едната страна и „100* от другата страна.
Вагиналните таблетки се доставят с един полиетиленов вагинален апликатор.
4.КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
Лутинус е показан за лутеална поддръжка като част от програма за лечение чрез асистираните репродуктивни техники (APT) при лечение на жени със стерилитет.
4.2 Дозировка и начин на приложение
Възрастни
Дозата на Лутинус е 100 mg, прилагани вагинално три пъти дневно, като се започне от вземането на яйцеклетката. Приемът на Лутинус трябва да продължи 30 дни, ако се потвърди наличието на бременност.
Лица в напреднала възраст
Не са събирани клинични данни за пациентки над 65 години.
Деца
Липсва опит при деца, тъй като няма релевантни показания за използване на Лутинус при деца.
Прилагане при специални групи
Липсва опит от приложение на Лутинус при пациенти с нарушена чернодробна или бъбречна функция.
Приложение
Лутинус трябва да се постави директно във вагината чрез предоставения апликатор.
4.3 Противопоказания/Lutinus tabl. vag. 100 mg x 21/
Лутинус не трябва да се използва при лица с някои от следните състояния:
• свръхчувствителност към прогестерон или към някое от помощните вещества
• недиагностицирано вагинално кръвотечение
• потвърден аборт или ектопична (извънматочна) бременност
• тежка чернодробна дисфункция или заболяване
• потвърден или предполагаем рак на гърдата или на гениталиите
• активна артериална или венозна тромбоемболия, или тежък тромбофлебит, или анамнеза за такива събития
• порфирия
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Приемът на Лутинус трябва да бъде прекратен, ако се предполага някое от следните състояния; миокарден инфаркт, цереброваскуларни нарушения, артериална или венозна тромбоемболия (венозна тромбоемболия или белодробна емболия), тромбофлебит или тромбоза на ретината.
Необходимо е внимателно използване при пациентки с лека до умерена чернодробна дисфункция.
Пациентки с анамнеза за депресия трябва да бъдат внимателно наблюдавани. Да се обмисли прекратяване, ако симптомите се влошат.
Тъй като прогестерон може да причини задържане на течности до известна степен, изисква се внимателно наблюдение за състояния, които могат да бъдат повлияни от този фактор (например, епилепсия, мигрена, астма, сърдечна или бъбречна дисфункция).
При малка част от пациентките с комбинирано естроген - прогестоген лечение е наблюдавано намаляване на чувствителността към инсулин и оттам към поносимостта към глюкоза. Механизмът на това намаляване не е известен. Поради тази причина пациентките с диабет трябва да бъдат внимателно наблюдавани по време на лечението с прогестерон.
Употребата на полови стероиди може също така да увеличи риска от лезии на съдовете на ретината. За да се предотвратят тези усложнения, е необходимо внимание при жени над 35 години, при пушачки и при тези с рискови фактори за атеросклероза. Употребата трябва да се прекрати в случай на преходни исхемични събития, проява на внезапни тежки главоболия или нарушения на зрението, свързани с папиларен едем или кръвоизлив на ретината.
Рязкото прекъсване на лечението с прогестерон може да причини чувство на безпокойство, внезапна смяна на настроенията и повишена склонност към гърчове.
Преди да започне лечението с Лутинус, пациентката и партньорът й трябва да бъдат изследвани от лекар за причините за безплодието.
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Лекарствата, за които е известно, че индуцират системата на чернодробния цитохром Р450-ЗА4 (например, рифампицин, карбамазепин или билкови продукти, съдържащи жълт кантарион {Hypericum perforatum)), могат да увеличат степента на елиминиране и така да намалят бионаличността на прогестерон.
Обратното, кетоконазол и другите инхибитори на Р450-3A4 могат да намалят степента на елеминиране и така да увеличат бионаличността на прогестерон.
Влиянието на съпътстващи вагинални продукти върху експозицията на прогестерон oт Лутинус не e проучвано. Въпреки това не се препоръчва употребата на Лутинус с други вагинални продукти (като противогьбични продукти), тъй като това може да промени освобождаването и абсорбцията на прогестерон от вагиналната таблетка.
4.6 Бременност и кърмене
Бременност:
Вагиналните таблетки Лутинус са показани за използване само през първия триместьр от бременността като част от режима за асистирана репродукция (APT).
Налице са все още ограничени и непълни данни за риска от вродени аномалии, включително на гениталиите на мъжки и женски новородени, след вътрематочна експозиция по време на бременността.
В ключовото (пивотно) проучване степента на аномалии при зародиша след 10-седмична експозиция на Лутинус 100 mg три пъти дневно е била 4,5 % в групата Лутинус три пъти дневно или общо 7 случая на аномалии при зародиша (например, езофагеална фистула, недоразвито дясно ухо с хипоспадия, малка аорта / клапна регургитация /девиация на септума, деформация на ръката, сцепено небце/ сцепена устна, хидроцефалия и холопрозенцефалия/ пробосцис/ полидактилия) са били наблюдавани при група от 404 пациентки. Процентът от аномалии на зародиша, наблюдавани по време на клиничното проучване, е сравним с честотата на събитията, описвани при обща популация, въпреки че общата експозиция е твърде ниска, за да позволи да бъдат направени изводи.
По време на провеждането на ключовото (пивотно) клинично проучване броят на спонтанните аборти и извънматочни бременности, свързани с употребата на Лутинус три пъти дневно, са били съответно 5,4 % и 1 %.
Кърмене:
Значителни количества прогестерон са забелязани в майчиното мляко. Поради това Лутинус не трябва да се използва, докато се кърми.
4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Лутинус има незначителен или умерен ефект върху способността за шофиране и работа с машини. Прогестерон може да причини сънливост и/или замайване. Поради това е необходимо повишено внимание при шофиране и работа с машини.
4.8 Нежелани лекарствени реакции/Lutinus tabl. vag. 100 mg x 21/
Най-често докладваните нежелани реакции при клинични проучвания на лечение с Лутинус при пациентки със зачеване in vitro са главоболие, вулвовагинални нарушения и контракции на матката, докладвани съответно при 1,5 %, 1,5 % и 1,4 % от участниците. Таблицата по-долу показва основните сериозни нежелани лекарствени реакции при клинични проучвания при жени, лекувани с Лутинус, разпределени по системно-органни класове (СОК) и честота,
Чести (> 1/100 и < 1/10)
Нечести (> 1/1000 and < 1/100)
Нарушения на нервната система
Чести: Главоболие
НеЧести: Замайване ' Безсъние
Стомашно-чревни нарушения
Чести: Подуване на корема,Болки в корема ,Гадене
НеЧести: Диария ,Запек
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
НеЧести: Утрикария,Обрив
Нарушения на възпроизводителната система и гърдата
Чести: Спазми на матката
НеЧести: Вулвовагинални нарушения*,,Вагинална микоза,Нарушения на гърдата**,Генитален пруритус
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение
НеЧести: Периферен едем
* Вулвовагинални нарушения, като вулвовагинален дискомфорт, вагинално усещане за парене, вагинален секрет, вулвовагинална сухота и вагинално кръвотечение, са докладвани след употреба на Лутинус, с кумулативна честота на докладване 1,5 %.
** Нарушения на гърдата, като болка в гърдата, подуване и чувствителност на гърдата, са докладвани при отделни случаи, с кумулативна честота на докладване 0,4 %.
4.9 Предозиране
Високите дози прогестерон могат да причинят сънливост.
Лечението на предозирането се състои в прекратяване на Лутинус, съвместно със започване на подходящо симптоматично и поддържащо лечение.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1 Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична група: Полови хормони и лекарства, повлияващи половата система; Прогестогени; Прегнен (4) производни
АТС код: G03DA04.
Прогестеронът е естествено съществуващ стероид, който се секретира от яйчника, плацентата и надбьбречните жлези. При наличието на подходящ естроген, прогестерон трансформира пролиферативния ендометриум в секреторен ендометриум. Прогестерон е необходим за увеличаване на ендометриалната възприемчивост към имплантиране на ембриона. След имплантирането на ембриона прогестерон подпомага поддържането на бременността.
Клинична ефикасност
Нивата на продължаваща бременност и живородените след 10-седмично лутеално поддържане с Лутинус 100 mg три пъти дневно (N=390) при пациентки, които са имали трансфер на ембрион в клинично проучване от фаза III, са съответно 44 % (95 % CI38,9; 48, 9) и 39,5 % (95% CI34,6; 44,5).
5.2 Фармакокинетични свойства
Абсорбция
Серумните концентрации на прогестерон са се увеличили след приемане на вагинални таблетки Лутинус при 12 здрави жени преди менопауза. На ден 1 от лечението средната Cmax 19,8±2,9 ng/ml при Tmax от 17,3 ± 3,0 часа след приемането на Лутинус три пъти дневно през 8 часа.
При множество дози steady state концентрации се достигат приблизително за 1 ден след започване на лечението с Лутинус. Най-ниските стойности от 10,9 ± 2,7 ng/mL са наблюдавани при AUC0-24 of 436 ± 43 ng*чac/mL пред ден 5.
Разпределение
Прогестерон се свързва 96 % до 99 % със серумните протеини, главно със серумния албумин и кортикостероид-свързващ глобулин.
Метаболизъм
Прогестерон се метаболизира главно чрез черния дроб основно до прегнандиол и прегненолон. Прегнандиол и прегненолон се конюгират в черния дроб до метаболитите гликуронид и сулфат. Метаболитите на прогестерон, които се екскретират чрез жлъчката, могат да бъдат деконюгирани и допълнително метаболизирани в чревния тракт чрез редукция, дехидроксилиране и епимеризация.
Екскреция
Прогестерон преминава през чернодробна и жлъчна елиминация.
След инжектиране на маркиран прогестерон, 50 - 60 % от екскрецията на метаболитите се осъществява чрез бъбреците; приблизително 10 % се осъществява чрез жлъчката и фецеса. Общото възстановяване на маркирания материал достига до 70 % от приетата доза. Само малка част от непроменения прогестерон се екскретира чрез жлъчката.
5.3 Предклинични данни за безопасност
Прогестерон е добре известен естествен репродуктивен стероиден хормон при хора и животни, като не са известни токсикологични ефекти. Поради това не са провеждани изследвания на токсичността на тази дозова форма на прогестерон като вагинални таблетки, с изключение на изследвания на локалната поносимост и чувствителността на кожата.
Не е установена раздразнителност към Лутинус до 90 дни при два пъти дневно вагинално прилагане при зайци и също така не е показана чувствителност при морски свинчета.
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1 Списък на помощните вещества
Силициев диоксид, хидрофобен колоиден
Лактоза монохидрат
Прежелатинизирано царевично нишесте
Повидон
Адипинова киселина
Натриев хидроген карбонат
Натриев лаурилсулфат
Магнезиев стеарат
6.2 Несъвместимости
Неприложимо.
6.3 Срок на годност
3 години.
6.4 Специални условия на съхранение
Да се съхранява в оригиналната опаковка.
Този лекарствен продукт не изисква специални температурни условия за съхранение.
6.5 Данни за опаковката
Alu/Alu блистери с 3 вагинални таблетки.
Блистерите са в картонени опаковки:
21 вагинални таблетки с 1 вагинален апликатор.
6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа
Няма специални изисквания.
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Ferring Arzneimittel GmbH Fabrikstraße 7 24103 Kiel Германия