КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Gallium Citrate Injection 74-370 MBq sol. inj. vial x 1/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Gallium [67Ga] Citrate Injection
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Галиев [67Ga] цитрат: (без носител)
74-370 MBq/флакон (37MBq/мл) на референтната дата
Количественият състав е в съобразен с монография 555 на Евпропейска Фармакопея.
Галият Gallium [67Ga] е радионуклид (атомен номер 31; атомно тегло 67) и има физичен период на полуразпад 3.3 дни (78.3 часа). Той се разпада до стабилен цинк чрез електронен захват, като емитира гама фотони с енергии 93keV (38%), 185keV (21%) и 300 keV (16.8%). Малко, клинично незначимо количество 66,Ga присъства като естествен замърсител (виж дозиметрията).
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Gallium Citrate Injection 74-370 MBq sol. inj. vial x 1/
Инжекционен разтвор
4.КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
4.1.1 Неспецифичен изобразяващ туморите и/или локализиращ ги агент
Галият може да бъде използван с други образни методи в диагнозата, стадирането и последващото третиране на малигнените лимфоми като Хочкиновия и неХочкиновия лимфоми. Може също да бъде използван впоследствие при определяне на отговора към химиотерапията. Изобразяването с 67Ga може да помогне в диагностиката на бронхиални неоплазми, като установи обхвата на медиастинално разпространение. Той е използван също за да изясни степента на дисеминиране на други малигнени първични тумори с различна степен на достоверност.
4.1.2 Локализиране на възпалителни лезии.
Галият може да бъде използван в установяване на диагнозата на специфични възпалителни нарушения, особено такива, засягащи белите дробове като саркоидоза и опортюнистични инфекции дължащи се на Pneumocystis carinii. При саркоидозата и интерстициалните белодробни заболявания включването му се повлиява от активността на заболяването. Галият [67Ga] може да бъде полезен при локализирането на извънбелодробни възпалителни лезии като туберкулозната лимфаденопатия, или при изследването на пирексия с неизвестен произход. Той доказва неспецифично наличието на възпалителни огнища в тялото, а други образни техники, или биопсични процедури трябва да допълнят получената информация.
4.2. Дозировка и начин на приложение
Възрастни/ напреднала възраст: препоръчани активности 74 - 185 MBq .Активности от 37 MBq могат да бъдат адекватни за последващо проследяване на активността на болестния процес при пациенти с интерстициални белодробни болести. По-високи активности при СПЕКТ могат да бъдат наложителни за туморна диагностика (до 260 MBq). Това най-често се среща при стадирането на медиастинални лимфоми.
Деца: Регистриран е оскъден опит. Ако няма алтернативни не-йонизиращи диагностични методи галиевият [67Ga] цитрат може да бъде използван, но активностите трябва да бъдат редуцирани съобразно телесното тегло като -1.85 MBq/кг са препоръчителни.
Галиевият [67Ga] цитрат можа да се прилага само венозно. Регистрациите могат да бъдат извършени 24 и 92 ч. по-късно, въпреки че за тумори се предпочита втория, третия ден. При изследване на възпалителните лезиии може да е от полза ранна сцинтиграфия (най-рано на 4 час) след прилагането.
4.3. Противопоказания/Gallium Citrate Injection 74-370 MBq sol. inj. vial x 1/
Няма абсолютни противопоказания.
4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Този радиофармацевтик може да бъде получаван, използван прилаган само от упълномощени лица по предвидената клинична процедура. Неговото получаване, използване, съхранение и пренасяне, както и съхранението на отпадъците са обект на регулиране и/или подходящо лицензиране от локалните компетентни официални организации.
Трябва да се внимава при интерпретирането на образи от белодробните области на 24-48 час, когато може да се прояви неспецифично натрупване на 67Ga. Този белег може да не означава интерстициално белодробно заболяване. Появата на галиеви [67Ga]-KOHK>raTH в червата е резултат от натрупване в черния дроб с последваща бшшарна екскреция., и може да намали диагностичната стойност за откриване на интра-абдоминални лезии. В такива случаи може да помогне даването на лаксативи преди регистрирането на образи. Прилагането на лаксативи при инсулин-зависими диабетици трябва да става внимателно. Галият [67Ga] е костен радионуклид. Особено внимание се изисква при млади подрастващи, при които облъчването на краищата на растящите кости и на хемопоетичните тъкани трябва специално да блъде съобразено с дозиметрията.
4.5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие.
Биоразпределението на галия [67Ga] може да бъде засегнато от голям брой фармакологични субстанции, включително цитотоксични агенти, имуносупресори (включително стероиди) ,рентгенови контрасти, фенотиазини, трициклични антидепресанти (Неселективни инхибитори на обратното захващане на моноамините ), метоклопамид, резерпин, метилдопа, орални контрацептиви и стилбестрол.
Например:
a) Предварително лечение с цитотоксичнагенти може да доведе до увеличено натрупване на радиогалий в скелета, придружено от намалено натрупване в черния дроб, меките тъкани и туморите.
b) Неспецифично, непатологично натрупване на 67Ga в белите дробове е описано при пациенти, които са получили ренгенови контрастни средства за контрастна радиолимфангиография..
c) Сигнификантно включване на галий в тимуса може да се наблюдава при деца ,които са прекарали химио и лъчетерапия. Това е непатологично натрупване и е следствие на вторична хиперплазия.
d) Причинено от лекарства високо пролактиново ниво може да доведе до увеличено натрупване на галий в млечните жлези.
e) Увреждане на 67Ga-Baта радиокинетика и тъканно свързване могат да се развият след лечение с желязо.
Винаги да се има предвид ъзможност за фалшиво позитивиране на резултатите.
4.6. Бременност и кърмене
Жени в детеродна възраст.:
Когато е необходимо да се приложи радиоактивен медицински продукт на жени в детеродна възраст, трябва да се получи информация относно евентуална бременност. Всяка жена, която е без редовна последна менструация се приема за бременна до доказване на противното. Когато съществува несигурност е важно лъчевото натоварване да бъде минимизирано като се запази постигането на желаната клинична информация. Трябва да се имат предвид алтернативни техники, които не са свързани с йонизираща радиация.
Бременност:
Всички радионуклидни процедури, извършени на бременни жени, водят до облъчване и на плода. Радиогалият не е подходящ по време на който и да е период от бременността, въпреки че използването му може да бъде оправдано при извънредни обстоятелства , като например лечими неоплазми, изискващи рутинна химио и лъчетерапия с неоспорим тератогенен потенциал. В такива случаи специални дозиметрични съображения ще бъдат необходими.. В частност потенциалният риск за майката и плода трябва да бъде внимателно обсъден. Абсорбирана доза над 0.5 mGy се приема за рискова за развиващия се плод. По-високи дози могат рядко да бъдат оправдани в по-късна бременност. Обаче, трябва да се отбележи, че когато се приложи активност от 185 MBq, абсорбираната доза в матката при възрастна бременна жена ще бъде от порядъка на 15 mGy.
Кърмене:
Галиевият [67Ga] цитрат трябва да бъде приложен при кърмачки само след преустановяване на кърменето.
4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини.
Прилагането на диагностична активност Галиев [67Ga] цитрат включва количества, които нямат ефект върху шофирането и върху работата с машини.
4.8. Нежелани лекарствени реакции/Gallium Citrate Injection 74-370 MBq sol. inj. vial x 1/
За всеки пациент облъчването с йонизираща радиация трябва да бъде оправдано чрез евентуалната полза от изследването. Приложената активност трябва да бъде такава, че резулниращата радиационна доза да е възможно най-ниската, при запазване на диагностичния или терапевтичен резултат.
Излагането на йонизираща радиация е свързано с индукция на ракови заболявания, и възможност за развитие на наследствени дефекти. За диагностичната нуклеарна медицина е очевидно, че такива странични нежелани ефекти се проявяват с ниска честота поради ниската реализирана доза облъчване.
За повечето диагностични изследвания в нуклеарната медицина реализираната радиационна доза- ефективен дозен еквивалент (EDE) е по-малка от 20 mSv. По-високи дози могат да бъдат оправдани при някои клинични обстоятелства
Венозното прилагане на Галиев [67Ga] цитрат е може да предизвика анафилактоидни реакции с честота ( 1 до 5 на 100,000 ). Тези симптоми са общо взето леки и се характеризират с чувство на затопляне, общо зачервяване, кожен еритем, пруритус и/или уртикария.
4.9. Предозиране
Галиевият [67Ga] цитрат трябва да бъде прилаган само венозно от квалифициран персонал в предвидената за това обстановка. Възможност за фармакологично свръхдозиране е малка.
Ако настъпи неочаквано събитие на непрадпазливо прилагане на излишък от радиоактивност, цялостното облъчване на критичните органи може да бъде снижено чрез венозно прилагане на подходящи хелиращи агенти (както е при други тежки метали), В добавка увеличен прием на течности през устата и интензивно използване на лаксативи може да се окаже необходимо за предизвикване на екскрецията на радиофармацевтика.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1. Фармакодинамични свойства
ATCcode V09HX01
Напрупването на Галий в туморната тъкан и в местата на възпаление се дължи на поведение, подобно на поведението на желязото. Инкорпорирането на галия в трансферина, феритина и лактоферина беше доказано in vivo а по отношение на трансферина и in vitro.
По отношение на химичните дози, приложени при хора за получаване на образна диагностика (<10-7 мг/кг) не се предполага, че галият може да има клинично важни фармакодинамични ефекти. Високи дози галий взаимодействат с телесните тъкани и ефектите на разпадния продукт- цинк (>2г) са описани при хората като токсични.
5.2. Фармакокинетични свойства
По време на първите 24 часа след прилагането 15% до 25% от дозата се изхвърлят през бъбреците. Оставащата активност бавно се екскретира през стомашно-чревния тракт (с t1/2 — 25 дни). На 7 ден след инжектирането тялото обичайно съдържа още около 65% от приложената доза. Скелетът е най-голямото място на задържане на галий (25% от приложената доза). Други органи , които видимо задържат радиоактивност са черния дроб, слезката, бъбреците, слъзните жлези, слюнчените жлези, назофаринска и млечните жлези (особено при кърмене).
5.3. Предклинични данни за безопасност
Венозното инжектиране на единична доза галиев цитрат е с видово зависим ефект, като например е по-токсична при кучета, отколкото при плъхове. Галият притежава кумулативен токсичен ефект. Обща доза от около 6.5 до 20 mg/kg приложена за период от няколко седмици може да бъде летална. Тези дози са 1000 пъти по-големи от максималната човешка доза 67Ga прилагана за диагностични цели (а именно<1μg/70kg).
Няма достъпни данни за възможни мутагенни и карциногенни ефекти на галия. Известно е, че приложен във високи дози галият може да има тератогенен ефект ,но данните са недостатъчни за оценка на риска.
6.ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1.Списък на помощните вещества
Натриев хлорид (образуван при добавяне на солна киселина)
Тринатриев цитрат дихидрат
Вода за инжектиране
6.2. Несъвместимости
Няма известни
6.3.Срок на годност
Трайността е не повече от 14 дни от датата на освобождаване Референтната дата е 5 дни преди изтичането на годността.
Веднъж отворен продуктът следва да се съхранява при 2 — 8°С и да бъде използван до 8 часа.
6.4.Специални условия на съхранение
Да се пази на не повече от 25°С. Да не замразява.
Да се пази в съответствие с националните разпоредби за радиоактивни материали.
6.5 Данни за опаковката
Този продукт се доставя в стъклен флакон от неутрално боросиликатно стъкло 1 хидролитичен клас, затворен с PTFE покрита каучукова запушалка и алуминиева капачка. Всеки флакон е поставен в оловна защита и запоен в метална кутия.
Продуктът може да е с активности от 74 MBq, 111 MBq, 185 MBq и 370 MBq.
6.6. Специфични предпазни мерки при изхвърляне на използван лекарствен продукт или отпадъчни материали от него
Тъй като продуктът не съдържа антимикробни средства и е предвиден за многодозна употреба, всички дози от един флакон трябва да бъдат изтеглени в един работен ден и продуктът да се съхранява на 2 - 8°С след изтеглянето на първата доза. Прилагането на радиофармацевтици създава риск за околните от външно облъчване и контаминация от разлята урина, повърнати материи и др. Мерки за лъчезащита в съотвествие с националните разпоредби трябва да бъдат предприети.
7.ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
GE Healthcare Limited
Amersham Place, Little Chalfont, Bucks, HP7 9NA United Kingdom
Телефон: + 44 (0) 1494 544000 Факс: +44(0) 1494 5426
8.HOMEP(A) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
9.ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА
11. ДОЗИМЕТРИЯ
За този ггродукт ефективният дозен еквивалент от приложена активност 185 MBq е типично 22 mSv за тегло 70кг. Абсорбираната доза от костната повърхност ще бъде от порядъка на 109 mGy, при 10-кратно намаление на активностите, изисквани при деца на 1 година за достигане на подобна погълната доза.
Участието на контамшгирапгия 66Ga се състои в по-малко от 0.5% по време на доставката на продукта и намалява бързо след това, поради късия физичен живот на този изотоп (9 часа). 66Ga е позитронен и гама емитер.
По надолу са дозиметричните таблици (ICRP53) които посочват абсорбираните дози на 7 стандартни органа и 5 добавъчни съгласно ретенцията на дозата (*).
Абсорбирана доза на единица приложена активност (mGy/MBq)