Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » f » FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30; x 100/ФелоХЕКСАЛ

FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30; x 100/ФелоХЕКСАЛ

Оценете статията
(0 оценки)

FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30;  x 100/ФелоХЕКСАЛ


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30;  x 100/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

FeloHEXAL 5 mg prolonged release tablets
ФелоХЕКСАЛ 5 mg таблетки c удължено освобождаване

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

1 таблетка с удължено освобождаване съдържа 5 mg фелодипин (Felodipine).

За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30;  x 100/

Светло червени до сиво червени кръгли, биконвексни таблетки с удължено освобождаване, с релефен надпис F5 от едната страна.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Терапевтични показания

Есенциална хипертония

4.2 Дозировка и начин на приложение

Дозата трябва да бъде адаптирана в зависимост от индивидуалните нужди на пациента. Обикновенно се прилагат следните дозировки:
Препоръчителната начална доза е 5 mg фелодипин веднъж дневно. Ако е необходимо, дозата може да бъде повишена до 10 mg фелодипин веднъж дневно или да бъде прибавен друг антихипертензивен продукт. Повишаването на дозата трябва да се извършва през интервали най-малко от 2 седмици. Обичайната поддържаща доза е 5-10 mg фелодипин веднъж дневно. Максималната дневна доза е 10 фелодипин.

Пациенти в напреднала възраст
Препоръчителната начална доза при пациенти в напреднала възраст е 2,5 mg, фелодипин. Последващо увеличаване на дозата трябва да се извършва с особено внимание. За дози от 2,5 mg трябва да се прилага продукт със съответното количество на лекарственото вещество.

Пациенти с нарушения в бъбречната функция
Фармакокинетиката не е била нарушена значително при пациенти с леко до средно тежко нарушение на бъбречната функция. При пациенти с тежко нарушение на бъбречната функция приложението на фелодипин е противопоказано (виж т. 4.3 и 5.2).

Пациенти с нарушения в чернодробната функция
При пациенти с леко до средно тежко нарушение на чернодробната функция началната доза трябва да бъде намалена до минималната терапевтично ефективна доза фелодипин.Дозата трябва да се повишава само след внимателна преценка на съотношението полза/риск (Вж. т.5.2 Фармакокинетични свойства). При пациенти с тежко нарушение на чернодробната функция приложението на продукта е противопоказано.

За дози от 2,5 mg трябва да се прилага продукт със съответното количество на лекарственото вещество.

Деца (под 12 години)
Фелодипин не трябва да се прилага при деца, тъй като няма данни за безопасността и ефективността на продукта при тази възрастова група.

Начин и продължителност на употреба:
Таблетките с удължено освобождаване трябва да се приемат сутрин с достатъчно количество течност (напр. чаша с вода, но не трябва да се приемат със сок от грейпфрут) (виж т. 4.5 Лекарствени и други взаимодействия).

Таблетките с удължено освобождаване трябва да се приемат цели, без да се сдъвкват или счупват. Таблетките могат да се приемат на празен стомах или с лека храна. Необходимо е да се избягва мазна храна. (виж. 5.2 Фармакокинетични свойства).

4.3 Противопоказания/FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30;  x 100/

Фелодипин е противопоказан при пациенти със:
- свръхчувствителност към фелодипин (или други дихидропиридини) или към някоя от другите съставки на продукта
- кардиогенен шок (както при другите калциеви антагонисти, лечението трябва да бъде прекъснато при пациенти, които развият кардиогенен шок)
- тежка стеноза на аортната или митралната клапа
- обструктивна хипертрофична кардиомиопатия
- нестабилна ангина пекторис
- остър инфаркт на миокарда (до 4-8 седмици след инфаркт на миокарда)
- декомпенсирана сърдечна недостатъчност
- прекаран мозъчен инсулт през последните 6 месеца
- тежка бъбречна недостатъчност (Cl cr под 30 ml/min)
- тежко нарушение на чернодробната функция
- бременност

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Фелодипин трябва да се прилага внимателно при пациенти с:
- нарушения на проводимостта, компенсирана сърдечна недостатъчност, тахикардия и стеноза на аортата или митралната клапа ,
- леко до средно тежко нарушение на чернодробната функция и пациенти в напреднала възраст (над 65 год.), тъй като антихипертензивният ефект може да бъде повишен. Необходим е по-чест контрол на артериалното налягане, особено при коригиране на дозата.
- AV-блок II или III степен

Ако лечението с фелодипин се прекъсне рязко, в някои случаи може да се наблюдава хипертонична криза.

При чувствителни пациенти фелодипин може да предизвика значителна хипотония (вазодилатативен ефект) с последваща тахикардия, която води до исхемия на миокарда, поради което предразположени пациенти могат да развият инфаркт на миокарда (виж т. 5.1 Фармакодинамични свойства).

Дихидропиридините могат да причинят остра хипотония. В някои случаи съществува риск от намалено кръвоснабдяване на сърцето, придружено от рефлекторно ускорен сърдечен ритъм (парадоксална гръдна болка) (виж т.5.1 Фармакодинамични свойства).

Фелодипин се метаболизира от CYP3A4 ензими. Поради това комбинации с лекарствени продукти, които са силни инхибитори или индуктори на CYP3A4, трябва да се избягват (Вж.т. 4.5). Поради същата причина едновременният прием на сок от грейпфрут трябва да се избягва (вижт.4.5).

Както при приложение и на други калциеви антагонисти, при пациенти с тежък  гингивит и парадонтоза са докладвани случаи на лека гингивална хиперплазия. Тази хиперплазия може Да се избегне или намали като се спазва добра хигиена на зъбите.
Таблетките съдържат лактоза. Пациенти с редки наследствени заболявания като галактозна непоносимост, лактазна недостатъчност или глюкозо-галактозна малабсорбция не трябва да приемат този лекарствен продукт.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Фелодипин е субстрат на CYP3A4. Лекарствени продукти, които са индуктори или инхибитори на CYP3A4, оказват голямо влияние върху концентрацията на фелодипин. Антихипертензивният ефект на фелодипин може да бъде повишен от други антихипертензивни продукти и трициклични антидепресанти.

Едновременното приложение на фелодипин и лекарствени продукти, които инхибират чернодробния цитохром Р450 - изоензим 3A4 [като циметидин, азолни противогьбични продукти (итраконазол, кетоконазол), макролидни антибиотици (еритромицин), телитромицин или HIV-протеазни инхибитори], води до повишена плазмена концентрация на фелодипин (виж т.4.4 Специални предупреждения и специални предпазни мерки при употреба). При едновременното приложение на фелодипин с итраконазол Cmax се е повишила 8 пъти и AUC - 6 пъти. При едновременно приложение на фелодипин с еритромицин Cmax, и AUC се повишават около 2,5 пъти. Сокът от грейпфрут повишава и AUC на фелодипин приблизително 2 пъти. Комбинацията трябва да се избягва.

Едновременното приложение с лекарствени продукти като карбамазепин, фенитоин и барбитурати (напр. фенобарбитал) и рифампицин понижава плазмените концентрации на фелодипин чрез ензимна индукция в черния дроб (системата на цитохром Р450). При едновременното приложение на фелодипин с карбамазепин, фенитоин, фенобарбитал AUC се понижава до 93 % и Cmax - до 82 %. Подобен ефект се очаква при приложение с жълт кантарион. Поради тази причина може да се наложи повишаване на дозата на фелодипин. Трябва да се избягва комбиниране с индуктори на CYP3A4.

Поради началния салуретичен ефект фелодипин може да задълбочи предварително съществуваща хипокалиемия при прибавянето на продукта към диуретична терапия.

Хидрохлортиазид може да повиши антихипертензивния ефект на фелодипин. Фелодипин може да индуцира повишаване на Cmax на циклоспорин. Циклоспорин може да потисне метаболизма на фелодипин и да създаде риск от интоксикация с фелодипин. Плазмената концентрация на дигоксин се повишава при едновременно приложение с фелодипин. Поради тази причина при едновременно приложение на двата продукта е необходимо да се понижи дозата на дигоксин.

4.6 Бременност и кърмене

Фелодипин е противопоказан по време на бременност, тъй като е наблюдавано увреждане на фетуса при опити с животни (виж. т. 5.3 Предклинични данни за безопасност). Необходимо е да се изключи наличие на бременност преди започване на терапия с фелодипин. Фелодипин се екскретира в майчиното мляко. Ако кърмещата майка приема терапевтични дози от фелодипин, храненото изцяло с кърма новородено приема само много малка доза от активната съставка с майчиното мляко. Няма данни за възможния риск за новороденото, поради което като предпазна мярка е необходимо да бъде прекъснато кърменето по време на лечение.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Лечението с фелодипин изисква регулярно лекарско наблюдение. В отделни случаи фелодипин може да повлияе реакциите на пациента в такава степен, че способността за шофиране , работа с машини или работа в нестабилна позиция да бъде нарушена. Това се отнася  особено за началото на лечението, когато дозата се повишава или променя, както и след, едновременно приемане на алкохол.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/FeloHexal tabl. prolong 5 mg x 30;  x 100/

Най-честата нежелана реакция е зависещ от дозата лек до умерен оток на глезените ,резултат от прекапилярна вазодилатация. Опитът от клиничните проучвания показва, че лечението на 2 %
от пациентите е прекратено поради оток на глезените.
Зачервяване, главоболие, сърцебиене, замайване и умора могат да възникнат при иницииране на лечението или след завишаване на дозата. Тези нежелани реакции обикновено са преходни.
Наблюдавани са редки случаи на обърканост и нарушен сън, но не е установена сигурна каузална връзка с лечението с фелодипин.

При пациенти с проявен гингивит/периодонтит се наблюдава лека хиперплазия на венците. Това увеличение може да бъде предотвратено чрез старателна грижа зъбите. Хипергликемията е нежелана реакция на тази група лекарства, но при приема на фелодипин са регистрирани само няколко подобни случая.
Системо-органна класификация Чести (>1/100)Нечести (>1/1000, <1/100)Редки (>1/10 000, <1/1 000) Много редки (<1/10 000)

Общи нарушенияуморатреска
Сърдечно-съдови нарушения
зачервяване с усещане за затопляне, оток на глезенитесърцебиене, тахикардияекстрасистоли, хипотония с тахикардия, което може да влоши състоянието на пациенти с ангина пекторис, васкулит

Нарушения на ендокринната система
хипергликемия

Стомашно-чревни нарушения
гадене, коремна болкаповръщанехиперплазия на венците, гингивит

Нарушения на кожата и подкожната тъкан
екзантема, пруритусуртикарияфоточувствителност, ангиоедем с подуване на устните или езика

Нарушения на имунната система
реакции на свръхчувствителност

Хепатобилиарни нарушения
повишени чернодробни ензими

Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
артралгия, миалгия

Нарушения на нервната система
главоболиепарестезия, замайване синкоп вследствие на хипотония

Психични нарушения
импотентност /сексуална дисфункция

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища
полакиурия

4.9 Предозиране

Симптоми на предозиране Предозирането може да доведе до ексцесивна периферна вазодилатация, последваща изразена хипотония и в редки случаи брадикардия.


Лечение при предозиране
Терапевтичните мерки трябва да бъдат насочени към елиминиране на активната съставка и възстановяване на кръвообръщението.
Ако се появи тежка хипотония, трябва да се проведе симптоматично лечение, пациентът да се постави в легнало положение с повдигнати крака. В случай на съпътстваща брадикардия трябва да се приложи атропин (0,5-1,0 mg).

Допълнително трябва да се прилагат внимателно и нтра венозни течности под хемодинамично наблюдение, за да се избегне претоварване на сърцето.

При необходимост може да се приложат симпатикомиметици с превалиращ ефект върху аг адренорецепторите (като добутамин, допамин, норепинефрин или адреналин). Дозата зависи от желаната ефикасност.

Фелодипин се диализира само в минимални количества (приблизително 9%).

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

1,4-дихидропиридиново производно (калциев антагонист)
АТС-код: С08СА 02

Фелодипин представлява калциев антагонист от класа на дихидропиридините. Калциевите антагонисти се свързват с волтаж-зависимите L-тип (бавни) калциеви канали в плазмените мембрани на гладките мускулни клетки и намаляват входящия поток от калциеви йони. Това води до вазодилатация.

Фелодипин е съдовоселективен калциев антагонист: притежава по-силен ефект върху гладката мускулатура на съдовете, отколкото върху сърдечния мускул. Фелодипин дилатира селективно артериолите и няма ефект върху венозните съдове.

Фелодипин води до зависимо от дозата понижаване на кръвното налягане чрез вазодилатация и последваща редукция на периферното съдово съпротивление. Понижава както систолното, така и диастолното кръвно налягане. Хемодинамичният ефект на фелодипин е съпроводен от рефлекторна тахикардия (посредством барорецепторите). Рефлекторната тахикардия не е обичайна при този продукт с удължено освобождаване, особено при продължително приложение.

В терапевтични дози фелодипин няма пряк ефект върху контрактилитета или проводимостта на сърцето. Фелодипин понижава съдовото съпротивление в бъбреците. Степента на гломерулна филтрация остава непроменена.

Фелодипин е има слаб натриуретичен/диуретичен ефект и не предизвиква ретенция на течности.

Фелодипин може да бъде прилаган като монотерапия, но и заедно с бета-блокери, диуретици и АСЕ-инхибитори.

5.2 Фармакокинетични свойства

Абсорбция:
Фелодипин се абсорбира напълно след перорално приложение. При таблетките с удължено освобождаване абсорбционната фаза е удължена. За период от време 24 часа се достига равновесна плазмена концентрация на фелодипин в терапевтичния диапазон. Максималната плазмена концентрация се достига след 3-5 часа. Равновесно състояние се достига около три дни след началото на терапията. Поради прекомерния ефект на първо преминаване само около 15% от приложената доза е системно налична. 

Разпределение:
Свързването на фелодипин с плазмените протеини е > 99%. Обемът на разпределение е около 10 l/kg в равновесно състояние (steady-state), така че фелодипин показва широко разпределение в тъканите. Няма значимо натрупване по време на продължително приложение.

Метаболизъм:
Фелодипин се метаболизира екстензивно в черния дроб от CYP3A4. Всички идентифицирани метаболити са неактивни.

Елиминиране:
В урината не се открива непроменена изходна субстанция. Средният полуживот на фелодипин в крайната фаза е 25 часа. Неактивните хидрофилни метаболити, образувани след чернодробната биотрансформация, се елиминират основно през бъбреците (приблизително до 70%), а останалата част се отделя с изпражненията.
Средният плазмен клирънс е 1100 ml/l и зависи от чернодробния кръвоток.

Пациенти в напреднала възраст:
При пациенти в напреднала възраст са измерени повишени плазмени концентрации.

Пациенти с нарушения на чернодробната функция:
При пациенти с нарушена чернодробна функция са измерени повишени плазмени концентрации до 100 %.

Пациенти с нарушения на бъбречната функция:
Нарушението на бъбречната функция не повлиява фармакокинетиката на фелодипин, независимо че при бъбречна недостатъчност се наблюдава кумулиране на неактивните метаболити.

Храна
Според проведените проучвания с таблетки фелодипин, храна, богата на мазнини, може да повлияе фармакокинетичните свойства.

5.3 Предклиничнн данни за безопасност

Предклинични данни, основани на конвенционални фармакологични проучвания за безопасност, токсичност при повтаряща се доза, генотоксичност и канцерогенен потенциал, не показват особен риск за хората. Проучвания при животни са показали репродуктивни нежелани лекарствени реакции. Ефектите при плъхове (удължаване на бременността и трудно раждане) и зайци (нарушено развитие на дисталните фаланги, основно поради понижена утероплацентарна перфузия) не са доказали директен тератогенен ефект, но показват вторични последствия от фармакодинамичния ефект.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Ядро на таблетката:лактоза, монохидрат, натриев лаурилсулфат, хидроксипропилметилцелулоза, микрокристална целулоза, магнезиев стеарат

Филмово покритие:
Opadry, white (OY-L 28900) (лактоза монохидрат,
хидроксипропилметилцелулоза, макрогол 4000, титанов диоксид), жълт железен оксид, червен железен оксид

6.2 Несъвместимости

Не са известни.

6.3 Срок на годност

Срокът на годност е 3 години от датата на производство.
Продуктът не трябва да се прилага след изтичане на срока на годност, отбелязан върху опаковката.

6.4 Специални условия на съхранение

Няма специални условия на съхранение.
Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

6.5 Данни за опаковката

Блистери от PVC/алуминиево фолио.
Оригинална опаковка, съдържаща 30 и 100 таблетки с удължено освобождаване.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа

Няма специални изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Неха1 Ав шашхлезтгазве 25 0-Но1:гкц-сг1еп, Германия

8. НОМЕР НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

20040378

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

02.08.2004

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

Януари 2009

Последна редакция Понеделник, 17 Април 2023 03:17
eXTReMe Tracker