Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » а » Arulatan 50 micrg/ml eye drops/Арулатан

Arulatan 50 micrg/ml eye drops/Арулатан

Оценете статията
(0 оценки)

Arulatan 50 micrg/ml eye drops/Арулатан


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Arulatan 50 micrg/ml eye drops/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Arulatan 50 micrograms/ml, eye drops, solution ;
Арулатан 50 микрограма/ml, капки за очи, разтвор

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Един милилитър капки за очи, разтвор съдържа 50 микрограма латанопрост {Latanoprost).
Една капка съдържа приблизително 1,5 микрограма латанопрост.

Помощно вещество: Бензалкониев хлорид 0,2 mg/ml

За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Arulatan 50 micrg/ml eye drops/

Капки за очи, разтвор
Безцветен или бледожълт бистър разтвор.
рН 6,6 - 6,9.
Осмолалитет 250 - 330 mOsm/kg.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Терапевтични показания

Намаляване на повишеното вътреочно налягане при пациенти с откритоъгълна глаукома и очна хипертензия.

4.2 Дозировка и начин на приложение

Очно приложение
Препоръчителна дозировка за възрастни (включително пациенти в напреднала
Препоръчителната терапия е една капка в засегнатото око(очи) веднъж дневно. Оптимален ефект се постига, ако Arulatan се прилага вечер.
Arulatan не трябва да се прилага повече от един път дневно, тъй като има данни, че по-честото приложение намалява ефекта на понижаване на вътреочното налягане.
възраст):
Ако се пропусне една доза, лечението следва да продължи със следващата доза по обичайния начин.
Както и при другите капки за очи, за да се намалят възможностите за системна резорбция, се препоръчва притискане на лакрималния сак в медиалния ъгъл на окото (пунктална оклузия) за една минута. Това трябва да се направи веднага след поставянето на всяка капка.
Контактните лещи трябва да се свалят преди поставянето на капките за очи и могат да бъдат поставени отново след 15 минути.
Ако се употребява повече от един лекарствен продукт за очи за локално приложение, продуктите следва да бъдат прилагани през интервал от минимум пет минути.

Деца и юноши:
Arulatan не се препоръчва при деца/юноши под 18 години поради липса на данни за безопасност и ефикасност.

4.3 Противопоказания/Arulatan 50 micrg/ml eye drops/

Свръхчувствителност към латанопрост, бензалкониев хлорид или някое от помощните вещества.

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Латанопрост може постепенно да промени цвета на очите като увеличава количеството на кафявия пигмент в ириса. Преди започване на лечението, пациентите трябва да бъдат информирани за възможността от постоянна промяна на цвета на очите. Едностранното лечение може да доведе до постоянна хетерохромия.
Тази промяна в цвета на очите се наблюдава предимно при пациенти със смесен цвят на ириса, т.е. синьо-кафяв, сиво-кафяв, жълто-кафяв и зелено-кафяв. В проучвания с латанопрост обикновено промяната в цвета настъпва през първите 8 месеца на лечението, по-рядко през втората или третата година и не се наблюдава след четвъртата година на лечение. С времето степента на прогресия на пигментацията на ириса намалява и се стабилизира за пет години. Ефектът от повишената пигментация не е оценяван след петата година. В открито 5-годишно проучване на безопасността на латанопрост, 33% от пациентите получават пигментация на ириса (виж точка 4.8). В повечето от случаите промяната в цвета на ириса е малка и често не се наблюдава клинично. При пациенти със смесен цвят на ириса честотата варира от 7 до 85%, а най-висока е при пациенти с жълто-кафяв цвят на ириса. При пациенти с хомогенен син цвят на очите не се наблюдава промяна, а при пациентите с хомогенен сив, зелен или кафяв цвят промяна е наблюдавана само в редки случаи.
Промяната в цвета на очите се дължи на повишено количество на меланина в стромалните меланоцити на ириса, а не на повишения брой меланоцити. Обикновено, кафявата пигментация около зеницата се разпростира концентрично към периферията на засегнатите очи, но целият ирис или част от него могат да станат по-кафеникави. . След прекратяване на лечението не се наблюдава по-нататъшно увеличаване на кафявия пигмент в ириса. Към днешна дата това не се свързва с някакви симптоми или патологични промени при клиничните проучвания.
В резултат на лечението не се засягат невусите или луничките в ириса. В клиничните проучвания не се наблюдава акумулиране на пигмент в трабекуларната мрежа или на друго място в предната камера. Въз основа на 5-годишен клиничен опит увеличената пигментация на ириса не показва негативни клинични последствия и прилагането на Arulatan може да продължи, ако се появи пигментация на ириса. Въпреки това, пациентите трябва да бъдат преглеждани редовно и ако клиничната ситуация го налага, лечението с Arulatan може да бъде прекратено.

Има ограничен опит с употребата на латанопрост при хронична закритоъгълна глаукома, откритоъгьлна глаукома на пациенти с псевдофакия и при пигментна глаукома. Няма опит с употребата на латанопрост при възпалителна и неоваскуларна глаукома, възпалителни очни заболявания или вродена глаукома. Латанопрост не оказва или има слаб ефект върху зеницата, но няма опит при остри пристъпи на закритоъгълна глаукома. Поради това се препоръчва Arulatan да се прилага с повишено внимание при тези заболявания до натрупването на повече опит.

Има ограничени данни от проучвания за употребата на латанопрост по време на периоперативния период при операция на катаракта. При тези пациенти Arulatan трябва да се прилага с повишено внимание.

Има съобщения за оток на макулата (виж точка 4.8) основно при пациенти с афакия, при пациенти с псевдоафакия с разкъсана задна капсула на лещата или леща в предната камера, или при пациенти с известни рискови фактори за кистозен макуларен оток (например диабетна ретинопатия и запушване на ретинална вена). Arulatan трябва да се прилага с повишено внимание при пациенти с афакия, при пациенти с псевдоафакия с разкъсана задна капсула на лещата или леща в предната камера, или при пациенти с известни рискови фактори за кистозен макуларен оток.

При пациенти с известни предразполагащи рискови фактори за ирит/увеит, Агшатяп следва да се прилага с повишено внимание.

Опитът при пациенти с астма е ограничен, но при постмаркетинговия опит са съобщени случаи на обостряне на астма и/или задух. Пациентите с астма трябва да бъдат лекувани с повишено внимание до натрупване на достатъчно опит - виж също точка 4.8.
Наблюдава се периорбитална промяна в цвета на кожата, като по-голямата част от съобщенията са при японски пациенти. Досега опитът показва, че периорбиталната промяна в цвета на кожата не е постоянно и в някои случаи е обратимо по време на лечението с Arulatan.
Латанопрост може постепенно да промени миглите и фините косъмчета в лекуваното око и околните участъци; тези промени включват по-голяма дължина, гъстота, пигментация, брой на миглите или косъмчетата и растеж на миглите в погрешната посока. Промените в миглите са обратими след прекратяване на лечението.

Arulatan съдържа бензалкониев хлорид. Може да причини дразнене на очите. Да се избягва контакт с меки контактни лещи. Свалете контактните лещи преди приложение и изчакайте поне 15 минути преди повторното им поставяне. Известно е, че бензалкониевият хлорид променя цвета на меките контактни лещи.

Бензалкониевият хлорид може да предизвика точковидна кератопатия и/или токсична улцеративна кератопатия. Необходимо е внимателно проследяване при честа или продължителна употреба на Arulatan при пациенти със сухота в очите или при заболявания, при които роговицата е изложена на риск.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Не са провеждани проучвания за взаимодействия.
Има съобщения за парадоксално повишение на вътреочното налягане след едновременното офталмологично приложение на два простагландинови аналога. По тази причина не се препоръчва употребата на два или повече простагландина, простагландинови аналози или простагландинови производни.

4.6 Бременност и кърмене

Бременност
Не е установена безопасността на този лекарствен продукт при употреба по време на бременност при хора. Има потенциално опасни фармакологични ефекти по отношение на хода на бременността, на плода или новороденото. Ето защо, Arulatan не трябва да се използва по време на бременност.

Кърмене
Латанопрост и неговите метаболити могат да преминат в кърмата, поради което Arulatan не би следвало да се прилага при кърмачки или кърменето трябва да се прекрати.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Не са провеждани проучвания за ефектите върху способността за шофиране и работа с машини.
Прилагането на Arulatan може да причини преходно замъгляване на зрението. Не шофирайте докато трае замъгленото виждане.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Arulatan 50 micrg/ml eye drops/

По-голямата част от нежеланите реакции са свързани с очната система. В открито 5-годишно проучване на безопасността на латанопрост, 33% от пациентите получават пигментация на ириса (виж точка 4.4). Другите нежелани реакции, свързани с очите, обикновено са преходни и зависят от дозировката.
Нежеланите реакции са категоризирани по честота, както следва: /; Много чести (> 1/10) Чести (>1/100 до <1/10) Нечести (>1/1000 до <1/100) Редки (>1/10 0000 до <1/1000)
Много редки (< 1/10 000)
С неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка).

Нарушения на очите:
Много чести: Засилена пигментация на ириса; лека до умерена хиперемия на конюнктивата, дразнене на очите (парене и чувство за песъчинки, сърбеж, щипане и усещане за чуждо тяло); промени в миглите и фините косъмчета (по-голяма дължина, гъстота, пигментация и брой) (по-голяма част от съобщенията са при японски пациенти).
Чести: Преходни точковидни епителни ерозии, в повечето случаи без симптоми; блефарит; болки в очите.
Нечести: Оток на клепачите; сухота в очите; кератит; замъглено зрение; конюнктивит.
Редки: Ирит/увеит (по-голямата част от съобщенията са при пациенти със съпътстващи предразполагащи фактори); макуларен оток; симптоматичен оток на роговицата и ерозии; периорбитален оток; неправилно положение на миглите, което понякога води до дразнене на очите; допълнителен ред мигли в отвора на мейбомиевите жлези (дистихиаза).

Сърдечни нарушения:
Много редки: Влошаване на стенокардията при пациенти с вече съществуващо заболяване.

Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения:
Редки: Астма, обостряне на астма и задух.

Нарушения на кожата и подкожната тъкан:
Нечести: Кожен обрив.
Редки: Локализирана кожна реакция по клепачите; потъмняване на палпебралната кожа на клепачите.

Общи нарушения и реакции на мястото на приложение:
Много редки: Болка в гърдите.

Налице са допълнителни постмаркетингови спонтанни съобщения за:

Нарушения на нервната система:
Главоболие, замаяност.

Сърдечни нарушения:
Палпитации.

Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан:
Миалгия; артралгия.

4.9 Предозиране

Освен дразнене на очите и хиперемия на конюнктивата, не са известни други очни нежелани реакции при предозиране с Arulatan.
При случайно поглъщане на Arulatan следната информация може да бъде полезна: Една бутилка съдържа 125 микрограма латанопрост. Повече от 90% се метаболизира по време на първото преминаване през черния дроб. Интравенозната инфузия на 3 микрограма/kg при здрави доброволци не предизвиква симптоми, но доза от 5,5-10 микрограма/kg, причинява гадене, болки в корема, замайване, умора, горещи вълни и изпотяване. При маймуни, латанопрост е прилаган интравенозно в дози до 500 микрограма/kg без сериозни ефекти върху сърдечносъдовата система.
Интравенозното приложение на латанопрост при маймуни се свързва с преходен бронхоспазъм. Въпреки това, при пациенти с умерена бронхиална астма, бронхоспазъм не се индуцира от латанопрост, когато се прилага локално върху очите в дози седем пъти по-високи от клиничната доза на Arulatan.
При предозиране с Arulatan лечението трябва да бъде симптоматично.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: Антиглаукомни лекарствени продукти и миотици, простагландинови аналози;
АТС код: S01EE01

Активното вещество латанопрост, простагландинов F2a аналог, е селективен простаноиден антагонист на FP рецептора, който намалява вътреочното налягане чрез увеличаване оттока на вътреочната течност. Понижаването на вътреочното налягане при човека започва около 3 до 4 часа след приложението и максимален ефект се достига след осем до дванадесет часа. Намаляването на налягането се поддържа най-малко 24 часа.
Изследванията при животни и хора показват, че главният механизъм на действие е увеличения увеосклерален отток, въпреки че има съобщения за увеличение на капацитета на оттока (намалена съпротивление на оттока) при хората.
Основните проучвания показват, че латанопрост е ефективен като монотерапия. В допълнение са проведени клинични проучвания, които изследват употребата в комбинация. Това включва проучвания, които показват, че латанопрост е ефективен в комбинация с бета-адренергични антагонисти (тимолол). Краткосрочните (една или две седмици) проучвания показват, че ефектът от латанопрост е адитивен в комбинация с адренергични агонисти (дипивалил епинефрин), перорални инхибитори на карбоанхидразата (ацетазоламид) и поне отчасти адитивен с холинергични агонисти (пилокарпин).
Клиничните проучвания показват, че латанопрост няма значим ефект върху производството на вътреочна течност. Не е установено латанопрост да има ефект върху бариерата кръв-вътреочна течност.
Латанопрост няма никакъв или има незначителен ефект върху вътреочната циркулация на кръвта, когато се прилага в клинични дози и при проучвания върху маймуни. Въпреки това, при локално лечение може да възникне лека до умерена хиперемия на конюнктивата или еписклерата.
Продължителното лечение с латанопрост на очите при маймуни, подложени на екстракапсуларна екстракция на лещата, не се отразява на кръвоносните съдове на ретината, установено с флуоресцентна ангиография.
При краткосрочно лечение латанопрост не предизвиква изтичане на флуоресцеин в задния очен сегмент на пациенти с псевдофакия.
Когато се прилага в клинични дози не е установено латанопрост да има значими фармакологични ефекти върху сърдечносъдовата или дихателната система.

5.2 Фармакокинетични свойства

Латанопрост (Мт 432,58) е изопропилестерен лекарствен прекурсор, който сам по себе си не е активен, но след хидролиза до киселината на латанопрост става биологично активен.
Лекарственият прекурсор се резорбира добре през роговицата и цялото активно вещество, което навлиза във вътреочната течност, се хидролизира при преминаването си през роговицата.
Проучвания при хора показват, че пиковата концентрация във вътреочната течност се достига около два часа след локално приложение. След локално приложение при маймуни, латанопрост се разпределя основно в предния сегмент, конюнктивата и клепачите. Само минимални количества от активното вещество достигат задния сегмент.
На практика не се извършва метаболизъм на киселината на латанопрост в окото. Основният метаболизъм протича в черния дроб. Плазменият полуживот при човека е 17 минути. Основните метаболити, 1,2-динор и 1,2,3,4-тетранор метаболити, нямат или имат съвсем слаба биологична активност при изпитвания върху животни и се екскретират главно в урината.

5.3 Предклинични данни за безопасност

Очната, както и системната токсичност на латанопрост е изследвана прй няколко животински вида. Като цяло, латанопрост се понася добре, с разлика в терапевтичната ширина между клинично прилаганата очна доза и системната токсичност от най-малко 1000 пъти. Високи дози на латанопрост, приблизително 100 пъти над клиничната доза/килограм телесно тегло, прилагани интравенозно на маймуни без анестезия са показали ускоряване на дишането, вероятно в резултат на бронхоспазъм с кратка продължителност. При проучвания върху животни не е установено латанопрост да проявява сенсибилизиращи свойства.

В очите на зайци и маймуни не са открити токсични ефекти при дози до 100 микрограма/око/ден (клиничната доза е приблизително 1,5 микрограма/око/ден). Установено е, обаче, че при маймуни латанопрост предизвиква повишена пигментация на ириса.
Механизмът на повишена хиперпигментация изглежда е стимулиране на производството на меланин в меланоцитите на ириса, без да се наблюдават пролиферативни промени. Промяната в цвета на ириса може да бъде постоянна.

Проучванията за хронична очна токсичност показват, че приложението на латанопрост от 6 микрограма/око/ден също индуцира разширяване на палпебралната фисура. Този ефект е обратим и настъпва при дози над нивото на клиничната доза. Ефектът не е наблюдаван при хора.
Латанопрост не е генотоксичен в тестове за обратима мутация при бактерии, генни мутации при лимфом на мишки и в микронуклеусен тест при мишки. Хромозомни аберации са наблюдавани in vitro с човешки лимфоцити. Сходни ефекти са наблюдавани с простагландин F2« - естествен простагландин, което показва, че това е ефект, характерен за този клас.
Допълнителните изследвания за мутагенност в in vitro/in vivo нерепаративен синтез на ДНК при плъхове са отрицателни и показват, че латанопрост няма мутагенен потенциал. Изследванията за канцерогенност при мишки и плъхове са отрицателни.

При изследвания върху животни не е установено латанопрост да има някакъв ефект върху мъжкия или женски фертилитет. В проучване за ембриотоксичност при плъхове не е наблюдавана ембриотоксичност при интравенозни дози (5, 50 и 250 микрограма/к§/ден) латанопрост. Въпреки това, латанопрост предизвиква ембриолетални ефекти при зайци в дози от 5 микрограма/к^/ден и повече.

Дозата от 5 микрограма kg/ден (приблизително 100 пъти клиничната доза) причинява значима ембриофетална токсичност, характеризираща се с повишена честота на късна резорбция и аборт, както и с намалено тегло на плода.
Не е открит тератогенен потенциал.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 .Списък на помощните вещества

Натриев хлорид
Бензалкониев хлорид
Натриев дихидрогенфосфат монохидрат
Безводен динатриев фосфат
Пречистена вода

6.2 Несъвместимости

Проучвания in vitro показват, че при смесване на капки за очи, съдържащи тиомерзал с Arulatan настъпва преципитация. Ако се използват такива лекарства, капките за очи трябва да се прилагат през интервал от най-малко пет минути.

6.3 Срок на годност

Срок на годност: 24 месеца
Срок на годност след отваряне на опаковката: 4 седмици

6.4 Специални предпазни мерки при съхранение

Да се съхранява и транспортира в хладилник (2°С - 8°С).
Съхранявайте бутилката в картонената опаковка, за да се предпази от светлина.
След първото отваряне на бутилката: Да се съхранява под 25°С.

6.5 Вид и съдържание на опаковката

Бутилка и капкомер от полиетилен с ниска плътност с капачка от полиетилен с висока плътност.
Всяка бутилка съдържа 2,5 ml капки за очи, разтвор, който съответства на приблизително 80 капки разтвор.
Arulatan е наличен в следните опаковки: 1 х 2,5 ml, 3 х 2,5 ml, 6 х 2,5 ml. Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

6.6. Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа

Няма специални изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Dr. Gerhard Mann Chem. pharm. Fabrik GmbH Bransbütteler Damm 165 - 173, 13581 Berlin Германия
8. HOMEP(A) HA РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

29.06.2010 г.

Последна редакция Четвъртък, 09 Януари 2020 20:59
eXTReMe Tracker