Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » t » Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/Трамадол

Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/Трамадол

Оценете статията
(0 оценки)

Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/Трамадол


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Tramadol

2. КОЛИЧЕСТВЕН И КАЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка капсула съдържа лекарствено вещество Tramadol hydrochloride в количество 50 mg.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/

Капсули

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Показания

Трамадол се прилага за потискане на средно силна и силна болка с различен произход, както и за облекчаване на болката при болезнени диагностични или терапевтични процедури.

4.2. Дозировка и начин на приложение

Възрастни: Прилага се перорално по 50 - 100 mg (1-2 капсули) на всеки б часа. Максимална дневна доза - 400 mg. При по-изразени болки, обикновено лекарственият продукт се използва в начална доза от 100 mg. Капсулите да се приемат без да се дъвчат с достатъчно количество течност. Приемът на храна не оказва влияние върху резорбцията на продукта.

Деца: Не се прилага при деца под 16 годишна възраст поради липса на данни за ефективност и безопасност.

Възрастни над 65 години:
Не се изисква промяна в дозировката при възрастни пациенти (65 до 75 години) с нормална бъбречна и чернодробна функция.
При пациенти на възраст над 75 години се прилагат не повече от 300 mg дневно.

Пациенти с чернодробни нарушения:
Дозата за пациенти с цироза на черния дроб е 50 mg на всеки 12 часа.

Пациенти с бъбречни нарушения:
За пациенти с креатининов клирънс под 30 ml/min дозовият интервал се увеличава до 12 часа с максимална дневна доза 200 mg.

Пациенти на хемодиализа
Получават обичайната си доза в деня за диализа (само 7% от приложената доза се отстранява чрез хемодиализа). При продължително лечение с трамадол за избягване на риск от поява на абстинентен синдром е необходимо постепенно намаляване на дозата. Въпреки, че рискът от развитие на лекарствена зависимост е минимален, се препоръчва прилагането на продукта само за необходимия период от време.

4.3. Противопоказания/Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/

1. Свръхчувствителност към трамадол или към някоя от съставките на  продукта, или към други опиоидни лекарства.
2. Остри интоксикации с алкохол, хипнотици, централно действащи аналгетици или други ЦНС депресанти.
3. Анамнестични данни за лекарствена зависимост.
4. Тежка респираторна недостатъчност.
5. Деца под 16-годишна възраст.
6. Бременност и кърмене.
7. Пациенти на лечение с MAO - инхибитори или получавали такива в последните 14 дни.
8. Повишено интракраниално налягане.
9. Черепно-мозъчни травми.
10. Инфекции и възпаления на ЦНС.
11. Нарушения в съзнанието с неизяснен произход.

4. 4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Трамадол може да прикрие важни хирургични симптоми, ако се използва при силни коремни или стомашни болки с неясен произход.

Препоръчва се да се избягва приложението на трамадол при пациенти със стойности на креатининовия клирънс под 0.17 ml/s.

В отделни случаи при употреба на трамадол в по-високи дози е възможна поява на конвулсии. Нараства рискът от настъпването им при пациенти, приемащи лекарства, намаляващи прага за индуциране на конвулсивни състояния; при пациенти с епилепсия, с анамнестични данни за конвулсивни епизоди.

При продължително лечение с трамадол съществува риск от развитие на лекарствена зависимост.

Възможна е поява на симптоми, като повдигане, повръщане, световъртеж,замаяност особено при първи прием на дозата. Тези симптоми са преходни и могат да преминат, ако пациентът полежи известно време.

Трамадол трябва да се прилага внимателно при пациенти,
предразположени към риск от потискане на дихателния център (при съвместна употреба с анестетици или алкохол).

Внимание
Спирането на лечението след продължителна употреба на трамадол трябва да става чрез постепенно намаляване на дозата. В противен случай съществува, макар и рядко, риск от поява на някои нежелани реакции, които са израз на привикване към лекарството. В тези случаи най-често могат да се наблюдават: нервност, безпокойство или раздразнителност; сърцебиене, повишаване на кръвното налягане; болки по тялото, усилено изпотяване; потискане на апетита, гадене или повръщане, диария; безсъние; треперене; настръхване на кожата и рядко халюцинации.

Пациенти, които до неотдавна са приемали значително количество опиоиди може да проявят подобни на по-горе посочените симптоми.
Приложението на трамадол при такива болни трябва да бъде внимателно.

4. 5. Лекарствени и други взаимодействия

Карбамазепин намалява терапевтичния ефект на трамадол, което може да наложи увеличаване на дневната доза трамадол до 800 mg. Приемането на трамадол заедно с МАО - инхибитори (селегилин, моклобемид) може да доведе до поява на гърчове. Трамадол не се приема едновременно с тях и до 14 дни след спиране на лечението с тях. Съвместната употреба на трамадол с инхибитори на CYP2D6 Р450, като флуоксетин, пароксетин и амитриптилин, може да доведе до потискане на метаболизма на трамадол.

При комбинация с антидепресанти (sertraline) се препоръчва стриктно наблюдение на пациента, тъй като нивата на серотонина могат значително да се повишат. Това може да предизвика серотонинов синдром, характеризиращ се с нарушения в психиката, хиперактивност, атаксия, тахикардия, хипертония, хипертермия и гърчове, като е възможен и фатален изход в редки случаи.

Рядко се срещат случаи на дигоксинова интоксикация и промяна в ефектите на варфарин и аценокумарол (включително повишение на протромбиновото време) при съвместна употреба с трамадол.
Трамадол трябва да се назначава с внимание и в намалени дози при пациенти, получаващи ЦНС-депресанти /алкохол, опиоиди, анестетици, фенотиазинови производни, транквилизатори или седативни хипнотици/.

4. 6. Употреба при бременност и кърмене

Няма данни от клинични проучвания за безопасността от употреба на трамадол по време на бременност при хора. Установено е, че трамадол преминава през плацентарната бариера. Прилаган в много високи дози при животни трамадол оказва влияние върху развитието на органите, осификацията и неонаталната смъртност. Експерименталните данни при животни показват, че хроничното прилагане на трамадол по време на бременност може да доведе до физическа зависимост и синдром на отнемане у новороденото. По време на бременност трамадол не се назначава.

В майчиното мляко се секретира 0,1% от дозата, приета от майката. По време на кърмене трамадол не се назначава, поради липса на данни за безопасност при новороденото.

4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Трамадол може да предизвика нарушения в психическия статус или физическото състояние на пациента. Препоръчва се по време на лечение с продукта да се избягва шофиране и работа, изискваща повишено внимание и бързи реакции.

4. 8. Нежелани лекарствени реакции/Tramadol caps. 50 mg - 2 x 10/

Обикновено трамадол се понася добре от пациентите. Най-често срещани нежелани лекарствени реакции:

ЦНС
- световъртеж, потиснатост или възбудено състояние, сън тромавост, нарушения в съня, умора.

Гастроинтестинална система
- гадене, повдигане, сухота в устата, безапетитие, метеоризъм, болки в коремната област.

Дерматологични
- кожни обриви; изпотяване.

Офталмологични
- нарушения в зрението.

Урогенитална система
- нарушения в уринирането, задръжка на урина. По-рядко са възможни:

Сърдечно-съдова система
- ортостатична хипотония, тахикардия.

Гастроинтестинална система
- повръщане, чувство за пълнота и натиск в коремната област.

В редки случаи

- приложението на продукта може да бъде свързано и с появата на главоболие, гърчови състояния, халюцинации, тремор, затруднения в концентрацията на вниманието, диспнея, обстипация, уртикария, токсична епидермална некролиза, синдром на Stevens-Johnson, нарушения в менструалния цикъл.

Много рядко
- са възможни мускулна слабост, намаляване бързината на реакциите, развитие на толерантност и зависимост към лекарството.

4.9. Предозиране

Симптомите включват респираторна депресия, гърчове, неспокойство, атаксия, миоза, хипотензия, брадикардия и потискане мотилитета на червата.

Лечението на интоксикацията е комплексно. Първите мероприятия са насочени към елиминиране на нерезорбираното количество чрез стомашна промивка, активен въглен, солеви очистителни. Прилагат се общи поддържащи жизнените функции процедури, изкуствено дишане. Като специфичен антидот се използва налоксон, но трябва да се има предвид опасност от гърчове при неговото приложение. При гърчове -бензодиазепин. Хемодиализата не се очаква да бъде ефикасна, тъй като при нея се отстраняват по-малко от 7% от приложената доза в продължение на 4-часова диализа.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ ДАННИ

5.1. Фармакодинамични свойства

Трамадол хидрохлорид е централно действащо, синтетично аналгетично лекарствено вещество. Механизмът на действие на трамадол все още не е напълно изяснен. Установени са два основни момента в действието му: свързване на активното вещество и М1-метаболита с опиоидните рецептори и слабо потискане на обратното захващане на норадреналина и серотонина. Синергизмът на тези механизми обяснява относително добрия аналгетичен ефект на трамадол и в същото време минималната наличност на неговите "опиоидни" странични ефекти т.е. развитие на толерантност, зависимост, потискане на дишането, обстипация.
Трамадол хидрохлорид действа като опиоиден агонист, рецепторно свързващ се с μ, κ- и δ-рецепторите.
Антиноцицептивният ефект на трамадол и аналгетичната му активна антагонизират само в известна степен от опиоидния антагонист налоксон, което предполага и неопиоидни компоненти в механизма на действие. Този факт се обяснява с откриването на моноаминергичните ефекти на трамадол хидрохлорид, на които се дължи потискането на обратното поемане в синаптичното пространство на норадреналин и серотонин, като по този начин нараства аналгетичната му активност поради блокиране на ноцицептивните импулси на спинално ниво.

5. 2. Фармакокинетични свойства

Трамадол има бърза резорбция при прилагане в доза от 100 mg на здрави доброволци.

Средната абсолютна бионаличност на трамадол е =68% и се повишава до >90% при мултиплени дози и при интрамускулно приложение. Нарастващата бионаличност на лекарството при многократно приложение може да се дължи на наситен first-pass хепатален метаболизъм. Абсолютната бионаличност на трамадол след перорален прием на 100 mg е ~75% (73% за мъже и 79% за жени). Средната абсолютна бионаличност на трамадол нараства с възрастта.

При здрави доброволци, приели еднократна орална доза от 100 mg трамадол максималната плазмена концентрация (Сmах) е 308 μg/L, достигната за 1.6 часа (t max). Афинитетът на трамадол към тъканите е висок, с обем на разпределение след парентерално прилагане ~ 260 L. Трамадол се свързва 20% с плазмените протеини, но това не е определящо за терапевтичните граници на дозата.

Преминава плацентарната бариера с умбиликална венозна серумна концентрация, равняваща се на 80% от майчината концентрация. В рамките на 16 часа след прием ниски концентрации (0.1%) на рацемичния трамадол и неговия M1 метаболит могат да бъдат открити в майчиното мляко.

First-pass метаболизмът на трамадол се осъществява в черния дроб. Главните метаболитни пътища са N- и О-деметилиране и глюкоро- или сулфоконюгация в черния дроб. Екстензивният first-pass чернодробен метаболизъм протича по два пътя, включващи изоензимите CYP3A и CYP2D6, отговарящи за метаболизма на трамадол.

Крайният плазмен полуживот (t 1/2β) ниво на трамадол след единична орална доза от 100 mg е ~5.5 часа. За активния метаболит Ml t 1/2β след доза от 100 mg е съответно 6.7 часа. При бъбречна или хепатална недостатъчност t1/2 се увеличава двукратно.

Приблизително 10 до 30% от изходните нива на трамадол се екскретират неметаболизирани в урината. Трамадол и метаболитите му се екскретират основно при преминаване през бъбреците (90%) и последваща елиминация от 10% чрез фецеса.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Остра токсичност
Острата токсичност (LD50) на трамадол за плъхове и мишки след орален прием е приблизително 300-350 mg/kg/т. м., а след интравенозно приложение - от 50 до 100 mg/kg/телесна маса.

Подостра и хронична токсичност, мутагенност и канцерогенност
Няма данни за клинико-патологични изменения или морфологични лезии при невропатологични изследвания. Тестовете за мутагенност не показват генотоксичен риск при мъже. Няма данни за зависими от субстанцията токсични, карциногенни и репродуктивни изменения. Хроничната токсичност е изследвана при прием на трамадол за период от б до 52 седмици на кучета и плъхове чрез четири пътя на въвеждане. Не са установени статистически значими отклонения в проследяваните биохимични, хематологични и патоморфологични параметри. Изследванията за мутагенност (микронуклеусен тест) не показват доза или време-зависими изменения.
Данните от изследвания за канцерогенност не показват риск за човека.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6. 1. Списък на помощните вещества и техните количества в една капсула:

Cellulose microcristalline................ 43 mg
Sodium starch glicolate ..................5 mg
Silica colloidal, anhydrous ...............1 mg
Magnesium stéarate .......................1 mg

6. 2. Физико-химични несъвместимости

Не са установени.

6. 3. Срок на годност

Две (2) години от датата на производство.

6.4. Специални условия на съхранение

В оригиналната опаковка, на сухо и защитено от светлина място при температура под 25°С.
Да се съхранява на места, недостъпни за деца!

6. 5. Данни за опаковката

Капсули по 50 mg по 20 броя. Два блистера по 10 капсули в кутия.

7. ПРОИЗВОДИТЕЛ И ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Унифарм АД
София 1756, ул. "Тр. Станоев" 3

8. ДАТА НА ИЗГОТВЯНЕ НА ХАРАКТЕРИСТИКАТА

11. 2002 г.

Последна редакция Петък, 03 Март 2023 23:15
eXTReMe Tracker