КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Thioridazin tabl. film 25 mg x 50/
1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Thioridazin Actavis филмирани таблетки 5 mg
Thioridazin Actavis филмирани таблетки 10 mg
Thioridazin Actavis филмирани таблетки 25 mg
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Активно вещество в една филмирана таблетка:
Thioridazine hydrochloride 5 mg
Thioridazine hydrochloride 10 mg
Thioridazine hydrochloride 25 mg
Помощни вещества: за пълния списък на помощните вещества вж. 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Thioridazin tabl. film 25 mg x 50/
Thioridazin Actavis 5 mg - кръгли, двойноизпъкнали филмирани таблетки с бял цвят
Thioridazin Actavis 10 mg - кръгли, двойноизпъкнали филмирани таблетки с оранжев цвят
Thioridazin Actavis 25 mg - кръгли, двойноизпъкнали филмирани таблетки с розов цвят
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1. Терапевтични показания
Лечение на хронични форми на шизофрения и други форми на психози с изразено психомоторно безпокойство и възбуденост.
Поради риск от значими, потенциално животозастрашаващи проаритмогенни ефекти, продуктът следва да се прилага само при пациенти, при които не се постига адекватен отговор към лечението с други антипсихотични продукти, прилагани в подходящи доза и продължителност.
4.2. Дозировка и начин на приложение
Лечението с продукта може да доведе до дозо-свързано удължаване на QT-интервала, което представлява животозастрашаващо събитие. Дозировката трябва да бъде строго индивидуализирана и да бъде използвана най-ниската ефективна доза за всеки пациент. В амбулаторни условия се препоръчва използването на възможно най-ниски дневни дози.
Възрастни
Обичайната начална доза е 50-100 mg три пъти дневно, която при необходимост постепенно може да бъде повишена до максимална дневна доза от 800 mg. Необходим е ефективен контрол на клиничната симптоматика и при възможност постепенно намаляване на дозата до определяне на минималната ефективна поддържаща доза. Дневната доза варира между 200 и 800 mg, разделени в 2-4 приема.
Деца
При деца препоръчваната начална дневна доза е 0.5 mg/kg в 3-4 отделни приема. Дозировката може да бъде повишена до постигане на оптимален терапевтичен ефект или до достигане на максимална дневна доза 3 mg/kg.
4.3. Противопоказания/Thioridazin tabl. film 25 mg x 50/
• Свръхчувствителност към активното или някое от помощните вещества или други фенотиазинови продукти;
• Тежки сърдечно-съдови заболявания и анамнеза за настоящи или минали ритъмни нарушения, вкл. синдром на вродено удължаване на QT интервала;
• Едновременно приложение с лекарства, инхибираши активността на цитохром Р450 2D6 свързаните изоензими, както и с продукти, които могат да инхибират метаболизма на тиоридазин - флуоксетин, пропранолол и пиндолол, поради възможност за увеличаване на плазмените нива на тиоридазин и повишаване на риска от развитие на сериозни, потенциално фатални сърдечни аритмии, вкл. от тип Torsade de pointes. Трябва да се има пред вид, че около 7% от нормалната популация има генетичен дефект, водещ до намаляване нивото на активност на цитохром P4502D6 свързаните изоензими;
• Тежка депресия на ЦНС или коматозно състояния с различен произход;
• Изразена артериална хипертония или хипотония;
• Изразена фоточувствителност.
4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Съудечно-съдови ефекти и проаритмогенен ефект
Поради потенциална възможност за значими, в някои случаи живото-застрашаващи проаритмични ефекти, продуктът трябва да бъде използван само при пациенти с шизофрения, които не показват очаквания терапевтичен отговор при лечение с адекватни доза и продължителност на други продукти.
Повишаване на риска от развитие на torsade de pointes и/или внезапна смърт при лечение с този продукт съществува при заболявания, протичащи с брадикардия, хипокалиемия, вродени заболявания с удължен QT интервал, както и при едновременно приложение с продукти, които инхибират елиминираното на тиоридазин по различни механизми или инхибират активността на Р450 2D6 свързаните изоензими, отговорни за чернодробния му метаболизъм. Препоръчва се преди започване на лечението с продукта провеждането на ЕКГ изследване и определяне на плазмените нива на калия, който трябва да бъде в референтни стойности, особено при пациенти, при които QT интервалът е с продължителност над 450 msec. При тези пациенти не следва да бъде започвано лечение с тиоридазин. При пациенти с продължителност на QT интервала над 500 msec лечение не следва да бъде предприемано.
Пациентите, приемащи продукта, които са имали симптоми, свързани с проява на torsade de pointes (замайване, палпитации, синкоп) трябва да бъдат подложени на сърдечно-съдов контрол, вкл. Holter мониториране.
Тардитивна дискинезия
Тардитивната дискинезия е синдром, проявяващ се с потенциално обратими, инволутивни дискинезии, които могат да се развият при пациенти, лекувани с невролептици. Среща се по-често при възрастни пациенти, по-специално при възрастни жени. Необходимо е да се има предвид, че лечението с невролептици същевременно може да потисне тази симптоматика или да маскира развитието на процеса, поради което то трябва да бъде избягвано при пациенти с хронични заболявания. При неотложна необходимост от хронично приложение трябва да се цели възможно най-краткосрочно лечение с ниски дози за постигане на очаквания терапевтичен ефект при периодична оценка на необходимостта от продължаване на лечението. При манифестиране на симптомите на тардитивна дискинезия, лечението трябва да бъде преустановено, макар при някои пациенти да се налага неговото продължаване въпреки позитивирането на симптомите. При пациенти със симптоми на свръхчувствителност към фенотиазини (костно-мозъчна дикразия, жълтеница) е възможно развитие на кръстосана свръхчувствителност към други фенотиазинови препарати.
Малигнен невролептичен синдром
Синдромът се проявява с хиперпирексия, мускулна ригидност, нарушения в паметовите функции, прояви на нестабилност на автономната нервна система като нерегулярен пулс и лабилно артериално налягане, тахикардия, диафореза, нарушения на сърдечния ритъм, които понякога могат да бъдат свързани с прием на антипсихотични продукти. Развитието на такава симптоматика налага преустановяване приема на продукта, интензивен мониторинг и прилагане на специфично лечение, особено в случаите, при които пациенти с анамнеза за подобна симптоматика се налага за бъдат лекувани с антипсихотични средства.
Едновременно лечение с ЦНС депресанти
Продуктът се прилага с внимание при точна оценка на съотношението полза/риск при пациенти, приемащи едновременно продукти, принадлежащи към потискащи ЦНС продукти като анестетици, опиати, алкохол, други психоактивни продукти, барбитурати, атропин и фосфор-съдържащи инсектициди, поради възможността от потенциране на техния депресивен ефект, вкл. развитие на тежка дихателна депресия и арест.
Други
Необходим е периодичен контрол на хематологичните лабораторни показатели, поради възможност от развитие на левкопения и агранулоцитоза. Тиоридазин понижава гърчовия праг, поради което може да доведе до усилване на гърчовата активност при болни с епилепсия.
Възможно е развитие на пигментна ретинопатия при продължително лечение с препоръчваните дози, която се характеризира с нарушения в зрителната острота, нарушения в цветното и нощно зрение, поради което е необходим периодичен офталмологичен контрол, вкл. на очните дъна.
При лечение с този продукт съществува риск от развитие на ортостатична хипотония.
Възможно е повишаване нивата на пролактина, което персистира при хронично приложение. Високите нива на пролактин могат да доведат до развитие на галакторея, аменорея, гинекомастия и импотентност, макар при повечето пациенти повишението не е клинично значимо. Необходимо е повишено внимание при лечението с тиоридазин на пациенти с пролактин-зависими тумори на млечната жлеза.
При лица в напреднала възраст рискът от развитие на нежелани реакции от страна на нервната система, като паркинсонизъм и акатизия, агранулоцитоза и левкопения е по-висок.
Съдържанието на пшенично нишесте в лекарствената форма може да предизвика диария при пациенти, страдащи от глутенова ентеропатия.
Продуктът съдържа лактоза и е неподходящ за хора с лактазна недостатъчност, галактоземия или глюкозен/галактозен синдром на малабсорбция.
4.5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Едновременното приложение с лекарства, които инхибират активността на цитохром Р450 2D6 изоензимите, както и други лекарства като fluvoxamine, propranolol и pindolol могат да доведат до потискане метаболизма на тиоридазин, в резултат на което се повишават неговите плазмени нива. Това води до риск от удължаване на QT интервала и сериозни, потенциално фатални сърдечни аритмии, вкл. от тип Torsade de pointes. Този риск е по-висок и при едновременно приложение с други продукти водещи до удължаване на QT интервала. Fluvoxamine - плазмените концентрации на тиоридазин и неговите два активни метаболита се увеличава до 3 пъти при едновременно приложение. Тази лекарствена комбинация е противопоказана.
Propranolol - едновременното приложение с тиоридазин води до повишаване на плазмените концентрации на последния с 50-400% и неговите метаболити с 80-300%. Лекарствената комбинация е противопоказана.
Pindolol - едновременното приложение с тиоридазин води до умерено дозо-зависимо повишаване на неговите плазмените концентрации и тези на неговите метаболити. Лекарствената комбинация е противопоказана.
Тиоридазин може да усили ефектите на ЦНС депресанти като барбитурати, анестетици, опиоидни аналгетици, антимускаринови агенти и кардио-инхибиращия ефект на хинидин.
Продуктът може да намали антипаркинсоновия ефект на леводопа, както и пресорния ефект на адренергичните вазоконстриктори.
Едновременното приложение с МАО-инхибитори може да доведе до удължаване и усилване на седативните и антимускаринови ефекти на фенотиазините. Едновременното приложение с литиеви продукти може да влоши екстрапирамидните симптоми и невротоксичността, предизвикана от невролептици.
Антиациди и антидиарични средства могат до намалят резорбцията на фенотиазините.
4.6. Бременност и кърмене
Тиоридазин преминава през плацентата, увеличава пролактиновата секреция и преминава в майчиното мляко.
Безопасността на продукта не е установена при бременни и кърмещи жени ,поради което лекарственият продукт не се прилага по време на бременност (особено в първия триместър), освен при крайна необходимост и след преценка от лекуващия лекар на съотношението полза/риск.
При лечение с тиоридазин-съдържащи продукти кърменето се прекратява.
4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
По време на лечението с продукта е необходимо да се избягва шофирането и/или извършването на дейности, изискващи повишено внимание и бързи психически и двигателни реакции.
4.8. Нежелани лекарствени реакции/Thioridazin tabl. film 25 mg x 50/
Нарушения на нервната система - сънливост (особено при използване на високи начални дози), по-рядко псевдопаркинсонизъм и други екстрапирамидни симптоми; нощна обърканост, хиперактивност, летаргия, психотични реакции, безпокойство и главоболие са докладвани в много редки случаи. Възможно е развитие на екстрапирамидна симптоматика - акатизия, двигателни нарушения, дистонични реакции, тортиколис, тризмус, опистотонус, тремор, мускулна ригидност, акинезия. Продължителното приложение може да доведе до развитие на тардитивна дискинезия - хореоатетозни движения, обхващащи мускулни групи на езика, лицето, устните, крайниците.
Възможно е развитие на малигнен невролептичен синдром, който клинично се манифестира с хиперпирексия, мускулна ригидност, нарушена мисловна дейност и памет, прояви на вегетативна нестабилност, като нерегулярен пулс, тахикардия, диафореза, сърдечни аритмии.
Автономна нервна система - сухота в устата, нарушения в зрението, миоза, запек, паралитичен илеус, гадене, повръщане, диария, нарушения в носното дишане, бледност.
Нарушения на ендокринната система - галакторея, аменорея, потискане на еякулацията и нарушения в либидото, периферни отоци, фалшиво положителни резултати при тестове за бременност.
Нарушения на кожата и подкожната тъкан - дерматит, кожни обриви, вкл. уртикария, еритем, ексфолиативен и контактен дерматит, фоточувствителност.
Сърдечни нарушения - доза-зависимо удължаване на QT-интервала, с което е свързана потенциалната възможност от предизвикване на аритмии от тип torsade de pointes, полиморфна камерна аритмия и внезапна смърт, депресия и инверсия на Т-вълната (тези промени не са свързани с увреждане на миокарда и имат обратим характер), има съобщения за развитие на хипотензия, рядко водеща до сърдечен арест.
Нарушения на кръвта и лимфната система - агранулоцитоза, левкопения, еозинофилия, тромбоцитопения, анемия, вкл. апластична анемия, панцитопения.
Нарушения на имунната система - треска, ларингеален оток, ангионевротичен оток, бронхоспазъм.
Стомашно-чревни и хепато-билиарни нарушения - жълтеница, жлъчен застой.
Други - оток на паротидните жлези, ретенция/инконтиненция на урината , хиперпирексия, прогресираща пигментация на кожата или конюктивите ,промяна в прозрачността на предните лещи и корнеята, лупус еритематодес.
4.9. Предозиране
Продуктът може да бъде токсичен при предозиране, като най-голямо значение има неговата кардиотоксичност, която се позитивира със следните симптоми -сърдечна аритмия, хипотония, шок, ЕКГ-промени, удължаване на QT и PR интервалите, неспецифични промени ST и Т-вълните, брадикардия, синусова или камерна тахикардия, AV блок, камерни фибрилации, Torsade de pointes. От страна на централната и периферна нервна система се наблюдава седация, екстрапирамидни ефекти, потиснатост, възбуденост, хипо- или хипертермия, арефлексия, мидриаза/миоза, сухота в устата и суха кожа, назална конгестия, ретенция на урината, припадъци, кома. Възможно е развитие на дихателна депресия, белодробен оток, илеус, олигурия, уремия.
При предозиране е необходимо прекратяване на приема на продукта, "осигуряване на бърза евакуация от гастро-интестиналния тракт и постоянен електрокардиографски мониторинг. Прилагат се симптоматични средства за корекция на сърдечната дисфункция, алкално-киселинното равновесие, електролитния баланс и хипотонията. Форсирана диуреза, хемоперфузия, хемодиализа влизат също в съображение, макар хемодиализата да не е достатъчно ефективна, поради високата степен на свързване с плазмените протеини.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1. Фармакодинамични свойства
АТС Код - N05ACO2
Тиоридазин е широкоспектърен пиперидинов невролептик от фенотиазиновата група с анксиолитичен и антипсихотичен ефект.
Неговият фармакологичен профил е подобен на другите представители от групата на фенотиазините. Притежава широки терапевтични граници - в ниски и средни дози води до напрежение и безпокойство, докато във високи дози осъществява контрол върху симптомите на психичните нарушения.
Притежава известен антидепресивен и слаб антиеметичен ефект. Блокира постсинаптичните мезолимбични допаминергични рецептори в мозъка, предизвиква ефект на а-адренергична блокада. Повишава освобождаването на пролактин. Притежава антихолинергично, хипотензивно и седативно действие и оказва слаб ефект върху екстрапирамидната система.
5.2. Фармакокинетични свойства
Резорбира се добре в стомашно-чревния тракт, достига максимална плазмена концентрация между 2-ия и 4-ия час след пероралното приемане. Системната му бионаличност е около 60%. Обемът на разпределение е приблизително 10 l/kg, около 90% от лекарствения продукт и неговите метаболити се свързват с плазмените протеини. Екскретира се чрез жлъчката и бъбреците. Метаболизира се в черния дроб до два активни метаболита - фармакологично неактивният mezodirazine и по-слабо активният sulforidazine. Плазменият му полуживот е около 10 часа. Елиминира се основно с урината (50% от приложената доза), както и чрез бъбреците (по-малко от 4% под формата на непроменено лекарство и около 30% под формата на метаболити). Преминава през плацентата и се екскретира с майчиното мляко.
5.3. Предклинични данни за безопасност
LD50 при перорално приложение:
Плъхове: 1060mg/kg,
Мишки: 360mg/kg,
Кучета: 160mg/kg,
Зайци: 1100mg/kg
LD50 при интравенозно приложение:
Плъхове: 71mg/kg,
Мишки: 33mg/kg,
Зайци: mg/kg,
LD50 при интраперитонеално приложение:
Мишки: 100mg/kg
Потиска сперматогенезата у животни при дози, значително превишаващи терапевтичните. Няма съобщения за тератогенен ефект при животни. След хронично третиране на гризачи с фенотиазини е наблюдавано увеличение на неоплазмите на млечната жлеза (опити с тъканни култури потвърждават, че приблизително една трета от рака на млечната жлеза при хора е пролактин-зависим in vitro).
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1. Списък на помощните вещества
Lactose monohydrate
Wheat starch
Povidone K25
Talc
Magnesium stéarate
Филмово покритие
Basic butylated methacrylate copolymer
Talc
Titanium dioxide
Macrogol 6000
Polysorbat 80
Eurocert Sunset yellow 95 El 10*
Eurolake-Ponceau 4R22 E124**
* съдържа се само в таблетките от 10 mg
** съдържа се само в таблетките от 25 mg
6.2. Несъвместимости
Не са известни.
6.3. Срок на годност
3 /три/ години от датата на производство.
6.4. Специални условия на съхранение
При температура под 25°С. Да се съхранява на място недостъпно за деца. -
6.5. Данни за опаковката
25 таблетки от 5 mg в блистер от PVC/Al фолио в картонена кутия.
25 таблетки от 10 mg в блистер от PVC/Al фолио в картонена кутия.
25 таблетки от 25 mg в блистер от PVC/Al фолио.По 2 блистера в картонена кутия.
6.6. Специални предпазни мерки при изхвърляне
Няма
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
"Актавис" ЕАД
бул. "Княгиня Мария Луиза" № 2 София, България
8. НОМЕР НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ ЗА УПОТРЕБА
10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА
Юли 2007 г.