КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Rhesonativ sol. inj. 625 IU - 1 ml x 1; 2 ml x 1; 2 ml x 10/
1 ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Резонатив 625 IU/ml, инжекционен разтвор
2 КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Човешки анти-D имуноглобулин.
1 ml съдържа:
Човешки анти-D имуноглобулин ........625 IU(125 μg)
Съдържание на човешки белтък ......165 mg.
от които имуноглобулин G минимум 95%
Съдържанието на IgA не надвишава 0,05% от общото съдържане на белтък
За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.
3 ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Rhesonativ sol. inj. 625 IU - 1 ml x 1; 2 ml x 1; 2 ml x 10/
Инжекционен разтвор
Бистър, или слабо опалесцентен, бледожълт до бледокафяв разтвор.
4 КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
Профилактика на Rh(D) имунизация при Rh(D)) отрицателни жени.
• Антенатална профилактика
о Планова антенатална профилактика
о Антенатална профилактика след усложнения на бременността, включващи: аборт/заплашващ аборт, ектопична бременност или хидатиформена мола, вътрематочна смърт на зародиша (ВМСЗ), трансплацентарен кръвоизлив (ТПК), настъпил в резултат от антепартум кръвоизлив (АПК), амниоцентеза, биопсия на хориона или акушерски манипулации, например външна версия, инвазивни интервенции, кордоцентеза, закрита коремна травма или интервенции за терапия на плода.
• Постнатална профилактика
о Раждане на Rh(D) положително (D, Dслаб , Dчастичен ) дете
Лечение на Rh(D) отрицателни пациенти след кръвопреливане на несъвместима Rh(D) положителна кръв или на други продукти, съдържащи еритроцити, например , тромбоцитен концентрат.
4.2 Дозировка и начин на приложение
Начин на приложение
Резонатив трябва да се инжектира интрамускулно.
Ако са необходими големи общи дози (>2 ml при деца, >5 ml при възрастни), препоръчително е те да се приложат като разделни дози в различни места на инжектиране.
В случаите на хеморагични нарушения, при които интрамускулните инжекции са противопоказни, Резонатив може да се приложи подкожно, ако не разполагате с продукт за интравенозно приложение. След инжектиране мястото на поставената инжекция трябва внимателно да се притисне с ръка.
Дозировка
Дозата на анти-D имуноглобулин трябва да се определи съгласно нивото на експозиция на Rh(D) положителните червени кръвни клетки и да се базира на известните данни, че 0,5 ml еритроцитна маса от Rh(D) положителни червени кръвни клетки или 1 ml от Rh(D) положителна кръв се неутрализират от приблизително 10 микрограма (50 IU) анти-D имуноглобулин.
Въз основа на клиничните изпитвания, проведени върху Резонатив се препоръчват следните дози.
Профилактика на Rh(D) имунизация при Rh(D) отрицателни жени
• Антенатална профилактика:
Съгласно общите препоръки текущо прилаганите дози варират в границите 50-330 микрограма или 250-1650 IU. За специфичните подробности от проучването вижте точка 5.1.
• Планова антенатална профилактика:
Еднократна доза (напр. 250 μg или 1250 IU) на 28-30-ата седмица от бременността или две дози на 28-ата и на 34-тата седмица.
• Антенатална профилактика след усложнение на бременността:
Еднократна доза (напр. 125 или 625 IU преди 12-ата седмица от
бременността) (напр. 250 μg или 1250 IU след 12-ата седмица от бременността) трябва да приложи възможно най-рано и след не повече от 72 часа и ако е необходимо, същата трябва да се повтаря през интервали от 6-12-седмици през цялата бременност.
След амниоцентеза или след биопсия на хориона трябва да се приложи еднократна доза (напр. 250μg или 1250 IU).
• Постнатална профилактика:
Съгласно общите препоръки текущо прилаганите дози варират в границите 100-300 микрограма или 500-1500 IU. За специфичните подробности от проучването вижте точка 5.1.
Ако се прилага ниската доза (100 микрограма или 500 IU трябва да се направи изследване на количеството на фетално- майчиния кръвоизлив.
Стандартна доза: 1250 IU (250 μg).
При постнатално приложение продуктът трябва да се приложи на майката възможно най-рано, но след не повече от 72 часа от раждането на Rh(D) положително (D, Dслабо, Dчастично) новородено. Ако са минали повече от 72 часа, прилагането на продукта не трябва да се пропуска, а да стане при първа възможност.
Постнаталната доза трябва да се приложи дори и когато е била приложена антенатална профилактика, а също и в случаите, когато в серума на майката може да се установи остатъчна активност от антенаталната профилактика.
При подозрение за масивен (> 4 ml - при 0,7-0, 8% от жените) фетално-майчин кръвоизлив, например в случай на фетална-/неонатална анемия или вътрематочна смърт на плода, големината на кръвоизлива трябва да се определи чрез подходящ метод - например с теста за киселинно елуиране на Kleihauer-Betke за откриване на фетален HbF или чрез флоуцитометрия, с която може специфично да се открият Rh(D) положителни клетки. Аналогично, трябва да се прилагат и допълнителни дози от анти-D имуноглобулин (10 микрограма или 50 IU на всеки 0,5 ml фетални червени кръвни клетки).
Преливане на несъвместими еритроцити
Препоръчителната доза е 20 микрограма (100 IU) анти-D имуноглобулин на всеки 2 ml прелята Rh(D) положителна кръв или на 1 ml еритроцитен концентрат. Подходящата доза трябва да се определи след консултация със специалист по трансфузионна хематология. Проследяващите изследвания за Rh(D) положителни еритроцити трябва да се правят на всеки 48 часа и да се прилага допълнително анти-D, докато всички Rh(D) положителни еритроцити не се изчистят от кръвообращението. Максималната доза от 3000 микрограма (15 000 IU) е достатъчна в случаи на по-масивно кръвопреливане на несъвместима кръв, независимо от това, че обемът на трансфузията може да е по-голям 300 ml Rh(D) положителни еритроцити.
Препоръчва се употребата на алтернативен интравенозен продукт, тъй като той незабавно ще достигне адекватни плазмени нива. Когато не разполагате с интравенозен продукт, високата доза трябва да се приложи интрамускулно в продължение на няколко дни.
4.3 Противопоказания/Rhesonativ sol. inj. 625 IU - 1 ml x 1; 2 ml x 1; 2 ml x 10/
Свръхчувствителност към активното вещество/а или към някое от помощните вещества.
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Не инжектирайте продукта интравенозно (риск от шок). Инжекциите трябва да се поставят интрамускулно и да се внимава да не се пропуска обратното изтегляне на буталото на спринцовката преди инжектиране, за да е сигурно, че иглата не е попаднала в кръвоносен съд.
В случаи на постнатална употреба Резонатив е предназначен да се прилага на майката. Не трябва да се дава на новороденото дете.
Продуктът не е предназначен за употреба нито при Rh(D) положителни лица, нито при лица , които вече са имунизирани към Rh(D) антигена.
Пациентите трябва да се наблюдават минимум 20 минути след прилагане и минимум 1 час след случайно интравенозно инжектиране.
Рядко човешкият анти-D имуноглобулин може да предизвика понижаване на кръвното налягане с анафилактична реакция, дори и при пациенти, които са били на предшестващо лечение с човешки имуноглобулин.
Ако възникнат симптоми на алергичен или анафилактичен тип реакции, налага се незабавно прекратяване на прилагането.
Същинските реакции на свръхчувствителност са редки, но могат да възникнат алергични реакции към анти-D имуноглобулина. Пациентите трябва да са информирани за ранните признаци на реакциите на свръхчувствителност, които включват кожни обриви, генерализирана уртикария, стягане в гръдния кош, недостиг на въздух, хипотония и анафилаксия. Изискващото се лечение зависи от естеството и тежестта на нежеланата лекарствена реакция. В случай на шок трябва да се спазват актуалните медицински стандарти за лечение на шок.
Резонатив съдържа малки количества IgA. Въпреки че анти-D имуноглобулинът е използван успешно за лечение на лица с изолиран IgA дефицит, лекуващият лекар трябва да прецени ползата спрямо евентуалните рискове от реакции на свръхчувствителност. При индивиди с дефицит на IgA съществува потенциален риск от развитие на IgA антитела и от анафилактични реакции след прилагане на кръвни компоненти, съдържащи IgA.
Пациентите, получили несъвместима кръв, на които са дадени високи дози анти-D имуноглобулин, трябва да се следят внимателно по клинично състояние и по биологични параметри поради риск от хемолитична реакция.
Стандартните мерки за превенция на инфекции в резултат от употреба на лекарствени продукти, приготвени от човешка кръв или плазма, включват подбор на дарителите, скрининг на индивидуалните порции дарена кръв и на сборната плазма за специфични маркери на инфекция, както и включването на ефективни производствени етапи за инактивиране/отстраняване на вирусите. Въпреки това при прилагане на лекарствени продукти, приготвени от човешка кръв или плазма, не може напълно да се изключи възможността от предаване на инфекциозни агенти. Това важи и за неизвестни или новопоявили се вируси и други патогени.
Взетите мерки се считат за ефективни за обвити вируси, като например HIV, HBV и HCV, както и за вирус HAV, несъдържащ обвивка.
Възможно е приложените мерки да имат ограничена стойност срещу необвити вируси, например парвовирус В19.
Съществува обнадеждаващ клиничен опит относно липсата на предаване на хепатит А и на парвовирус В19 чрез имуноглобулини и освен това се приема, че съдържанието на антитела има важен принос за вирусната безопасност.
Настоятелно се препоръчва при всяко прилагане на Резонатив на пациент, да се записват името и партидният номер на продукта, за да се прави връзка между пациента и партидата на продукта.
Този лекарствен продукт съдържа под 1 mmol натрий (23 mg) на доза (5 ml), т.е. той практически е несъдържащ натрий.
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Живи атенюирани вирусни ваксини
Активната имунизация с живи вирусни ваксини (например срещу морбили, заушка или рубеола) трябва да се отложи за 3 месеца след последното прилагане на анти-D имуноглобулин, тъй като е възможно нарушаване на ефикасността на живата вирусна ваксина.
Ако анти-D имуноглобулинът трябва да се приложи в рамките на 2-4 седмици след ваксиниране с жива вирусна ваксина, възможно е ефикасността на такава ваксинация да се наруши.
Повлияване на серологичните тестове
След инжектирането на имуноглобулин преходното повишение на различни пасивно преминали антитела в кръвта на пациента може да доведе до подвеждащи положителни резултати от серологични тестове.
Пасивното преминаване на антитела към еритроцитни антигени, например А, В, D, може да повлияе на някои серологични тестове за антитела срещу червени кръвни клетки, например антиглобулиновия тест (теста на Coombs), особено при Rh(D) положителни новородени, на чиито майки е била приложена антенатална профилактика.
4.6 Бременност и кърмене
Резонатив е предназначен за прилагане по време на бременност.
4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Не са наблюдавани ефекти върху способността за шофиране и работа с машини.
4.8 Нежелани лекарствени реакции/Rhesonativ sol. inj. 625 IU - 1 ml x 1; 2 ml x 1; 2 ml x 10/
На мястото на инжектиране могат да се наблюдават болка и напрежение; те могат да се предотвратят чрез разделяне на големите дози на няколко отделни места за инжектиране.
Понякога могат да се появят висока температура, неразположение, главоболие, кожни реакции и втрисане. В редки случаи: съобщава се за гадене, повръщане, хипотония, тахикардия и алергичен или анафилактичен тип реакции, включващи диспнея и шок, дори и когато пациентът не е проявил свръхчувствителност при предшестващо прилагане.
За информация относно вирусната безопасност вижте точка 4.4.
Много чести (>1/10); чести (>1/100, <1/10); нечести (>1/1000, <1/100); редки (>1/10 000, <1/1000); много редки (<1/10 000), с неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка).
Стандартна системо-органна класификация на MedDRA | Нежелани лекарствени реакции | Честота |
Нарушения на имунната система | свръхчувствителност анафилактичен шок |
Редки Много редки |
Нарушения на нервната система | главоболие | Нечести |
Сърдечни нарушения | тахикардия | Редки |
Съдови нарушения | хипотония | Редки |
Стомашно-чревни нарушения | гадене повръщане |
Редки Редки |
Нарушения на кожата и подкожната тъкан | Алергичен дерматит | Редки |
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан | артралгия | Редки |
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение | фебрилитет неразположение втрисане реакции на мястото на инжектиране | Нечести |
4.9 Предозиране
Няма данни за случаи не предозиране. Пациентите, получили несъвместимо кръвопреливане, на които е дадена свръхдоза анти-D имуноглобулин, трябва да се следят по клинично състояние и по биологични параметри поради риск от хемолитична реакция.
При други Rh(D) отрицателни индивиди предозирането не би трябвало да доведе до по-чести или до по-тежки нежелани реакции, отколкото нормалната доза.
5 ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1 Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична група: имунни серуми и имуноглобулини: анти-D (Rh) имуноглобулин.
АТС код: J06BB01.
анти-D имуноглобулинът съдържа специфични антитела (IgG) срещу D (Rh) антигена на човешки еритроцити.
По време на бременност и особено по време на раждане еритроцитите на плода могат да попаднат в кръвообращението на майката. Когато жената е Rh(D) отрицателна, а плодът е Rh(D) положителен, жената може да се имунизира срещу Rh(D) антигена и да произведе анти-Rh(D) антитела, които минават през плацентата и могат да предизвикат хемолитична болест на новороденото. Пасивната имунизация с анти-D имуноглобулин предотвратява Rh(D) имунизирането при над 99% от случаите, при условие че е приложена достатъчно висока доза анти-D имуноглобулин достатъчно рано след експозицията на Rh(D) положителни еритроцити на плода.
Не е известен механизмът, по който анти-D имуноглобулинът потиска имунизацията към Rh(D) положителни червени кръвни клетки. Потискането може да е свързано с отстраняването на еритроцитите от циркулацията, преди те да достигнат имунокомпетентните зони, или е възможно то да се дължи на по-сложни механизми, включващи разпознаване на чужди антигени и представяне на антигените от подходящите клетки в подходящи зони в присъствие или в отсъствие на антитяло.
Проучвания при пациенти с постпартална профилактика (Проучване 1-6) и при пациенти с антенатална профилактика (Проучване 7)
Клиничните проучвания на Резонатив са предприети с цел да се направи оценка на ефикасността и безопасността на продукта. На следната таблица са представени в обобщен вид най-важните резултати по отношение на безопасността:
PPP: постпартална профилактика;
ANP: антенатална профилактика; н.с: не се съобщава
* 6-8 седмици преди очакваната дата на раждане.
От тези проучвания може да се направи разумно заключение, че лечението с Резонатив осигурява ефективна анти-D профилактика.
Проучване при преливане на Rh несъвместими кръвни компоненти
Проучване 8 прави оценка на ефикасността на Резонатив при 21 Rh отрицателни доброволци, на които са инжектирани Rh положителни, съвместими по ABO еритроцити от фетус в количество, съответстващо на 10 ml умбиликална кръв (1 случай), 25 ml (10 случая) и 50 ml (10 случая). Два до три дни след това са били приложени интрамускулно 260 micrograms Резонатив. Шест месеца (в 1 случай - 9 месеца) след началото на експеримента при нито един от участващите не са били открити данни за Rh имунизация. Шест месеца до 2 години и половина по-късно 8 от участниците в групата на 25 ml и всички 10 участници от групата на 50 ml са получили 5 ml Rh положителна, съвместима по АВО умбиликална кръв. След 2 до 3 дни са инжектирани съответно по 0 и 333 micrograms Резонатив. След още 6 месеца (в 1 случай - след 8 месеца) при нито един от участниците не са открити Rh антитела.
От тези експериментални данни е направен извод, че Rh профилактика се постига с 10 micrograms анти-D имуноглобулин на 1 ml фетална кръв. Направен е извод, че що се отнася до Rh имунизацията, дължаща се на фетално-майчин кръвоизлив в края на бременността, дозата от 260 micrograms Резонатив предотвратява серологично установимата Rh имунизация при минимум 998 Rh отрицателни майки от хиляда.
Фармакокинетични проучвания върху Резонатив
Основната фармакокинетика и кръговратът на Резонатив са изследвани при петнадесет Rh отрицателни бременни жени, на които Резонатив е приложен интрамускулно на 28-ата седмица от бременността. Дозите са били съответно 125 micrograms при 8 жени и 250 micrograms при 7 жени. Освен на тях по-ниската доза е била приложена и на три небременни Rh отрицателни жени.
Биологичният полуживот на анти-D IgG след интрамускулно инжектиране на 125 micrograms при тези жени е съответствал на това, което може да се очаква според литературни данни (вж. точка 5.2).
5.2 Фармакокинетични свойства
Измерими нива на антитела са получени приблизително 20 минути след интрамускулната инжекция. Максималните серумни нива обикновено се достигат 2 до 3 дни по-късно.
Времето на полуживот в кръвообращението на индивиди с нормални нива на IgG е 3 до 4 седмици. Посоченото време на полуживот може да варира при отделните пациенти.
IgG и IgG комплексите се разграждат в клетките на ретикулоендотелната система.
5.3 Предклинични данни за безопасност
Липсват неклинични данни за безопасност за човешки анти-D имуноглобулин.
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1 Списък на помощните вещества
Глицин
Натриев хлорид
Натриев ацетат
Вода за инжекции
6.2 Несъвместимости
Този лекарствен продукт не трябва да се смесва с други лекарствени продукти, с изключение на тези, посочени в точка 6.6.
6.3 Срок на годност
30 месеца.
Съдържанието на ампулата трябва да се използва веднага след отварянето й.
6.4 Специални условия на съхранение
Да се съхранява 2°С - 8°С. Съхранявайте ампулата във външната картонена опаковка, за да я предпазите от светлина.
6.5 Данни за опаковката
1 ml и 2 ml разтвор в ампула (стъкло тип I).
Количество в една опаковка: 1 х 1 ml, 1 х 2 ml и 10 х 2 ml
Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.
6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне <и работа>
Преди употреба продуктът трябва да се затопли до стайна или телесна температура.
Разтворът трябва да бъде бистър или слабо опалесцентен и бледожълт до бледокафяв на цвят. Не използвайте разтвори, които са мътни или имат отлагания.
Неизползваният продукт или отпадъчните материали от него трябва да се изхвърлят в съответствие с местните изисквания.
7 ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Octapharma (IP) Limited
The Zenith Bmlding, Spring Gardens
Manchester M2 1 AB
Великобритания
8 HOMEP(A) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
9 ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Дата на първото разрешаване:
10 ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА
27.06.2008