Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » r » Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20; x 30; x 40; x 50/Ремантадин

Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20; x 30; x 40; x 50/Ремантадин

Оценете статията
(0 оценки)

Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20;  x 30; x 40; x 50/Ремантадин


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20;  x 30; x 40; x 50/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Ремантадин 50 mg таблетки
Remantadin 50 mg tablets

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка таблетка съдържа 50 mg римантадин хидрохлорид (rimantadine hydrochloride) като активно вещество.

За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20;  x 30; x 40; x 50/

Таблетки
Описание на външния вид: бели или почти бели, кръгли, плоски таблетки със скосен ръб.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Терапевтични показания

Ремантадин се прилага при възрастни и деца в училищна възраст при ранното лечение на грип тип А и профилактично при възрастни, в период на епидемии.

4.2 Дозировка и начин на приложение

Ремантадин се приема перорално, с достатъчно количество течност след хранене. Приемът трябва да започне при първите симптоми на заболяването. Ефектът на лекарствения продукт е по-силен, ако приемът му започне в течение на първите 48 часа от заболяването.

Лечение при грип
При възрастни: през първия ден - по 100 mg (2 таблетки) три пъти дневно, през втория и третия ден - по 100 mg два пъти дневно, през четвъртия и петия ден - по 100 mg веднъж дневно. През първия ден от заболяването е възможен прием на 150 mg (3 таблетки) два пъти дневно или 300 mg (6 таблетки) на един прием.

При пациенти в напреднала възраст над 65 години, препоръчителната дневна доза е 100 mg (2 таблетки) дневно.

При деца:
от 7 до 10 години Ремантадин се приема по 50 mg (1 таблетка) два пъти дневно;
от 11 до 14 години - по 50 mg (1 таблетка) три пъти дневно;
след 14 години - дозата е като при възрастни.

Продължителността на курса на лечение е 5 дни.

Профилактика на грип
При възрастни: по 50 mg веднъж дневно до 30 дни.

4.3 Противопоказания/Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20;  x 30; x 40; x 50/

Ремантадин не трябва да се употребява при установена свръхчувствителност към лекарствени вещества от групата на адамантина, включително римантадин хидрохлорид и амантадин, или към някое от помощните вещества на лекарствения продукт, както и при остри чернодробни заболявания, остри и хронични бъбречни заболявания, тиреотоксикоза, при бременност и кърмене, при деца под 7 години

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Ремантадин трябва да се прилага внимателно при пациенти с нарушена функция на стомашно-чревния тракт, чернодробни заболявания, нарушена бъбречна функция, тежки заболявания на сърдечно-съдовата система, нарушения на сърдечния ритъм и при пациенти в напреднала възраст. При тези случаи се препоръчва намаляване на терапевтичната доза. При указания в анамнезата за епилепсия и провеждана противогьрчова терапия, при приемане на Ремантадин се повишава рискът от развитие на епилептични припадъци. В тези случаи се препоръчва намаляване на дозировката на Ремантадин до 100 т& дневно със съпътстваща противогьрчова терапия. При появата на пристъпи, приемът на Ремантадин следва да се преустанови.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Парацетамолът (ацетаминофенът) и ацетилсалициловата киселина понижават ефективността на римантадин хидрохлорида. Пациентите, приемащи римантадин хидрохлорид, трябва да избягват употребата на алкохол, поради опасност от непредвидени реакции на централната нервна система.

4.6 Бременност и кърмене

Приемът на Ремантадин е противопоказан при бременност и кърмене. При проучвания при опитни животни е установено, че римантадин хидрохлорид преминава през плацентата и се отделя в кърмата, като концентрацията му в майчиното мляко 2-3 часа след администриране на единична доза от препарата, превишава плазмената му концентрацията. Няма достатъчни клинични проучвания за прилагане по време на бременност и кърмене, поради това е противопоказно продуктът да се приема в този период.

4.7 Ефект върху способността за шофиране и работа с машини

Трябва да се внимава, ако при прием на Ремантадин, се наблюдава световъртеж, главоболие или други нарушения на функциите на ЦНС (вж. Нежелани лекарствени реакции).

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Remantadin tabl. 50 mg x 10; x 20;  x 30; x 40; x 50/

Римантадин хидрохлорид обикновено се понася добре.
Много рядко се наблюдават тежест, повръщане, намаляване на апетита, сухота в устата, болки в коремната област, безсъние, световъртеж, главоболие, раздразнителност и отпадналост. Рядко се наблюдават: нарушения на концентрацията, сънливост, повишена възбудимост, депресия, еуфория, нарушения в координацията на движенията (атаксия), затруднения в дишането, кашлица, диария, повишено артериално налягане, сърцебиене, припадъци, промени в обонянието, обриви, шум в ушите. В отделни случаи се наблюдава - сълзене и болки в очите, често уриниране, тремор, запек, повишено потоотделяне, стоматит и хипестезия (намалена сетивност). При клинично проучване с участието на 1027 болни, които са приемали препоръчителна дневна доза от 200 римантадин хидрохлорид, най-чести са били оплаквания от нарушени функции на стомашно-чревния тракт и нервната система. Най-често срещаните нежелани лекартствени реакции (1-3 %), наблюдйв^^щ щрйг-клиничното проучване са отразени в Таблица 1:

Нежелани лекарствени реакции



Рядко (при 0,3-1%) наблюдавани нежелани лекартствени реакции при клиничното проучване, след приема на препоръчителната доза са:

Стомашно-чревни нарушения: диспепсия, диария;

Нарушения на нервната система: нарушена концентрация, атаксия, сънливост, ажитация, депресия, еуфория, хиперкинезия;

Нарушения на кожата и подкожната тъкан: обриви;

Нарушения на ухото и вестибуларния апарат: шум в ушите;

Респираторни нарушения: хрипове.

Други нежелани лекарствени реакции (по-малко от 0,3% от случаите) са наблюдавани при клиничното проучване, след приема на препоръчителната доза са:

Нарушения на нервната система: нарушена походка, еуфория, хиперкинеза, тремор, халюцинации, обърканост, конвулсии;

Респираторни нарушения: бронхоспазми, кашлица;

Нарушения на сърдечно-съдова система: сърцебиене, хипертензия, цереброваскуларни разстройства, сърдечна недостатъчност, сърдечен блок, тахикардия, припадъци;

Нарушения на репродуктивната система и гърдата: лактация извън периода на кърмене;

Сетива: загуба или промяна на вкуса, аномалии в обонянието.
При клиничните изпитвания честотата на нежеланите реакции, особенно тези на стомашно-чревния тракт и нервната система, се повишава при приемането на дози над препоръчаните. В болшинството от случаите нежеланата симптоматика изчезва със спирането на приема на лекарствения продукт. Освен горепосочените, в отделни случаи са наблюдавани и следните нежелани лекарствени реакции: сълзене и болки в очите, често уриниране, тремор, запек, повишено потоотделяне, стоматит и хипестезия (намалена сетивност).

Нежелани лекарствени реакции при клинични проучвания с римантадин хидрохлорид и амантадин:
При шестседмично профилактично клинично проучване с участието на 436  здрави  възрастни, при което римантадин хидрохлорид се сравнява с амантадин й Плацебо, са наблюдавани следните нежелани лекарствени реакции (вижте Таблица 2).

Таблица 2



При болни в напреднала възраст има противоречива информация за проявата на нежелани лекарствени реакции при лечение с римантадин хидрохлорид. При клинични проучвания, проведени по време на грипната епидемия през 1997-1998 г. с участието на 156 болни в напреднала възраст, нежелани реакции са наблюдавани само при 1,9 % от болните, основно на нервната система.

При друго контролирано проучване при 83 болни в напреднала възраст, изискващи домашни грижи, от страна на ЦНС са били отбелязани нежелани лекарствени реакции при 8,3 % от болните, приемащи плацебо, а в групата на приемащи римантадин хидрохлорид - при 10,6 %. Наблюдавани са следните нежелани реакции - безсъница, повишена раздразнителност, нарушена концентрация, световъртеж.

4.9 Предозиране

Няма наблюдавани случаи на предозиране. При съмнение за предозиране незабавно се консултирайте с лекуващия лекар. При предозиране трябва да се проведе симптоматично и поддържащо лечение. Римантадин хидрохлоридът може да бъде частично отстранен чрез хемодиализа.

Наблюдаван е един случай на предозиране с аналога на римантадин хидрохлорида -амантадин, с прояви на повишена възбудимост, халюцинации, аритмия и смърт. При предозиране с амантадин със симптоматика от ЦНС, ефективно интравенозно приложение на физостигмин при възрастни с дози от 1 или 2 те,, а при деца 0,5 mg, с възможно повторно приемане, ако е необходимо, но не повече от 2 mg/h.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ ДАННИ

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: Противовирусен лекарствен продукт
АТС код: J05AC02

Римантадин хидрохлоридът е производно на амантадина с изразена противовирусна активност. Римантадин хидрохлоридът има изразена антивирусна  активност. Ефективен е срещу различни грипни вируси от типа А, а така също има и антитоксично действие при грип, предизвикан от вируси от тип В. Римантадин хидрохлоридът инхибира в ранен стадий вирусната репликация, като се предполага, че нарушава формирането на вирусната обвивка. Генетичните изследвания показват, че важно значение за протавовирусното действие на римантадин хидрохлорида към вирусите от група А има специфичен белтък от гена М2 на вириона.

In vitro римантадин хидрохлорида инхибира репликацията и на трите, изолирани при хора, антигенни подтипове на грипния вирус от група А - H1N1, H2N2 и H3N2. Римантадин хидрохлоридът не влияе на имуногенетичните свойства на инактивираната ваксина за грипния вирус от група А. Не е установена корелация между чувствителността на грипния вирус от група А към римантадин хидрохлорида in vitro и клиничната ефективност на лекарствения продукт.

Резулатите от проверката на чувствителността (изразени чрез концентрацията на римантадин хидрохлорида, способна да инхибира вирусната репликация в клетъчни култури над 50 %) варира от 4 μg/ml до 20 μg/ml в зависимост от използваната при експеримента клетъчна култура, хранителната среда и въведеното количетвото от щама на грипния вирус от група А.
Сред изолираните епидемиологични щамове от грипния вирус от група А рядко се срещат римантадин хидрохлорид-устойчиви, които да са изолирани при употребата на римантадин хидрохлорид в затворена среда. Резистентните вируси са трансмисивни и предизвикват типични грипни заболявания. При клинични проучвания с участието на 2017 пациента от 43 страни в продължение на 4 години, са установени само 16 случая (0,8 %) на римантадин хидрохлорид-устойчиви вируси.

5.2 Фармакокинетични свойства

Фармакокинетиката на римантадин хидрохлорида е достатъчно добре изучена. След еднократен или повторен прием на продукта при пациентите от различни възрастови групи, не е установена корелация между плазмените нива на римантадин хидрохлорида и неговата противовирусна активност. След перорален прием на римантадин хидрохлорид, резорбцията има сходен профил, независимо от лекарствената форма и има висока степен на бионалнчност.

След еднократен прием на доза от 100 mg римантадин хидрохлорид, максимална плазмена концентрация 74 ng/ml (от 45 μg/ml до 138 μg/ml), при здрави хора на възраст от 20 до 44 години се достига след 5 до 7 часа. Около 40% от римантадин хидрохлорида се свързва с плазмените белтъци, главно с албумините. Елиминационният полуживот при еднократен прием в тази възрастова група от изследвани е средно 25 часа, а във възрастовата група от 71 до 79 години - средно 32 часа.
След прием на 100 mg римантадин хидрохлорид два пъти дневно, в продължение на 10 дни при здрави доброволци на възраст от 18 до 70 години, площа под кривата концентрация-време (AUC) е с 30 % по-голяма, в сравнение с тази след еднократен прием на тази доза. Steady-state плазмените нива на римантадин хидрохлорид са от 118 до 468 μg/ml. Не е установена възрастова зависимост на различията във фармакокинетичните параметри. Сравняването на трите възрастови групи (50-60, 61-70 и 71-79 години) показва, че при възрастовата група 71-79 години, AUC, максималната концентрация и елиминационен полуживот при steady-state са с 20-30 % по-високи в сравнение с двете останали групи изследвани лица. При групата болни от напреднала и старческа възраст (68-102 години), плазмената концентрацията на римантадин хидрохлорида в steady-state, е с 2 до 4 пъти по-висока в сравнение с младежката група и тази на пациентите на средна възраст.

Фармакокинетичният профил на римантадин хидрохлорида при деца съответства на същия при здрави възрастни. При еднократен прием на римантадин хидрохлорид  дозировка 6,6 mg/kg от 10 деца на възраст между 4 и 8 години, установената  плазмената концентрация след 5-6 часа е 446-988 ng/ml, а след 24 часа 170-424 ng/ml. Елиминационният полуживот на продукта при тази група е бил средно 24,8 часа. В  отделни случаи, следи от лекарствения продукт са установени в кръвната плазма и 72 часа след последната приета доза.
Фармакокинетичните свойства дават основание за предписването на Ремантадин при деца и възрастни един път дневно.
Римантадин хидрохлоридът интензивно се метаболизира в черния дроб, като се подлага на хидроксилиране, конюгадия и глюкуронизация; а под 25 % от приетата доза се отделя неметаболизирана с урината. В плазмата е установено наличието на три хидроксилирани метаболита, които заедно с конюгираните метаболити съставят 74 ±10 % от еднократния прием на 200 т& отделен с урината в продължение на 72 часа. При болните с хронични чернодробна заболявания, основно със стабилна чернодробна цироза, не е необходиимо да се намалява дозировката, тъй като фармакокинетиката на римантадин хидрохлорида при еднократен перорален прием на 200 те, не се различава значително от тази при здрави лица. При болни с тежки нарушения във функциите на черния дроб при дозировки от 200 mg, AUC е три пъти по-висока, елиминационният полуживот е два пъти по-продължителен, теоретичният клирънс е с 50 % по-нисък в сравнение с показателите преди влошаване на чернодробните функции.

5.3 Предклинични данни за безопасност

Карциногенност:
Не са провеждани изпитвания за карциногенност при животни.

Генотоксичност:
Римантадин хидрохлорид не показва мутагенни свойства при проведените няколко проучвания за мутагенност.

Нарушения в репродуктивните функции:
Репродуктивните изследвания при мъжки и женски плъхове при дози до 60 mg/kg/ден (3 пъти над максималната доза, определена на база квадратен метър телесна повърхност), не показват увреждане на фертилността. Ембриотоксичност и тератогенност: Римантадин хидрохлоридът преминава през плацентата при мишки, Той показва ембриотоксични ефекти при плъхове в дози от 200 mg/kg/ден (11 пъти препоръчителната доза за хора, определена на база квадратен метър телесна повърхност). При тази доза при плъховете се наблюдава повишена фетална резорбция, както и различни ефекти при майката, включващи: атаксия, тремор, конвулсии и значително намаляване на теглото. Не се наблюдават никакви ембриотоксични ефекти, когато на зайци се дават дози от 50 mg/kg/ден (5 пъти препоръчителната доза за хора, определена на база квадратен метър телесна повърхност). Въпреки това, има доказателства за малформации, проявяващи се с повишена честота на развитие на фетуси с 12 или 13 ребра. Нормално съотношението е 50:50, но след прилагане на римантадин хидрохлорид то е 80:20.

Пре- и постнатални проучвания:
Римантадин хидрохлорид е прилаган при бременни плъхове в дози от 30, 60 и 120 mg/kg/ ден (1.7, 3.4, 6.8 пъти над препоръчителната доза за хора, определена на база квадратен метър телесна повърхност). Токсичност при майката по време на гестационния период се наблюдава при двете по-високи дози римантадин хидрохлорид, като при най-високата доза, 120 mg/kg/ден, има повишена смъртност на кученцата в първите 2 до 4 дни след раждането. При двете по-високи дози се наблюдава и понижена фертилност при ¥1 поколението.

6. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

6.1 Списък на помощните вещества

Лактоза
Картофено нишесте
Стеаринова киселина

6.2 Несъвместимости

Не са известни.

6.3 Срок на годност

5 години

6.4 Специални условия на съхранение

Да се пази от светлина и влага! Да се съхранява под 25°С!

6.5 Данни за опаковката

Ремантадин се опакова по 10 таблетки в блистер от ПВХ/Алуминиево фолио, като в една картонена картонена кутия се поставят 1, 2, 3, 4 или 5 блистера (10, 20, 30, 40 или 50 таблетки).
Не всички опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне

Няма специални изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

АД "Олайнфарм" (Joint Stock Company " Olainfarrn") Адрес: ул. Рупницу 5, Олайне, LV - 2114, Латвия Тел: +371 67013700 Факс: +371 67013777

8. НОМЕР(А) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Дата на първо разрешаване: .01.1999 г.
Дата на последно подновяване:

10. ДАТА НА ПОСЛЕДНО АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

Март, 2009 г.

Последна редакция Понеделник, 07 Август 2023 21:56
eXTReMe Tracker