Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » p » Propafenon Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/ПРОПАФЕНОН

Propafenon Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/ПРОПАФЕНОН

Оценете статията
(0 оценки)

Propafenon  Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/ПРОПАФЕНОН


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Propafenon  Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

ПРОПАФЕНОН АЛКАЛОИД® 150 mg филмирани таблетки

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Една филмирана таблетка съдържа 150 mg пропафенонов хидрохлорид (propafenone hydrochloride)
За помощните вещества виж 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Propafenon  Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/

Филмирани таблетки
Бели, кръгли, двойно-изпъкнали, обвити таблети с разделителна черта от едната страна.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Терапевтични показания

Профилактика и лечение на:
• Симптоматични надкамерни тахикардии и тахиаритмии като AV- нодални тахикардии, надкамерна тахикардия при WPW-cиндpoм или параксизимално предсърдно мъждене.
• Тежки симптоматични камерни тахикардии, които по преценка на лекаря са животозастрашаващи.

4.2. Дозировка и начин на приложение

Дозирането трябва да се провежда индивидуално и под наблюдението на кардиолог с многократно проследяване на ЕКГ, кръвното налягане и електролитния баланс. Както и другите антиаритмични средства, пропафенон трябва да се прилага внимателно в периода на определяне на дозата, особено при пациенти в напреднала възраст или такива с увреден миокард. Дозирането да се провежда въз основа на индивидуалния терапевтичен отговор и поносимост.
Започването на терапия с пропафенон изискава строго наблюдение и трябва да става при наличие на апаратура за спешна терапия и възможност за мониторен контрол. По време на терапията да се провеждат контролни прегледи (напр. през 1 месец стандартна ЕКГ, респ. през 3 месеца- Холтер-ЕКГ и в определени случай ЕКГ при натоварване.

При влошаване на отделни параметри - разширяване на QRS-комплекса, респ. разширяване на QT-интервала с повече от 25% или разширяване на PQ-интервала с повече от 50% или нарастване броя или тежестта на ритъмните нарушения, терапията се преоценява отново.
Препоръчителната начална доза е 150 mg на 8 часа (450 mg дневно). След минимален интервал от 3-4 дни дозата може да се увеличава до 225 mg на 8 часа (675 mg дневно) и ако е необходимо може да достигне 300 mg на 8 часа (900 mg дневно). Ефективността и безопасността на дневни дози, които са по-високи от 900 mg, не е установена. В случай на значително разширяване на QRS- комплекса или поява на AV-блок II или III степен дозата трябва да се намали или терапията да се преустанови, докато се постигне нормализиране на ЕКГ.
В случай на увредени чернодробна и/или бъбречна функция може да се наблюдава акумулиране на лекарството при прилагане на терапевтични дози. Затова при такива пациенти пропафенон трябва да се прилага под ЕКГ-контрол с едновременно следене на плазмените концентрации на лекарството.
При пациенти в напреднала възраст, при такива с анамнеза за значително увреден миокард, дозата на пропафенон трябва да се увеличава много бавно през първоначалния етап на лечението.
Няма достатъчни данни за приложение на пропафенон при деца.

4.3. Противопоказания/Propafenon  Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/

Свръхчувствителност към пропафенон или някое от помощните вещества.
Тежка симптоматична брадикардия.
Бронхоспастични състояния (остър бронхоспазъм, астма).
Кардиогенен шок, освен ако не е причинен от аритмия.
През първите три месеца след остър инфаркт на миокарда или при намалена
контрактилана функция (фракция на изтласкване на лява камера <35%), освен при пациенти с животозастрашаващи камерни аритмии.
Неовладяна застойна сърдечна недостатъчност.
Изразена хипотония.
Сино-атриални, атриовентрикуларни и интравентрикуларни нарушения в генерирането и/или провеждането на импулсите (AV-блок, синдром на болния синусов възел) при отсъствие на пейсмейкър.
Миастения гравис.
Електролитен дисбаланс.

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки за употреба

В случай на разширяване на QRS-комплекса с 20% дозата трябва да се редуцира или лечението да се прекъсне до нормализиране на ЕКГ. Ако в хода на лечение с пропафенон се появят симптоми на II или III степен AV-блок, дозата трябва да се  редуцира или терапията да се преустанови.
Пропафенон не бива да се прилага при пациенти със застойна сърдечна недостатъчност или с инфаркт на миокарда. В случай, че прилагането му е наложително, сърдечната недостатъчност трябва да е напълно компенсирана. Както и при други антиаритмични  средства от I клас, пропафенон се прилага само при пациенти с животозастрашаващи камерни аритмии. Употребата му при не толкова тежки камерни аритмии или недокументирани камерни аритмии трябва да се избягва.
Подобно на другите антиаритмични средства, пропафенон може да влоши съществуващата аритмия или да предизвика нов пристъп на аритмия. Затова клиничното и ЕКГ наблюдение преди и по време на лечението с пропафенон е задължително. Ако у пациента е налице електролитен дисбаланс, той трябва да се коригира преди започване на терапията с пропафенон.
Поради бета-блокиращия си ефект лекарственият продукт не бива да се прилага при пациенти, страдащи от астма или други бронхоспастични нарушения. Пропафенон може да влоши симптомите на миастения гравис (виж т. 4.3). При бъбречна и/или чернодробна недостатъчност да се прилага внимателно и със съответна редукция на дозата.
Хемодиализата не е ефективна за елиминиране на пропафенон от кръвта. Употребата на пропафенон при пациенти под 18 год. трябва да се избягва, тъй като неговата безопасност и ефективност не са достатъчно добре проучени за тази възрастова група.
При пациенти в напреднала възраст трябва да се прилагат по-ниски дози. Важна информация относно някои от съставките на Пропафенон Алколоид Пропафенон Алкалоид съдържа лактоза. Пациенти с редки наследствени проблеми на галактозна непоносимост, Lapp лактазен дефицит или глюкозо-галактозна малабсорбция не трябва да приемат това лекарство.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Едновременното приложение на пропафенон и лекарствени продукти, понижаващи сърдечната честота и/или контрактилитет (напр. бета-блокери), може да доведе до потенциране на ефекта му.
Пропафенон може да доведе до повишаване на плазмените нива на дигоксин, пропранолол, метопролол, варфарин, теофилин, циклоспорин и дезипрамин. Циметидин може да повиши плазменото ниво на пропафенон с до 20%. Лекарственият продукт не бива да се употребява едновременно в комбинация с ритонавир, хинидин (при пациенти с екстензивен метаболитен фенотип). Рифампицин и фенобарбитал могат да понижат плазмените нива на пропафенон. При хипокалиемични състояния (употреба на диуретици) е налице засилен проаритмичен ефект на продукта.
Едновременното прилагане на локални анестетици (напр. при имплантиране на пейсмейкър, хирургични интервенции или зъбни манипулации) може да увеличи риска от неврологични нежелани реакции. В случай на едновременно прилагане на пропафенон и лидокаин под формата на интравенозна инфузия негативният инотропен ефект на пропафенон може да се усили, а ефектът върху удължаването на предсърдната и камерна рефрактерност да отслабне.
Едновременното приложение на антиаритмични средства от I клас (в това число и пропафенон) с трициклични антидепресанти не се препоръчва, поради вероятността от допълнителен ефект върху удължаването на QT.

Възможно е взаимодействието на пропафенон с оралните антикоагуланти. В този случай се усилва ефектът на антикоагулантите. Затова при такива пациенти се препоръчва следене на показателите на кръвосъсирване.

4.6 Бременност и кърмене

Безопасното приложение на пропафенон по време на бременността не е установено. Пропафенон може да се прилага по време на бременността, само ако очакваната полза за майката превишава потенциалния риск за плода.
В периода на кърмене пропафенон трябва да се прилага с особено внимание.

4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини.

В случай на поява на нежелни реакции (нарушение в зрението, световъртеж, рязко спадане на кръвното налягане) шофирането и работата с машини трябва да се избягват.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Propafenon  Alkaloid tabl. film 150 mg x 40/

Възможните нежелани лекарствени реакции, за които е съобщавано, са класифицирани съгласно MedDRA системо-органна класификация и тяхната честота е посочена по MedDRA конвенцията, както следва: много чести (>1/10), чести (>1/100 до <1/10), нечести (>1/1 000 до <1/100), редки (>1/10 000 до <1/1 000), много редки (<1/10 000), с неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка).

Нарушения на кръвта и лимфната система
Много редки: левкопения или тромбоцитопения.

Нарушения на имунната система
Редки: алергични кожни реакции, като зачервяване, сърбеж, екзантем или уртикария.

Психични нарушения
Редки: Психични нарушения като тревожност, страх и объркване, дори видения и халюцинации.

Нарушения на нервната система
Нечести: световъртеж, парестезии.
Редки: главоболие, атаксия, безсъние, екстрапирамиден синдром.

Нарушения на очите
Нечести: Нарушения в зрението.

Сърдечни нарушения
Редки: ускоряване на сърдечния ритъм, усилване или провокиране на аритмия, блокиране на клон от снопа на Хис, сино-атриален или AV-блок, брадикардия.
Много редки: поява на камерно мъждене или трептене.

Съдови нарушения
Редки: хипотония, включително ортостатична хипотония .

Стомашно-чревни нарушения
Нечести: гадене, повръщане, липса на вкус и апетит, промяна в чувствитeлността в  устата, метален или горчив вкус в устата, диспепсия, запек, диария, коремни болки

Хепато-билиарни нарушения
Редки: повишени стойности на чернодробните ензими, холестаза като израз на хиперергична или алергична реакция и/или нарушение в чернодробната функция.

Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Много редки: лупус еритематодес подобен синдром.
С неизвестна честота: ставни болки.

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища
С неизвестна честота: нефритен синдром.

Нарушения на възпроизводителната система и гърдата
Редки: намаляване на потентността и броя на семенните клетки. Тези явления отшумяват след прекратяване на терапията. В случай на намалена потентност да се потърси лекарски съвет преди прекъсване на лечението.

Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение
Редки: уморяемост, слабост.
С неизвестна честота: изпотяване.

4.9. Предозиране

Сърдечни симптоми
Токсичните ефекти на пропафенон се изразяват в генерирането и провеждането на импулсите, удължаване на PQ, разширяване на QRS, потискане на синусовия възел, AV-блок, камерна тахикардия и камерно мъждене. Потискането на контрактилитета (негативен инотропен ефект), който при тежки случаи води до сърдечно-съдов шок. Екстракардиални симптоми
Могат да се наблюдават главоболие, замаяност, замъглено зрение, парестезии, тремор, гадене, запек и сухост в устата. В тежките случаи могат да се появят клонични гърчове, парестезии, сънливост, кома и апнея.

Мерки в случай на предозиране
В допълнение към основната терапия трябва да се следят жизнените функции и ако е необходимо да се приложи интензивно лечение.

Специфични мерки
При брадикардия
Редуциране на дозата и прекъсване на лечението. При нужда атропин.

SA- и AV-блок II и III степен Атропин, Орципреналин,
Сърдечен пейсинг, ако е необходимо.

При вътрекамерен блок
Редуциране на дозата или прекъсване на лечението, електростимулация при необходимост. При невъзможност за електростимулация ширината на QRS- комплекса може да се намали с високи дози орципреналин.

При сърдечна недостатъчност, придружена от понижено артериално налягане .
Прекъсване на терапията.  

Белодробен оток - високи дози диуретици, нитроглицерин (дозата се определя съобразно артериалното налягане) и ако е необходимо катехоламини (адреналин и/или допамин и добутамин).

Лечение в случай на предозиране със суицидна цел
В случай на тежка хипотония и брадикардия (ако пациентът не е в съзнание): атропин 0,5-1 mg i.V., адреналин 0,5-1 mg i.V., инфузия с адреналин при необходимост. Скоростта на инфузията зависи от клиничния отговор.
При конвулсии: диазепам i.V.
С цел да се осигурят свободни дихателни пътища: интубиране и прилагане на миорелаксанти (панкурониум 2-6 mg), ако е необходимо.

Циркулаторен шок поради асистолия или камерно мъждене
Основни мерки при кардио-пулмонална реанимация (ABC-правила):
A. Дихателни пътища (свободни дихателни пътища и/или интубация).
B. Респирация (повишен достъп на кислород чрез механичен респиратор).
C. Циркулация (външен сърдечен масаж, ако е необходимо и в продължение на няколко часа). Адреналин 0,5-1 mg i.v. или 1,5 mg, разтворен в 1 ml физиологичен разтвор и приложен ендотрахеално. В зависимост от клиничния отговор горната терапия може да се повтори. Натриев хидрогенкарбонат 8,4%. Стартира се с 1 ml/kg телесна маса. Да се повтори след 15 мин.

Дефибрилация в случай на камерно мъждене.
Венозно приложение на 5-15 mEq калиев хлорид. Калиев хлорид се прилага, разреден в бавна инфузия,под контрол на серумния К. Да се повтори в случай на резистентност към терапията. Инфузия на катехоламини (адреналин и/или допамин и добутамин). При необходимост инфузия на хипертоничен разтвор (80-100 mEq Na), за да се постигне серумно ниво на Na 145-150 mEq/l.
Стомашна промивка, дексаметазон 25-50 mg i.V., 1 ml/kg сорбитол 40% i.V., пейс-мейкър, симптоматична реанимация. Елиминацията чрез хемоперфузия не е ефективна.
Поради високия афинитет към плазмените белтъци (>95%) и големия обем на разпределение, хемодиализата не е ефективна.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1. Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: 1с клас антиаритмични средства.
АТС код: С01ВС03

Пропафенон е много ефективно антиаритмично средство, като ефектът му се дължи на стабилизиране на клетъчната мембрана чрез инхибиция на трансмембранния пренос на натрий в клетката. Пропафенон има локален анестетичен ефект и частично блокира бета-адренергичните рецептори и калциевите канали.
Поради тези механизми пропафенон удължава продължителността на акционния потенциал и ефективния рефрактерен период, повдига прага на възбудимост ,а също забавя проводимостта и спонтанната диастолична деполяризация.
Пропафенон оказва влияние върху всички участъци на специфичната проводимост на сърцето и поради това има изключителен и надежден ефект при нарушения на сърдечния ритъм от различен произход.

5.2. Фармакокинетични свойства

След прием през устата пропафенон се абсорбира почти напълно от храносмилателния тракт; първоначалният ефект се проявява 30 мин след приема, като максимална концентрация се постига след 2 до 3 часа. Метаболизира се в черния дроб, като степента на метаболизъм е генетично детерминирана. При хора с екстензивен метаболитен фенотип е налице екстензивен метаболизъм до два активни метаболита през първата фаза, 5-хидроксипропафенон и N-депропил пропафенон, и до други неактивни метаболити. В малък процент от хората с бавен метаболитен фенотип се образува малко или дори никакъв 5-хидроксипропафенон. Пропафенон и неговите метаболити са подложени и на глюкуронилиране.
Системната бионаличност варира между 5 до 50%, като отразява значителния "first-pass" метаболизъм. Широкият диапазон на бионаличността е следствие от два фактора. Наличието на храна увеличава бионаличността при екстензивните метаболизатори (около 90% от пациентите). В допълнение, бионаличността се увеличава с увеличаването на дозата. Абсолютната бионаличност за таблетка от 150 mg е 3,4%, а при таблетка от 300 mg e 10,6%.

Пропафенон се свързва повече от 95% с белтъците, главно с алфа-1-гликопротеин. Най-високите концентрации на лекарството са в белите дробове.
Пропафенон се екскретира чрез урината (38%) и фекалиите (58%), главно под формата на конюгирани метаболити. Елиминационният полуживот е 2 до 10 часа при екстензивните метаболизатори и 10 до 32 часа при бавните метаболизатори, което осигурява дълготрайна протекция от пароксизмална тахикардия и тахиаритмия. Пропафенон преминава плацентарната бариера. 4-9% от плазмената концентрация се екскретира в майчиното мляко. Лекарството не се диализира.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Острата, подострата и хроничната токсичност са изследвани върху плъхове, мишки, кучета и маймуни.
Основните симптоми на остра токсичност са: атаксия, намалена подвижност, тонични и клонични крампи, чийто интензитет зависи от дозата и начина на прилагане. Подострата токсичност включва седация, намален брой на еритроцитите, тревожност, загуба на тегло. Хистологично не се откриват промени. При маймуни доза от 2 mg/kg предизвиква хипоспермия, а по-високи дози - некроспермия. Ефектът върху сперматогенезата е обратим.

Хроничните токсикологични изследвания у кучета не показват клинични, хематологични, биохимични и други промени. При плъхове доза от 270 mg/kg през устата в продължение на 8 седмици води до подтискащ ефект върху централнат нервна система. По-високи дози предизвикват промени в бъбреците и в черния дроб и по-висока  смъртност. Подобни ефекти са наблюдавани при кучета при дози 240 mg/kg за период над 6 месеца.

Тератогенни изследвания са провеждани върху плъхове, зайци и кучета. Пропафенон няма тератогенен ефект. Ембриотоксични ефекти възникват при дози, токсични и за майката. Пропафенон не повлиява плодовитостта у плъхове, мишки и зайци, независимо от факта, че многократното му прилагане предизвиква нарушения в сперматогенезата. Пропафенон няма канцерогенен и мутагенен ефект.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1. Списък на помощните вещества

Лактоза монохидрат
Целулоза, микрокристална
Натриев нишестен гликолат (тип А)
Магнезиев стеарат
Натриев лаурилсулфат
Повидон
Талк
Суспензия за филмиране на таблетата

6.2 Несъвместимости

Няма данни.

6.3. Срок на годност

Три (3) години.

6.4. Специални условия за съхранение

Този лекарствен продукт не изисква специални условия за съхранение.

6.5. Данни за опаковката

Таблетите са опаковани в първичва опаковка бутилки от кафяво неутрално стъкло от 30 ml, което съдържа 40 таблети от 150 mg. Картонената кутия съдържа бутилка и листовка.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне

Няма специални изисквания. Неизползваният продукт или отпадъчните материали от него трябва да се извърши в съответствие с местните изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

"АЛКАЛОИД" ЕООД
ж.к. "Мотописта" 2,
ул."Рикардо Вакарини" № 2, ет.З, ап.10
гр.София 1404, Р. България
tel.+359 2 80 81 081
fax. +359 2 95 89 367
e-mail: Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.

8. НОМЕР НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

05/2009

Последна редакция Неделя, 04 Февруари 2024 09:54
eXTReMe Tracker