Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » n » Norditropin NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x 1/Нордитропин

Norditropin NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x 1/Нордитропин

Оценете статията
(0 оценки)

Norditropin  NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x  1/Нордитропин


Original PDF

ТЪРГОВСКО ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Norditropin SimpleXx 5 mg/1.5 ml solution for injection
Нордитропин Симплекс 5 mg/1,5 ml инжекционен разтвор

2. КОЛИЧЕСТВЕН И КАЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Нордитропин Симплекс 5 mg/1,5 ml
1 ml от разтвора съдържа 3,3 mg соматропин (somatropin)
Соматропин (получен чрез рекомбинантна ДНК-технология от клетки на Escherichia coli) 1 mg соматропин е еквивалентен на 3 IU (международни единици) соматропин
За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Norditropin  NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x  1/

Инжекционен разтвор
Бистър, безцветен разтвор.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Терапевтични показания

Деца:
Изоставане в растежа поради недостатъчност на растежен хормон (НРХ)
Изоставане в растежа при момичета, дължащо се на гонадна диегенезия (синдром на Търнър)
Изоставане в растежа при деца в предпубертетна възраст, дължащо се на хронично бъбречно заболяване
Нарушение в растежа (настоящ ръст SDS (индекс за стандартно отклонение) < -2,5 и усреднен ръст на родителите SDS < -1) при ниски деца, родени малки за геетационната възраст (МГВ), с тегло и/или ръст при раждането под -2 SD (стандартно отклонение), които не могат да достигнат нормален ръст (скорост на растеж със SDS < 0 през последната година) до 4 годишна възраст или по-късно.

Възрастни:
Недостатъчност на растежен хормон, настъпила в детството:
Пациенти с НРХ от детска възраст трябва да бъдат изследвани отново за способност за секреция на растежен хормон след завършване на растежа. Изследване не се изисква за пациенти с дефицит на повече от три хормона на хипофизата, такива с тежка НРХ поради дефинирана генетична причина, поради структурни хипоталамични хипофизарни аномалии, поради тумори на централната нервна система или поради краниална ирадиация на високи дози, или пациенти с вторична НРХ при хипофизарно-хипоталамично заболяване или инсулт, ако IGF-I < -2 SDS след поне четири седмици без лечение с растежен хормон.
При всички останали пациенти се изисква измерване на IGF-I и един стимулиращ растежния хормон тест.

Недостатъчност на растежен хормон, настъпила в зряла възраст:
Изразена НРХ при доказано хипоталамо-хипофизарно заболяване, краниална ирадиация и травматично мозъчно нараняване. НРХ трябва да се асоциира с недостатъчност на още един хормон от хипоталамо-хипофизарната ос, с изключение на пролактин. НРХ трябва да се демонстрира чрез един стимулиращ тест след провеждане на адекватна заместителна терапия по отношение на другите хормони, по които има недостатъчност.
При възрастни инсулиновият толерансен тест е стимулиращ тест на избор. Когато инсулиновият толерансен тест е противопоказан, трябва да се използват алтернативни стимулиращи тестове. Препоръчва се комбинираният тест с аргинин - растежен хормон освобождаващ хормон. Тестовете с аргинин или глюкагон също могат да се вземат предвид, но те имат доказано по-ниска диагностична стойност в сравнение с инсулиновия толерансен тест.

4.2 Дозировка и начин на приложение

Нордитропин трябва да бъде предписван само от лекари със специални познания по отношение на терапевтичните показания за употреба.
Дозата е индивидуална и винаги трябва да се съобразява в съответствие с индивидуалния клиничен и биохимичен отговор към лечението.

Общи препоръчителни дози:
Депа:
Недостатъчност на растежен хормон
25-35 μg/kg дневно или 0,7-1,0 mg/m2 дневно
Ако НРХ продължава и след завършване на растежа, лечението с растежен хормон трябва да продължи до достигане на пълно соматично развитие, включително натрупване на телесна маса и костна плътност (за указания за дозиране, вж. Заместителна терапия при възрастни).

Синдром на Търнър
45-67 μg/kg дневно или 1,3-2,0 mg/m2 дневно Хронично бъбречно заболяване
50 μg/kg дневно или 1,4 mg/m2 дневно (вж. точка 4.4)

Малки за гестационната възраст
35 μg/kg дневно или 1,0 mg/m2 дневно
Обикновено се препоръчва доза 0,035 mg/kg дневно до достигане на окончателен ръст (вж. точка 5.1). Лечението се преустановява след първата година на лечение, ако SDS на скоростта на растеж е под +1. Лечението се преустановява, ако скоростта на растеж е < 2 ст годишно, ако е необходимо потвърждение, костната възраст е > 14 години (момичета) или > 16 години (момчета), което съответства на затварянето на епифизарните фуги.

Възрастни:
Заместителна терапия при възрастни
Дозата трябва да бъде съобразена според индивидуалните нужди на пациента.
При пациенти с НРХ от детска възраст, препоръчителната доза за започване отново на лечението е 0,2-0,5 mg дневно с последваща корекция на дозата, определена на базата на концентрацията на IGF-I. При пациенти с НРХ с начало в зряла възраст, се препоръчва лечението да започне с ниска доза 0,1-0,3 mg дневно. Препоръчва се дозата да се увеличава постепенно през интервали от 1 месец в зависимост от степента на повлияване и наличието на странични ефекти при пациента. Серумният инсулиноподобен растежен фактор I (IGF-I) може да бъде използван като ориентир при определяне на дозата. При жените може да са необходими по-високи дози, отколкото при мъжете, тъй като мъжете с течение на времето проявяват по-висока чувствителност към IGF-I. Това означава, че съществува риск от недостатъчно дозиране при жените, особено тези на перорално естроген заместително лечение, и от предозиране при мъжете.
Необходимата доза растежен хормон намалява с възрастта. Поддържащата доза варира значително при различните пациенти, но рядко надвишава 1,0 mg дневно.
По принцип се препоръчва всекидневно подкожно приложение вечер. Мястото на инжектиране трябва да се променя, за да се избегне липоатрофия.

4.3 Противопоказания/Norditropin  NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x  1/

Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества
Данни за наличие на активни злокачествени тумори. Интракраниалните неоплазии трябва да бъдат неактивни и противотуморната терапия трябва да е приключила преди започване на лечение с препарата.
Соматропин не трябва да се използва за стимулиране на лонгитудинален растеж при деца със затворени епифизарни фуги.
Пациенти с тежко остро заболяване вследствие усложнения, свързани с открити хирургични операции на сърцето, коремни интервенции, множествена травма, остра респираторна недостатъчност или подобни състояния не трябва да се лекуват със соматропин (вж. точка 4.4).
При деца с хронично бъбречно заболяване лечението с Нордитропин Симплекс трябва да се прекъсне при бъбречна трансплантация.

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Децата, лекувани със соматропин, трябва редовно да бъдат преглеждани от специалист по проблемите на растежа при деца. Терапията със соматропин трябва винаги да бъде назначавана от лекар със специални познания върху недостатъчността на растежен хормон и нейното лечение. Това се отнася също и за лечението на синдрома на Търнър, хроничните бъбречни заболявания и малките за гестационната възраст (MTB) деца. Няма данни за окончателния ръст в зряла възраст след прилагане на Нордитропин при деца с хронично бъбречно заболяване.
Стимулиране на лонгитудинален растеж при децата може да се очаква само, докато се затворят епифизарните фуги.

Лечение на недостатъчност на растежен хормон при пациенти със синдром на Прадер-Вили Докладвани са случаи на внезапна смърт след започване на лечение със соматропин при пациенти със синдром на Прадер-Вили, които са имали един или повече от следните рискови фактори: тежко затлъстяване, анамнеза за обструкция на горните дихателни пътища или сънна апнея, или неустановена респираторна инфекция.

Недостатъчност на растежен хормон в зряла възраст
Недостатъчността на растежен хормон в зряла възраст е заболяване за цял живот и трябва да бъде лекувано адекватно, но все още опитът с пациенти над 60 годишна възраст и такива с недостатъчност на растежен хормон в зряла възраст, лекувани повече от 5 години, е ограничен.

Малки за гестационната възраст (МГВ) пациенти
При ниски деца, родени малки за гестационната възраст (МГВ), преди започване на лечението трябва да се изключат други причини от медицинско естество или терапия, които могат да обяснят нарушението в растежа.

Опитът при иницииране на терапията при МГВ пациенти в началото на пубертета е ограничен. Поради това, не се препоръчва започване на лечение в началото на пубертета. Опитът с пациенти със синдрома на Силвер-Ръсел е ограничен.

Синдром на Търнър
При пациенти със синдром на Търнър, лекувани със соматропин, се препоръчва наблюдение на растежа на дланите и стъпалата и при повишен растеж трябва да се помисли за намаляване на дозата в рамките на дозовия интервал.
Тъй като момичетата със синдром на Търнър по принцип са изложени на повишен риск от отит на средното ухо, се препоръчва да им бъдат правени отологични изследвания поне веднъж годишно.

Хронично бъбречно заболяване
Дозата при деца с хронично бъбречно заболяване е индивидуална и трябва да се съобразява с индивидуалния отговор към лечението (вж. точка 4.2). Преди започване на лечение със соматропин, нарушението в растежа трябва да бъде установено със сигурност чрез проследяване на ръста в продължение най-малко на една година при оптимално лечение на бъбречното заболяване. Консервативното лечение на уремията с обичайните лекарствени средства и диализата, ако е необходима, трябва да продължат по време на терапията със соматропин.
Пациентите с хронично бъбречно заболяване нормално показват прогресиращо отпадане на бъбречната функция като част от естествения ход на болестта. Все пак, като предпазна мярка, по време на лечението със соматропин бъбречната функция трябва да се следи за установяване на прекомерно намаляване или повишаване на гломерулната филтрация (което предполага хиперфилтрация).

Тумори и злокачествени заболявания
При пациенти в пълна ремисия след тумори или злокачествено заболяване, лечението със соматропин не е свързано с увеличен риск от рецидив. Въпреки това, пациенти, които са достигнали пълна ремисия на злокачественото заболяване трябва стриктно да се проследяват за поява на рецидив след започване на лечение с Нордитропин Симплекс.

Левкемия
Има съобщения за левкемия при малък брой пациенти с недостатъчност на растежен хормон, някои от които са лекувани със соматропин. Въпреки това, няма доказателства, че заболеваемостта от левкемия е увеличена при пациенти, лекувани със соматропин, без предразполагащи фактори.

Доброкачествена интракраниална хипертензия
В случаи на силно или повтарящо се главоболие, зрителни смущения, гадене и/или повръщане, се препоръчва изследване на очните дъна за папиледема. Ако се потвърди наличие на папиледема, трябва да се обсъди диагнозата доброкачествена интракраниална хипертензия и, ако е уместно, да се прекъсне лечението със соматропин.
Понастоящем няма достатъчно данни за създаването на правила за клинично поведение при пациенти с отзвучала интракраниална хипертензия. Ако отново се започне лечение със соматропин, трябва да се следи внимателно за симптоми на интракраниална хипертензия.
Пациентите с интракраниална лезия и вторична недостатъчност на растежен хормон трябва често да бъдат изследвани за прогресия или повторна поява на основното заболяване.

Тиреоидна функция
Соматропинът увеличава екстратиреоидната конверсия на Т4 до Т3, поради което може да разкрие начален хипотиреоидизъм. Затова трябва да се проведе наблюдение на тиреоидната функция при всички пациенти. При пациенти с хипопитуитаризъм стандартната заместител на терапия трябва внимателно да се наблюдава при прилагане на лечение със соматропин.

При пациенти с прогресиращо хипофизарно заболяване може да се развие хипотиреоидизъм. Пациентите със синдром на Търнър са с повишен риск от развитие на първичен хипотиреоидизъм, свързан с поява на антитиреоидни антитела. Тъй като хипотиреоидизмът може да повлияе отговора към соматропин, пациентите трябва редовно да се изследват по отношение на тяхната тиреоидна функция, и когато се налага да получават заместително лечение с тиреоидни хормони.

Сколиоза
При всяко дете по време на интензивен растеж може да се развие сколиоза. По време на лечението трябва да се следи за поява на признаци на сколиоза. Въпреки това не е доказано, че лечението със соматропин увеличава честотата или тежестта на сколиозата.

Инсулинова чувствителност
Тъй като соматропинът може да намали инсулиновата чувствителност, пациентите трябва да бъдат наблюдавани за данни за нарушен глюкозен толеранс (вж. точка 4.5). При пациенти със захарен диабет, може да се наложи адаптиране на инсулиновата доза, след започване на лечение с продукти, съдържащи соматропин. Пациенти с диабет или нарушен глюкозен толеранс трябва внимателно да се наблюдават по време на лечението със соматропин.

Кръвна захар и инсулин
При деца със синдром на Търнър и такива, родени малки за гестационната възраст, е препоръчително измерването на нивото на инсулин на гладно и кръвна захар преди започване на лечението и след това един път годишно. При пациенти с повишен риск от захарен диабет (напр. фамилна анамнеза за диабет, затлъстяване, тежка инсулинова резистентност, acanthosis nigricans) е необходимо провеждане на орален глюкозотолерансен тест (ОГТТ). Ако се открие изявен захарен диабет, соматропин не трябва да се прилага.
Установено е, че соматропинът влияе върху въглехидратния метаболизъм, поради което пациентите трябва да бъдат наблюдавани за нарушаване на глюкозния толеранс.

IGF-I
При деца със синдром на Търнър и такива, родени малки за гестационната възраст, се препоръчва да се определя нивото на IGF-I (инсулиноподобен растежен фактор I) в началото на лечението и 2 пъти годишно след това. Ако при повторните изследвания нивото на IGF-I надвишава + 2 SD (стандартно отклонение) спрямо референтните стойности за възрастта и половото съзряване, дозата трябва да се намали до достигане на ниво на IGF-I в нормални граници.
Част от постигнатото увеличение на ръста при лечение с растежен хормон на ниски деца, родени малки за гестационната възраст (МГВ), може да се опорочи, ако терапията бъде спряна преди достигане на окончателен ръст.

Антитела
Както при всички продукти, съдържащи соматропин, при малък процент от пациентите могат да се образуват антитела към соматропина. Свързващата способност на тези антитела е ниска и не оказва ефект върху скоростта на растеж. При всеки пациент, който не отговаря на лечението, трябва да се проведе изследване за антитела към соматропин.

Опит от клинични проучвания
Две плацебо контролирани клинични проучвания на пациенти в отделения за интензивно лечение показват увеличена смъртност на пациентите с тежка клинична патология, дължаща се на усложнения след отворени хирургични операции на сърцето, коремни интервенции, множествена травма или остра респираторна недостатъчност, лекувани с високи дози соматропин (5,3-8 mg дневно). Не е установено дали е безопасно продължаването на терапията със соматропин при болни на заместителна терапия по повод на одобрени индикации, които същевременно развиват някои от тези състояния. Поради това, при пациенти в остри критични състояния трябва да се съпоставят потенциалният риск и възможната полза от продължение на лечението със соматропин.

Едно отворено рандомизирано клинично проучване (дозов интервал 45-90 μg/kg дневно) при пациенти със синдром на Търнър показва тенденция за дозо-зависим риск от отит на външното ухо и средното ухо. Увеличението на ушните инфекции не води да повече операции на ухото/поставяне на дренажни тръбички в сравнение с групата пациенти в проучването с приложена по-ниска доза.
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Съпътстващото лечение с глюкокортикоиди инхибира стимулиращия растежа ефект на продуктите, съдържащи соматропин. При пациенти с дефицит на АКТХ, глюкокортикоидната заместителна терапия трябва внимателно да се адаптира, за да се избегне всякакъв инхибиторен ефект върху соматропина.
Данните от проучване за възможни взаимодействия, проведено при пациенти в зряла възраст с недостатъчност на растежен хормон, показват, че прилагането на соматропин може да повиши клирънса на вещества, метаболизирани от цитохром Р450 изоензими. Клирънсът на вещества, метаболизирани от цитохром Р450 ЗА4 (напр. полови стероиди, кортикостероиди, антиконвулсанти и циклоспорин) може особено да се повиши, водейки до намалени плазмени нива на тези вещества. Клиничната значимост на този факт е неизвестна.
Ефектът на соматропина върху крайния ръст може също да бъде повлиян от допълнително лечение с други хормони, напр. гонадотропин, анаболни стероиди, естроген и тиреоиден хормон.
При пациенти, лекувани с инсулин, може да се наложи адаптиране на инсулиновата доза, след започване на лечение със соматропин (вж. точка 4.4).

4.6 Бременност и кърмене

Проучванията при животни са недостатъчни по отношение на ефекта върху бременността, ембриофеталното развитие, раждането или постнаталното развитие. Липсват клинични данни от експонирани бременности.
Затова продукти, съдържащи соматропин не се препоръчват по време на бременност.
Не са провеждани клинични проучвания при кърмещи жени с продукти, съдържащи соматропин. Не е известно дали соматропинът се отделя в кърмата. Затова прилагането на продукти, съдържащи соматропин на кърмещи жени, трябва да се извършва с внимание.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Няма въздействие върху способността за шофиране и работа с машини.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Norditropin  NordiLet sol. inj. 5 mg/1,5 ml x  1/

Пациентите с недостатъчност на растежен хормон се характеризират с намаление на екстрацелуларния обем. При започване на лечение със соматропин тази недостатъчност се коригира. Задръжка на течности с периферни отоци може да се появи особено при възрастни. Синдромът на карпалния канал се среща рядко, но може да се наблюдава при възрастни. Симптомите обикновено са преходни, дозо-зависими и могат да наложат временно намаляване на дозата.
Лека артралгия, мускулни болки и парестезии също могат да се явят, но обикновено преминават спонтанно.

Нежеланите лекарствени реакции при деца са нечести или редки.
Опит от клинични проучвания:

Системо-органни класове Много чести (> 1/10) Чести > 1/100 до <1/10 Нечести (> 1/1 000 до < 1/100) Редки (> 1/10 000 до < 1/1 000)
Нарушения на метаболизма и храненето При възрастни захарен диабет тип 2
Нарушения на нервната система При възрастни главоболие и парестезии При възрастни синдром на карпалния канал.
При деца главоболие
Нарушения на кожата и подкожната тъкан При възрастни сърбеж При деца обрив
Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан При възрастни артралгия, скованост на ставите и миалгия При възрастни скованост на мускулите При деца артралгия и миалгия
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение При възрастни периферни отоци (вж. текста по-горе) При възрастни и деца болка в мястото на инжектиране.
При деца реакция на инжекционното място
При деца периферен оток


При деца със синдром на Търнър е докладвано повишено нарастване на дланите и стъпалата при лечение със соматропин.
При едно отворено рандомизирано клинично проучване е наблюдавана тенденция за повишаване на честотата на отит на средното ухо при пациенти със синдром на Търнър, лекувани с високи дози Нордитропин. Въпреки това обаче, увеличението на ушните инфекции не води да повече операции на ухото/ поставяне на дренажни тръбички в сравнение с групата пациенти в проучването с приложена по-ниска доза.

Постмаркетингов опит:
В допълнение на гореописаните нежелани лекарствени реакции, представените по-долу са докладвани спонтанно и като цяло са счетени за възможно свързани с лечението с Нордитропин.

Неоплазми - доброкачествени и злокачествени (вкл. кисти и полипи)
Има съобщения за левкемия при малък брой пациенти с недостатъчност на растежен хормон (вж. точка 4.4).

Нарушения на имунната система
Свръхчувствителност (вж. точка 4.3).
Образуване на антитела срещу соматропина. Титърът и свързващият капацитет на тези антитела са много ниски и не влияят върху растежния ефект на терапията с Нордитропин.

Нарушения на ендокринната система
Хипотиреоидизъм. Намаление на серумните нива на тироксина (вж. точка 4.4).

Нарушения на метаболизма и храненето
Хипергликемия (вж. точка 4.4).

Нарушения на нервната система
Доброкачествена интракраниална хипертензия (вж. точка 4.4).

Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Отлепване на епифизата на главата на бедрената кост. При пациенти с ендокринни заболявания се наблюдава по-често отлепване на епифизата на главата на бедрената кост.
Болест на Лег-Калве-Пертес. Болестта на Лег-Калве-Пертес се наблюдава по-често при пациенти с нисък ръст.

Изследвания
Увеличение на нивото на алкалната фосфатаза в кръвта.

4.9 Предозиране

Острото предозиране може първоначално да доведе до поява на ниски нива на кръвната захар, последвано от високи нива на кръвната захар. Тези ниски нива на кръвната захар са установени биохимично при липса на клинични признаци на хипогликемия. Продължителното свръхдозиране може да има за резултат поява на белези и симптоми, присъщи на известните ефекти при свръхпродукция на човешки растежен хормон.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: Соматропин и соматропинови агонисти:
АТС: H01AC01.

Нордитропин Симплекс съдържа соматропин, който е човешки растежен хормон, произведен чрез рекомбинантна ДНК-технология. Той представлява анаболен пептид, състоящ се от 191 аминокиселини, стабилизирани от два дисулфидни моста, с молекулно тегло приблизително 22 000 далтона.
Основните ефекти на соматропина са стимулиране на скелетния и соматичния растеж, както и подчертано влияние върху метаболитните процеси на организма.
При лечение на недостатъчност на растежен хормон настъпва нормализиране на телосложението, което има за резултат нарастване на мускулната маса и намаляване на мастната тъкан.
Соматропинът осъществява повечето от действията си посредством инсулиноподобния растежен фактор I (IGF-I), който се произвежда от различни тъкани на тялото, но предимно от черния дроб.
Повече от 90% от IGF-I се свързва със свързващи протеини (IGFBP), от които най-важен е IGFBP-З.
Липолитичното и протеин-съхраняващото действие на хормона са от особено значение по време на стрес.
Соматропинът стимулира също и костната обмяна, което се манифестира чрез покачване на плазмените нива на биохимичните костни маркери. При възрастни костната маса леко намалява по време на първите месеци от лечението, което се дължи на по-изразената костна резорбция, обаче с напредване на лечението костната маса нараства.
В клинични проучвания с ниски деца, родени МГВ, до постигане на окончателен ръст са прилагани дози от 0,033 и 0,067 mg/kg дневно. При 56 пациенти, които са лекувани продължително и са достигнали близък до крайния ръст, средното изменение на височината от началото на терапията е било +1,90 SDS (0,033 mg/kg дневно) и +2,19 SDS (0,067 mg/kg дневно). По литературни данни, при нелекувани МГВ  деца, които не могат рано спонтанно да достигнат нормален ръст, се предполага забавено нарастване 0,5 SDS. Дългосрочните проучвания на безопасността са все още ограничени.

5.2 Фармакокинетични свойства

След венозна инфузия на Нордитропин (33 nanograms/kg/min за 3 часа) при 9 пациента с недостатъчност на растежен хормон, са получени следните резултати: време на полуживот - 21,1+1,7 min, метаболитен клирънс - 2,33+0,58 ml/kg/min, обем на разпределение - 67,6+14,6 ml/kg.
След подкожно приложение на Нордитропин Симплекс (2,5 mg/m2) при 31 здрави доброволци, с потисната секреция на ендогенен соматропин чрез непрекъсната инфузия на соматостатин, са получени следните резултати:
Максимална плазмена концентрация на човешки растежен хормон (42-46 nanograms/ml) се достига приблизително след 4 часа, след което концентрацията на растежен хормон спада с време на полуживот приблизително 2,6 часа.
В допълнение е установено, че различните концентрации на Нордитропин Симплекс са биоеквивалентни помежду си и на конвенционален Нордитропин, инжектиран подкожно на здрави доброволци.

5.3 Предклинични данни за безопасност

Изследвани са общите фармакологични ефекти върху ЦНС, сърдечно-съдовата, дихателната системи и бъбречната функция при мишки и плъхове при прилагане на Нордитропин Симплекс с и без засилено разграждане. Разпадните продукти не показват различия в действието си в сравнение с Нордитропин Симплекс и Нордитропин. И трите препарата предизвикват очакваното дозо-зависимо понижение на диурезата и задръжка на натриеви и хлорни йони.
При плъхове е установено наличие на биоеквивалентност между Нордитропин Симплекс и Нордитропин. Доказано е, че метаболизираният Нордитропин Симплекс е биоеквивалентен на Нордитропин Симплекс.
Проучвания върху токсичността и локалната поносимост на единични и повтарящи се дози Нордитропин Симплекс и на продукта с намалена активност не са показали никакъв токсичен ефект или увреждане на мускулната тъкан.
Не са налице данни за токсичност на полоксамер 188 при тестуване върху мишки, плъхове, зайци и кучета.
Полоксамер 188 се абсорбира бързо на мястото на инжектиране без значима локална задръжка на дозата. Полоксамер 188 се екскретира предимно чрез урината.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Манитол
Хистидин
Полоксамер 188
Фенол
Вода за инжекции
Хлороводородна киселина за корекция на pH
Натриев хидроксид за корекция на pH.

6.2 Несъвместимости

Поради липса на изследвания за съвместимост, лекарственият продукт не трябва да се смесва с други лекарствени продукти.

6.3 Срок на годност

Нордитропин Симплекс 5 mg/1.5 ml: Срокът на годност е 2 години.
След първоначално отваряне: Да се съхранява в хладилник (2°С - 8°С), максимум до 28 дни. Алтернативно, лекарственият продукт може да се съхранява под 25 °С максимум до 21 дни.

6.4 Специални условия на съхранение

Нордитропин Симплекс 5 mg/1.5 ml:
Преди употреба: Да се съхранява в хладилник (2°С - 8°С), в оригиналната картонена опаковка, за да се предпази от светлина. Да не се замразява.
По време на употреба лекарственият продукт може да се съхранява в хладилник (2°С - 8°С) максимум до 28 дни, алтернативно да се съхранява под 25°С максимум до 21 дни. Да се съхранява в писалката (НордиПен) по време на употреба. Да не се замразява.

6.5 Данни за опаковката

Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба. Нордитропин Симплекс 5 mg/1.5 ml:
5 mg в 1,5 ml разтвор в патрон (Тип I стъкло), като дъното на патрона е затворено с гумена запушалка (Тип I гумена запушалка) под формата на бутало, а горната част със слоеста гумена запушалка (Тип I гумена запушалка) под формата на диск, пломбиран с алуминиева капачка. Алуминиевата капачка е пломбирана с цветна капачка (оранжева). Опаковки от 1 и 3 патрона, и обща опаковка от 5 х 1 патрона.
Патроните са опаковани в блистер и в картонена кутия.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа

Пациентите трябва да помнят, че преди всеки контакт Нордитропин трябва да измиват грижливо ръцете си със сапун и вода и/или дезинфектант. Нордитропин никога не трябва да бъде грубо разклащан.
Нордитропин Симплекс 5 mg/1,5 ml е предназначен за употреба с подходяща писалка НордиПен 5. Нордитропин Симплекс не трябва да се използва, ако инжекционният разтвор на растежния хормон не изглежда бистър и безцветен.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Novo Nordisk A/S Novo Allé DK-2880 Bagsvaerd Дания

8. HOMEP(A) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

20000847

9. ДАТА НА ПЪРВОТО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

05.06.2007/11.03.2009

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

10/2010

Последна редакция Петък, 05 Януари 2024 11:29
eXTReMe Tracker