Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » m » Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated tablets/Мидиана

Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated tablets/Мидиана

Оценете статията
(0 оценки)

Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated  tablets/Мидиана


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated  tablets/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Мидиана 3 mg /0,03 mg филмирани таблетки
Midiana 3 mg /0.03 mg film-coated tablets

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка таблетка съдържа 3 mg дроспиренон (Drospirenone) и 0,03 mg етинилестрадиол (Ethinylestradiol).

Помощни вещества:
Една филмирана таблетка съдържа 48,17 mg лактоза монохидрат и 0,070 mg соев лецитин.

За пълния списък на помощните вещества, вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated  tablets/

Филмирана таблетка.
Бели или почти бели, кръгли, двойноизпъкнали филмирани таблетки. С надпис от едната страна: '4363", от другата страна няма надпис.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Терапевтични показания

Перорална контрацепция.

4.2 Дозировка и начин на приложение

Начин на приложения: перорално приложение

Как да се приема Мидиана филмирани таблетки
Таблетките трябва да се приемат всеки ден по едно и също време, ако е необходимо с малко количество течност, по реда указан на блистерната опаковка. Приема се по една таблетка дневно в продължение на 21 последователни дни. Всяка следваща опаковка започва след 7-дневен интервал без прием на таблетки, през който обикновено се появява отпадно кървене. Обикновено това става 2-3 дни след приема на последната таблетка и може да не завърши преди започването на следващата опаковка.

Как да се започне приемът на Мидиана филмирани таблетки
Когато не е използван хормонален контрацептив (през предходния месец):
Приемът на Мидиана филмирани таблетки трябва да започне в първия ден от цикъла на жената (т.е. в първия ден от менструалното й кървене).

Преминаване от друг комбиниран контрацептив (комбиниран орален контрацептив /КОК, вагинален пръстен или трансдермален пластир):
Жената трябва да започне приема на Мидиана филмирани таблетки за предпочитане на следващия ден след приема на последната активна таблетка от предишния КОК; в такива случаи приемът на Мидиана филмирани таблетки не трябва да се започва по-късно от деня последващ обичайния период без приложение на таблетки или плацебо периода, настъпваш при   прилагането на предишните КОК. При преминаванеот вагинален пръстен или транедермалец; пластир, за предпочитане е да се започне приемането на Мидиана филмирани таблетки в деня след отстраняването; в такива случаи приемът на Мидиана филмирани таблетки не трябва Да се започва по-късно от деня на предстоящата апликация.

Преминаване от метод, който използва само прогестагени (таблетка, съдържаща само прогестаген, инжекционен контрацептив, имплант) или прогестерон освобождаваща вътрематочна система (IUS]):
Жената може да започне приема, в който и да е ден от приемане на таблетката, съдържаща само прогестаген (в деня когато трябва да бъде отстранен имплантът или вътрематочната система (IUS) или в деня, когато е трябвало да се направи следващата инжекция), но при всички тези случаи през следващите 7 дни на прилагане на таблетката трябва да се използва и допълнителен бариерен метод.

След аборт през първия триместър
Жената може да започне приема веднага. В такъв случай, не е необходимо тя да прилага допълнителни контрацептивни мерки.

След раждане или аборт през втория триместър:
Жените трябва да бъдат посъветвани да започнат приема на Мидиана филмирани таблетки между 21 и 28-ия ден след раждане или аборт във втори триместър. Ако се започне по-късно, жената трябва да бъде посъветвана да използва допълнително бариерен контрацептивен метод през първите 7 дни от приема. Ако обаче вече е бил осъществен полов акт преди започване приема на КОК, трябва да бъде изключена евентуална бременност или да се изчака първото менструално кървене.

За кърмачки вижте точка 4.6

Пропуснат прием на таблетки
Ако приемът на която и да е таблетка закъснее с не-повече от 12 часа, контрацептивната ѝ защита не е намалена. Жената трябва да вземе таблетката веднага щом се сети, а после трябва да продължи с приема на следващите таблетки в обичайното време.
Ако приемът на която и да е таблетка закъснее с повече от 12 часа, контрацептивната й защита може да е намалена. При пропуснат прием на таблетки трябва да се спазват следните две основни правила:
1. Приемът на таблетките никога не трябва да се прекъсва за повече от 7 дни;
2. За да се постигне адекватно потискане на хипоталамо-хипофизно-овариалната ос, е необходимо таблетките да се приемат 7 последователни дни.

В съответствие с това, за нуждите на всекидневната практика се препоръчва следното:

Седмица 1
Пациентката трябва да вземе пропуснатата таблетка веднага след като си спомни, дори това да означава прием на две таблетки едновременно. След това приемът на таблетки продължава в обичайното избрано от пациентката време. През следващите 7 дни трябва да се използва и допълнителен бариерен метод, напр. кондом. Ако в предходните 7 дни е бил осъществен полов акт, трябва да се има предвид възможността за настъпила бременност. Рискът от бременност е толкова по-голям, колкото повече таблетки са пропуснати и колкото по-близо е времето до редовния интервал без прием на таблетки.

Седмица 2
Пациентката трябва да вземе пропуснатата таблетка веднага след като си спомни, дори това да означава прием на две таблетки едновременно. След това приемът на таблетки продължава в обичайното избрано от пациентката време. При условие, че жената е приемала правилно таблетките си през 7-те дни, предхождащи първата пропусната таблетка, не е необходимо да се използват допълнителни контрацептивни средства. Ако обаче е пропусната повече от 1 таблетка, жената трябва да бъде посъветвана да използва допълнителни предпазни мерки ..през следващите 7 дни.

Седмица 3
Рискът от понижаване на надеждността на лекарствения продукт е повишен поради наближаващия интервал от 7 дни, през който не се приемат таблетки. Въпреки това, чрез адаптиране на схемата за прием, намаляването на контрацептивната защита може да бъде предотвратено.

Не е необходимо да се прилагат допълнителни контрацептивни мерки, ако се следва една от двете възможности, посочени по-долу, при условие че пациентката е приемала правилно таблетките през последните 7 дни преди първата пропусната таблетка. Ако случаят не е такъв, пациентката трябва да следва първата от тези две възможности и да използва също допълнителни предпазни средства през следващите 7 дни.
1. Пациентката трябва да вземе пропуснатата таблетка, веднага след като се спомни, дори това да означава прием на две таблетки едновременно. След това приемът на таблетки продължава в обичайното избрано от пациентката време. Следващата блистерна опаковка трябва да се започне веднага след свършване на настоящата, т.е. без интервал между двете опаковки. Не се очаква настъпване на отпадно кървене до приключване на втората опаковка, но може да се появи зацапване или пробивно кървене по време на дните, в които се приемат таблетките.
2. Жената може също да бъде посъветвана да преустанови приема на таблетките от настоящата блистерна опаковка. Тя би трябвало да има свободен интервал от не повече от 7 дни, включващ и дните с пропусната таблетка, след което започва приемът на таблетки от следващата блистерна опаковка.

Ако жената е пропуснала таблетка и през първия нормален интервал без таблетки не се появи отпадно кървене, трябва да се обмисли възможността за настъпила бременност.

Съвет в случай на стомашно-чревни смущения
В случай на тежки стомашно-чревни смущения (напр. повръщане или диария), абсорбцията може да не е пълна и трябва да се приложат допълнителни контрацептивни мерки. Ако има повръщане 3-4 часа след приема на таблетката, трябва да се приема нова (заместваща) таблетка колкото е възможно по-скоро. Новата таблетка трябва да се вземе в рамките на 12 часа от обичайното време за приемане на таблетката, ако е възможно. Ако са изминали повече от 12 часа, важи съветът за пропуснати таблетки, даден в точка 4.2 "Пропуснат прием на таблетки". Ако жената не желае да промени обичайната си схема на прием, тя трябва да вземе необходимата(-ите) извънредна(-и) таблетка(-и) от друга блистерна опаковка.

Как да се отложи отпадно кървене
За да се отложи менструация, жената трябва да продължи с приема на друга блистерна опаковка без интервал, в който не се приемат таблетки. Менструацията може да бъде отложена толкова, колкото се желае, но не по-дълго от края на втората опаковка. През това време жената може да получи пробивно кървене или зацапване. Редовният прием на Мидиана филмирани таблетки трябва да се поднови след обичайния 7-дневен интервал без прием на таблетки.

За да измести менструацията в ден от седмицата, различен от деня по текущата схема, жената може да бъде посъветвана да съкрати интервала, в който не се приемат таблетки, с колкото дни желае. Колкото по-къс е този интервал, толкова по-голям е рискът тя да не получи менструално кървене, а да се появи пробивно кървене и зацапване по време на приема на таблетки от следващата опаковка, (точно когато е времето на изместената менструация).

4.3 Противопоказания/Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated  tablets/

Комбинираните орални контрацептиви (КОК) не трябва да бъдат прилагани при някое от състоянията, изброени по-долу. Ако някое от тях се появи за първи път по време на. приложението на КОК, използването на продукта трябва незабавно да се преустанови:
• Наличие или анамнеза за венозна тромбоза (тромбоза на дълбоките вени, белодробен емболизъм);
• Наличие или анамнеза за артериална тромбоза (напр. инфаркт на миокарда) или нейните продромални състояния (напр. ангина пекторис и преходен исхемичен пристъп);
• Наличие или анамнеза за мозъчно-съдов инцидент;
• Наличие на тежки или многократни рискови фактори за артериална тромбоза: о захарен диабет със засягане на съдовете;
• тежка хипертония;
• тежка дислипопротеинемия;
• Наследствено или придобито предразположение към венозна или артериална тромбоза, като например резистентност към активирания протеин С (АПС), антитромбин III недостиг, дефицит на протеин С, дефицит на протеин хиперхомоцистеинемия и антифосфолипидни антитела (антикардиолипинови антитела, лупус антикоагулант);
• Панкреатит или прекаран в миналото панкреатит, ако е бил свързан с тежка хипертриглицеридемия;
• Наличие или анамнеза за тежко чернодробно заболяване, при което функционалните чернодробни проби не са се нормализирали;
• Тежка бъбречна недостатъчност или остра бъбречна недостатъчност;
• Наличие или анамнеза за чернодробни тумори (доброкачествени или злокачествени);
• Известни или подозирани в миналото заболявания, повлияни от полови стероиди (напр. на половите органи или гърдите);
• Вагинално кръвотечение с неясен произход;
• Анамнеза за мигрена или огнищни неврологични симптоми;
• Свръхчувствителност към активните вещества или към някое от помощните вещества на Мидиана филмирани таблетки.

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Предупреждения
Ако някое от посочените по-долу състояния/рискови фактори е налице, трябва да се прецени съотношението между ползите и възможния риск от използване на КОК и да се обсъди с пациентката, преди тя да реши да започне употребата му. В случай, че настъпи влошаване, обостряне на някое от тези състояния или рискови фактори, или те се появят за първи път, жената трябва да се обърне към своя лекар. Лекарят трябва да реши дали е необходимо да се преустанови приема на КОК.

Циркулаторни нарушения
Епидемиологични проучвания показват, че честотата на ВТЕ (венозен тромбоемболизъм) при жени без известни рискови фактори за ВТЕ, които употребяват комбинирани контрацептиви с ниски дози естроген (<50 μg етинилестрадиол) (като Мидиана филмирани таблетки), варира от около 20 до 40 случая на 100 000 жени годишно. Това се съпоставя спрямо 5 до 10 случая на 100 000 жени годишно, които не са прилагали такава контрацепция и 60 случая на 100 000 бременности.

Използването на комбинирани орални контрацептиви носи повишен риск от венозен тромбоемболизъм (ВТЕ), в сравнение с лицата, които не използват. Рискът от ВТЕ е най-висок през първата година, когато жената използва комбиниран орален контрацептив. В 1-2% от случаите ВТЕ е с фатален край.
Данни от голямо проспективно кохортно проучване в 3 рамена показват, че честотата на ВТЕ при жени със или без други рискови фактори за ВТЕ, които употребяват дроспиренон / етинилестрадиол 3 mg/0.03 mg обвити таблетки е в същите граници като при използващите други комбинирани орални контрацептиви с ниски дози естроген, включително левоноргестрел-съдържащи ОК (така наречените "второ поколение ОК").

Епидемиологични проучвания също така свързват употребата на КОК с повишен,риск От артериален (инфаркт на миокарда, преходна исхемична атака) тромбоемболизъм. Изключително рядко при използващи контрацептивни таблетки е съобщавана .тромбоза на други кръвоносни съдове, напр. чернодробна, мезентериална, бъбречна, церебрални или ретинална вени и артерии. Няма единно мнение доколко появата на тези събития е свързано с употребата на хормонални контрацептиви.

Симптоми на венозен или артериален тромботичен/тромбемболичен инцидент или на мозъчно-съдов инцидент, могат да включват:
• Необичайна едностранна болка и/или оток в долен крайник;
• Внезапна силна болка в гърдите с или без разпространение към лява ръка;
• Внезапен задух;
• Внезапно започнала кашлица;
• Всяко необичайно, тежко, продължително главоболие;
• Внезапна частична или пълна загуба на зрение;
• Диплопия;
• Неясен говор или афазия;
• Световъртеж;
• Колапс с или без огнищни гърчове;
• Слабост или силно проявено обездвижване, засягащо една страна или една част на тялото;
• Моторни смущения;
• "Остър" корем.

Рискът от венозен тромбоемболизъм като усложнение при използващите КОК се повишава с:
• Напредване на възрастта;
• Фамилна обремененост (артериален тромбоемболизъм, дори при брат, сестра или родител в относително ранна възраст). Ако има съмнение за наследствено предразположение, жената трябва да се консултира със специалист преди да реши да използва каквито и да е КОК;
• Продължително обездвижване, големи оперативни интервенции, операции на краката или масивни травми. В тези случаи е препоръчително да се прекрати употребата на таблетката (в случай на планирана операция, поне четири седмици преди датата на операцията) и да не започва по-рано от две седмици след пълното възстановяване на подвижността. Трябва да се обсъди започване на антитромбично лечение, ако приемът на таблетките не е преустановен предварително;
• Затлъстяване (индекс на телесната маса над 30 kg/m.2),
• Няма общо съгласие относно възможната роля на разширените вени и повърхностен тромбофлебит в началото на прогресирането на венозна тромбоза.

Рискът от артериални тромбоемболични усложнения или съдово-мозъчни инциденти при използващи КОК се повишава с:
• Напредване на възрастта;
• Тютюнопушене (жени на възраст над 35 години трябва да бъдат сериозно предупреждавани да не пушат, ако желаят да използват КОК);
• Затлъстяване (индекс на телесната маса над 30 kg/m2)
• Дислипопротеинемия;
• Хипертония;
• Мигрена;
• Заболяване на сърдечните клапи;
• Предсърдно мъждене;
• Фамилна обремененост (артериален тромбоемболизъм, дори при брат, сестра или родител в относително ранна възраст). Ако има съмнение за наследствено предразположение, жената трябва да се консултира със специалист преди да реши да използва каквито и да е КОК.

Наличието на един сериозен рисков фактор или много рискови фактори, съответно за венозно или артериално заболяване, може също да представлява противопоказание. Също така трябва да се отчете и възможността за антикоагулантна терапия. На жените, приемащи КОКтрябва; специално да се обърне внимание, че трябва да се свържат с техния лекар в случай на възможни симптоми на тромбоза. В случай на подозирана или потвърдена тромбоза приложението на КОК трябва се прекрати. Трябва да се започне адекватна алтернативна контрацепция поради тератогенността на антикоагулантната терапия (кумарини). Трябва да се има предвид повишеният риск за тромбемболизъм през послеродовия период (за информация относно "Бременност и кърмене" вж. точка 4.6).
Други медицински състояния, които се свързват с нежелани реакции на съдовата система, включват захарен диабет, системен лупус еритематозус, хемолитичен уремичен синдром и хронично чревно възпаление (болест на Крон или улцеративен колит) и сърповидно-клетъчна анемия.

Повишената честота или тежест на мигрена при приложение на КОК (която може да е продромално явление за мозъчно-съдов събитие) може да бъде причина за незабавно прекратяване на КОК.

Тумори
Най-важният рисков фактор за цервикален карцином е наличието на инфекция с човешки папиломен вирус (HPV). При някои епидемиологични проучвания се съобщава за повишен риск от цервикален карцином при лица употребявали продължително КОК ( > 5 години), но продължават да съществуват противоречиви мнения относно степента, до която подобни находки са резултат от смесени ефекти, напр. преглед за цервикален карцином или сексуално поведение при използването на бариерен метод.
Мета-анализ на 54 епидемиологични проучвания показва, че има леко повишен относителен риск (RR = 1,24) от рак на гърдата при жени, които използват КОК. Повишеният риск постепенно изчезва в продължение на 10 години след спиране на употребата на КОК. Тъй като ракът на гърдата се среща рядко при жени на възраст под 40 години, повишеният брой диагностициран рак на гърдата при жени, използвали или в момента използващи КОК е малък по отношение на общия риск от карцином на гърдата. Тези проучвания не дават данни за наличие на причинно-следствена връзка. Наблюдаваният модел на повишен риск най-вероятно се дължи на по-ранната диагноза на карцином на гърдата при използващите КОК, биологичния ефект на КОК или комбинация от двете. Карциномът на гърдата, диагностициран при употребявалите някога КОК, е по-слабо изразен от клинична гледна точка отколкото карциномите, диагностицирани при индивиди, които никога не са употребявали КОК.

В редки случаи при употребявалите КОК са съобщавани доброкачествени чернодробни тумори, а още по-рядко и злокачествени чернодробни тумори. В изолирани случаи тези тумори са довели до животозастрашаващи коремни кръвоизливи. Чернодробен тумор трябва да се има предвид в диференциално-диагностичен план при силна болка в горните етажи на корема, уголемяване на черния дроб или белези на коремен кръвоизлив при жени, приемащи КОК.

Други състояния
Прогестагенната компонента е антагонист на алдостерона и има свойство да запазва калия. В повечето случаи не се очаква повишаване на нивата на калий. При клинични изпитвания, обаче, при някои пациенти с леки до средни бъбречни увреждания, приемащи едновременно лекарства за запазване на калия, е имало леко, но не съществено повишаване на нивата на калий в серума по време на приема на дроспиренон. Поради това се препоръчва проверка на серумния калий по време на първия цикъл на лечение при пациенти с бъбречна недостатъчност, както и серумен калий преди лечението в горната референтна граница, и особено при едновременна употреба на лекарства, запазващи калия.
При жени с хипертриглицеридемия или фамилна анамнеза за такава може да има повишен риск за панкреатит при употреба на КОК.

Въпреки че при много жени се съобщава за слабо повишение на артериалното налягане, случаите на клинично значимо повишение са редки. Само в тези случаи е оправдано незабавното преустановяване употребата на КОК. Ако по време на прилагане на комбинирана; хормонална контрацепция при предшестваща хипертония, постоянно повишените стойности  на артериалното налягане или значително повишеното артериално налягане не отговарят адекватно на антихипертензивно лечение, трябва да се преустанови употребата на КОК. Когато се сметне за удачно, употребата на КОК може да се възобнови, ако се достигнат нормотензивни стойности с антихипертензивна терапия.

Има съобщения за възникване или влошаване на следните състояния както при бременност, така и при употреба на КОК, но доказателствата за връзка с КОК не са убедителни: жълтеница и/или сърбеж, свързани с холестаза; холелитиаза; порфирия; системен лупус еритематозус; хемолитичен уремичен синдром; хорея на Сиденхам; гестационен херпес; загуба на слуха, свързана с отосклероза.

При жени с наследствен ангиоедем екзогенните естрогени могат да индуцират или обострят симптомите на ангиоедема.
Остро или хронично нарушение на чернодробната функция може да наложи преустановяване на комбинираните хормонални контрацептиви, докато маркерите на чернодробната функция се върнат към нормата. Повторната поява на холестатична жълтеница и/или сърбеж, свързан с холестаза, който се е появил при предишна бременност или предишна употреба на полови стероидни хормони, налага прекратяване на приложението на КОК.
Въпреки че КОК може да имат ефект върху периферната инсулинова резистентност и глюкозния толеранс, няма данни за необходимост от промяна на схемата на лечение на диабет по време на употреба на ниско дозирани КОК (съдържащи < 0,05 mg етинилестрадиол). Жените с диабет, обаче, трябва да се наблюдават внимателно, особено в ранните стадий на употреба на КОК.

Има съобщения за влошаване на ендогенна депресия, епилепсия, болест на Крон и улцеративен колит при употребата на КОК.
Понякога може да се появи хлоазма, особено при жени с анамнеза за chloasma gravidarum. Жените със склонност към хлоазма трябва да избягват излагането на слънце или ултравиолетова светлина, докато приемат КОК.

Всяка таблетка от този лекарствен продукт съдържа 48,17 mg лактоза монохидрат. Пациенти с редки наследствени проблеми, като галактозна непоносимост, лактазна недостатъчност на Lapp или глюкозо-галактозна малабсорбция, не трябва да приемат това лекарство. Този лекарствен продукт съдържа 0.070 mg соево масло в една таблетка. Пациенти алергични към фъстъци или соя, не трябва да приемат този лекарствен продукт.

Лекарски преглед/консултация
Преди започването или продължаването след период на прекъсване на приема на комбиниран орален контрацептив, е необходимо да се снеме пълна анамнеза (включително фамилна анамнеза) и да се направи пълен преглед с оглед противопоказанията (вж. точка 4.3), нежеланите лекарствени реакции (вж. точка 4.8) и предупрежденията (вж. точка 4.4). Необходимо е провеждането на редовни медицински прегледи по време на употребата на КОК. Жената трябва да се инструктира да прочете внимателно листовката и да спазва дадените съвети. Честотата и естевството на по-нататъшните периодични прегледи трябва да се основава на установените указания за практика и да се съобразява с отделната пациентка.

Пациентките трябва да бъдат предупредени, че оралните контрацептиви не предпазват от инфектиране с HIV (СПИН) и други полово-предавани болести.

Понижена ефикасност
Ефикасността на КОК може да бъде намалена в случаите на: напр. пропускане на таблетки, стомашно-чревни нарушения или едновременен прием на лекарства. 

Понижен контрол на цикъла
При всички КОК може да се появи кървене извън нормалното (зацапване или пробивно кървене), особено през първите месеци на употреба. Поради това оценката на каквито и да е нередовни кръвотечения има смисъл едва след интервал на адаптация от около три цикъла. Ако нарушенията персистират или се появят след редовни цикли, тогава трябва да се има предвид нехормонални причини и да се предприемат необходимите диагностични изследвания, за да се изключи злокачествено заболяване или бременност. Това може да включва и кюретаж. При някои жени може да не се появи кървене през периода без прием на таблетки. Ако КОК се приемат според указанията, описани в точка 4.2, малко вероятно е жената да забременее. Ако КОК, обаче, не са прилагани съгласно тези указания преди първото пропуснато менструално кървене или ако се пропусне два пъти менструално кървене, трябва да се изключи бременност преди да се продължи с употребата на КОК.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Ефект на други лекарствени продукти върху Мидиана филмирани таблетки Взаимодействията между орални контрацептиви и други лекарства могат да доведат до внезапно кървене и/или контрацептивен неуспех. Следните взаимодействия се съобщават в литературата.

Чернодробен метаболизъм
Някои лекарства могат да повишат клирънса на полови хормони поради микрозомална ензимна индукция (фенитоин, барбитурати, примидон, карбамазепин и рифампицин; подозира се, че и окскарбамазепин, топирамат, фелбамат, ритонавир, гризеофулвин и билковия продукт жълт кантарион (Hypericum perforatum) имат същото действие).

Има съобщения за възможни ефекти на HIV протеазни инхибитори (напр. ритонавир) и не-нуклеозидни инхибитори на обратната транскриптаза (напр. невирапин), както и тяхната комбинация върху чернодробния метаболизъм.

Ентерохепатално кръвообращение
Клинични наблюдения предполагат, че едновременното приложение на някои антибиотици, като пеницилин и тетрациклин, намалява ентерохепаталното кръвообръщение на естрогени, което може да доведе до понижени концентрации на етинилестрадиол.
Жени, които са на лечение с някои от споменатите по-горе класове лекарствени продукти или отделни активни вещества, трябва да използват допълнителен бариерен метод освен Мидиана филмирани таблетки или да изберат друг надежден метод на контрацепция. При жени, получаващи хронично лечение с активни вещества, индуциращи чернодробните ензими, нехормоналният метод на лечение трябва да бъде продължен 28 дни след преустановяването на приема им. Жените, които се лекуват с антибиотици (с изключение на рифампицин или гризеофулвин) трябва да използват временно бариерен метод в допълнение към приема на КОК, т.е. по време на едновременното приложение на лекарствени продукти и 7 дни след преустановяването им. Ако едновременното приложение на лекарствените продукти продължи по-дълго от приема на Мидиана филмирани таблетки от блистерната опаковка, приемът на новата опаковка трябва да започне без да се спазва обичайния интервал без прием на таблетки.

Основните метаболити на дроспиренон в плазмата се образуват без участието на цитохром Р450 системата. Поради това, инхибитори на тази система е малко вероятно да повлияят метаболизма на дроспиренон.

Влияние на Мидиана филмирани таблетки върху други лекарствени продукти Пероралните контрацептиви могат да повлияят метаболизма на определени други активни вещества. В следствие на това, плазмените и тъканните концентрации могат да се повищат -: (напр. циклоспорин) или понижат (напр. ламотрижин).
Въз основа на in vitro инхибиторни проучвания и in vivo проучвания за взаимодействия при жени-доброволки, използващи омепразол, симвастатин и мидазолам като маркерни субстрати, е
установено, че е малко вероятно взаимодействието между дроспиренон в доза 3 mg и метаболизма на други лекарствени продукти.

Други взаимодействия
При пациенти с бъбречна недостатъчност, едновременната употреба на дроспиренон и ACE инхибитори или НСПВС не е показала значителен ефект върху серумния калий. Независимо от това, едновременната употреба на антагонисти на алдостерон или диуретици, запазващи калия, не е проучена. В такъв случай, серумният калий трябва да бъде изследван по време на първия цикъл на лечение. Вижте също точка 4.4.

Забележка:
Трябва да се прочете лекарствената информация на съпътстващото лечение, за да се идентифицират потенциалните взаимодействия.

Лабораторни изследвания
Употребата на контрацептивни стероиди може да повлияе върху резултатите от някои лабораторни изследвания, включително биохимичните параметри на чернодробната, тиреоидна, надбъбречна и бъбречна функции, плазмената концентрация на (свързващите) протеини, напр. кортикостероид-свързващия глобулин и липидните/липопротеиновите фракции, параметри на обмяната на въглехидрати и параметри на кръвосъсирване и фибринолиза. Промените обикновено остават в нормалните лабораторни граници.

Благодарение на умерената си антиминералкортикоидна активност дроспиренон предизвиква нарастване на плазмената ренинова и алдостеронова активност.

4.6 Бременност и кърмене

Мидиана филмирани таблетки не трябва да се използват по време на бременност.
Ако бременност възникне по време на употреба на Мидиана филмирани таблетки, приложението на лекарството трябва да се спре незабавно. Обстойни епидемиологични проучвания не показват нито съществуването на повишен риск, нито риск от вродени дефекти при деца, родени от майки, които са приемали КОК преди бременността, нито тератогенни ефекти при приемане по грешка на КОК при бременност. Не са провеждани такива проучвания с Мидиана филмирани таблетки.

Изследвания върху животни са показали нежелани ефекти по време на бременност и лактация (вж. точка 5.3). Въз основа на тези данни не може да се изключат нежелани ефекти, поради хормоналното действие на активните съставки. Въпреки това, опитът с КОК по време на бременност не дава доказателства за действителен нежелан ефект при хора.

Наличните данни за употреба на това лекарство по време на бременност и кърмене са ограничени, за да се направи заключение за негативното влияние на Мидиана филмирани таблетки върху бременността, здравето на плода или новороденото. Към днешна дата не са налични достоверни епидемиологични данни.

Кърменето може да се повлияе от КОК, тъй като те могат да намалят количеството и да променят състава на кърмата. Поради това не се препоръчва употребата на КОК преди кърмачката напълно да отбие детето. Малки количества контрацептивни стероиди и/или техни метаболити могат да се екскретират в кърмата по време на употреба на КОК. Тези количества могат да засегнат детето.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Не са провеждани проучвания за влияние върху способността за шофиране и работа с машини.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Midiana 3 mg/0.03 mg film-coated  tablets/

За сериозни нежелани реакции при употреба на КОК вж. точка 4.4.
Следните нежелани лекарствени реакции са съобщавани по време на комбинирана употреба на дроспиренон и етинилестрадиол:

Системо/органна лекарствени реакции от клинични проучвания класификация Чести >1/100до<1/10 Нечести >1/1000до<1/100 Редки >1/10 000до <1/1000
Нарушения на имунната система астма
Нарушения на ендокринната система менструални смущения, интерменструално кървене, болка в гърдите секреция от гърдите
Нарушения на нервната система главоболие, депресивно настроение промени в либидото
Нарушения на ухото и лабиринта намаление на слуха
Съдови нарушения мигрена хипертония, хипотония тромбоемболизъм
Стомашно-чревни нарушения гадене повръщане
Нарушения на кожата и подкожната тъкан акне, екзема, сърбеж
Нарушения на възпроизводителната система и гърдата левкорея, вагинална монилиаза вагинит
Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение задържане на течности, промени в телесното тегло

Следните сериозни нежелани реакции са съобщени от жени, използващи КОК, и са разгледани по-горе:
• Венозни тромбоемболични нарушения;
• Артериални тромбоемболични нарушения;
• Хипертония;
• Чернодробни тумори;
• Поява или влошаване на състояния, за които връзката с използването на КОК не е убедителна: болест на Крон, язвен колит, епилепсия, мигрена, ендометриоза, миома на матката, порфирия, системен лупус еритематозус, гестационен херпес, хорея на Сиденхам, хемолитичен уремичен синдром, холестатична жълтеница;
• Хлоазма;
• Остри или хронични смущения на чернодробната функция, които може да изискват спиране на употребата на КОК, докато показателите на чернодробната функция възстановят нормалните си нива;
• При жени с наследствен ангиоедем екзогенните естрогени могат да предизвикват или да изострят симптомите на ангиоедема.
Честотата на диагностициране на рака на гърдата е много слабо повишена при използващите КОК. Тъй като ракът на гърдата е рядко явление при жени под 40-годишна възраст, числото на повишение е малко в сравнение с общия риск от рак на гърдата. Причинно-следствената връзка с употребата на КОК е неизвестна. За допълнителна информация, вж. точки 4.3 и 4.4.

4.9 Предозиране

Засега няма опит с предозиране на комбинацията дроспиренон и етинилестрадиол. Въз основа на общите данни с комбинирани перорални контрацептиви, очакваните симптоми на предозиране са: гадене и повръщане и, при млади момичета, слабо вагинално кървене. Няма антидоти, лечението трябва да бъде симптоматично.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: Прогестагени и естрогени, фиксирани комбинации
АТС код: G03AA12

Индекс на Pearl за грешка на метода: 0,09 (горна граница за двустранен тест 95 % интервал на доверителност: 0,32).
Общ индекс на Pearl (грешка на метода + грешка на пациента): 0.57 (горна граница за двустранен тест 95 % интервал на доверителност: 0.90).

Контрацептивният ефект на Мидиана филмирани таблетки се основава на взаимодействието на множество фактори, най-важният от които е потискане на овулацията и промени в ендометриума.

Мидиана филмирани таблетки е комбиниран орален контрацептив с етинилестрадиол и прогестаген дросперинон. В терапевтични дози, дроспиренон има и антиендрогенен и лек антиминералкортикоиден ефект. Няма естрогенен, глюкокортикоиден и антиглюкокортикоиден ефект. По този начин дроспиренон силно наподобява по фармакологичен профил на естествения хормон прогестерон. Съществуват данни от клиничните проучвания, че слабата антиминералкортикоидна активност води до слаб антиминералкортикоиден ефект

5.2 Фармакокинетични свойства

Дроспиренон
Абсорбция
Перорално прилагания дроспиренон се абсорбира бързо и почти напълно. Максимални концентрации на активната съставка в серума от около 37 ng/ml се постигат за около 1-2 часа след еднократна доза. По време на един цикъл на лечение, максималната равновесна концентрация на серумен дроспиренон от около 60 ng/ml се достига след около 7-14 часа. Бионаличността на дроспиренон е между 76 и 85%. Съпровождащият прием на храна не влияе на бионаличността на дроспиренон.

Разпределение
След перорално приложение, нивата на серумен дроспиренон се понижават в две фази, при терминално време на полуживот от 1.6±0.7 и 27.0±7.5 часа, съответно. Дроспиренон се свързва със серумния албумин и не се свързва с половия хормон свързващ глобулин (SHBG) или кортикоид свързващия глобулин (CBG). Само 3-5% от общите серумни концентрации на активната съставка съществуват като свободен стероид. Индуцирането от етинилестрадиол повишение на SHBG не повлиява на серумното протеинно свързване на дроспиренон. Средният обем на разпределение на дроспиренон е 3,7 ± 1,2 l/kg

Метаболизъм
Дроспиренон се метаболизира екстензивно след перорално приложение. Основните метаболити в плазмата са кисела форма на дроспиренон, получена при отваряне на лактоновия пръстен, и 4,5-дихидро-дроспиренон-З-сулфат, като и двата се формират без участието на Р450 система. Дроспиренон се метаболизира по-малко от цитохром Р450 ЗА4 и има капацитет да потиска този ензим и цитохром Р450 1А1, цитохром Р450 2С9 и цитохром Р450 2С19 in vitro.

Елиминиране
Метаболитният клирънс на дроспиренон в серума е 1,5 ± 0,2 ml/min/kg. Дроспиренон се екскретира само като следи в непроменена форма. Метаболитите на дроспиренон се екскретират с фекалиите и урината при съотношение на екскреция около 1,2 до 1,4. Полуживотьт на метаболитната екскреция с урина и фекалии е около 40 часа

Равновесни състояния
По време на лечебен цикъл, максималните равновесни концентрации на дроспиренон в серум от около 70 ng/ml се постигат след около 8 дни лечение. Серумните нива на дроспиренон акумулират при фактор от около 3 в следствие на отнасянето на терминалното време на полуживот към интервала на дозиране

Етинилестрадиол
Абсорбция
Етинилестрадиол се абсорбира бързо и пълно след прилагане. Върхови серумни концентрации от 100 pg/ml се постигат за 1 - 2 часа след прилагане на 30 μg. Етинилестрадиол е обект на екстензивен ефект на първо преминаване, при който се наблюдава голям диапазон на вариране според индивида. Абсолютна бионаличност е приблизително 45 %.

Разпределение
При етинилестрадиол видимият обем на разпределение е 5 l/kg, а свързването с плазмените протеини - около 98%. Етинилестрадиол индуцира чернодробния синтез на SHBG и CBG. По време на лечение с 30 μg етинилестрадиол, плазмената концентрация на SHBG се повиша от 70 до около 350 nmol/l. Етинилестрадиол преминава в малки количества в майчиното мляко (0,02% от дозата).

Метаболизъм
Етинилестрадиол се метаболизира напълно (метаболитен клирънс 5 ml/min/kg).

Елиминиране
Етинилестрадиол не се екскретира в значим обем в непроменена форма. Метаболитите на етинилестрадиол се ескретират в урина и жлъчка в съотношение 4:6. Времето на полуживот на метаболитната екскреция е около 1 ден. Елиминационният полуживот е 20 часа.

Равновесни състояния
Състояния на равновесие се постигат през втората половина от лечебния цикъл, а серумните нива на етинилестрадиол се акумулират при фактор от около 1,4 до 2,1.

Специални популации
Влияние върху бъбречното увреждане
Серумните равновесни нива на дроспиренон при жени с лека форма на бъбречно увреждане (креатининов клирънс CLcr, 50-80 mL/min) са сравними с тези на жени с нормална бъбречна -i. функция (CLcr > 80 ml/min). Серумните нива на дроспиренон са средно 37 % по-високи прй-жени със средно тежка форма на бъбречно увреждане (CLcr, 30 - 50 mL/min) в сравнение с
жени с нормална бъбречна функция. Лечението с дроспиренон се понася добре от жени с лека и средно тежка форма на бъбречно увреждане. Лечението с дроспиренон не оказва клинично значим ефект върху серумната концентрация на калий.

Влияние върху чернодробното увреждане
При жени със средно тежко чернодробно увреждане (Child-Pugh B) средната плазмена концентрация спрямо времевите интервали съответстват на наблюдаваните при жените с нормална чернодробна функция.. Стойностите на Cmax, наблюдавани във фазата на абсорбция и във фазата на разпределение са сходни. По време на крайната фаза на разпределение понижението на концентрацията на дроспиренон е около 1,8 пъти по-голямо при доброволци със средно тежка форма на чернодробно увреждане в сравнение с тези с нормална чернодробна функция.

При проучване на еднократно приложена доза, пероралният клирънс (CL/f) спада с приблизително 50% при доброволци със средно тежко чернодробно увреждане в сравнение с тези с нормална чернодробна функция. Наблюдаваното понижение в клирънса на дроспиренон при доброволци със средно тежка форма на чернодробно увреждане не преминава във видима разлика по отношение на концентрациите на калий. Дори при диабет и съпровождащо лечение със спиронолактон (два фактора, които могат да предразположат пациента към хиперкалиемия) не се наблюдава повишение на серумните концентрации на калий над горната граница на нормата. Може да се направи извод, че дроспиренон се понася добре при пациенти с леко и средно тежко чернодробно увреждане (Child-Pugh B).

Етнически групи
Фармакокинетичните свойства на дроспиренон и или етинилестрадиол при еднократна доза и многократни дози са изследвани при млади, здрави жени от бялата раса и от Япония. Не са наблюдавани клинично значими разлики.

5.3 Предклинични данни за безопасност

При лабораторни животни ефектите на дроспиренон и етинилестрадиол се ограничават до свързаните с познатото фармакологично действие. По-специално, проучванията върху репродуктивната токсичност показват съществуването на ембриотоксични и фетотоксични ефекти при животни, като тези ефекти се считат за видово специфични. При прилагане на дози дроспиренон, надвишаващи тези при прилагане на Мидиана филмирани таблетки, се повлиява половото диференциране на фетуса на плъхове, но не и при маймуни.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Съриевина на таблетката:
Лактоза монохидрат
Прежелатинирано царевично нишесте
Царевично нишесте
Повидон К-25
Магнезиев стеарат

Покритие на таблетката:
Поливинилов алкохол
Титанов диоксид (Е 171)
Талк (Е553Ь)
Макрогол 3350
Лецитин (соя)

6.2 Несъвместимости

Неприложимо.

6.3 Срок на годност

18 месеца

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява под 25 °С. Да се съхранява в оригиналната опаковка, за да се предпази от светлина.

6.5 Данни за опаковката

Мидиана 3 mg/0,03 mg филмирани таблетки са опаковани в PVC/PVDC/алуминиеви блистери. Блистерите са опаковани в сгъваема кутия с приложена торбичка за съхранение във всяка кутия.

Видове опаковки:
21 филмирани таблетки
3 х21 филмирани таблетки
6x21 филмирани таблетки

Не всички видове опаковки могат да бъдат пуснати в продажба.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа

Няма специални изисквания.
Неизползваният продукт или отпадъчните материали от него трябва да се изхвърлят в съответствие с местните изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Gedeon Richter Pic. 1103 Budapest, Gyömröi ut 19-21 Унгария

8. HOMEP(A) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

[Да се попълни съгласно националните изисквания]

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

[Да се попълни съгласно националните изисквания]

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

[Да се попълни съгласно националните изисквания]

Последна редакция Събота, 18 Март 2023 10:48
eXTReMe Tracker