КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Haemoctin 250 IU powder and solv. for sol. for inj./
1.ТЪРГОВСКО ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ
Haemoctin® 250 IU
Haemoctin® 500 IU
Haemoctin® 1000 IU
Powder and solvent for solution for injection Human plasma derived coagulation factor VIII
Хемоктин 250 IU
Хемоктин 500 IU
Хемоктин 1000 IU
Прах и разтворител за инжекционен разтвор Човешки коагулационен фактор VIII
2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ
Един флакон съдържа 250, 500 или 1000 IU човешки коагулационен фактор VIII, получен от плазма.
Хемоктин 250 IU или Хемоктин 500 IU съдържа приблизително 50 IU/ml човешки коагулационен фактор VIII, когато бъде разнворен с 5 или съответно 10 ml вода за инжекции.
Хемоктин 1000 IU съдържа приблизително 100 IU/ml човешки коагулационен фактор VIII, когато бъде разтворен с 10 ml вода за инжекции.
Активността (IU) се определя с помощта на хромогенния коагулационен тест за фактор VIII на
Европейска фармакопея. Специфичната активност на Хемоктин 250, 500 или 1000 IU е приблизително 100 IU/mg белтък.
За пълния списък на помощните вещества вижте точка 6.1.
3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Haemoctin 250 IU powder and solv. for sol. for inj./
Прах и разтворител за инжекционен разтвор.
4. КЛИНИЧНИ ДАННИ
4.1 Терапевтични показания
Лечение и профилактика на кървене при пациенти с хемофилия А (вроден дефицит на фактор VIII).
Този лекарствен продукт не съдържа фактора на von Willebrand във фармакологично ефективни количества и по тази причина не е показан за употреба при болестта на von Willebrand.
4.2 Дозировка и начин на приложение
Лечението трябва да се започне под наблюдение на лекар, с опит в терапията на хемофилия.
Дозировка
Дозата и продължителността на заместителната терапия зависят от тежестта на дефицита на фактор VIII, от мястото на кървенето и тежестта му, както и от клиничното състояние на пациента.
Броят на прилаганите единици фактор VIII се изразява в Международни единици (Ш -International Units), които са свързани с актуалния стандарт на СЗО за продукти, съдържащи фактор VIII. Активността на фактор VIII в плазмата се изразява или като процент (спрямо нормална човешка плазма) или като Международни единици (спрямо Международен стандарт за фактор VIII в плазма).
Една Международна единица (IU) активност на фактор VIII е еквивалентна на количеството на фактор VIII в един милилитьр нормална човешка плазма. Изчисляването на необходимата доза на фактор VIII се основава на емпиричния факт, че 1 международна единица (IU) фактор VIII на килограм телесно тегло повишава активността на плазмения фактор VIII с 1 % до 2 % от нормалната активност.
Необходимата доза се определя с помощта на следната формула:
Необходими единици = телесно тегло (kg) х желаното повишение на фактор VIII (%) х0,5
Количеството, което трябва да се приложи и честотата на прилагане трябва да са ориентирани винаги към клиничната ефективност за конкретния случай. В случай на следните хеморагични събития, активността на фактор VIII не трябва да пада под даденото ниво на плазмена активност (в % от нормалната) за съответния период. Следващата таблица може да се използва за насока при дозиране в случаи на кървене и на хирургични намеси:
Степен на кървене/ Вид хирургична процедура | Необходимо ниво на фактор VIII (%) | Честота на дозите (часове) /Продължителност на лечението(дни) |
Кръвоизлив/Ранна хемартроза, кървене в мускул или в устата | 20-40 | Да се повтаря на всеки 12 до 24 часа. Най-малко 1 ден, до постигане на възстановяване от епизода на кървене или излекуване, оценено въз основа на болката. |
Кръвоизлив/По-изразена хемартроза, кървене в мускули или хематом | 30-60 | Повтаряне на инфузията на всеки 12 до 24 часа за 3 - 4 дни или повече до отзвучаване на болката и острата инвалидизация. |
Кръвоизлив/Животозастрашаващи кръвоизливи | 60-100 | Повтаряне на инфузията на всеки 8 до 24 часа до преодоляване на заплахата за живота. |
Хирургия/Малки хирургични интервенции включително вадене на зъб | 30-60 | На всеки 24 часа, най-малко 1 ден, до постигане на излекуване. |
Хирургия/Големи хирургични интервенции (предопера-тивно и следопера-тивно) | 80 - 100 | Повтаряне на инфузията на всеки 8 до 24 часа до адекватно зарастване на раните, след това лечение за най-малко още 7 дни с цел поддържане на активност на фактор VIII от 30 - 60%. |
В хода на курса на лечение се препоръчва правилно определяне на нивата на фактор VIII с цел преценяване на дозата, която да се прилага и на честотата на следващите инфузии. Особено в случаи на големи хирургични интервенции, е задължително прецизното мониториране на заместителната терапия чрез анализ на коагулацията (активността на плазмения фактор VIII). Отделните пациенти може да имат различен отговор към фактор VIII, с постигане на различни нива на in vivo възстановяване и различни периоди на полуживот.
За дългосрочна профилактика на кървене при пациенти с тежка хемофилия А обичайните дози са 20 до 40 IU фактор VIII на килограм телесно тегло през интервали от 2 до 3 дни. В някои случаи, особено при по-млади пациенти, може да са нужни по-кратки интервали на дозиране или по-високи дози.
Наличните данни за употребата на Хемоктин 250, 500 или 1000 IU при деца на възраст под 6 години са недостатъчни.
Пациентите трябва да се наблюдават за развитие на инхибитори на фактор VIII. Ако очакваните нива на плазмена активност на фактор VIII не се постигнат, или ако кървенето не се контролира със съответната доза, трябва да се направи тест за определяне на наличие на инхибитор на фактор VIII. При пациенти с високи нива на инхибитори на фактор VIII, лечението може да не е ефективно и трябва да се обмисли използване на други терапевтични възможности. Лечението на подобни пациенти трябва да се следи само от лекари с опит в грижата за пациенти с хемофилия. Вижте също точка 4.4.
Начин на приложение
Разтворете лекарствения продукт, както е описано в точка 6.6. Продуктът трябва да се прилага интравенозно. Препоръчително е да не се прилага повече от 2 - 3 ml Хемоктин 250, 500 или 1000 IU в минута.
4.3 Противопоказания/Haemoctin 250 IU powder and solv. for sol. for inj./
Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества.
4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба
Както при всички белтъчни продукти за интравенозно приложение, са възможни реакции на свръхчувствителност от алергичен тип. Продуктът съдържа следи от човешки белтъци, различни от фактор VIII. Пациентите трябва да бъдат информирани за ранните признаци на реакциите на свръхчувствителност, включително обрив, генерализирана уртикария, стягане в гръдния кош, хрипове, хипотония и анафилаксия. Ако тези симптоми се появят, те трябва да бъдат посъветвани незабавно да прекратят употребата на продукта и да се свържат със своя лекар.
В случай на шок трябва да се прилагат актуалните медицински стандарти за лечение на шок.
Стандартните мерки за предотвратяване на инфекции вследствие на употребата на лекарствени продукти, получени от човешка кръв или плазма, включват подбор на донорите, скрининг на отделните кръводарявания и на плазмените пулове за специфични маркери за инфекция и включване на ефективни производствени процеси на инактивиране/отстраняване на вирусите. Въпреки тези мерки, при прилагане на лекарствени продукти, получени от човешка кръв или плазма, не може напълно да се изключи възможността за пренасяне на инфекциозни агенти. Това се отнася и за непознати или новопоявяващи се вируси и други патогени.
Взетите мерки се считат за ефективни за обвити вируси като тези на HIV, HBV и HCV, както и за необвития вирус на HAV. Взетите мерки могат да имат ограничена стойност по отношение на необвитите вирус като например парвовирус В19. Инфекцията с парвовирус В19 може да е сериозна за бременни жени (фетална инфекция) и за лица с имунен дефицит или с усилена еритропоеза (напр. хемолитична анемия). За пациенти, които редовно/често се лекуват с продукти на човешки фактор VIII, получен от плазма, трябва да се обмисли приложение на подходящи ваксини (за хепатит А и В). Образуването на неутрализиращи антитела (инхибитори) на фактор VIII е известно усложнение в лечението на пациенти с хемофилия А. Тези инхибитори обикновено са IgG имуноглобулини, насочени срещу прокоагулантната активност на фактор VIII, които се определят количествено в единици Bethesda (BU) на милилитър плазма с помощта на модифицирания тест. Рискът от развитие на инхибитори корелира с експозицията на анти-хемофилен фактор VIII, като този риск е най-висок в рамките на първите 20 дни на експозиция. В редки случаи инхибитори могат да се развият след първите 100 дни на експозиция. Пациентите, които се лекуват с човешки коагулационен фактор VIII, трябва внимателно да бъдат следени за развитие на инхибитори чрез подходящо клинично наблюдение и лабораторни тестове. Вижте също точка 4.8. Нежелани лекарствени реакции.
Силно препоръчително е всеки път, когато Хемоктин 250, 500 или 1000 IU се прилага при пациент, да се записват името и партидният номер на продукта с цел поддържане на връзка между пациента и използваната партида продукт.
Този лекарствен продукт съдържа не повече от 3,3 mmol натрий за стандартна доза от 2000 IU. Това трябва да се има предвид при пациенти, които са на диета с намалено количество натрий
4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие
Не са известни взаимодействия на продуктите, съдържащи човешки коагулационен фактор VIII, с други лекарствени продукти.
4.6 Бременност и кърмене
Не са провеждани репродуктивни проучвания при животни с Хемоктин 250, 500 или 1000 IU. Поради рядкото срещане на хемофилия А при жените, липсва опит по отношение на приложението на Хемоктин 250, 500 или 1000 IU по време на бременност и кърмене. По тази причина Хемоктин 250, 500 или 1000 IU трябва да се използва по време на бременност и кърмене само при ясни показания.
4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Продуктът не повлиява способността за шофиране и работа с машини.
4.8 Нежелани лекарствени реакции/Haemoctin 250 IU powder and solv. for sol. for inj./
Свръхчувствителност или алергични реакции (които могат да включват ангиоедем, чувство за парене на мястото на инфузията, втрисане, пристъпно зачервяване, генерализирана уртикария, главоболие, обрив, хипотония, летаргия, гадене, неспокойствие, тахикардия, стягане в гръдния кош, тръпнене, повръщане, хрипове) са наблюдавани нечесто и понякога могат да прогресират до анафилаксия (включително шок). В редки случаи е наблюдавано повишение на температурата. Пациенти с хемофилия А могат да развият неутрализиращи антитела (инхибитори) към фактор VIII. Ако се развият такива инхибитори, състоянието ще се прояви като недостатъчен клиничен отговор. В подобни случаи е препоръчително да се свържете със специализиран център по хемофилия.
От момента на въвеждане на продукта на пазара до януари 2006 г. са приложени общо около 500 000 стандартни дози на Хемоктин 250, 500 и 1000 IU. Общо 12 случая на съмнение за развитие на инхибитори са получени от клинични изпитвания, спонтанни съобщения и неинтервенционални проучвания. Това отговаря на честота от 1 случай на 40 864 приложения.
√ В 6 от тези случаи се касае за наличие на преходни инхибитори.
√ В 9 от случаите титрите на инхибиторите са били под 10 BU, а в 3 от тях са били над 10 BU.
√ В 5 от случаите развитието на инхибитори е при пациенти, които са били лекувани и преди (РТР), в 3 случая се е касаело за развитие на инхибитори при пациенти, които не са лекувани преди (PUP), в 1 случай пациентът е бил минимално лекуван преди това (16 ED) и в 3 случая не са били съобщени дните на експозиция.
√ В 4 случая се касае за деца под 6-годишна възраст, а в три от тези случаи наличието на инхибиторите е било преходно.
За оценяване на нежеланите реакции са използвани следните честоти:
Много чести:>1/10
Чести:>1/100 до <1/10
Нечести:>1/1 000до<1/100
Редки:>1/10 000до<1/1 000
Много редки:<1/10 000, включително изолирани случаи
От клинични изпитвания, неинтервенционални проучвания, спонтанни съобщения и редовен преглед на литературата, са докладвани следните нежелани реакции при приложение на Хемоктин 250, 500 и 1000 IU:
Нарушения на нервната система
Мозъчен кръвоизлив:Много редки
Нарушения на кръвта и лимфната система
Анемия:Много редки
Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Екзантем, уртикария, еритема:Много редки
Изследвания
Положителни антитела срещу фактор VIII:Много редки
Досега не са били потвърдени случаи на предаване на инфекциозни агенти.
За информация относно безопасността по отношение на инфекциозните агенти, вижте точка 4.4.
4.9 Предозиране
Няма съобщения за случаи на предозиране.
5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА
5.1 Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична група: антихеморагични лекарства: човешки коагулационен фактор VIII.
ATC код: B02BD02.
Факторът VIII/факторният комплекс на von Willebrand се състои от две молекули (фактор VIII и фактор на von Willebrand) с различни физиологични функции. Когато се влива при пациент с хемофилия, фактор VIII се свързва с фактора на von Willebrand в кръвообръщението на пациента.
Активираният фактор VIII действа като кофактор на активирания фактор IX, ускорявайки превръщането на фактор X в активиран фактор X (фактор Ха). Активираният фактор X превръща протромбина в тромбин. След това тромбинът превръща фибриногена във фибрин и може да се формира съсирек. Хемофилия А представлява полово свързано наследствено нарушение в коагулацията на кръвта, дължащо се на намалените нива на фактор VIII:C и води до обилно кървене в стави, мускули или вътрешни органи, спонтанно или в резултат на случайна или хирургична травма. Със заместителната терапия плазмените нива на фактор VIII се увеличават, като по този начин се дава възможност за временна корекция на недостига на фактора и корекция на склонността към кървене.
В допълнение към ролята му на белтък, предпазващ фактор VIII, факторът на von Willebrand медиира адхезията на тромбоцитите към местата на съдови наранявания и играе роля при струпването на тромбоцити.
При пациенти с високи нива на инхибитори на фактор VIII, лечението може да не е ефективно и трябва да се обмисли използване на други терапевтични възможности. Използван след подобни опции за лечение, ефективността на Хемоктин е била доказана при 11 пациенти с инхибитори, подложени на терапия за имунна поносимост.
5.2 Фармакокинетични свойства
Активността на фактор VIII в плазмата намалява с двуфазово експоненциално разпадане след интравенозно приложение. В началната фаза разпределението между интраваскуларното и другите телесни пространства (телесни течности) е с полуживот на елиминиране от плазмата от 1 до 8 часа. В следващата фаза полуживотът варира между 5-18 часа със средна стойност около 12 часа. Това изглежда съответства на реалния биологичен полуживот.
Диференциалното възстановяване на Хемоктин 250, 500 или 1000 IU е приблизително 0,020 ± 0,003 IU/ml/IU/kg телесно тегло. Нивото на активност на фактор VIII след интравенозно приложение на 1 IU фактор VIII на килограм телесно тегло е около 2 %. Останалите параметри на фармакокинетиката на Хемоктин 250, 500 или 1000 IU са:
• Площ под кривата (AUC): около 17 IU х ч/ml
• Средно време на пребиваване (MRT): около 15 часа
• Клирънс: около 155 ml/ч.
5.3 Предклинични данни за безопасност
Човешкият плазмен коагулационен фактор VIII (от концентрат) е нормална съставка на човешката плазма и действа като ендогенния фактор VIII. Тестването за токсичност на единична доза не е приложимо, тъй като по-високите дози водят до претоварване. Тестването за токсичност при многократно приложение при животни е непрактично поради взимодействие с развиващи се антитела към хетероложния белтък. Дори дози, превишаващи неколкократно препоръчителните дозировки за хора на килограм телесно тегло, не показват токсични ефекти при лабораторните животни.
Тъй като клиничният опит не дава данни за канцерогенни и мутагенни ефекти на човешкия плазмен коагулационен фактор VIII, не се счита за наложително провеждането на експериментални проучвания, особено при хетероложни видове.
6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ
6.1 Списък на помощните вещества
Прах: глицин, натриев хлорид, натриев цитрат, калциев хлорид
Разтворител: вода за инжекции
6.2 Несъвместимости
Хемоктин 250, 500 или 1000 IU не трябва да се смесват с други лекарствени продукти. Трябва да се използват само осигурените набори за инфузия, тъй като е възможно лечението да се окаже неуспешно вследствие на абсорбция на човешкия коагулационен фактор VIII по вътрешните повърхности на някои набори за инфузия.
6.3 Срок на годност
2 години
6.4 Специални условия на съхранение
Да се съхранява под 25°С. Да не се замразява.
Съхранявайте флаконите в картонената опаковка, за да се предпазят от светлина.
6.5 Данни за опаковката
1 опаковка Хемоктин 250, 500 или 1000 IU съдържа:
1 флакон с прах (20 ml) от стъкло тип I съгласно Европейска фармакопея (актуално издание). Запушалки за лиофилизирани продукти от халобутилов каучук тип I съгласно Европейска фармакопея (актуално издание).
1 флакон с разтворител (5 ml или 10 ml), от стъкло тип I съгласно Европейска фармакопея (актуално издание). Запушалки от халобутилов каучук тип 1 съгласно с Европейска фармакопея (актуално издание).
Опаковката съдържа още:
1 спринцовка за еднократна употреба (5 ml или 10 ml), 1 трансферна система с вграден филтър, 1 канюлатип "бътерфлай".
6.6 Инструкции за употреба, работа и изхвърляне
На всеки етап от процедурата трябва да се гарантира абсолютна стерилност!
Разтваряне на праха:
• Затоплете разтворителя (вода за инжекции) и праха до стайна температура в неотворените флакони; тази температура (не по-висока от 35°С) трябва да се поддържа по време на процеса на разтваряне (около 10 минути). Ако за затопляне се използва водна баня, стриктно трябва да се следи водата да не влиза в контакт с капачките или запушалките на флаконите. В противен случай лекарственият продукт може да се замърси.
• Махнете капачките от двата флакона, за да оголите централните части на гумените запушалки.
• Почистете запушалката с дезинфектант.
• Издърпайте запечатването на опаковката на пакета с трансферната система. С флакона с вода в изправено положение, поставете отворената страна на пакета (синята част на трансферната система) върху флакона с вода.
• Отстранете опаковката. Това оголва прозрачната част на трансферната система.
• Обърнете комбинацията от трансферната система и флакона с вода обратно и, като държите флакона с праха в изправено положение, натиснете прозрачната част на трансферната система във флакона с праха. Вакуумът, който е налице във флакона с праха кара водата да навлезе във флакона с продукта. Развийте незабавно синята част на трансферната система заедно с флакона с вода. Внимателното разклащане на флакона с продукта помага за разтваряне на праха. Не разклащайте енергично, трябва да се избягва образуване на пяна! Разтворът е прозрачен или леко опалесцентен.
• Разтворът, готов за употреба, трябва да се използва незабавно след разтваряне. Не използвайте разтвори, които са мътни или имат частици.
Инжектиране:
• След като сте разтворили праха по описания по-горе начин, завийте включената спринцовка с луер-лок конектор към флакона с прозрачната част на трансферната система. Това ще Ви даде възможност да изтеглите разтворения продукт лесно в спринцовката. Не е необходим отделен филтър, тъй като трансферната система има собствен вграден филтър.
• Внимателно развийте флакона с прозрачната част на трансферната система и инжектирайте продукта бавно интравенозно с помощта на включената игла тип "бътерфлай". Скорост на инжектиране: 2-3 ml/минута.
• След като сте използвали иглата тип "бътерфлай", тя може да се обезопаси с предпазната капачка.
Неупотребеното количество или отпадъчни материали трябва да се изхвърлят според местните изисквания.
7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Biotest Pharma GmbH Landsteinerstrasse 5 63303 Dreieich Германия
Тел.:+49 6103 801-0 Факс:+49 6103 801-150
Локален представител:
АНТИСЕЛ Братя Селидис България ООД
ул. „Индустриална" №11
Бизнес Център Василев Плаза
София 1202
Тел.: 02 953 1224
Факс: 02 952 4183
8. НОМЕР(А) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА
Хемоктин 250 IU:
Хемоктин 500 IU:
Хемоктин 1000 IU: