Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » g » Gravistat 125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x 21/Гравистат

Gravistat 125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x 21/Гравистат

Оценете статията
(0 оценки)

Gravistat  125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x  21/Гравистат


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Gravistat  125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x  21/
1. Търговско наименование на лекарствения продукт

Gravistat 125
Гравистат 125

2. Качествен и количествен състав

Всяка опаковка за един цикъл съдържа 21 обвити таблетки

Всяка таблетка съдържа:
Ethinylestradiol 0.050 mg
Levonorgestrel 0.125 mg

3. Лекарствена форма/Gravistat  125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x  21/

Обвити таблетки

4. Клинични особености

4.1. Терапевтични показания

Хормонален контрол на раждаемостта (контрацепмия) ,нарушения в менструалния цикъл ,дисменорея

4.2. Приложение и дозировка

Дозиране на единични и дневни дози
Трябва да се взема по една таблетка Gravistat ® дневно в продължение на 21 ДНИ.

• Начин на приложение
Употребата на хормонални контрацептиви трябва да се предшества от пълен общ медицински преглед, включващ измерване на кръвното налягане и телесното тегло, тест за захар в урината, ако е необходимо, диагностично изследване за чернодробни заболявания и гинекологичен преглед, включващ млечните жлези и цитологично изследване на цервикален секрет и цервикална намазка.
Също така трябва да се снеме внимателно фамилна анамнеза, за да се установи наличието на заболяване, нуждаещо се от лечение или някакво рисково състояние и преди всичко, да се изключи бременност.
Трябва да се изключат нарушения в системата на кръвосъсирването.
Ако при някои членове от семейството на жената има анамнеза за тромбоемболични заболявания (напр. дълбоки венозни тромбози  инсулт, миокарден инфаркт) в по-млада възраст, тези данни от фамилната анамнеза трябва да се включат при определяне на риска при предписване на Gravistat ® в такива случаи.
Всяка жена на Gravistat ® трябва да провежда прегледи през шест месеца.
Независимо как е предписан, Gravistat ® трябва да се започне на 1ия ден от месечния цикъл, дори ако жената е вземала друг хормонален контрацептие преди това.
Първата таблетка се взема от блистера, където е отбелязан съответен ден от седмицата. Таблетката се гълта цяла с достатъчно количество течност.
След това се взема по една таблетка всеки ден по посока на дните и стрелките, докато свърши месечната опаковка.
Таблетките трябва да се вземат по едно и също време на деня.
21-дневния курс на вземането на таблетките се последва от 7-дневен интервал,, в който не се вземат таблетки. Обикновено 2 до 4 дни след последната от таблетките ще започне менструално кървене.
Първият цикъл на Gravistat ®, за разлика от следващите, продължава само. около 23 до 25 дни вместо 4 седмици.
След 7-дневната почивка продължава вземането на таблетки от нова опаковка, независимо дали кървенето е спряло или още продължава.

Забележка (ефективност на контрацепцията):
От първият ден на приемането на таблетките жената е предпазена от забременяване. Предпазването от забременяване е осигурено и през 7-дневния интервал, в който не се вземат таблетки.
Ако Gravistat® се започне много скоро след раждане или аборт, лекарят трябва да прецени дали да препоръча допълнителни контрацептивни мерки по време на първия цикъл.
Контрацептивното действие може да се наруши от неправилно приложение, повръщане или чревни заболявания с диария, продължителна едновременна употреба на определени медикаменти (вж. 4.5. "Взаимодействия с други лекарства и други форми на взаимодействие"), както и при много редки индивидуални метаболитни нарушения. Първоначален признак на това е появата на интерменструално кървене. Лаксативните препарати с меко действие не нарушават контрацептивния ефект.

Ако жената забрави да си вземе таблетката в обичайното време, тя трябва да я вземе през следващите 12 часа.

Ако закъснее с повече от 12 часа, т.е. надвиши нормалния 24-часов интервал между двете таблетки с повече от 12 часа, в този цикъл повече не е гарантирана надеждна контрацепция. Независимо от това, жената трябва да продължи започнатата опаковка, като вземе всички останали таблетки (и остави пропуснатите) в обичайното време, за да предотврати поява на преждевременно кървене. Тя трябва да използва друг, нехормонален, метод на контрацепция - с изключение на, календарния метод на Ogino-Knaus и температурния метод.

Пропуснатите таблетки не се вземат.
По същите причини, споменати в предишния парафаф не се препоръчва прекъсване на таблетките в случай на повръщане, диариария и други състояния, намаляващи контрацептивното действие. Ако това състояние продължи кратко в този цикъл трябва да се използват допълнителни контрацептивни мерки. Ако състояние, което намалява контрацептивното действие, продължи по-дълго, хормоналната контрацепция се счита за неподходяща.

Продължителност на употреба
Продължителността на употреба на Gravistat ® зависи по принцип от въпроса колко дълго жената ще иска да използва хормонален метод на контрацепция освен в случаите когато е застрашено нейното здраве.Пациентката трябва да се консултира с лекаря си относно продължителността на употреба на този продукт.
Ако жената пропусне менструалното кървене по време на 7-дневния интервал, в който не се вземат таблетки, тя трябва да спре Gravistat ® докато се изключи бременност.

4.3. Противопоказания/Gravistat  125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x  21/

Gravistat ® не трябва да се изписва, ако настъпи някое от следните състояния:
-Бременност и кърмене
-Чернодробни заболявания
остри и хронични чернодробни заболявания; нарушена екскреция на билирубин в жлъчката (синдроми на Dubin-Johnson и Rotor), нарушена жлъчна секреция, застой на жлъчка [холестазА дори анамнеза за такава, ако появата й е била свързана с бременност или употреба на полови стероиди [полови хормони]; това включва идиопатична жълтеница или пруритус по време на предишна бременност или лечение с естрогени и прогестерон);
след преболедувай вирусен хепатит, т.е. след нормализиране на чернодробните функции, трябва да минат около 6 месеца преди да започне употреба на този медикамент;
минали или съществуващи чернодробни тумори.

- Съдови или метаболитни заболявания
пушачки (вж. 4.4. "Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба");
минали или съществуващи тромби (тромбоза, тромбемболизъм) на вени или артерии (особено инсулт, миокарден инфаркт, дълбоки венозни тромбози, белодробна емболия), както и състояния, които засилват предразположението към някои от по-горните, напр. нарушения в коагулацията със склонност към образуване на кръвни съсиреци, наследствен дефицит на АТ-ІІІ, протеин-С и/или протеин S, специфични сърдечни заболявания;
- артериална хипертония, нуждаеща се от лечение;
- тежък захарен диабет със съдови промени (микроангиопатия);
сърповидно клетъчна анемия;
- тежки нарушения на липидния метаболизъм, особено при наличие на  допълнителни рискови фактори за развитие на сърдечно съдови заболявания.
- Тумори
специфични неоплазми, нзпр. на млечната жлеза, шийката на матката или ендометриума, излекувани или само подозирани.
- Хиперплазия на ендометриума
- Други заболявания
херпес гестационис; отосклероза с влошаване по време на предишни бременности; затлъстяване в тежка степен; мигрена, съпроводена с паралгия, сетивни и/или двигателни нарушения (migraine accompagnée); недиагностицирано вагинално кървене (вж. 4.2. "Приложение и дозировка")?

Причини за незабавно прекъсване употребата на Gravistat®
- бременност или суспектна бременност
- Начални признаци на флебит; необичайни болки в. долните крайници или подуване (вероятни дълбоки венозни тромбози, напр. в краката); болки в гърдите при дишане или кашляне с неясен произход (вероятна белодробна, емболия); болка или чувство на стягане в гръдния кош (вероятен миокарден инфаркт)
- Планова операция (около б седмици преди това) и по време на продължителен постелен режим, напр. след катастрофи
- Първа поява на мигреноподобно главоболие или повишаване честотата на необичайно силно главоболие, внезапна паралгия, сетивни (зрителни, слухови нарушения), както и двигателни нарушения, особено симптоми на парализа (може да бъдат първи признаци на инсулт)
- Оплаквания в областта на епигасгриума, увеличаване на черния дроб или признаци на интраабдоминална хеморагия (вж. 4.8. "Нежелани реакции/оплаквания от страна на епигасгриума")
- Повишаване на кръвното налягане до постоянни стойности над 140/90 mmHg
- Поява на жълтеница, хепатит, генерализиран пруритус, холестаза, както и повишени стойности на чернодробните ензими
- Увеличена честота на епилептичните пристъпи
- Първа поява, или рецидив на порфирия (всичките три форми и най-вече порфирия кутанея  тарда.

Състояния, които изискват специално лекарско наблюдение
Заболявания на сърцето и бъбреците, мигрена, епилепсия и астма, или анамнеза за някое от тях, тъй като тези патологични състояния може да се влошат от задръжка на течности.Специално наблюдение се налага и при анамнеза за флебит, изразена склонност към варикоза, мултиплена склероза, хорея минор, тетания, захарен диабет, както и предразположение към него , минали чернодробни заболявания, нарушения в липидния метаболизъм затлъстяване в тежка степен, повишаване на кръвното налягане ендометриоза ,мастопатия, отосклероза.

Жените над 40 годишна възраст трябва да бъдат проследявани внимателно тъй  като склонността към тромбоза се увеличава с възрастта.

4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Поради вероятността от значително нарушение на здравословното състояние от тромбемболии (вж. 4.8. ''Нежелани реакции") всеки рисков фактор (напр. разширени вени, флебит и тромбоза в миналото, както и сърдечни заболявания, значително затлъстяване, нарушения в кръвосъсирването) у пациентката, както и всяко състояние на венозна тромбемболия, възникнало при близък роднина в по-млада възраст, трябва да се диагностицира внимателно и да се има предвид при вземането на решение дали да се използва този медикамент или не.
Рискът от възникване на венозна тромбемболия при употребата на орални контрацептивни средства обаче, е значително по-малък, отколкото този при бременност.
Пушачките, които използват хормонални контрацептиви- за контролиране;на раждаемостта поемат допълнителен риск от развитие на сериозни усложнения; на съдовите заболявания (напр. миокарден инфаркт, инсулт);

Рискът се повишава с напредване на възрастта и увеличаване консумацията на цигари.

Следователно, жените над 30 годишна възраст не трябва да пушат, докато, употребяват хормонални лекарства за контролиране на раждаемостта. Ако, не спрат тютюнопушенето, те трябва да използват други методи на контрацепция, особено в присъствието на допълнителни рискови фактори.

Преди предписване на Gravistat ® трябва да се снеме внимателно анамнеза, да се направи общ медицински и гинекологичен преглед, включително на млечните жлези и цитонамазка.
Когато се снема анамнеза на жената, трябва да се обърне специално внимание на: фамилна анамнеза за сърдечно съдови заболявания, нарушения в кръвосъсирването; на анамнезата за допълнителни рискови фактори, като тютюнопушене и употреба на медикаменти.
Ако се налага от анамнезата на пациентката, се препоръчва извършването на допълнителни диагностични тестове, напр. липиден статус, определяне на АТ-III, С протеин и S протеин, орален глюкозотолерантен тест,изследване на трансаминази, офталмоскопия.

Жената трябва да преминава през общ медицински и гинекологичен преглед всеки б месеца (вж. 4.2. "Приложение и дозировка").
Активните съставки на Gravistat ® преминават в плацентата и плода. Всички предишни изследвания са показали, че употребата на продукти, съдържащи естрогени и прогестерон по време на бременност, дори в ранна бременност, не увеличават риска от поява на малформации. Независимо от това, половите . стероиди са противопоказани по време на бременност, тъй като не може напълно да се изключи увреждане на плода. Така, че преди да се предписват хормонални контрацептиви на пациентката, трябва да се изключи бременност. Всяка жена трябва да бъде информирана и да се консултира с лекар ако пропусне кървене в интервала, когато не взема таблетките.

Тъй като половите стероиди и техните метаболити преминават в кърмата, кърмачките не трябва да използват хормонални контрацептиви. Трябва да се обърне внимание и на факта, че комбинацията от естрогени и прогестерон намалява млечната секреция.
Не може точно да се определи минималната възраст за предписване на хормонални контрацептиви. Първоначалното предписването трябва да се основава на степента на биологична и психологическа зрялост.

4.5. Взаимодействие с други лекарства и други форми на взаимодействие

Контрацептивният ефект на този продукт може да се наруши от едновременната употреба на вещества, засилващи метаболизма на стероидните хормони, каквито се съдържат в Gravistat ®, напр. седативни средства (барбитурати), рифампицин,  гризеофулвин, противоревматични средства (фенилбутазон) и противоепилептични средства (като барбексаклон, карбамазепин, фенитоин, примидон).
В определени случаи променената чревна флора при едновременната употреба с антибиотици, напр. ампицилин или тетрациклини и при употреба на активен въглен е довела до намаляване концентрацептивния ефект на лекарството. В същото време са отбелязани по-честа поява на интерменструално кървене и няколко нежелани бременности.

Нуждата от инсулин или орални противодиабетни средства може да се промени поради влиянието на това лекарство върху глюкозния толеранс.

При употреба на орални контрацептиви намалява елиминирането на теофилин и кофеин,което може да доведе до удължаване и засилване на техния ефект.

4.6. Бременност и кърмене

Gravistat ® не трябва да се използва по време на бременност. Следователно, преди започване на лечение с Gravistat ® жената трябва да бъде сигурна, че не е бременна. Ако, възникне бременност докато жената е на терапия с Gravistat ®, лекарството трябва незабавно да се спре.
Употребата на Gravistat ® в миналото обаче, не е повод за прекъсване на бременност.

Gravistat ® не трябва да се използва по време на кърмене. Ако Gravistat ® се взема по време на кърмене, трябва да се има предвид, че количеството на кърмата може да намалее. Минимални количества от медикамента се екскретират в кърмата.Могат да се използват нехормонални методи на контрацепция докато детето се отбие напълно.

4.7. Влияние върху способността за шофиране и използване на машини

Няма данни

4.8.Нежелани лекарствени реакции/Gravistat  125 tabl. coat. 1 x 21; 3 x  21/

Често срещани реакции
Употребата на хормонални контрацептиви се свързва с повишен риск от венозни и артериални тромбемболични заболявания, например венозни тромбози,белодробна емболия, инсулт, миокарден инфаркт. Този риск може да се увеличи  увеличи още повече от допълнителни фактори, като тютюнопушене,високо кръвно налягане, нарушения в кръвосъсирването или нарушения в липидния метаболизъм, значително затлъстяване, разширени вени, флебит и тромбоза в миналото (вж. 4.4. "Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба").
Други нежелани реакции, които може да се появят главно през първите няколко цикъла от употребата на препарата са: напрегнатост на гърдите, вариране на телесното тегло, депресивно настроение, промени в либидото, стомашно разстройство, гадене, повръщане, главоболие (също и мигрено-подобно).
Възможно е нарушаване в поносимостта към контактни лещи.
След продължителна употреба главно при предразположените жени понякога може да се появят кафяви петна по лицето (хлоазма), които да станат по-изразени след дълготрайно излагане на слънчева светлина. Предразположените жени трябва да избягват продължителното излагане на слънце.
Относително често може да възникнат определени влагалищни инфекции, напр. млечница (кандидоза).
Може да се наблюдават кожни обриви и еритема нодозум.
Жените изложени професионално на пренапрежение на гласните струни могат да получат промяна на гласа в отделни случаи.Консултирайте се с вашия гинеколог за възможно преминаване към друг продукт.

Нежелани лекарствени реакции свързани с менструалния цикъл:

Интерменструално кървене:
Ако по време на първия 21-дневен курс на Gravistat ® се появи слабо изразено интерменструално кървене, приемането на таблетките трябва да продължи. При по-интензивно и подобно на нормалния цикъл интерменструално кървене трябва да се направи консултация с лекар, защото причината за него може да бъде органична.
Същото важи и за зацапването, което възниква на нередовни интервали в няколко последователни цикъла или за първи път след продължителна употреба на Gravistat ®. Такъв вид интерменструално кървене може да бъде резултат и на взаимодействия с други лекарства, приемани по едно и също време (вж. 4.5. "Взаимодействия с други лекарства и други форми на взаимодействие").

Липса на кървене след спиране на таблетките:
Ако, в редки случаи, не се появи кървене в интервала, в който не се вземат таблетките, трябва да се направи консултация с лекар, за да се прецени дали да продължава употребата на Gravistat ®.

Забележка:
След спиране или прекъсване употребата на Gravistat ® яйчниците ще възвърнат скоро своята функция, така че жената ще може отново да забременява. Първият цикъл обикновено се удължава с една седмица. Ако циклите не са се нормализирали през първите 2 до 3 месеца обаче, трябва да се направи консултация с лекар.
Ако жената не иска да забременее през този период, са показани други контрацептивни методи.

Оплаквания от областта на епигастриума
При продължителна употреба на хормонални контрацептиви е наблюдавана повишена заболеваемост на жлъчния мехур и жлъчните пътища. Съществуват, противоречиви мнения относно вероятността за образуване на камъни в жлъчния мехур при употреба на естроген-съдържащи лекарства.

След употреба на хормони, като тези съдържащи се в Gravistat ®, в редки случай са наблюдавани доброкачествени промени в черния дроб и все по-рядко злокачествени (чернодробни неоплазми), които в изолирани случаи са причина-за появата на живото застрашаващи кръвотечения в коремната кухина.

Лекарят трябва да бъде информиран за появата на необичайни оплаквания в областта на епигастриума, които не изчезват от само себе си за кратко време,, тъй като може да се наложи спиране на медикамента.
Появата на описаните симптоми в много редки случаи е възможна при наличие на тромбоза на чернодробните или мезентериални вени.

Влияние върху лабораторни резултати
При употребата на хормонални контрацептиви може да се променят някои лабораторни резултати. Например, скоростта на утаяване на еритроцитите може да се увеличи без съществуващо заболяване. Освен промени в други лабораторни показатели, има съобщения за повишаване, напр. на серумните концентрации на медта и желязото, както и на алкалната фосфатаза.

Ефект върху млечните жлези.
Карциномът на млечната жлеза принадлежи към групата на хормоно-зависимите тумори. Рискови фактори за развитие на карцином на млечната жлеза, които са известни отдавна, включват, напр. фамилно предразположение, ранно менархе, късна менопауза (след 52 годишна възраст), нераждали жени, жени, които не са кърмили ,ановулаторни цикли и т.н. Някои от тези състояния предполагат вероятността от хормонално влияние върху развитието на карцином на млечната жлеза. Половите хормони могат да увеличат предразположението към други фактори, съдействащи за развитие на карцином. От друга страна, половите хормони представляват самостоятелен рисков фактор отделно от възможните рискови фактори, несвързани с употребата на хормонални контрацептиви.
Епидемиологичните проучвания, изследващи вероятността от връзка между хормоналните контрацептиви и карцинома на млечната жлеза са оставили открит въпроса доколко заболеваемостта е по-висока  при жени на средна възраст след продължителна, започнала рано, употреба на орални контрацептиви. Това обаче, е само един от възможните  рискови  фактори .(виж по-горе).
В изолирани случаи са наблюдавани секреция от млечната жлеза и увеличаване на гърдите.

Тромбоза
(вж. 4.4. "Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба")

4.9.Предозиране

Признаци и симптоми на интоксикация
Признаци на вероятно предозиране, напр. при деца след поглъщане на няколко таблетки, може да включват гадене и повръщане, които обикновено настъпват, след 12 до 24 часа и може да продължат до няколко дни. В повечето случаи не; се очакват сериозни заболявания.

Лечение на интоксикацията
Вземането на повече таблетки или всички таблетки от една опаковка, едновременно не изисква специални мерки. Ако е погълнато по-голямо: количество, се препоръчва извършване на първична дезинтоксикация, като; стомашна промивка и предизвикване на повръщане, ако приема на таблетките е станал в последните няколко часа.

5. Фармакологични свойства

5.1. Фармакодинамични особености

Ethinylestradiol
Ethinylestradiol, приет перорално, е мощен синтетичен естроген и притежава основните свойства на естествения естроген, 17β-естрадиол.
Принципът на действие на естрогенната съставка на един хормонален контрацептив се базира на дозо-зависим, пролиферативен ефект върху ендометриума. Този пролиферативен ефект се отнася и за всички други епители на половите органи при жената. Нещо повече, ethinyiestradiol подтиска секрецията на фоликуло-стимулиращия (FSH) и лутеинизиращия хормон (LH). Това предотвратява растежа на фоликула в яйчника.
Ethinylestradiol стимулира продукцията на цервикален мукус, намалява вискозитета му и подобрява неговата еластичност.
Ethinyiestradiol предизвиква нарастване на млечните каналчета и подтиска лактацията.

Ethinylestradiol има изразено влияние върху черния дроб и улеснява образуването на специфични серумно свързани протеини. Допълнително, ethinyiestradiol увеличава скоростта на кръвния ток през различните тъкани и стимулира пролиферацията на епитела на пикочните пътища. Той повишава синтеза на колаген в кожата и екстрацелуларната задръжка на течности. Инхибира остеопорозата, свързана с естрогенов  дефицит .Ethinylestradiol повлиява определени стойности на липидния и въглехидратния метаболизъм, хомеостазата, системата ренин-ангиотензин-алдостерон.

Levonorgestrel
Levonorgestrel, биологично активната d-конфигурация на норгестрел, притежава голяма прогестагенна мощност. Най-важният прогестагенен ефект е секреторната трансформация на ендометриума. Трансформационната доза, при овариектомирана жена, която е получавала достатъчно количество естроген преди лечението, се оценява на 5 до б mg. Levonorgestrel подтиска секрецията на гонадотропин от аденохипофизата. Дозата, инхибираща овулацията, достига до 0.06 mg дневно.

Освен прогестагенна ефективност, levonorgestrel има относително силно изразени анти-естрогенни и по-леко изразени андрогенни свойства, които се наблюдават у гризачи, като вирилизация на женските плодове. Слабият частичен андрогенен ефект при хора може да се обясни със свързване на levonorgestrel с глобулин, свързващ полови хормони (SHBG). В този процес, част от протеин-свързания тестостерон се измества, което довежда до повишаване на серумните концентрации на свободния, биологично активен тестостерон. Клинично, андрогенният частичен ефект се наблюдава много рядко. При жени, които са особено чувствителни на андрогени, слабо изразени признаци на андрогенизация (напр. акне, загрубяване на гласа) обаче, не могат да се изключат напълно.
Анти-естрогеновата активност се изразява в намаляване на еластичността на цервикалния мукус и изчезване феномена на кристализиране на цервикалната слуз.

Подобно на прогестерона, levonorgestrel има термогенен ефект.

5.2. Фармакокинетични свойства

Ethinylestradiol
След перорално приложение ethinylestradiol се абсорбира бързо от тънките черва и се метаболизира в чревната стена, както и в черния дроб в 50 - 60%, главно до сулфатни метаболити (ефект на първо преминаване). Поради това неговата бионаличност е само 40 - 45%.
След перорален прием максимални плазмени концентрации се достигат през първите 2 часа. Полу-животите във фазата на разпределение варират от 0.5 до 2.5 часа, а във фазата на елиминиране, от 10 до 27 часа.
Малък процент преминава в кърмата.

Ethinylestradiol има голям афинитет към рецепторите на различни таргетни органи, напр. хипофиза и матка.

От 1 до 2% от ethinylestradiol съществува в плазмата в свободно състояние, докато в 96 - 98% е свързан неспецифично с албумина. Въпреки, че улеснява синтезата на SHBG (глобулин, свързан с полови хормони) и CBG (глобулин, свързан с кортикостероиди), ethinylestradiol не се свързва с тези транспортни белтъци.
Биотрансформацията на ethinylestradiol се осъществява главно като реакция на хидроксилиране с последваща конюгация с глюкуроновата и/или сярната киселина. Част от ethinylestradiol се екскретира чрез жлъчката и конюгиран главно с глюкуроновата киселина, попада в ентерохепаталната циркулация, т.е. реабсорбира се.
До 60% от елиминирането на метаболитите се осъществява чрез бъбреците. Около 30% се екскретират с фекалиите.

Levonorgestrel
След перорално приложение levonorgestrel има пълна бионаличност. Абсорбира се бързо. Максимални серумни концентрации се достигат 1 до 2 часа след приемане. Не се установява ефект на първо преминаване. Измереният полу-живот е 2 часа във фазата на разпределение и 10 до 24 часа във фазата на елиминиране. Плазменият клирънс достига до 106 ml/h/kg.

Малки количества от levonorgestrel преминават в кърмата.
Levonorgestrel е свързан в 93 - 95% с плазмения албумин и по специално със SHBG. Едновременната употреба с ethinylestradiol води до повишаване на биосинтезата на SHBG и следователно, на неговия капацитет на свързване.

Levonorgestrel се елиминира под формата на редуцирани и/или хидроксилирани метаболити, главно конюгирани с глюкуроновата и сярната киселина. Елиминирането е по равно чрез урината и фекалиите.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Ethinylestradiol
Ethinylestradiol има много ниска токсичност. LD50 на ethinylestradiol след перорално приложение на плъхове (мъжки и женски животни) е >5.0 g/kg телесно тегло (BW). При мъжки и женски мишки LD50 е около 2.5 g/kg BW.

Levonorgestrel
Levonorgestrel има много ниска токсичност. LD50 при плъхове (мъжки и женски животни) след перорално и подкожно приложение е >4.0 g/kg BW

6. Фармацевтични особености

6.1.Списък на помощните вещества

lactose monohydrate
potato starch
sodium edetate
talc
gelatin
magnesium stearate
magnesium carbonate
sucrose
calcium carbonate
carnauba wax
glucose syrup
sodium chloride
dye E131

6.2. Несъвместимости

Няма

6.3. Срок на годност

Срокът на годност е 5 години.
Не използвайте това лекарство след изтичане срока на годност.

6.4. Специални мерки при съхранение

Няма

6.5. Вид и съдържание на опаковката

Блистерна опаковка от вакуумиран PVC-филм (250 μm) и алуминиево фолио на задната страна (20 μm)
Опаковка от 21 обвити таблетки (циклична опаковка) Опаковка от 3 х 21 обвити таблетки (циклична опаковка)

6.6. Инструкции при използване

Няма

7.Производител

Jenapharm GmbH & Co. KG a SCHERING group company Otto-Schott-Strafiel5
07747 Jena Germany
Schering GmBH Production KG
Dobereinerstrasse 20 Weimar D-99427

8.Носител на регистрацията

Jenapharm GmbH & Co. KG a SCHERING group company Otto-Schott-Strafiel5 07747 Jena Germany

9.Дата на последна редакция на текста

06/1997 г.

Последна редакция Събота, 18 Март 2023 17:59
eXTReMe Tracker