Convulex 150 mg капсули
Състав:
1 капсула съдържа: Валпроева киселина 150 мг
Помощни вещества:
Karion 83, glycerol 85%, gelatin, titanium dioxide (Е 171), ferric oxide red (E 172), shellac, ferric oxide black (E 172), hydroxypropyl methylcellulose phtalate, dibutyl phtalate.
Лекарствена форма: капсули за вътрешна употреба.
Опаковка: 100 броя капсули
Фармако-терапевтична категория и начин на действие:
Описание на медикамента, състав и действие.
Валпроевата киселина, съдържащата се в капсулите Convulex като активна субстанция, има антиконвулсивно действие при различни форми на епилепсия. Освен това Convulex показва добър и бърз ефект при лечението на остри манийни епизоди при пациента с манийно-депресивни разстройства, а при профилактично прилагане намалява честотата и тежестта на манийните и депресивни фази. Освен това валпроевата киселина притежава профилактично действие срещу мигрена.
Ефективната субстанция се освобождава от капсулите едва в тънките черва. Отделянето става чрез черния дроб и бъбреците.
Производител:
Gerot Pharmazeutika Wien
Области на приложение;
Епилепсия:
За лечение на различни форми на гърчове
Манийно-депресивни разстройства:
За лечение на остри манийни фази
Мигрена:
За профилактика на мигренозни пристъпи, когато други средства не дават задоволителен резултат.
Противопоказания:
Противопоказани са някои състояния или заболявания, при които медикаментът не бива да се приема или може да се приема само след лекарски преглед.
Convulex не бива да се приема при:
Свръхчувствителност към валпроевата киселина, нарушена функция на черния дроб или панкреаса.
Внимание да се обърне при следните състояния:
предшествуващи заболявания на черния дроб и панкреаса или дефекти на костния мозък, повишена склонност към кървене (хеморагия), смущения в бъбречната функция, вродени заболявания, свързани с недостиг на ензими, тежки форми на гърчове, деца със забавено умствено развитие, мозъчни увреждания, деца под 2 години (тъй като са много чувствителни по отношение на чернодробни увреждания).
За приложение по време на бременността решава лекуващият лекар. Препоръчва се спиране на кърменето.
Предпазни мерки при прилагането:
Внимание: Това лекарство може да понижи способността за реакция и способността за шофиране.
В комбинация с алкохол и особено в началото на лечението реактивността може да бъде нарушена до степен на затруднено управление на МПС и боравене с машини. Консумирането на алкохол трябва да се избягва.
Приемането на Convulex не бива да започва и да се прекъсва без лекарски контрол. По време на терапията трябва редовно да се проследява функцията на черния дроб, панкреаса и бъбреците, кръвосъсирването и нивото на валпроевата киселина в кръвта. При поява на първи признаци на странични явления (по-специално от страна на черния дроб и панкреаса: болка в областта на стомаха с неизяснен произход, повръщане, липса на апетит, висока температура, умора, обща слабост, дезориентираност, липса на двигателна активност, спазми, изпадане в безсъзнание, преходни повърхностни обриви, уголемяване на черния дроб, пожълтяване, отоци, дълбоко дишане, увреждане на нервната система, нарушение на кръвосъсирването) веднага трябва да бъде потърсена лекарска помощ.
За бременност трябва веднага да се съобщи на лекаря. Преди да се приемат други медикаменти през време на лечение с Convulex трябва да се съветвате с лекар. Преди хирургична или зъболекарска интервенция трябва да информирате лекаря за приемането на Convulex.
Взаимодействия:
Преди началото на лечението лекарят непременно трябва да знае, дали и какви медикаменти се приемат с или без лекарско предписание.
При едновременно лечение с други потискащи пристъпите лекарства (Phenytoin, Primidon, Phénobarbital, Diazepam, Clonazepam, Ethosuximid, Carbamazepin), трябва да ce правят предписаните лабораторни изследвания.
Успокояващото действие на определени лекарства (напр. невролептици и медикаменти за лечение на депресии), както и на алкохола се усилва от валпроевата киселина. Действието на потискащите кръвосъсирването медикаменти (ацетилсалицилова киселина, антикоагуланти, хепарин ) се засилва.
При едновременно приемане на понижаващи температурата лекарства (салицилати) могат да се наблюдават засилени странични действия на валпроевата киселина.
При приемане на увреждащи черния дроб медикаменти, могат да настъпят нежелани ефекти на валпроевата киселина.
Взаимодействия с противозачатъчни хормонални препарати не са известни.
Взаимодействия при лабораторни изследвания:
Провежданият при диабетици тест на урината за кетони може да даде фалшиво положителни резултати.
Дозировка, начин и продължителност на употреба:
Необходимата дозировка се определя от Вашия лекар.
Епилепсия (гърчове):
Започвайки с 15 мг/кг дневната доза трябва да се увеличава постепенно с 5 - 10 мг/кг ежеседмично докато се постигне преустановяване на припадъците (препоръчителна доза: 30 мг/кг телесно тегло дневно).
Средна дневна доза при деца:
Телесно тегло Convulex 150 mg капсули
7S5 - 14 кг 1-3 капсули
14 -21 кг 2-4 капсули
21 - 32 кг 4-6 капсули
По принцип се препоръчва дневната доза да се раздели на няколко приема. При терапия единствено с валпроева киселина лекарят може да предпише приемането на цялата дневна доза наведнъж вечер. При предварително лекувани пациента дозата на предишния медикамент трябва да се намалява постепенно под контрола на лекар.
Манийно-депресивни разстройства: (само за възрастни)
Дневната доза възлиза в началото на 4-6 капсули Convulex от 150 мг (600 до 900 мг) и се разпределя на няколко приема. Според тежестта на заболяването лекарят може да предпише до 10 капсули (1500 мг) дневно.
Въз основа на измерената плазмена концентрация, лекарят може да повиши постепенно дозировката.
Мигрена: (само за възрастни)
Започвайки с 2 капсули (300 мг) дневно според указанията на лекаря, дневната доза бавно се увеличава. При болшинството пациенти необходимата доза е 4 - 6 капсули (600 до 900 мг) дневно.
За по-високи дозировки са на разположение капсули Convulex 300 и 500 мг. Указание за лекаря:
При свръхдозиране може да се стигне до безсъзнание и задушаване. Лечението е симптоматично. Съобщава се за успешно прилагане на Naloxon като антидот.
Начин на приложение:
Капсулите се вземат с малко течност по време или след хранене, без да се дъвчат.
Странични явления:
Капсулите Convulex обикновено се понасят добре.
Най-честите нежелани странични явления са гадене, повръщане и липса на апетит. Те се проявяват предимно в началото на лечението и изчезват при понижаване на дозата (само от лекар) и при приемане на капсули по време или след хранене. Докладвано е също така за повишаване на апетита, напълняване, стомашни болки, спазми в стомаха, разстройство и запек.
Рядко се появяват умора, виене на свят, глвоболие, задълбочаване на депресивни състояния, агресивност, неволни движения, атаксия, гърчове, смущения на двигателната координация, тремор, нарушения в говора, нистагъм, двойно виждане. В отделни случаи се наблюдавани състояния на обърканост, смущения и загуба на съзнание.
Възможни са промени в кръвната картина, нарушаване на кръвосъсирването (поява на точковидни кръвоизливи и повишена склонност към образуване на сини петна) и в най-редки случаи анемия и смущения в кръвообразуването. Изключително рядко се стига до алергични обриви.
Наблюдаваният понякога косопад е временен и не изисква прекъсване на лечението.
Много рядко се докладва за появата на тежко увреждане на черния дроб или за заболяване на панкреаса. Предимно при деца под 2 години с допълнителни заболявания се повишава риска от животозастрашаващи увреждания на черния дроб. В рамките на първите 6 месеца на лечението трябва непременно да се вземат пред вид следните симптоми: неясни оплаквания в горната част на корема с повръщане, липса на апетит, умора, състояния на слабост, жълтеница, отоци и увреждания на ЦНС. В такъв случай трябва незабавно да се уведоми лекаря, който да реши за по-нататъшното протичане на лечението.
Също така е описано и появяването на Reye-подобен синдром (висока температура, тежко повръщане, дезориентация, липса на двигателна активност, спазми, безсъзнание, лек повърхностен обрив, увеличение на черния дроб, дълбоко дишане, смущение в кръвосъсирването).
Възможни са отоци, менструационни смущения и отделяне на млекородобна течност от млечните жлези.
На лекаря или фармацевта трябва да се съобщава всяко нежелано и неописано тук странично явление.
Да се съхранява на недостъпно за деца място!
Указание за срок на годност и съхранение:
Да се съхранява на тъмно при температури под 25° С. Спазвайте посоченият на опаковката срок на годност и не употребявайте лекарството след тази дата.
Дата на последна редакция:
Февруари 1998
При неясноти потърсете квалифициран съвет!