Кратка характеристика на продукта/Roxithromycin AL 300 tabl. film 300 mg x 7; x 10/
1. Име на лекарствения продукт
Roxithromycin AL 150
Рокситромицин АЛ 150
(филмирани таблетки по 150 mg)
Roxithromycin AL 300
Рокситромицин АЛ 300
(филмирани таблетки по 300 mg)
2. Количествен и качествен състав
Лекарствено вещество:
Roxithromycin
Roxithromycin AL 150
Рокситромицин АЛ 150
1 филмирана таблетка съдържа 150 mg Roxithromycin
Roxithromycin AL 300
Рокситромицин АЛ 300
1 филмирана таблетка съдържа 300 mg Roxithromycin
3. Лекарствена форма/Roxithromycin AL 300 tabl. film 300 mg x 7; x 10/
филмирани таблетки
4. Клинични данни
4.1. Показания
За лечение на бактериални инфекции, причинени от микроорганизми, чувствителни към рокситромицин:
Дихателни инфекции - респираторни пневмонии, особено тези, причинени от Mycoplasma pneumoniae, Chlamydia psittaci (ornithosis) или Chlamydia pneumoniae (TWAR).
Тонзилити, фарингити и остри отити медиа, при пациенти, които са свръхчувствителни към бета-лактамни антибиотици, или при които такова лечение не е подходящо по други причини.
Урогенитални инфекции, причинени от Chlamydia trachomatis.
Инфекции на кожата и меките тъкани като фурункулози, пиодермити, импетиго, еризипел при пациенти, които са свръхчувствителни към бета-лактамни антибиотици, или при които такова лечение не е подходящо по други причини.
4.2. Дозировка и начин на употреба
Таблетките се приемат на гладно, най-малко 15 минути преди хранене
Обикновено, ако друго не е предписано, дозирането е 150 mg Roxithromycin два пъти дневно (на всеки 12 часа). Пациенти с пневмония могат да приемат 300 mg Roxithromycin един път дневно.
Дозиране при бъбречна недостатъчност
При пациенти с бъбречна недостатъчност не е необходима корекция на дозировката.
Дозиране при чернодробна недостатъчност
Roxithromycin не се препоръчва при пациенти с тежка чернодробна недостатъчност. Ако използването на Roxithromycin при такива пациенти е клинично необходимо, е възможно да се приложи половината от обичайната дневна доза (150 mg).
При лека до средно тежка чернодробна недостатъчност Roxithromycm трябва да се прилага с повишено внимание.
При пациенти с признаци на чернодробна дисфункция, както и при пациенти, които са показали отклонения в чернодробната функция при предишно лечение с Roxithromycin, чернодробните параметри трябва да се следят регулярно. Ако се установи увеличаване на стойностите на чернодробните функционални параметри по време на приема на Roxithromycin, лечението трябва да се преустанови.
При пациенти в напреднала възраст не се изисква промяна на дозирането.
Деца с тегло над 40 kg се лекуват с дозирането за възрастни.
Продължителност на лечението
По правило лечението с Roxithromycin продължава още 3-4 дни след отшумяване на симптомите.
При бета-хемолитични стрептококови инфекции продължителността на лечението е най-малко 10 дни, поради опасност от усложнения (напр. ревматична атака, гломерулонефрит).
4.3. Противопоказания/Roxithromycin AL 300 tabl. film 300 mg x 7; x 10/
Roxithromycin не трябва да се използва в следните случаи:
• при установена вече свръхчувствителност към макролиди или към някое от помощните вещества на лекарствения продукт.
• за едновременно лечение с вазоконстрикторни ерготаминови алкалоиди (виж Лекарствени взаимодействия)
• за едновременно лечение с terfenadine, astemizole, cisapride или pimozide, поради риск от вентрикуларна аритмия (удължаване на QT интервала, torsades de pointes) (виж Лекарствени взаимодействия)
4.4. Специални противопоказания и специални предупреждения за употреба
В случай на съществуваща хипокалиемия, нарушена атриовентрикуларна проводимост, сърдечна аритмия или известно удължаване на QT-интервала, Roxithromycin трябва да се назначава само при повишено внимание и точно поставена диагноза.
За пациенти с тежка чернодроба недостатъчност ( цироза на черния дроб с хепатит и/или асцити) виж т.4.2.
В случай на тежка и персистирагда диария съществува съмнение за псевдомембранозен колит и по тази причина е необходимо преустановяване на лечението. Прилагането на лекарствени продукти, повлияващи перисталтиката, не е показано.
Ефективността при деца не е установена. Roxithromycin не трябва да се прилага при деца и възрастни с тегло под 40 kg.
Ако лечението продължи повече от 14 дни, е необходим регулярен контрол на бъбречната и чернодробна функции, както и на кръвната картина.
CYP3A4 метаболизира производни на ерготамина като bromocriptine или cabergoline и те не трябва да се приемат едновременно с roxithromycin (виж точка 4.5.).
4.5. Лекарствени и други взаимодействия
Терфенадин
Някои макролиди взаимодействат с терфенадин, което води до увеличаване на серумните концентрации на терфенадин. Това може да доведе до сериозна вентрикуларна аритмия (torsades de pointes). Въпреки, че такива реакции не са установени за Roxithromycin, и проучванията върху здрави доброволци не показват фармакокинетияни взаимодействия или значими ЕКГ промени, комбинирането на Roxithromycm и терфенадин не се препоръчва.
Контрацептиви
Някои антибиотици могат, макар и рядко, да намалят ефекта на пероралните контрацептиви чрез повлияване на бактериалната хидролиза на стероидните конюгати в червата, като по този начин намаляват реабсорбцията на некошогираните стероиди. В следствие на това плазмената концентрация на активните стероиди може да се понижи. Това рядко взаимодействие може да се срещне при жени с увеличена секреция на стероидни конюгати през жлъчката. Във Великобритания при жени, приемащи перорални контрацептиви и едновременно лекувани с антибиотици (преди всичко ампицилин, амоксицилин и тетрациклин), са установени 60 случая на бременност. Поучвания при жени, едновремено приемащи контрацептиви и trimethoprim- sulphamethoxazole ,roxithromycm или clarithromycin, бременност не е установена, въпреки че тези проучвания са проведени с малък брой пациенти.
Дигоксин и други сърдечни гликозиди
Roxithromycin може да увеличи абсорбцията на Дигоксин. Подобен феномен е описан и при други макролиди. При пациенти, лекувани с Roxithromycin и дигоксин или други сърдечни гликозиди, трябва да бъде контролирана ЕКГ, както и серумната концентрация на сърдечните гликозиди.
Дизопирамид
Ин витро проучване показва, че Roxithromycin може да измести протеин-свързания дизопирамид. Този ефект ин виво може да се прояви с увеличаване на серумните стойности на свободния дизопирамид. Ето защо трябва да се контролира ЕКГ и по възможност серумните концентрации на дизопирамид.
Ерготамин/дихидроерготамин
Едновременното приемане на рокситромицин и ерготамин или дихидроерготамин може да причини нарушения в перфузията, в частност на пръстите на ръцете и краката.
Аналогично на други макролидни антибиотици roxithromycin не трябва да се прилага едновременно с допаминергични ерго-производни (напр. bromocriptine и/или cabergoline), т.к. тяхната системна бионаличност и нежелани лекарствени реакции биха могли да се увеличат.
Теофилин
Използването на рокситромицин от пациенти, които приемат високи дози теофилин, може да се свърже с увеличаване на серумните концентрации на теофилин и увеличаване на токсичността на теофилнна. По тази причина се препоръчва терапевтично мониториране на лекарството при едновременно лечение с рокситромицин, особено когато стойностите на теофилин са по-високи от 15 μg/ml.
Мидазолам
Едновременното приемане на рокситромицин и мидазолам може да увеличи бионаличностга (AUC) и полуживота при елиминиране на мидазолам, а това да рефлектира в увеличаване на ефекта на мидазолам.
Астемизол/цисаприд/пимозид
Едновременното приемане на рокситромицин и астемизол, цисаприд или пимозид може да доведе до увеличаване на серумната концентрация на тези лекарства. Това е свързано с увеличаване на нежеланите сърдечно-съдови реакции като: удължаване на QT-интервала и сърдечни аритмии. По тази причина едновременното приемане на тези лекарства с рокситромицин не се препоръчва.
Циклоспорин
Едновременното приемане на рокситромицин и циклоспорин може да доведе до увеличаване на серумната концентрация на циклоспорин. Коригиране на дозирането на циклоспорин не винаги е необходимо.
4.6. Бременност и кърмене
Бременност
Липсват достатъчно данни относно използване на рокситромицин по време на бременност. Не се съобщава за тератогенен или фетотоксичен ефект при проучвания върху животни. Рокситромицин не трябва да се използва по време на бременност, ако няма ясни показания за това.
Кърмене
Липсва клиничен опит за използване на рокситромицин по време на кърмене. Само малки ксоличества от рокситромицин (по-малко от 0,05% от приложената доза) се излъчват в майчиното мляко. Рокситромицин може да се приема по време на кърмене само при наложителни индикации.
4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини
Шофьори и хора, работещи с машини, трябва да бъдат информирани за риск от замайване.
4.3. Нежелани лекарствени реакции/Roxithromycin AL 300 tabl. film 300 mg x 7; x 10/
Общата честота на нежеланите лекарствени реакции е около 4% ( при дозиране 2x150 mg) и 10% ( при дозиране 1x300 mg) ,като 3% ( при дозиране 2x150 mg) и 7% ( при дозиране 1x300 mg) за съответно стомашно -чревните нежелани реакции ,т.е. честотата се увеличава при прием един път дневно.
Чести съобщения (>1/100 - <1/10~)
Стомашно-чревен тракт: гадене, епигастрална болка
Нечести съобщения (>1/1000 <1/100)
Общо: главоболие, замаяност
Стомашно-чревен тракт: диария, диспепсия, повръщане, констилация, метиоризъм
Кожа: зачервяване, сърбеж, уртикария
Черен дроб: увеличаване на трансаминазните и/или алкалните фосфатази и/или билирубина
Редки съобщения (>1/10000 <1/1000)
Общо: слабост, дискомфорт, ангио-едем, анафилактични реакции
Кожа: екзема
Черен дроб: реверсивен холестазис, остро клетъчно-чернодробно увреждане и панкреатит
Дихателни пътища: бронхоспазъм
Уши: тинитус
Кръв: промяна в броя на кръвните клетки
Други: промяна във вкуса и/или обонянието
Продължителното лечение може да бъде свързано с инфекции, причинени от резистентни бактерии или гъби.
4.9. Предозиране
Токсичност
Острата токсичност с рокситромицин е ниска, опита от предозиране е недостатъчен.
Симптоми на предозиране
Гадене, повръщане и диария. Нежелани реакции като главоболие и замаяност могат да се дължат на предозиране.
Терапевтични мерки
Ако е необходимо - стомашна промивка, приемане на активен въглен, симптоматично лечение.
5. Фармакологични данни
5.1. Фармакодинамични свойства
Фармакотерапевтична класификация:
АТСкод: J01FA06
Рокситромицин е полусинтетичен макролид със структура, сходна на еритромицин. Той е стабилен в кисела среда и има главно бактериостатични свойства. Антибактериалният ефект се осъществява чрез свързване към бактериалните рибозоми и инхибиране на бактериалния протеинов синтез.
Гранични кгоинцентрации
Максимално ефективната концентрация (MIC) според DIN 58940:
чувствителност <2 mg/l
резистентнтност >8 mg/l
Граничните концентрации за Haemophilus influenzae са:
чувствителност <1 μg/ml
резистентнтност >4 μg/ml
Чувствителност:
Превалирането на придобита устойчивост може да варира за отделните видове както географски, така и във времето. Ето защо локалната резистентност трябва да бъде проверявана, особено когато се лекуват тежки инфекции. Информацията, представена по-долу, дава само вероятната чувствителност на определени причинители към рокситромицин.
Гранични стойности
Посочените данни са според DIN58940. Европейски граници на резистентност ( в %)
Чувствителни микроорганизми Грам положителни аероби
Arcanobacterium haemolyticum
Corynebacterium diphtheriae
Listeria monocytogenes
Staphylococcus aureus
Erythromycin чувствителни Staphylococcus aureus
Meticillin чувствителни Staphylococcus aureus
Oxacillin чувствителни 16.7
Staphylococcus aureus
Coagulase негативни
Staphylococcus haemolyticus
Oxacillin-чувствителни 16.7
Streptococcus agalactiae
Streptococcus pneumoniae
Penicillin чувствителни 9.4
Streptococcus pyogenes
Streptococci group A 0
Грам негативни аероби
Bordetella pertussis
Campylobacter
Gonococcus
Други
Meningococcus
Moraxella catarrhalis
Анаероби
Clostridium perfringens
Chlamydia trachomatis
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia psittaci
Gardnerella vaginalis
Legionella pneumophila
Mycoplasma pneumoniae 8
Ureaplasma urealyticum
Средно чувствителни мшерооргатгеми Грам положителни аероби
Staphylococcus aureus 58.5
Staphylococcus haemolyticus 39.1
Staphylococcus haemolyticus Oxacillin-резистентни 42.5
Анаероби
Bacteroides fragilis
Повечето анаероби показват варираща чувствителност.
Други
Vibrio cholerae
Резистентни микроорганизми
Грам положителни аероби
Enterococcus
Staphylococcus aureus
Erythromycin резистентни >90-100
Erythromycin Oxacillin резистентни>90
Oxacillin резистентни 92.8
Methicillin резистентни 91.7
Staphylococcus epidermidis (2 μg/ml) 98
Staphylococcus haemolyticus
Erythromycin резистентни >90
Eiythromycin Oxacillin резистентни >90-100
Грам негативни аероби
Haemophilus influenzae .....41
Enterobacteriaceae
Грам негативни чревни бактерии
Pasteurella multocida
Pseudomonas spp
Анаероби
Clostridium difficile
Анаеробни грам негативни пръчици
Други
Mycoplasma hominis
5.2. Фармакокинетични свойства
Абсорбция
За да се постигне максимална абсорбция таблетките трябва да се приемат най-малко 15 минути преди хранене. Рокситромицин показва нелинейна кинетика и AUC и Cmax не се увеличават пропорционално на дозата. След приемане на единична доза от 150 mg и 300 mg от здрави доброволци, стойностите на средната Cmax са съответно в областите 5,8-10,1 μg/ml и 7,2-12,0 μg/m. При многократно дозиране за 15 дни се наблюдава ограничено кумулиране със средна стойност на Cmax 6,57-9,3 μg/ml (150mg) и 10,4-10,9 μg/ml (300mg). Времето за достигане на максималната плазмена концентрация е приблизително 1-2 часа. Свързването с плазмените протеини при клинично релевантни концентрации е 80-96%. Рокситромицин се свързва с висок афинитет към киселите алфа 1-гликопротеини (наситено свързване) и с нисък афинитет към албумин (ненаситено свързване): свързването към плазмените протеини е в зависимост от концентрацията - при концентрации над 4 mg/ml.
Разпределение
Рокситромицин показва добра пенетрация в различни тъкани и течности на човешкото тяло. Висока тъканна концентрация се наблюдава в белите дробове, сливиците, лигавиците на синусите, простата, матката. Рокситромицин кумулира в макрофагите и полиморфноядрените неутрофшш. Съотношението между вътреклетъчните и извънклетъчните концентрации варира от 14 до 190. Преминаването през кръвно-мозъчната бариера е ограничено. Времето на полуживот при еднократно дозиране варира в границите 6,3-16 часа при дози между 150 mg и 450 mg. След многократно дозиране времето на полуживот е 12-13 часа, резултиращо в терапевтична плазмена концентрация при препоръчаното дозиране.
БиотрансФормация и елиминиране
Повече от половината от приетата доза се отделя непроменена. Рокситромицин метаболизира главно в черния дроб. Открити са три метаболита във фекалиите и в урината: descladinose roxithromycin, N-monodemethylroxithromycin и N-didemethyl-roxithromycin.
След перорално приложение рокситромицин се елиминира главно чрез фекалиите и отчасти през белия дроб. Само малка част от дозата се отделя чрез урината и по тази причина рокситромицин може да се прилага при пациенти с бъбречна недостатъчност, без това да налага корекция на дозирането. При пациенти с чернодробна недостатъчност след перорален прием на 150 mg времето на полуживот на рокситромицин може да се увеличи приблизително до 25 часа и максималната серумна концентрация Cmax също да се увеличи (виж т. 4.2. Дозиране и начин на приложение). При пациенти, намиращи се в краен стадий на бъбречна недостатъчност, Cmax не се променя в сравнение със стойностите, установени при здрави доброволци. При кърмачета и деца, които приемат ракситромицин в продължение на 6 дни по 2,5 mg/kg, средните стойности за Cmax са 10,1 μg/ml (5-13 месечна възраст), 8,7 μg/ml (2-4 годишна възраст) и 8,8 μg/ml (5-12 годишна възраст).
5.3. Предклинични данни за безопасност
Рокситромицин, подобно на еритромицин, показва in vitro зависимо от концентрацията QRS- разпространение. Такива ефекти при хора не се наблюдават, но трябва да се имат предвид при клинична употреба. Липсват други предклинични данни за обща токсичност, репродуктивна токсичност, генотоксичност даващи повече информация на лекаря, предписващ лекарствения продукт, за да бъдат включени в кратката характеристика на продукта.
6. Фармацевтични данни
6.1. Списък иа помощните вещества и техните количества
Таблетка:
Microcrystalline cellulose, Colloidal anhydrous silica, Croscarmellose sodium, Poloxamer 188, Povidone K30, Talcum, Magnesium stéarate, (микрокристална целулоза, колоиден силициев диоксид, натрий-кроскармелоза, полоксамер 188, повидон К 30, талк, магнезиев стеарат)
Филмово покритие:
Lactose monohydrate, hypromellose, macrogol 4000, titanium dioxide -E171 (лактоза монохидрат, хипромелоза, макрогол 4000, титаниев диоксид Е 171)
6.2. Физико-химични несъвместимости
До момента не са познати.
6.3. Срок на годност
Срокът на годност е 60 месеца.
След изтичане на срока на годност, показан на опаковката, лекарството не трябва да се използва повече.
6.4. Специални условия на съхранение
Да се съхранява до 30 °С.
6.5. Данни за опаковката.
Roxithromycin AL 150
Оригинална опаковка от 10 филмирани таблетки
Оригинална опаковка от 20 филмирани таблетки
Roxithromycin AL 300
Оригинална опаковка от 7 филмирани таблетки
Оригинална опаковка от 10 филмирани таблетки
7. Име и адрес на притежателя на разрешението за употреба
ALIUD® PHARMA GmbH & Co.KG
Gotmeb-Daimler-Str. 19 D-89150 Laichingen Germany
Tel.++49-7333-96510 Fax++49-7333-21499 E-mail:
Е-мейл адресът e защитен от спам ботове.
Internet: http://www.aliud.de
8. Регистрационен №
9. Дата на първо разрешаване за употреба
10. Дата на актуализация на текста
юли 2001