Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » r » Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2 ml x 10; x 50/РИМИЦИД

Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2 ml x 10; x 50/РИМИЦИД

Оценете статията
(0 оценки)

Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2  ml x 10; x 50/РИМИЦИД


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2  ml x 10; x 50/

1. НАИМЕНОВАНИЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Rimicid®
РИМИЦИД®

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

2 ml инжекционен разтвор съдържа лекарствено вещество Isoniazid - 50 mg (25 mg/ml - 2 ml).

Помощни вещества виж т. 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2  ml x 10; x 50/

Инжекционен разтвор

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Показания

В комбинирана терапия на: всички форми на активна туберкулоза с и без бацилоотделяне при деца и възрастни (вкл. туберкулозен менингит); туберкулоза в съчетание с други заболявания - карцином, СПИН; микобактериози, когато е затруднена или невъзможна пероралната употреба.

4.2. Дозировка и начин на приложение

Начин на приложение - интрамускулно
След въвеждане на изониазид се препоръчва съблюдаване на постелен режим в продължение на 1 - 1,5 часа.
Дозирането е индивидуално в зависимост от характера и формата на заболяването, както и от поносимостта към лекарствения продукт.

Лечение
Пациенти с нормална бъбречна функция
Интуамускулно
Възрастни - 5 mg/kg. еднократно дневно или 15 mg/kg. два-три пъти седмично.
Деца - 10-20 mg/kg. еднократно дневно или 20-40 mg/kg. два-три пъти седмично.
Бързи ацетилатори - препоръчва се средна дневна доза 6 mg/kg.
Бавни ацетилатори - препоръчва се средна дневна доза 3 mg/kg. При бавните ацетилатори дозата трябва така да се определи така, че плазмената концентрация на изониазид да е по-малко от 1 mcg за ml, измерена 24 часа след последната доза.

Максимална дневна доза - 300 mg.

При туберкулозен менингит дозата може да бъде повишена до 30 mg/kg. Лечението е продължително.
При бременност, при пациенти с тежки форми на кардио-пулмонална инсуфициенция, артериална хипертензия, ИБС, атеросклероза в напреднала форма, заболявания на нервната система, бронхиална астма, псориазис, обострена екзема, микседем се препоръчва да не се превишава дневна доза от 10 mg/kg.

Пациенти над 65 годишна възраст - първоначално се оценява функцията на бъбреците. При нарушена функция виж дозировка при нарушена бъбречна функция.

Пациенти с нарушена чернодробна функция
При пациенти с чернодробни нарушения дозата се редуцира с 50 % с оглед потенциалната хепатотоксичност.

Пациенти с нарушена бъбречна функция
Необходимо е бъбречната функция да бъде мониторирана. Не се изисква коригиране на дозата при плазмената концентрация на креатинина по-малка от 6 mg/100 ml. При по-тежко нарушение на бъбречната функция се прилага адекватна доза в зависимост от креатининовия клирънс и серумното ниво на креатинина.

4.3. Противопоказания/Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2  ml x 10; x 50/

• Свръхчувствителност към изониазид или етионамид, пиразинамид, ниацин и други химически сходни с тях продукти (съществува кръстосана чувствителност), свръхчувствителност към метил парахидроксибензоат;
• Тежки форми на алкохолизъм;
• Тежки нарушения на чернодробната функция;
• Тежки нарушения на бъбречната функция;
• Епилепсия или други гърчови състояния;
• Полиомиелит в анамнезата.

4.4. Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

• Преди терапия с изониазид е необходимо да се оцени бъбречната функция, да се определят ендогенния клирънс на креатинина и серумната му концентрация.
• Изониазид трябва да се назначава с особено внимание при пациенти с предразположеност към гърчове, при данни от анамнезата за психоза, чернодробни или бъбречни нарушения;
• При пациенти с риск от развитие на невропатия или пиридоксинов дефицит (пациенти с диабет; алкохолизъм; недохранване; уремия; бременност; HIV-инфекция) към лечението е необходимо да се добави пиридоксин в дневни дози 10 до 50 mg.
• По време на лечението с изониазид пациентите трябва да бъдат информирани за първите признаци на евентуална чернодробна дисфункция. При наличие на клинични данни за хепатит, като чувство на умора, анорексия и гадене лечението с изониазид се преустановява;
• Периодично през 30 дни трябва да се мониторират чернодробните функции чрез проследяване стойностите на серумните трансаминази, билирубин и алкална фосфатаза.
• В редки случаи, при прогресираща хипербилирубинемия и нарастващи стойности на алкалната фосфатаза се налага спиране на лечението с изониазид.
• Изключително рядко са наблюдавани случаи на хепатити с фатален край вследствие чернодробна некроза, в резултат на недиагностицирани до този момент хепатобилиарни заболявания. Рискът се увеличава с напредване на възрастта.
• На пациентите, провеждащи терапия с изониазид се препоръчва периодичен офталмологичен контрол.
• Изониазид не се прилага като монотерапия, за да се избегне развитието на устойчиви към лекарственото вещество щамове.
• В единични случаи изониазид може да индуцира антинуклеарни антитела, което да доведе до поява на системен лупус еритематодес.
• При новородени и недоносени деца се удължава елиминационният полуживот на изониазид, което налага стриктно и внимателно дозиране.
• Лекарственият продукт съдържа метил дарахидроксибензоат, който може да причини реакции на свръхчувствителност от забавен тип. Рядко предизвиква незабавна реакция с уртикария и бронхоспазъм.

4.5. Взаимодействия с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействия

• Рискът от хепатотоксичност се повишава при едновременен прием на изониазид с рифампицин или други потенциално хепатотоксични продукти.
• Изониазид може да потисне чернодробния метаболизъм на голям брой лекарства и в някои случаи да повиши токсичността им. Поради тези причини изониазид не трябва да се приема едновременно с карбамазепин, етосукцимид, фенитоин, диазепам, теофилин, циклосерин, варфарин.
• Изониазид може да намали серумната концентрация на кетоконазол и съответно неговата ефективност.
• Едновременният прием на изониазид със дисулфирам може да предизвика атаксия или психични разстройства, поради промени в метаболизма на допамин.
Кортикостероидите могат да засилят чернодробния метаболизъм и/или екскрецията на изониазид и по този начин да намалят неговата плазмена концентрация и ефективност особено при бързите ацетилатори.
• Метаболизмът на изониазид може да се ускори при хроничен алкохолизъм, вследствие на което се понижава ефективността от лечението. Алкохолиците са с повишен риск от развитие на периферни невропатии и нежелани ефекти от страна на черния дроб.
• Палпитации, главоболие, конюнктивално дразнене, тахикардия, тахипное, засилено потоотделяне са наблюдавани при прием на изониазид след консумация на сирене, червено вино, някои видове риба. Вероятната причина е кумулиране на тирамин или хистамин, което повишава опасността от хипертонични кризи и анафилаксия.

4.6. Бременност и кърмене

Бременност
Изониазид е подходящ за лечение на туберкулоза при бременни жени. По време на бременност препоръчваната дневна доза е 10 mg/kg. При необходимост от лечение с изониазид едновременно се провежда профилактика на нежелани реакции с пиридоксин.

Кърмене
Не са наблюдавани нежелани лекарствени реакции при употреба на изониазид по време на кърмене. Необходимо е внимателно да се наблюдават кърмачетата за поява на евентуални нежелани и токсични реакции.

4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Не е приложимо. Прилага се в болнична обстановка.

4.8. Нежелани лекарствени реакции/Rimicid sol. inj. 25 mg/ml - 2  ml x 10; x 50/

Когато се използва в терапевтични дози изониазид е с добра поносимост. Рискът от поява на нежелани лекарствени реакции е повишен при бавните ацетилатори. Най-честите нежелани лекарствени реакции са от страна на нервната система и черния дроб.

Кръв и заболявания на лимфната система
Много рядко могат да се наблюдават агранулоцйтоза, хемолитична или апластична анемия, тромбоцитопения, еозинофидия. Нарушения на имунната система
Лицата, показали свръхчувствителност към етионамид, пиразинамид и други химически сходни продукти, показват по-висок риск от развитие на прояви на свръхчувствителност към изониазид поради наличие на кръстосана алергия.
Има съобщения за наблюдавани пурпура и ревматоидни реакции (lupus-like симптом, артралгии, ревматичен синдром, пневмонит).

Метаболитни и хранителни нарушения
Рядко - пелагра, хипергликемия.

Неврологични нарушения
Периферната невропатия е дозозависима нежелана реакция и варира от 2 % до 20 %. По-често невропатия се появява при болни с туберкулоза,съчетана с други заболявания с предшестващо засягане на периферната нервна система - диабет,уремия, при бременни, алкохолизъм, непълноценно хранене, онкологично болни. Понякога е възможно потискане на дихателния център, рядко ступор, кома. За предотвратяване на тези нежелани реакции се препоръчва едновременен прием на изониазид с витамин В6. Рядко се наблюдава хиперрефлексия.

Ушни и лабиринтни нарушения
В редки случаи - вертиго.

Гастроинтестинални нарушения
Рядко се наблюдават: гадене, повръщане, сухота в устата, констипация.

Хепато-билиарни нарушения
При 10-20% от пациентите се наблюдава транзиторно повишаване на стойностите на чернодробните ензими обикновено в първите няколко месеца от началото на лечението.
Изключително рядко са наблюдавани фатални изходи от хепатит вследствие чернодробна некроза.

Бъбречни и урологични нарушения
Рядко - ретенция на урината.

Репродуктивна система
Рядко се наблюдава гинекомастия.

Постмаркетингови наблюдения
От постмаркетинговите наблюдения липсват съобщения за сериозни или неочаквани нежелани реакции. В единични случаи е регистриран бързопреходен обрив, който отзвучава след приложение на антихистаминови продукти.

4.9. Предозиране

Дози от 2 до 3 g изониазид са потенциално токсични. Дози от 10 до 15 g могат да бъдат фатални без прилагане на адекватна терапия. Възможно е симптомите на предозиране да не се проявят и наблюдават в първите 2 часа.
Предозирането се проявява с два основни синдрома: церебрален и кардио-васкуларен.
Церебралният синдром включва следната клинична симптоматика: възбуда, делир, мидриаза, усилени рефлекси, главоболие, тремор, пристъпи от тонично - клонични  гърчове, а в тежките случаи - сопор и кома, парализа на дихателните и вазомоторните центрове.

Кардио-васкуларният синдром се проявява с хипотония и колапсни състояния, изпотяване, чувство на затопляне, еритема на лицето, ЕКГ - данни за хипоксия.

Лечение:
Специфичен антидот е витамин B6 във високи дози - първоначално се прилага интравенозно в доза, еквивалентна на приетата доза изониазид. В случай, че не е известно приетото количество изониазид, се прилагат 5 g пиридоксин интравенозно. При необходимост дозата се повтаря на интервали от 5 до 30 мин. Пиридоксин може да се приложи в еднократна интравенозна инфузия в 5% глюкоза в продължение на 30 до 60 минути. Няма определена максимална доза за пиридоксин. В продължение на 1 час може да бъде приложена доза от 70 до 357 mg/kg. Провежда се форсирана диуреза със слабо алкализиране на урината, противошоково лечение; диализа (леритонеална, хемодиализа или карбохемоперфузия), дихателна реанимация и кислородотерапия. Прилагат се симптоматични средства (diazepam интравенозно - при гърчове).

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ ДАННИ

5.1. Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група - Антимикобактериални продукти. Лекарства за лечение на туберкулоза. Хидразиди.
АТС code-J04AC01.

Изониазид има бактерицидно действие върху микобактерии в активен метаболизъм и бактериостатично - върху микобактерии в латентно състояние. Действа едновременно върху вътреклетъчните и върху извънклетъчните туберкулозни микобактерии. Конкурира никотинамид в биосинтеза на NAD и се свързва избирателно с тирозиновите остатъци в нуклеиновите аминокиселини. Превръща се в изоникотинова киселина, която се инкорпорира в дефектен NAD. Свързва в хелатен комплекс медните йони, необходими за виталността на туберкулозните микобактерии. Нарушава каталазната и пероксидазната активност на микобактериите. Образува хидразони с пиридоксала, пирогроздена киселина и  други карбонилни съединения, играещи роля в метаболизма на туберкулозните микобактерии. Инхибира синтеза на ДНК и вторично - на РНК.
Въпреки че механизмите на действие не са съвсем уточнени, изониазид инхибира ключов механизъм в биосинтезния път на миколовите киселини, важна съставка на микобактериалната стена. При контакт с изониазид микобактериите търпят значителни морфологични промени на ниво липидна мембрана.

5.2. Фармакокинетични свойства

Резорбция
Изониазид се резорбира много бързо след интрамускулно приложение. След парентерално приложение серумна пикова концентрация от 3-5 %/ml се достига за 1 час.

Разпределение
Изониазид се свързва слабо с плазмените протеини - от 0 до 10 %. Ликворната му концентрация е от 50 до 100 %. Разпределя се в плевралното и асцитно съдържимо, цереброспиналната течност, казеозни материали, слюнка, кожа, мускули. Повлиява туберкулозните микобактерии в макрофагите. Вариациите в серумните концентрации, кинетика и ацетилиращ ефект не повлияват изхода от лечението.

Метаболизъм
Метаболизмът е чрез Р 450- оксидазна система (70-90 %), главно чрез ацетилиране в черния дроб и отделяне на метаболитите през бъбреците. Степента на ацетилиране в черния дроб е генетично (фенотипно) обусловена и се различават бързи и бавни ацетилатори. Бавните ацетилатори са по-чувствителни към високите концентрации, дават по-често нежелани реакции, например периферна полиневропатия. В Европа и Северна Америка 45-60 % от хората се класифицират като бавни ацетилатори.

Екскреция
Малко количество изониазид се елиминира непроменен през бъбреците, поради което е необходимо да се проследява креатининовият клирънс. За пациенти с остро чернодробно увреждане се редуцира дозата с 50 % с оглед потенциалната хепатотоксичност. Продуктът се диализира при перитонеална и хемодиализа, поради което прилагането му трябва да бъде след диализата.

5.3. Предклинични данни за безопасност

В експериментални условия върху мишки е установена поява на белодробни тумори. Няма данни за мутагенност върху човешки лимфоцити в условия ин виво след прилагане на терапевтични дози. Няма данни за канцерогенност при хора.
В опити, проведени върху животни е установено, че изониазид предизвиква промени в ембрионите и фетусите. При клинични изпитвания, проведени при бременни жени по-малко от 1% от новородените/фетусите показват отклонения от страна на ЦНС след терапия с изониазид.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1. Списък на помощните вещества

Methyl parahydroxybenzoate, water for injections.

6.2. Физико-химични несъвместимости

He са известни.

6.3. Срок на годност

5 (пет) години.

6.4. Специални условия на съхранение

В оригиналната опаковка, на сухо и защитено от светлина място, при температура под 25°С.
Да не се замразява!
Да се съхранява на места, недостъпни за деца!

6.5. Данни за опаковката

Първична опаковка
Ампули от кафяво стъкло I-ви хидролитичен клас по 2 ml - 50 mg. Десет ампули в блистерна опаковка от твърдо ПВХ фолио.

Вторична опаковка
Един или пет блистера в картонена кутия заедно с листовка.

6.6. Специфични предпазни мерки при изхвърляне на използван лекарствен продукт или отпадачни материали от него

Няма специални.

7. ИМЕ И АДРЕС НА ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

СОФАРМА АД, България
1220 София, ул. "Илиенско шосе" N 16, България

8. РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР В РЕГИСТЪРА

20010660

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШЕНИЕ ЗА УПОТРЕБА/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

18.06.2001 г.

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ТЕКСТА

Февруари 2006 год.

Последна редакция Събота, 17 Юни 2023 20:35
eXTReMe Tracker