Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » p » Prostin 15M 0.25 mg/ml sol for inj./ПРОСТИН

Prostin 15M 0.25 mg/ml sol for inj./ПРОСТИН

Оценете статията
(0 оценки)

Prostin  15M 0.25 mg/ml sol for inj./ПРОСТИН


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Prostin  15M 0.25 mg/ml sol for inj./

1. ТЪРГОВСКО НАИМЕНОВАНИЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

PROSTIN® 15М solution for injection
ПРОСТИН 15 М инжекционен разтвор

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Карбопросттрометамин (Carboprosttromethamine), еквивалентен

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Prostin  15M 0.25 mg/ml sol for inj./

PROSTIN® 15M е инжекционен разтвор за интрамускулно приложение.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1 Показания

Интрамускулно приложение
A. Аборт
PROSTIN® 15М инжекционен разтвор (карбопрост трометамин) е показан за прекъсване на бременността (при патологична бременност и малформации) от 8-та седмица до края на втория гестационен триместър, изчислени спрямо първия ден на последния менструален цикъл. Той е показан и при следните състояния, свързани с аборт във втория триместър:
а. Неуспешно изгонване на плода в хода на лечението с други методи.
б. Преждевременно нарушаване на целостта на околоплодните мембрани при прилагане на интраутеринни методи с изчерпване на лекарствената активност и недостатъчна или липсваща маточна активност.
в. Необходимост от повторна интраутеринна инстилация на лекарство за изгонване на плода.
г. Случайна или спонтанна руптура на околоплодните мембрани при наличие на нежизнеспособен плод и отсъствие на адекватна изгонваща дейност.

Б. Задържан аборт (Missed abortion) - вътрематочна смърт
PROSTIN® 15М инжекционен разтвор е също показан за евакуация на маточното съдържимо при пациенти със задържан аборт (Missed abortion) - вътрематочна смърт през втория триместър.

B. Кръвоизлив след раждането
PROSTIN® 15М инжекционен разтвор е показан за лечение на кръвоизливите след раждане, причинени от атония на матката, която не е реагирала на конвенционалните методи на лечение.

Интраамниотично приложение
A. PROSTIN® 15М инжекционен разтвор е показан за прекъсване на бременността между 13-та седмица и края на втория гестационен триместър, изчислени спрямо първия ден на последния редовен менструален цикъл, чрез интраамниотично приложение.

4.2 Дозиране и начин на приложение

Интрамускулно приложение
А. Аборт ,
Дълбоко мускулно се прилага начална доза от 250 микрограма (1.0 сс) PROSTIN® 15М инжекциоНен  разтвор. Следващите дози от 250 микрограма трябва трябва да бъдат прилагани през интервали от 2 до 3 часа в зависимост от маточния отговор. Първоначално може да бъде приложеНа пробна доза от 100 микрограма. Ако след няколко дози от 250 микрограма (1 ml) контрактилитетьт на матката се прецени като недостатъчен, дозировката може да бъде увеличена постепенно с по 50 микрограма (0.2 сс) до максимална единична доза от 500 микрограма (2.0 сс) на всеки 2 до 3 часа. При някои пациенти със задържан аборт (Missed abortion) - вътрематочна смърт 125 meg (0.5 сс) могат да бъдат толкова ефикасни, колкото и 250 meg.

Общата доза не трябва да надхвърля 12 милиграма, а продължителност на приложението, надхвърляща 2 денонощия, не се препоръчва.

Б. Кръвоизлив след раждане
Дълбоко интрамускулно се прилага начална доза от 250 микрограма (1.0 сс) PROSTIN® 15М инжекционен разтвор. В клинични проучвания мнозинството от успешните случаи са постигнати с еднократна инжекция. В избрани случаи е било извършено многократно приложение през интервали от 15 до 90 минути с успешен краен резултат. Нуждата от допълнителни инжекции и интервалът, през който те трябва да бъдат направени, може да бъде определен само от лекуващия лекар и се диктува от хода на клиничните събития. Общата доза PROSTIN® 15М инжекционен разтвор не трябва да надхвърля 2 милиграма (8 дози).

Интраамниотично приложение
А. Аборт
Доза от 2.5 mg PROSTIN® 15М инжекционен разтвор, допълнително разредена до 10.0 сс, трябва да бъде изтеглена в стерилна спринцовка и приложена трансабдоминално в амниотичния сак. Инжектирането трябва да бъде бавно в продължение на 5 минути. Периодично по време на приложението трябва да се прави проверка за свободен рефлукс на бистра амниотична течност. При поява на кръв в тази течност инжектирането на останалата част от лекарството трябва да бъде прекратено.

Ако прекъсването на бременността не е настъпило и лекуващият лекар смята, че то е показано, след
24 часа може да бъде приложена повторна интраамниотична инжекция с 2.5 mg.

Общата приложена доза PROSTIN® 15М инжекционен разтвор не трябва да надхвърля 5 милиграма.

4.3 Противопоказания/Prostin  15M 0.25 mg/ml sol for inj./

Употребата на PROSTIN® 15М е противопоказана при:
свръхчувствителност към PROSTIN® 15М (карбопрост трометамин) или някое от помощните вещества;
Остри възпалителни заболявания в тазовата област;
Пациенти с установено активно сърдечно, белодробно, бъбречно или чернодробно заболяване.

4.4 Специални противопоказания и специални предупреждения за употреба

Това лекарство може да бъде прилагано само в болнични условия.
PROSTIN® 15М, както и другите мощни окситоцинови средства, трябва да бъде прилаган при строго спазване на препоръчваните дозировки. PROSTIN® 15М трябва да бъде използван от обучен медицински персонал в болнични условия, осигуряващи възможности за незабавно оказване на спешна помощ и за спешна оперативна намеса.

Както при спонтанен аборт, процес, който може понякога да бъде непълен (инкомплетен), абортът предизвикан от PROSTIN® 15М инжекционен разтвор може също да бъде непълен (инкомплетен) в около 20% от случаите.

Всяко неуспешно прекъсване на бременността с PROSTIN® 15М трябва да се завърши чрез друг мет,од (вж. точка 4.6).

Въпреки че честотата на травмите на шийката е изключително ниска, шийката требва винаги да бъде изследвана внимателно непосредствено след аборта.

Приложението на PROSTIN 15М инжекционен разтвор е свързано с преходна пирексия, който вероятно се дължи на хипоталамична терморегулация. Покачвания на телесната температура с повече от 1.1 °С са били наблюдавани при приблизително една осма от пациентите, получаващи препоръчителната лечебна схема. Във всички случаи температурата се е върнала към нормални стойности след края на лечението. Разграничаването на следабортен ендометрит от лекарствено-предизвикани повишения на температурата е трудно, но с нарастване на клиничния опит разликите стават все по-очевидни.

Специално внимание се изисква при пациенти с анамнеза за астма, хипо- или хипертония, сърдечносъдови, бъбречни или чернодробни заболявания, глаукома или повишено вътреочно налягане, анемия, жълтеница, диабет или епилепсия.

Съотношението полза/риск трябва да се прецени при пациенти със сърдечно-съдово заболяване (риск от понижено кръвно налягане до сърдечно-съдов колапс, брадикардия) и при пациенти с анамнеза за астма (риск от бронхоспасъм) и белодробно заболяване (вероятност за намален белодробен кръвоток и повишено артериално белодробно налягане).

Наблюдавано е намаление на артериалния кислород на майката при пациенти, лекувани с карбопрост трометамин. Препоръчително е пациенти с предхождащи сърдечни и белодробни проблеми да бъдат наблюдавани по време на лечението и при необходимост да им се даде допълнително кислород.

Както при всички окситоцинови средства, PROSTIN 15М трябва да бъде използван предпазливо при пациенти с предшестващ цикатрикс на матката.

Чувствителността на бременната матка към екзогенни простагландини нараства през третия триместър. Минималната ефективна доза PROSTIN® 15М стерилен разтвор, достатъчна за предизвикване на евакуация на маточното съдържимо през третия триместър, не е установена.

PROSTIN 15М не се оказва да има директен ефект върху фето-плацентната единица и затова не трябва да се използва при условия, когато плода в матката е достигнал жизнеспособност. PROSTIN 15М не трябва да се счита за средство за умъртвяване на плода.

Предварителното или едновременно лечение с антиеметични и антидиарийни средства значително намалява много високата честота на стомашно-чревните нежелани лекарствени реакции, общи за всички простагландини. Тяхното приложение трябва да бъде считано за съставна част от лечението на пациентите.

Проучванията при животни, продължаващи няколко седмици с високи дози, показват че простагландините от серия Е и F, могат да индуцират пролиферация на костите. Такива ефекти са наблюдавани при новородени кърмачета, които са получавали простагладин Е1 при продължително лечение. Няма доказателство, че краткотрайното приложение на PROSTIN 15М може да причини подобни ефекти на костите.

Това лекарство съдържа бензилов алкохол.

4.5. Лекарствени и други форми на взаимодействие

PROSTIN 15М може да засили действието на други окситоцинови средства. Едновременното приложение с други окситоцинови средства не се препоръчва.

4.6. Бременност и кърмене

Бременност
Проучвания при животни показват репродуктивна токсичност и всяка доза, която, води до повишен  маточен тон може да изложи на риск ембриона или плода.

Всяко неуспешно прекъсване на бременността с PROSTIN 15М трябва да се завърши чрез друг метод (вж. точка 4.4).

PROSTIN 15М трябва да се използва по време на бременност само при указаните показания (вж. точка 4.1).

Кърмене
Няма данни за екскрецията на карбопрост трометамин в кърмата.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Няма проведени проучвания за ефектите върху способността за шофиране и работа с машини.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Prostin  15M 0.25 mg/ml sol for inj./

Таблицата по-долу изброява нежеланите реакции, идентифицирани от клиничните проучвания и пост-маркетинговото наблюдение по системо-органен клас и честота. Във всяко групиране по честота нежеланите реакции са представени в низходящ ред според сериозността.
Честотите са определени като: много чести (> 1/10), чести (> 1/100 до < 1/10), нечести (> 1/1000 до < 1/100), редки (>1/10,000 до <1/1000), много редки (<1/10,000), или с неизвестна честота (не може да се определи от наличните данни).

Инфекции и инфестации
Нечести: Септичен шок, инфекция на пикочните пътища

Нарушения на ендокринната система
Неизвестна: Тиреотоксична криза

Психични нарушения
Нечести: Нарушение на съня
Неизвестна: Безпокойство, нервност

Нарушения на нервната система
Чести: Главоболие*
Нечести: Вазо-вагални симптоми, замайване*, дистония, парестезия, безсъние, дисгеузия
Неизвестни: Синкоп

Нарушение на очите
Нечести: Замъглено зрение, болка в очите

Нарушение на ухото и лабиринта
Нечести: Вертиго, шум в ушите
Сърдечни нарушения
Нечести: Тахикардия
Неизвестни: Палпитации

Съдови нарушения
Чести: Зачервяване, горещи вълни, студени тръпки
Нечести: Хипертония

Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения
Чести: Кашлица
Нечести: Астма, респираторен дистрес, диспнея, хипервентилация*, свиркащо дишане, хълцане
Неизвестни: Бронхоспазъм, фарингеален оток, чувство за задушаване, кръвотечение от носа, сухота в гърлото, инфекция на горните дихателни пътища

Стомашно-чревни нарушения
Много чести: Диария*, гадене*, повръщане*
Нечести: хематемеза, абдоминална болка в горната част, сухота в устата
Неизвестна: Позив за повръщане

Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Нечести: Хиперхидроза
Неизвестна: Обрив

Нарушения на мускулно-скелетната система и съединителната тъкан
Нечести:Тортиколис, болка в гърба, миалгия
Неизвестна: Мускулни спазми, спазъм на мускулите на клепачите

Нарушения на възпроизводителната система и гърдата
Чести: Маточно кървене, задръжка на плацента или мембрани, ендометрит
Нечести: Руптура на матката, разкъсване на шийката на матката, болка в таза*, напрежение в гръдите
Неизвестна: Нарушение на матката

Общи нарушения и ефекти на мястото на приложение
Нечести: Летаргия, дискомфорт на гърдите, болка на мястото на инжектиране
Неизвестна: Болка в гърдите, астения, жажда

Изследвания
Много чести: Повишена телесна температура

*Събития, съобщавани и при интрамускулен и при интраамниотичен начин на приложение са отбелязани със звезда. Всички останали събития са съобщавани само за интрамускулно приложение.

4.9 Предозиране

Лечението при предозиране трябва да бъде симптоматично и подпомагащо.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ ДАННИ

5.1 Фармакодинамични свойства

PROSTIN 15М представлява трометаминова сол на 15 (8)-15-метиловия аналог на естествения простагландин F2α.

Карбопрост трометамин има окситоцинови свойства.

Карбопрост трометамин, приложен интрамускулно, стимулира контракции на миометриума на бременната матка, подобни на контракциите по време на родова дейност в края на износена бременност. Не е известно дали тези контракции се дължат на директен ефект на карбопрост върху миометриума. След раждането настъпващите контракции на миометриума осигуряват хемостазата в мястото на прикрепване на плацентата.

Карбопрост трометамин стимулира също и гладката мускулатура на стомашно-чревния тракт при човека. Това действие може да предизвика повръщане или диария или и двете заедно, които се срещат често при употреба на карбопрост трометамин.

Този ефект няма клинично значение. При лабораторни животни, а също и при хора, карбопрост трометамин може да повиши телесната температура. При прилагане на карбопрост трометамин в клинични дози някои пациенти получават преходни повишения на температурата.

5.2. Фармакокинетични свойства

Пет жени със спонтанно раждане около термина са били лекувани непосредствено след раждането с еднократна инжекция от 250 микрограма карбопрост трометамин. Пикова плазмена концентрация е била измерена на 15-та минута при две жени (3009 и 2916 пикограма/мл), при други жени - на 30-та минута (3097 и 2792 пикограма/мл), а при една жена - на 60-та минута (2718 пикограма/мл). Карбопрост се метаболизира главно в черния дроб чрез бета- и омега-окисление. Клиничните проучвания с маркиран 15 (8)-15-methylprostaglandin F2α показват, че основният метаболит в плазмата, както и в урината, е 2,3-dinor-15-methylprostaglandin F2α.
Екскрецията с урината е основният път на елиминиране на карбопрост и тя е почти пълна 24 часа след интрамускулно приложение при маймуна Cinomolgus.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Проучвания при животни с продължителност няколко седмици и във високи дози показаха, че простагландините от група E и  F  могат да предизвикат костна пролиферация. Такива ефекти Са  забелязани също и при новородени, които са били лекувани продължително време с простагландин. Няма доказателства, че краткият лечебен курс с PROSTIN 15М стерилен разтвор (карбопрост трометамин) може да предизвика подобни костни промени.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Трометамин, натриев хлорид, бензилов алкохол, хлороводородна киселина/ натриев хидроксид, вода за инжекции

6.2 Физико-химични несъвместимости

Няма данни.

6.3. Срок на годност

4 години

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява при температура от 2° до 8°С.

6.5 Вид на опаковката и съдържание

PROSTIN 15M, инжекционен разтвор от 0,25 mg/ml, 1 ml, 1 ампула, поставена в картонена кутия

6.6 Препоръки при употреба

Прилага се само в болнични условия.

Парентералните лекарствени средства трябва да бъдат инспектирани визуално за наличие на частички и промени в цвета преди приложението, когато разтворът и опаковката позволяват това да стане.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

PFIZER EUROPE МА EEIG, Ramsgate Road, Sandwich, Kent, Англия CT13 9NJ

8. РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР

20060051

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ ЗА УПОТРЕБА

21.06.1994

10. ДАТА НА (ЧАСТИЧНА) АКТУАЛИЗАЦИЯ НА ТЕКСТА

Последна редакция Събота, 17 Юни 2023 10:39
eXTReMe Tracker