Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » p » Pravastatin Tchaikapharma 20 mg tablets/Правастатин

Pravastatin Tchaikapharma 20 mg tablets/Правастатин

Оценете статията
(0 оценки)

Pravastatin  Tchaikapharma 20 mg tablets/Правастатин


Original PDF

Кратка характеристика на продукта/Pravastatin  Tchaikapharma 20 mg tablets/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Pravastatin-Tchaikapharma 20 mg tablets
Правастатин-Чайкафарма 20 mg таблетки

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка таблетка съдържа 20 mg правастатин натрий (pravastatin sodium).

За пълния списък на помощните вещества, вж. точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Pravastatin  Tchaikapharma 20 mg tablets/

Таблетки
Бели, продълговати, двойноизпъкнали таблетки, с делителна черта.

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Терапевтични показания

Хиперхолестеролемия
Лечение на първична хиперхолестеролемия или смесена дислипидемия, като допълнение към диетата, когато отговора към диетата и другите нефармакологични подходи (напр. физически упражнения, понижаване на телесното тегло) не е достатъчен.

Първична профилактика
Понижаване на сърдечно-съдовата смъртност п болесткост при пациенти е умерено изразена или тежка хиперхолестеролемия, изложени на висок риск от първи сърдечносъдов инцидент, като допълнение към диетата (вж. точка 5.1).

Вторична профилактика
Понижаване на сърдечно-съдовата смъртност и болестност при пациенти с анамнеза за миокарден инфаркт или нестабилна ангина пекторис и с нормални или повишени нива на холестерола, като допълнение на корекцията на другите рискови фактори (вж. точка5,1).

След трансплантация
Понижаване на посттрансплантационната хиперлипидемия при пациенти, получаващи имуносупресивно лечение след трансплантация на солидни органи, (вж. точки 4.2,4.5 и 5.1.)

4.2 Дозировка и начин на приложение

Преди започване на лечението с таблетки правастатин трябва да се изключат вторичните причини за хиперхолестеролемия и пациентите трябва да спазват стандартна липидопонижаваща диета, която трябва да бъде продължена по време на лечението.
Таблетките Правастатин-Чайкафарма се прилагат перорално еднократно дневно за предпочитне вечер със или без храна.

Хиперхолестеролемия:
Препоръчваният дозов интервал на правастатин натрий 10 -40 mg приложен еднократно дневно. Терапевтичният отговор се наблюдава в рамките на една седмица и пълният ефект на приложената доза настъпва в рамките на четири седмици, поради това трябва да се  провежда периодично определяне на липидите и в съответствие с това дозата да се коригира. Максималната дневна доза е 40 mg правастатин натрий.

Сърдечно-съдова профилактика:
Във всички проучвания за профилактика на болестността и смъртността единствената изследвана начална и поддържаща доза е правастатин натрий 40 mg дневно.

Дозировка след трансплантация:
След органна трансплантация се препоръчва начална доза от правастатин натрий 20 mg дневно при пациенти получаващи имуносупресивно лечение (вж. точка 4.5).
В зависимост от отговора на показателите на липидната обмяна дозата може да бъде коригирана до 40 mg правастатин натрий на фона на строг медицински контрол (вж. точка 4.5).

Деца:
Данните за ефикасността и безопасността при пациенти под 18-годишна възраст са ограничени; поради това приложението на таблетки правастатин при тези пациенти не се препоръчва.

Пациенти в напреднала възраст:
Не е необходимо коригиране на дозата при тези пациенти, освен ако няма предразполагащи фактори (вж. точка 4.4).

Бъбречно или чернодробно увреждане:
Началната доза от 10 mg правастатин натрий се препоръчва при пациенти с умерено до тежко бъбречно увреждане или значимо увреждане на черния дроб. Дозировката трябва да бъде коригирана в съответствие с отговора на показателите на липидната обмяна и под медицинско наблюдение.

Съпътстващо лечение:
Липидопонижаващите ефекти на таблетките правастатин върху общия холестерол и LDL-холестерола се усилват при комбиниране със свързващи жлъчните киселини продукти (напр. холестирамин, колестипол). Таблетките правастатин трябва да се приемат един час преди или поне четири часа след смолата (вж. точка 4.5).

За пациентите, които приемат циклоспорин със или без други имуносупресивни лекарствени продукти лечението трябва да започне с 20 mg правастатин натрий еднократно дневно и при повишено внимание трябва да се титрира дозата до 40 mg правастатин натрий (вж. точка 4.5).

4.3 Противопоказания/Pravastatin  Tchaikapharma 20 mg tablets/

• Свръхчувствителност към активното вещество или към някое от помощните вещества.
• Активно чернодробно заболяване включващо необяснимо персистиращо повишаване на
серумните трансаминази надхвърлящо 3 пъти горната граница на нормата (ГТН) (вж. точка 4.4).
• Бременност и лактация (вж. точка 4.6).

4.4 Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Правастатин не е изследван при пациенти с хомозиготна фамилна хиперхолестеролемия. Лечението не е подходящо, когато хиперхолестеролемията се дължи на повишен HDL-холестерол.
Както и при другите инхибитори на HMG-CoA редуктазата, комбинирането на правастатин с фибрати не се препоръчва.

Чернодробни нарушения:
Както и при другите липидо-понижаващи препарати, се наблюдава умерено повишаване на нивата на чернодробните трансаминази. В по-голямата част от случаите нивата на чернодробните трансаминази достигат до изходната стойност без необходимост от преустановяване на лечението.

Специално внимание трябва да се обърне на пациенти при които   настъпва повишаване на нивата на трансаминазите и лечението трябва да се преустанови ако  увеличението на аланинаминотрансферазата и (АЛАТ) и аспартатаминотрансферазата (АСАТ) надвиши три пъти горната граница на нормата и персистира.

Препоръчва се повишено внимание, когато правастатин се прилага при пациенти с анамнеза за чернодробно заболяване или сериозна консумация на алкохол.

Мускулни нарушения:
Както и при другите инхибитори на HMG-CoA редуктазните инхибитори (статини), правастатин се свързва с изява на миалгия, миопатия и много рядко рабдомиолиза. Миопатия трябва да се обсъжда при всеки пациент, провеждащ лечение със статии, който се представя с необясними мускулни симптоми като болка или повишена чувствителност, мускулна слабост или мускулни крампи. В тези случаи трябва да се измерят нивата на креатин киназата (КК) (вж по-долу).
Лечението със статини трябва временно да се преустанови,когато са стойностите на КК са > 5 пъти над ГТН, или когато има тежко изразени симптоми Много рядко (при около 1 случай на 100 000 пациенто-години), ннастъпва рабдомиолиза със или без вторична бъбречна недостатъчност. Рабдомиолизата е остро потенциално фатално състояние на скелетните мускули, което може да настъпи по всяко време в хода на лечението и се характеризира с масивно разрушаване на мускулите свързано със значимо повишаване на КК (обичайно > 30 или 40 пъти над ГТН) водещо до миоглобинурия.

Рискът от миопатия при лечение със статини, изглежда че зависи от експозицията и поради това може да варира при отделните препарати (като резултат на липофилността и фармакокинетичните разлики), включително и тяхната дозировка и потенциал за лекарствени взаимодействия. Въпреки че няма противопоказания от страна на мускулите за предписване на статини, определени предразполагащи фактори могат да повишат риска от мускулна токсичност и поради това е оправдана внимателна оценка на съотношението полза/риск и специфично клинично проследяване. Определянето на КК е показано при тези пациенти преди започване на лечение със статини (вж. по-долу).

Рискът и тежестта на мускулните нарушения в хода на лечение със статини се повишава при едновременно приложение на взаимодействащи препарати. Самостоятелното приложение на фибрата понякога се асоциира с миопатия. Комбинираното приложение на статини и фибрата общо взето трябва да се избягва. Едновременното приложение на статини и никотинова киселина трябва да става с повишено внимание. Повишаване на честотата на миопатия също така е описано при пациенти, получаващи други статини в комбинация с инхибитори на метаболизма на цитохром Р450. Това може да е резултат от фармакокинетични взаимодействия, които не са документирани за правастатин (вж. точка 4.5). Когато са свързани с лечение със статин мускулните симптоми обичайно отзвучават след преустановяване на лечението със статини.

Измерване и интерпретация на стойностите на креатан киназата:
Рутинното проследяване на креатан киназата (КК) или други ензими произлизащи от мускулите не се препоръчва при асимптомни пациенти на лечение със статини. Определяне на стойностите на КК, обаче, се препоръчва преди започване на лечението със статини при пациенти със специални предразполагащи фактори и при пациенти, при които се развиват мускулни симптоми в хода на лечението със статини, както е описано по-долу. В случай че стойностите на КК изходно са значимо завишени (> 5 пъти над ГТН), стойностите на КК трябва да бъдат повторно определени след 5 до 7 дни по-късно за потвърждаване на резултатите. Когато се определят стойностите на КК трябва да се интерпретират в контекста на други потенциални фактори, които биха могли да причинят преходно мускулно увреждане, като изтощителни физически усилия или мускулна травма.

Преди започване на лечението:
Необходимо е повишено внимание при пациента с предразполагащи фактори като бъбречно увреждане, хипотиреоидизъм, предшестваща анамнеза за мускулна  токсичност при лечение със статин или фибрат, лична или фамилна анамнеза за вродени  мускулни нарушения или злоупотреба с алкохол. В тези случаи стойностите на КК трябва да се определят преди започване на лечението. Определяне на КК преди започване на лечението също така трябва да  се обсъди при лица над 70 годишна възраст особено при наличие на други предполаГаЩи фактори в тази популация. В случай че нивата на КК са значимо повишени (>5 пъти над ГТН) изходно лечението не трябва да бъде започвано и/стойностите трябва да бъдат определени отново след 5 -7 дни. Изходните стойности на КК също така, могат да бъдат полезни като сравнение в случай на последващо покачване в хода на лечението със статини.

В хода на лечение:
Пациентите трябва да бъдат посъветвани незабавно да съобщят за необяснима мускулна болка, повишена чувствителност, слабост или крампи. В тези случаи трябва да се определят стойностите на КК. В случай че се установят значимо повишени (> 5 пъти над ГГН) стойности на КК, лечението със статин трябва да се преустанови. Преустановяване на лечението също така трябва да се обсъди, в случай че мускулните симптоми са тежко изразени и причиняват ежедневен дискомфорт, дори ако повишаването на КК остава < 5 пъти над ГГН. Ако симптомите отшумят и стойностите на КК стигнат до нормалните, тогава може да се обсъди повторно въвеждане на лечението със статини при най-ниската доза и под строг контрол. Ако при такъв пациент се подозира вродено мускулно заболяване, не се препоръчва повторното включване на лечение със статин. Пациентите с редки наследствени проблеми като непоносимост към галактоза, Lарр-лактазен дефицит или глюкозо-галактозна малабсорбция не трябва да приемате този лекарствен продукт.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Фибрати:
Самостоятелното приложение на фибрати рядко се свързва с миопатия. Повишен риск от свързани с мускулите нежелани лекарствени реакции, включително рабдомиолиза, се съобщават когато фибратите се прилагат едновременно с други статини. Тези нежелани реакции с правастатин не могат да бъдат изключени; поради това комбинираното приложение на правастатин и фибрати (напр. гемфиброзил, фенофибрат) като цяло трябва да се избягва (вж. точка 4.4). В случай че се прецени, че тази комбинация е необходима, е необходимо внимателно клинично проследяване и контрол на КК при пациентите, при които е необходим такъв режим.

Холестирамин/Колестипол:
Едновременното приложение води до приблизително 40 до 50% понижаване на бионаличността на правастатин. Не се наблюдава клинично значимо понижаване на бионаличността или терапевтичният ефект, когато правастатин се прилага един час преди или четири часа след холестирамин или един час преди колестипол (вж. точка 4.2).

Циклоспорин:
Едновременното приложение иа правастатин с циклоспорин води до приблизително 4-кратно повишаване на системната експозиция на правастатин. При някои пациенти, обаче, повишаването на експозицията към правастатин трябва може да бъде по-голяма. При пациентите получаващи тази комбинация се препоръчва клиничен и биохимичен мониторинг (вж. точка 4.2).

Варфарин и други перорални антикоагуланти:
Параметрите на бионаличността на правастатин в равновесно състояние не се повлияват след приложение на варфарин. Хроничното приложение вакдвата препарата не води до никакви изменения в антикоагуланти ото действие на варфарин.

Лекарствени продукти, които се метаболизират от цитохром Р450
Правастатин не се метаболизира до клинично значима степен от системата на цитохром Р450. Това е причината поради която лекарствените продукти, които се метаболизират от или се инхибират от системата на цитохром Р45G могат да бъдат прибавени към стабилен режим на лечение с правастатин без да причини значими изменения в плазмените нива на правастатин, както се наблюдава и при другите статини. Липсата на значимо фармакокинетично взаимодействие с правастатин е специфично демонстрирана за няколко лекарствени продукти, особено тези, които са субстрати/инхибигори на CYP3A4 напр. дилтиазем, верапамил, итраконазол, кетоконазол, протеазни инхибитори , сок от грейпфрут и инхибитори на CYP2C9 (напр. флуконазол).

В едното от двете проучвания за взаимодействия с правастатин и еритромицйн  се наблюдава  статистически значимо повишаване на AUC (70%) и Cmax (121%) на правастатин. В сходно проучване с кларитромицин се наблюдава статистически значимо повишаване на AUC (110%) и Cmax (127%).

Въпреки че тези промени са слабо изразени, е необходимо повишено внимание, когато правастатин се комбинира с еритромицин и кларитромицин.

Други продукти:
В проучвания за взаимодействие не се наблюдават статистически значими разлики в бионаличността, когато правастатин се прилага едновременно с ацетилсалицилова киселина, антиациди (когато се прилагат един час преди правастатин), никотинова киселина или пробукол.

4.6 Бременност и кърмене

Бременност:
Правастатин е противопоказан по време на бременност и трябва да се прилага при жени с детероден потенциал само когато няма вероятност да забременеят и са информирани за потенциалния риск. В случай че пациентката планира бременност или забременее, лекарят трябва да бъде информиран незабавно и лечението с правастатин трябва да се преустанови поради потенциалния риск за фетуса.

Кърмене:
Малко количество правастатин се екскретира в кърмата при хора, поради това правастатин е противопоказан по време на бременност (вж. точка 4.3).

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Правастатин не повлиява или повлиява пренебрежимо способността за шофиране и работа с машини. При шофиране или работа с машини, обаче, трябва да се вземе в предвид, че в хода на лечението може да настъпи замаяност.

4.8 Нежелани лекарствени реакции/Pravastatin  Tchaikapharma 20 mg tablets/

Честотите на нежеланите реакции са класифицирани по следния начин: много чести (>1/10); чести (>1/100,<1/10); нечести (>1/1 000 <1/100); редки (>1/10 000, <1/1 000); много редки (<1/10 000).

Нарушения на нервната система:
Нечести: замаяност, главоболие, нарушение на съня, безсъние

Нарушения на окото:
Нечести: нарушения на зрението (включващи замъглено зрение и диплопия)

Стомашно-чревни нарушения:
Нечести: диспепсия/парене зад гръдната кост, коремна болка, гадене/повръщане, запек, диария, флатуленция

Нарушения на кожата и подкожната тъкан:
Нечести: сърбеж, обрив, уртикария, промени в скалпа/косата (включително алопеция)

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища:
Нечести: нарушено уриниране (включително дизурия, често уриниране, никтурия)

Нарушения на възпроизводителната система и гърдата:
Нечести: сексуална дисфункция

Обши нарушения:
Нечести: умора

4.9 Предозиране

До този момент опитът с предозиране на правастатин е ограничен. В случай на предозиране няма специфично лечение. В случай на предозиране пациентът трябва да бъде лекуван симптоматично И при необходимост да се провеждат поддържащи мерки.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1 Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група:
Лекарства понижаващи серумните липиди/лекарства понижаващи холестерола и триглицеридите/инхибитори на HMG-CoA редуктазата,
АТСкод: С10АА03

Правастатин е ензимен блокер, принадлежащ към клас лекарствени продукти, наречени хидроксилметилглутарил-коензим А (HMG-CoA) редуктазни инхибитори, най-често означавани като „статини". Статините са най-важната група антихиперлипидемични средства. Най-общо, това е група лекарства, които подтискат синтезата на холестерол чрез инхибиране на ензима НМG-СоА редуктаза. Те се използват от няколко години, но употребата им нараства, в резултат на силните доказателства за тяхната ефективност.

Механизъм на действие
HMG-CoA редуктазата е ензим, участващ в ранната фаза на биосинтезата на холестерола, който катализира процеса на превръщането на HMG-CoA в mevalonate.
В сравнение с другите статини - инхибитори на HMG-CoA редуктазата, действеието на правастатин върху ензима се осъществява предимно в черния дроб (до 95 %).
Правастатин притежава структурно сходство с част от молекулата на HMG-CoA, а именно - с 3-hydroxy-3 -methyl glutarate. Механизмът на действие на правастатин се дължи на инхибирането на HMG-CoA редуктазата, което води до потискане на синтезата на холестерол в хепатоцитите. Броят на LDL-рецепторите в хепатоцитите се повишава, а елиминирането на LDL от кръвта се повишава. Част от действието може да се дължи на много нископлътностните липопротеини (VLDL) или дори на други механизми.
Статините повишават и нивото на HDL холестерола.
Според някои проучвания, възпалението на коронарните артерии може да способства за развитието на коронарна болест на сърцето. Възпалението се свързва с повишени нива на С-реактивния протеин (CRP). Повишените нива на CRP са индикатор за сърдечни атаки, удари и смърт. Правастатин понижава нивата на CRP и се предполага, че може да намали случаите на коронарна болест на сърцето по-скоро чрез редуциране на възпалението, отколкото чрез понижаване на нивата на холестерола или в допълнение към него.
Правастатин, приложен в доза 40 mg в продължение на 7 дни, предизвиква понижение в плазмените нива на холестерола с 20 %, на LDL холестерола - с 23 % и на общите триглицериди - с 31 %. Правастатин води до понижение в нивата на АроВ с 12 % при краткотрайно и до 30 % при продължителното му приложение.
Наред с понижаващото холестерола и триглицеридите действие, правастатин оказва положителен ефект и върху ендотелната дисфункция, в резултат на което се забавя прогресирането на атеросклерозата.

5.2 Фармакокинетични свойства

Абсорбция и бионаличност
Правастатин се абсорбира бързо след перорален прием. Пикови плазмени  концентрации се достигат  1 до 1,5 часа след приема. Около 34 % от пероралната доза се абсорбира. След абсорбцията  66%   от правастатин се подлага на екстензивен first-pass метаболизъм в черния дроб, където е мястото за първична синтеза на холестерола и клирънса на LDL-холестерола.

Поради голямата екстракция от черния дроб, количеството лекарство, достигащо системното кръвообращение като активни инхибитори след перорално администриране при животни и хора е ниско. Абсолютната бионаличност на правастатин е 17 %. Плазмените концентрации са пропорционални на приетите дози.
Храната повлиява бионаличността в системното кръвообращение на определени статини (напр. аторвастатин, флувастатин, ловастатин, правастатин) при едновременния им прием. Администрирането на правастатин с храна обикновено води до понижение в концентрацията и/или нивото на абсорбция на това лекарство, но подобна редукция е слаба и не се свързва с клинично значими изменения в антилипемичните им ефекти.
Според някои публикации, плазмените концентрации след перорален прием на някои статини могат да бъдат свързани с циркадните ритми. Приемът на аторвастатин и правастатин вечер се асоциира с 30-60 % повишение в пиковите плазмени концентрации и участъците, разположени под кривата, отразяваща плазмените концентрации като функция от времето (AUC). Независимо от понижението в бионаличността в системното кръвообращение, антилипемичното действие на тези статини след администриране вечер се запазва непроменено и значително превъзхожда това при прием сутрин.
Терапевтичният отговор към статините обикновено се забелязва 1-2 седмици след началото на терапията, като максимални промени в концентрациите на липопротеините и аполипопротеините се наблюдават след 4-6 седмици.

Разпространение
Разпространението на статините в телесните тъкани и течности не е напълно охарактеризирано. Всички статини се пренасят най-вече в черния дроб, въпреки че за някои статини (ловастатин, правастатин) се съобщава за разпространение в други органи (напр. далак, бъбреци, надбъбречни жлези). Резултатите от проучванията при животни и хора показват, че статините могат да преминават през плацентата и да се открият в кърмата.
Приблизително 50 % от циркулиращия правастатин се свързва с плазмените протеини, най-вече с албумин.

Метаболизъм
Статините се метаболизират основно в черния дроб. Правастатин претърпява ензимна и неензимна биотрансформация, независимо от CYP микрозомалната ензимна система. Основният метаболит на на правастатин е 3-хидроксиизомерно съединение. Фармакологичната му активност е съвсем слаба и представлява 1/10 до 1/40 от тази на правастатин. Максимална плазмена концентрация на метаболита се наблюдава между 0,9 и 1,3 часа.

Екскреция
С изключение на аторвастатин, чийто плазмен полуживот е 14 часа, повечето статини имат относително кратък полуживот (между 0,5-3 часа). Фармакокинетичните проучвания показват, че при прием на правастатин един или два пъти дневно, не се наблюдава акумулиране.
Статините се екскретират с урината и изпражненията. След перорално администриране на единични радиобелязани дози, приблизително 20 % от дозата се екскретира с урината и 70% с изпражненията. Тези два пътя на екскреция на правастатин създават възможност за използването на компенсаторни механизми за алтернативна екскреция в случаите на чернодробни или бъбречни нарушения. Статините вероятно не претърпяват ентерохепатична рециркулация. При пациенти с
бъбречни и чернодробни нарушения не се наблюдават съществени отклонения в основните фармакологични параметри Cmax, AUC, .

5.3 Предклинични данни за безопасност

Няма известни

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Безводна лактоза
Микрокристална целулоза
РН102 кроскармелоза натрий
Магнезиев стеарат
Талк
Безводен динатриев фосфат

6.2 Несъвместимости

Не са установени.

6.3 Срок на годност

2 години

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява при температура под 25°С.
Да се съхранява в оригиналната опаковка.

6.5 Данни за опаковката

20 таблетки по 20 mg в полиетиленова туба, поставена в картонена кугия.

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне

Няма специални изисквания.

7. ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

"Чайкафарма Висококачествените Лекарства" АД гр. София 1172, бул. 'Т.М.Димитров" № 1, България

8. НОМЕР(А) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

10. ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

Юни 2010

Последна редакция Вторник, 28 Март 2023 21:52
eXTReMe Tracker