Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » n » Natrium Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml x 1/ Натриев хлорид 0,9% + Глюкоза 5%

Natrium Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml x 1/ Натриев хлорид 0,9% + Глюкоза 5%

Оценете статията
(0 оценки)

Natrium  Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml  x 1/ Натриев хлорид 0,9% + Глюкоза 5%


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Natrium  Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml  x 1/

1. ТЪРГОВСКО ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

NATRIUM CHLORIDE 0,9% + GLUCOSE 5% ACTAVIS

2. КОЛИЧЕСТВЕН И КАЧЕСТВЕН СЪСТАВ

1000 ml разтвор съдържат:
Sodium chloride 9.0 g
Glucose anhydrous 50.0 g (as glucose monohydrate, 55.0 g)

Концентрация на електролити:
Sodium.............154 mmol/l
Chloride............154 mmol/l
Калорийна стойност ....835 kJ/l = 200 kcal/l
Теоретичен осмоларитет........586 mOsm/l
Титрационна киселинност (до рН 7.4) < 0.5 mmol/l
рН ................................................3.5-5.5

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Natrium  Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml  x 1/

Инфузионен разтвор
Бистър, безцветен воден разтвор

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. ПОКАЗАНИЯ

• Заместване на течности и електролити при хипохлоремична алкалоза;
• Загуба на хлориди;
• Хипотонична дехидратация
• Изотонична дехидратация;
• Частично покриване на енергийни нужди;
• Разтворител на съвместими електролитни концентрати и лекарства.

4.2. ДОЗИРОВКА И НАЧИН НА ПРИЛОЖЕНИЕ

Препоръчвани дози

Дозата се определя съобразно необходимостта от течности, електролити и енергийни нужди:
Максимална доза
40 телесно тегло (т. т.) дневно, отговарящо на 2g глюкоза^ телесно тегло дневно.

Инфузия и честота на капката
Не повече от 5 ml/kg тегло на час, съответно до 0,25 g глюкоза/kg тегло на час или не повече от 1,7 капки/kg тегло на минута.
Частично покриване на енергийните нужди или заместване на задължителните дневни нужди от глюкоза е възможно само с максималната доза посочена по-горе. При използването на продукта като разтворител трябва да се спазват инструкциите за употреба на медикамента, който ще се прибавя в разтвора.

Общи указания за въглехидратния прием
Общият прием на въглехидрати трябва да се ограничи до 350-400 g дневно при нормален метаболизъм. В условия на увредея глюкозен метаболизъм, при посгоперативен/постгравматичен стрес, при хипоксични състояния или органна инсуфшщенция, дневната доза трябва да се редуцира до 200-300 g; индивидуалната адаптация на дозата изисква подходящо наблюдение.
При прилагане на глкжоза на възрастни трябва да се съблюдават следните ограничения на дозата - 0,25 g глкжоза/kg т. т. за час и до 6 g/kg тегло дневно.

Общи указания за прием на течности и електролити
30 ml/kg тегло дневно от разтвора покриват само основните физиологични изисквания. Постоперативно и при пациенти.в отделения за интензивни грижи изискванията по отношение на вливането на течности са повишени поради ограничения концентрационен капацитет на бъбреците и повишената екскреция на метаболити. По тази причина е необходимо количеството приети течности да се повиши до около 40 ml/kg т. т. дневно. Допълнителни загуби (висока температура, диария, фистули, повръщане) трябва да се компенсира с по-голям, индивидуално адаптиран прием на течности. Актуалните и индивидуалните нужди от течности се определят чрез мониториране на всички случаи (екскреция на урина, осмоларитет в серума и урината, определяне на екскретираните субстанции).
Основната субституция на най-важните катиони - натриеви и калиеви, е съответно 1,5-3 ramol/kg т. т. и 0,8-1,0 mmol/kg. Актуалните изисквания по време на инфузионна терапия зависят от определянето на електролитния баланс и лабораторното проследяване на плазмените концентрации.

Начин на прилагане - интравенозна инфузия.

4.3. ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ/Natrium  Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml  x 1/

Natrium Chloride 0,9 % + Glucose 5% Actavis инфузионен разтвор не се прилага при:
• Състояния на хиперхидратация;
• Хипертонична дехидратация;
• Хипокалиемия.

4.4. СПЕЦИАЛНИ ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ И СПЕЦИАЛНИ ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ЗА УПОТРЕБА

Natrium Chloride 0,9 % + Glucose 5% Actavis инфузионен разтвор се прилага с повишено внимание при:
• Хипернатриемия;
• Хиперхлоремия;
• Състояния, които изискват ограничаване на натриевия прием като сърдечна недостатъчност, генерализирани отоци, белодробен оток, хипертония, еклампсия, тежка бъбречна недостатъчност;
• Персистираща хипергликемия, неповлияваща се от инсулин в дози до 6 U/час.

Клиничното наблюдение трябва да включва проверка на серумната йонограма и водния баланс. Специално внимание трябва да се отдели на редовното проследяване на серумния калий.

В постоперативни и постгравматични условия, както и в условия на нарушен глкжозен толеранс продуктът се прилага само при наблюдение на стойностите на глюкозата в кръвта.
Разтворът не трябва да се прилага в една и съща система едновременно, преди или след вливане на кръв поради възможност от псевдоаглутшация.

4.5. ЛЕКАРСТВЕНИ И ДРУГИ ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ

Няма известни.

4.6. БРЕМЕННОСТ И КЪРМЕНЕ

Няма данни от предклинични и клинични изследвания за употребата на продукта в тези случаи. Затова Natrium Chloride 0,9 % + Glucose 5% Actavis инфузионен разтвор трябва да се прилага с повишено внимание по време на бременността хи кърменето.

4.7. ВЛИЯНИЕ ВЪРХУ СПОСОБНОСТТА ЗА ШОФИРАНЕ И РАБОТА С МАШИНИ

Няма данни

4.8. НЕЖЕЛАНИ ЛЕКАРСТВЕНИ РЕАКЦИИ/Natrium  Chloride 0,9% + Glucose 5% Actavis sol. inf. 0,9% - 500 ml  x 1/

Приложението на продукта може да доведе до хипернатриемия и хиперхлоремия.

4.9. ПРЕДОЗИРАНЕ

Симптоми
Предозирането може да доведе до хипехидратация, електролитен и киселинно-основен дисбаланс, хипергликемия, хиперосмоларитет на серума. Лечение, антидоти
Инфузията трябва да се спре незабавно, прилагат се диуретици с постоянно наблюдение на серумните електролити, корекция на електролитния и киселинно-основен дисбаланс и ако е необходимо се прилага инсулин.

5. ФАРМАКОЛОГИЧНИ ДАННИ

5.1. ФАРМАКОДИНАМИЧНИ СВОЙСТВА

АТС код: С05В В56
Разтворът съдържа еквимоларни пропорции на натрий и хлор, съответстващи на физиологичните концентрации в плазмата. Като допълнение този разтвор съдържа също 5% въглехидрати във вид на глюкоза.
Натрият е основният катион в екстрацелуларното пространство и заедно с различни аниони регулира неговия обем. Натрият и калият са главните медиатори на биоелектричните процеси в организма.
Съдържанието на натрий и метаболизма на течностите са тясно свързани един с друг. Всяко отклонение на плазмената концентрация на натрий от физиологичната спонтанно повлиява състоянието на флуидите в тялото.
Повишението на натриевото съдържание води до намаляване на свободното водно съдържание независимо от осмоларитета на серума. Глюкозата се метаболизира като естествен субстрат на  клетките в тялото. При физиологични условия тя е най-важният доставящ енергия  въглехидрат с калорийна стойност от около 16 kJ или 75kcal/g. Нервната тъкан ,еритроцитите и медулата на бъбреците са сред тъканите със задължителни изисквания по- отношение/на глюкозата.

Концентрацията на глкжоза в кръвта се докладва между 50-95 mh/100 ml или 2,8-5,5 mmol/l (на гладно).
От една страна, глюкозата служи за синтез на гликоген като складирана форма на въглехидрати, а от друга - тя е предмет на гликолиза до пируват и лактат за продукция на енергия за клетките. Глюкозата служи също за поддържане на кръвозахарното ниво и за синтеза на важни компоненти на тялото. В регулацията на кръвозахарното ниво се включват инсулин, глюкагон, глкжокортикоиди и катехоламини.
Нормалният електролитен и киселинно-основен статус е условие за оптимално оползотворяване на приетата глкжоза. Така една ацидоза може да доведе до нарушение на глюкозния метаболизъм.
Съществува тясна връзка между електролитния и въглехидратния метаболизъм, като се засяга особено калият. Оползотворяването на глюкозата е свързано с повишени нужди по отношение на калий. Ако това не се вземе предвид може да се стигне до нарушения на калиевия метаболизъм, което може да доведе до тежка сърдечна аритмия. Нарушенията в оползотворяването на глюкозата (глкжозен интолеранс) може да настъпи в условия на патологичен метаболизъм. Това включва главно диабет и състояния на метаболитен стрес (интра-и постоперативно, тежки заболявания, травма), хормонално медиирана депресия на глюкозния толеранс, което може да доведе дори до хипергликемия без екзогенен прием на субстрат. Хипергликемията, в зависимост от нейната тежест, може да доведе до осмотично медиирана загуба на течности през бъбреците с последваща хипертонична дехидратация, до хиперосмотични нарушения и хиперосмотична кома.
Ексцесивен прием на глкжоза, особено в условия на посттравматичен синдром, може да доведе до сериозно влошаване на оползотворяването на глюкозата и като резултат до повишено превръщане на глюкозата в масти. Това може да бъде свързано с повишено натоварване на организма с въглероден двуокис (проблеми с откачването на реслиратор) и повишена мастна инфилтрация на тъканите, особено черния дроб. Пациенти с черепно-мозъчни травми и мозъчен едем са в особено голям риск от нарушения на глюкозната хомеостаза. Дори леки нарушения на кръвната концентрация на глкжоза и свързаното повишение на серумния осмоларитет могат да доведат до повишаване степента на мозъчното увреждане.
Подходящи дози (40 ml/kg т. т. дневно) разтвора могат да се използват за покриване на задължителните нужди от порядъка на 2 g глюкоза/kg т. т. на ден (хипокалорична инфузионна терапия).

5.2. ФАРМАКОКИНЕТИЧНИ СВОЙСТВА

Общото съдържание на натрий е около 80 тто1/к£, от които 97% са екстрацелуларни, а 3% - интрацелуларни. Дневният оборот е около 100-180 mmol (съответно на 1,5-2,5 mmol/kg т. т.).
Бъбреците са главният регулатор на натриевия и воден баланс. Заедно с хормонални контролни механизми (ренин-ангиотензин-алдостерон системата, антидиуретичен хормон) и хипотетичен натриуретичен хормон те са първично отговорни за запазване на постоянен обем на екстрацелуларното пространство и за регулиране на състава на течностите.
Хлорът се превръща в хидроген карбонат в тубулната система и така участва в регулацията на алкално-киселинния баланс.
При прилагане на инфузията глюкозата достига първа интравазалното пространство и след това преминава в интрацелуларното.

Чрез гликолиза глюкозата се метаболизира до пируват или лактат. Лактатьт може отново да бъде включен в глюкозния метаболизъм (цикъл на Cori). При аеробни условия пируватът се оксидира напълно до въглероден двуокис и вода. Крайните продукти на пълната оксидация на глюкозата се елиминират през белите дробове (въглероден двуокис) и бъбреците (вода).
Практически глюкозата не се екскретира през бъбреците при здрави лица. При патологични условия (диабет, посттравматичен метаболизъм), свързани с хипергликемия (концентрация на глюкозата в кръвта повече от 120 mg/100 ml или 6,7 mmol/1) тя се екскретира през бъбреците (глюкозурия) когато се прескочи максималния тубулен капацитет на резорбция (180 mg/100 ml или 10 mmol/I).

5.3. ПРЕДКЛИНИЧНИ ДАННИ ЗА БЕЗОПАСНОСТ .

Няма данни

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1. СПИСЪК НА ПОМОЩНИТЕ ВЕЩЕСТВА

Water for injections

6.2. ФИЗИКО - ХИМИЧНИ НЕСЪВМЕСТИМОСТИ

При смесване с други медикаменти трябва да се има предвид, че Natrium Chloride 0,9 % -l- Glucose 5% Actavis инфузионен разтвор има кисело рН, което може да доведе до преципитация на разтвора.

6.3. СРОК НА ГОДНОСТ

3 (три) години

6.4. СПЕЦИАЛНИ УСЛОВИЯ НА СЪХРАНЕНИЕ

Без специални условия на съхранение
Да се съхранява на място, недостъпно за деца!

6.5. ДАННИ ЗА ОПАКОВКАТА

Полиетиленови бутилки, съдържание: 500 ml

6.6. ПРЕПОРЪКИ ПРИ УПОТРЕБА

Продуктът трябва да се приложи незабавно след свързване със системата!

7. ИМЕ И АДРЕС НА ПРИТЕЖАТЕЛЯ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

"Актавис"ЕАД
бул."Княгиня Мария Луиза"№2 1000 София, България

8. РЕГИСТРАЦИОНЕН НОМЕР В РЕГИСТЪРА ПО ЧЛ. 28 от ЗЛАХМ

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ ЗА УПОТРЕБА НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

10. ДАТА НА ЧАСТИЧНА АКТУАЛИЗАЦИЯ НА TЕКСТА

Март, 2006 г.

Последна редакция Вторник, 25 Декември 2018 16:07
eXTReMe Tracker