Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » m » Medoclav Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml - 100 ml/МЕДОКЛАВ

Medoclav Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml - 100 ml/МЕДОКЛАВ

Оценете статията
(0 оценки)

Medoclav  Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml -  100 ml/МЕДОКЛАВ


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Medoclav  Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml -  100 ml/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

МЕДОКЛАВ ФОРТЕ 250 mg/62.5 mg/5 ml прах за перорална суспензия
MEDOCLAV FORTE 250 mg/62.5 mg/5 ml powder

2. КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

След разтваряне всеки 5 ml Medoclav 250 mg/62.5 mg сдържат амоксицилин (amoxicillin) 250 mg като амоксицилин трихидрат (amoxicillin trihydraté) и клавуланова киселина (clavulanic acid) 62.5 mg като калиев клавуланат (potassium clavulanate)

За пълния списък на помощните вещества вижте точка 6.1. 3.

3.ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Medoclav  Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml -  100 ml/

Прах за перорална суспензия

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1. Терапевтични показания

Medoclav е показан за лечение на следните инфекции при възрастни и деца (вижте точки 4.2, 4.4 и 5.1):
• Остър бактериален синуит (адекватно диагностициран)
• Остър отит на средното ухо
• Остри екзацербации на хроничен бронхит (адекватно диагностициран)
• Придобита в обществото пневмония
• Цистит;
• Пиелонефрит;
• Инфекции на кожата и меките тъкани, по-специално целулит, ухапвания от животни, тежък зъбен абсцес с разпространяващ се целулит.
• Инфекции на костите и ставите, по-специално остеомиелит.

Трябва да се имат предвид официалните ръководства за правилна употреба на антибактериалните продукти.

4.2. Дозировка и начин на приложение

Дозите са са представени съобразно съдържанието на амоксицилин/клавуланова киселина, освен когато дозите се посочат с отделните компоненти.
Когато се избира дозата Medoclav за лечение на определена инфекция трябва да се вземат предвид:
• Очакваните патогени и тяхната вероятна чувствителност към антибиотика (виж точка 4.4)
• Тежестта и локализацията на инфекцията
• Възрастта, теглото и бъбречната функция на пациента, както се посочва по-долу:

Ако е необходимо трябва да се има предвид използването на алтернативни форми Medoclav (напр. такива, които предоставят по-високи дози амоксициклин и/или различни съотношения между амоксицилин и клавуланова киселина) (вижте точки 4.4 и 5.1).

При възрастни и деца > 40 kg, тази форма на Medoclav предоставя обща дневна доза от 1500 mg амоксициклин /375 mg клавуланова киселина, когато се прилага както е препоръчано по-долу.

За деца < 40 kg, тази форма на Medoclav предоставя обща дневна доза от 2400 mg амоксициклин / 600 mg клавуланова киселина, която се прилага както е препоръчано по-долу. Ако се счита, че е необходима, по - висока дневна доза амоксицилин е препоръчително да се избере друга форма Medoclav за да се избегнат ненужно високите дози на клавулановата киселина (вижте точки 4.4 и 5.1).

Продължителността на терапията се определя от отговора на пациента. Някои инфекции (като остеомиелит) изискват по-дълъг период на лечение. Терапията не трябва да надвишава четиринадесет дни без клиничен преглед (виж точка 4.4 във връзка с продължително лечение).

Деца < 40 kg:
20 mg/5 mg/kg/дневно до 60 mg/15 mg/kg/ дневно приложени разделено в три отделни дози.

Децата могат да бъдат лекувани с амоксицилин/клавуланова киселина таблетки, суспензия или сашета за педиатрично приложение.

Децата на 6-годишна възраст и под нея е за предпочитане да се лекуват с амоксицилин/клавуланова киселина суспензия или сашета за педиатрично приложение. Няма клинични данни за дози на формата амоксицилин/клавуланова киселина 4:1 по-високи от 40 mg/10 mg/kg дневно при деца под 2-годишна възраст.

Пациенти в старческа възраст:
Не се счита за необходима промяна на дозата.

Бъбречна недостатъчност:
Корекцията на дозата се основава на максималните препоръчителни нива на амоксицилин.
Не е необходимо адаптиране на дозата при пациенти с креатининов клирънс (CrCl) по-висок от 30 ml/min.

Възрастни и деца > 40 kg:
CrCl10-30 ml/min -500 mg/125 mg два пъти дненво
CrCl < 10 ml/min -500 mg/125 mg веднъж дневно
хемодиализа- 500 mg/125 mg на всеки 24 часа, плюс 500 mg/125 mg по време на диализата, да се повторят в края на  диализната процедура (тъй като се намаляват . серумните концентрации както на амоксицилин, така и на клавулановата киселина)

Деца < 40 kg:
CrCl10-30 ml/min -15 mg/3.75 mg/ kg два пъти дненво (максимално 500 mg/125 mg два пъти дневно)
CrCl < 10 ml/min - 15 mg/3.75 mg / kg веднъж дневно (максимално 500 mg/125 mg)
хемодиализа -15 mg/3.75 mg / kg веднъж дневно. Преди хемодиализата 15 mg/3.75 mg / kg. За да се възстановят нивата циркулиращ лекарствен продукт, 15 mg/3.75 mg/ kg се прилагат след хемодиализата.

Чернодробна недостатъчност:
Трябва да се дозира с внимание и да се проследява периодично чернодробната функция (вижте точки 4.3 и 4.4).

Начин на приложение
Medoclav е за перорално приложение.
Приема се в началото на храненето, за да се сведе до минимум възможната стомашно-чревна непоносимост и за да се оптимизира резорбцията на амоксицилин/клавуланова киселина.

Лечението може да се започне парентерално съгласно КХП за IV-формата и да бъде продължено с перорална форма.

Разклаща се с цел разрохване на праха, добавя се вода както е описано, обръща се и се разклаща.

Преди всяко дозиране бутилката се разклаща (виж точка 6.6).

4.3. Противопоказания/Medoclav  Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml -  100 ml/

Свръхчувствителност към активното вещество, към някой от пеницилините: Или към някое от помощните вещества.
Анамнеза за тежка бърза реакция на свръхчувствителност (напр. анафилаксия) към друг бета-лактамен антибиотик (като цефалоспорин, карбапенем или монобактам).
Анамнеза за свързана с амоксицилин/клавуланова киселина жълтеница / нарушена чернодробна функция (вижте точка 4.8).

4.4. Специални предупреждения и специални предпазни мерки при употреба

Преди започване на лечение с амоксицилин/клавуланова киселина, трябва да се направи внимателно изследване за предишни реакции на свръхчувствителност към пеницилини, цефалоспорини или други бета-лактамни антибиотици (виж точки 4.3 и 4.8).

При пациенти на лечение с пеницилин са съобщени сериозни и понякога фатални реакции на свръхчувствителност (анафилактоидни реакции). Тези реакции са по-вероятни при пациенти с анамнеза за свръхчувствителност към пеницилини и при лица с атопия. При поява на алергична реакция, лечението с амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се преустанови и да се започне подходящо алтернативно лечение.

В случай на инфекция причинена от микроорганизъм(и) с доказана чувствителност към амоксицилин, трябва да се има предвид преминаване от амоксицилин/клавуланова киселина на амоксицилин в съответствие с официалните ръководства.

Тази форма на Medoclav не е подходяща за употреба, когато е наличен висок риск предполагаемите патогени да са с понижена чувствителност или резистентност към бета-лактамни антибиотици, която не се медиира от бета-лактамаза, податлива на инхибиране с клавуланова киселина. Тази форма не трябва да се използва за лечение на пеницилин-резистентни 5. pneumoniae).

При пациенти с бъбречна недостатъчност или такива, получващи високи дози може да настъпят гърчове (вижте точка 4.8).

Ако се подозира инфекциозна мононуклеоза трябва да се избягва амоксицилин/клавуланова киселина, тъй като при това заболяване след употреба на амоксицилин е наблюдавана поява на морбилиформен обрив.

Едновременното приложение на алопуринол по време на лечение с амоксицилин повишава вероятността за алергични кожни реакции.

Продължителната употреба може в отделни случаи да доведе до свръхрастеж на нечувствителни микроорганизми.

Появата в началото на лечението на треска с генерализиран еритем, свързан с пустули може да е симптом на остра генерализирана екзантематозна пустулоза (ОГЕП) (виж точка 4.8). Тази реакция изисква спиране на Medoclav и всяко последващо приложение на амоксицилин е противопоказано.

Амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се използва с внимание при пациенти с данни за чернодробна недостатъчност (виж точка 4.2).

Чернодробни събития са съобщавани главно при мъже и при пациенти в старческа възраст и може да се свържат с продължително лечение. Тези събития много рядко са съобщавани при деца. Във всички популации, белезите и симптомите обикновено настъпват по време или скоро след лечение, но в някои случаи може да не се изявят до няколко седмици след спиране на лечението. Те обикновено са обратими.
Чернодробните събития може да са тежки и в изключително редки случаи е съобщаван летален изход. Те почти винаги се изявяват при пациенти със сериозни съпътстващи заболявания или такива приемащи едновременно лекарствени продукти, за които в известно, че имат потенциал за чернодробни събития (виж точка 4.8).

При почти всички антибиотици се съобщава за свързан с антибиотика колит, който може да бъде от лек до животозастрашаващ по тежест (виж точка 4.8) .Затова е важно да се има предвид тази диагноза при пациенти, които са с диария по време или след приложение на някакъв антибиотик. Ако настъпи свързан с антибиотика колит, амоксицилин/клавуланова киселина трябва незабавно да се спре, да се направи консултация с лекар и да се започне подходящо лечение. При такава ситуация са противопоказани лекарствени продукти с антиперисталтично действие.

При продължително лечение се препоръчва периодична оценка на органните и системни функции включително на бъбречната, чернодробна и хемопоетична функции.

При пациенти получаващи амоксицилин/клавуланова киселина рядко се съобщава за удължаване на протромбиновото време. Когато едновременно се назначават антикоагуланти трябва да се прави подходящо проследяване. Може да е необходима корекция в дозата на пероралните антикоагуланти, за да се поддържа желаното ниво на антикоагулация (вижте точка 4.5 и 4.8).

При пациенти с бъбречна недостатъчност се изисква приспособяване на дозата, в зависимост от степента на увреждането (вижте точка 4.2).

При пациенти с намалено отделяне на урина много рядко е наблюдавана кристалурия, основно при парентерално лечение. По време на приложение на високи дози амоксицилин е препоръчително да се поддържа достатъчен прием на течности и отделяне на урина, за да се намали възможността за причинена от амоксицилин кристалурия. При пациенти с катетър в пикочния мехур трябва да се прави редовна проверка на проходимостта (виж точка 4.9).

По време на лечение с амоксицилин, трябва да се използват ензимни глюкооксигеназни методи при изследванията за наличие на захар в урината поради фалшиво положителните резултати, които може да настъпят при неензимните методики.

Наличието на клавуланова киселина в Medoclav може да доведе до неспецифично свързване на IgG и албумин към мембраната на еритроцитите, водещо до фалшиово положителни резултати при теста на Coombs.

Има съобщения за положителни резултати при изследване, използвало Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA тест при пациенти, получаващи амиксицилин/клавуланова киселина, които след това се оказва, че нямат инфекция с Aspergillus. Съобщени са кръстосани реакции между не- Aspergillus полизахаридите и полифуранозидите и Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA тест. Следователно положителните резултати от изследването при пациенти получаващи амиксицилин/клавуланова киселина трябва да се интерпретират внимателно и да се потвърдят чрез други диагностични методи.

Medoclav 250 mg/62.5 mg/5 ml прах за перорална суспензия съдържат 2.5 mg аспартам (E951) на милилитър, източник на фенилаланин. Този лекарствен продукт трябва да се използва с предпазливост при пациенти с фенилкетонурия.

Този лекарствен продукт съдържа малтодекстрин (глюкоза). Пациенти с рядка глюкозна-галактозна малабсорбция не трябва да приемат този лекарствен продукт.

4.5. Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие


Перорални антикоагуланти
Пероралните антикоагуланти и антибиотиците от пенилининовата група са широко използвани в практиката без съобщения за взаимодействия. Въпреки това в литературата са налични случаи на повишено международно нормализирано съотношение (international normalised ratio - INR) при пациенти на поддържащо лечение с аценокумарол или варфарин, на които е назначен курс с амоксицилин. Ако се налага съвместно приложение, трябва внимателно да се проследяват протромбиновото време или международно нормализирано съотношение (international normalised ratio - INR) при добавяне или спиране на амоксицилин. Освен това може да е необходима корекция в дозата на пероралните антикоагуланти (виж точки 4.4 и 4.8).

Метотрексат
Пеницилините могат да намалят екскрецията на метотрексат, което може да доведе до възможно повишение на токсичността.

Пробенецид:
Съвместната употреба с пробенецид не се препоръчва. Пробенецид намалява бъбречната тубулна секреция на амоксицилин. Съвместната употреба с пробенецид може да доведе до повишаване и удължаване на кръвните нива на амоксицилин, но не и на клавулановата киселина .

4.6. Бременност и кърмене

Бременност
Проучванията с животни не показват директни или индиректни вредни ефекти по отношение на бременността, ембрионалното/фетално развитие, раждането или постнаталното развитие (виж точка 5.3). Ограничените данни от приложение на амоксицилин/клавуланова киселина по време на бременност при хора не показват повишен риск от вродени малформации. В едно проучване с жени с преждевременна руптура преди термина на феталната мембрана е съобщено, че профилатичното лечение с амоксицилин/клавуланова киселина може да се свърже с повишен риск от некротизиращ ентероколит при новородените. Употребата по време на бременност трябва да се избягва, освен ако лекарят не я счете за съществена.

Кърмене
И двете вещества се екскретират в кърмата (нищо не се знае за ефектите на клавулановата киселина върху кърмачето). Следователно при кърмачета са възможни диария и гъбични инфекции на лигавиците и затова може да се наложи кърменето да се спре. Амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се използва по време на кърмене само след оценка на риск/полза от лекуващия лекар.

4.7. Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Не са провеждани проучвания за ефектите върху способността за шофиране и работа с машини. Въпреки това може да се изявят нежелани реакции (напр. алергични реакции, замайване, гърчове), които може да повлияят върху способността за шофиране и работа с машини (виж точка 4.8).

4.8. Нежелани лекарствени реакции/Medoclav  Forte powd. 250/62,5 mg/5 ml -  100 ml/

Най-често съобщаваните нежелани лекарствени реакции (НЛР) са диария, гадене и повръщане.

Нежеланите лекарствени реакции получени по време на клиничните проучвания и от постмаркетинговия период с амоксицилин/клавуланова киселина са сортирани по MedDRA и са изредени по-долу.
За да се класифицира честотата на нежеланите реакции е използвана следната
терминология:
Много чести (> 1/10)
Чести (> 1/100 до < 1/10)
- Нечести (> 1/1000 до < 1/100)
Редки (> 1/10 000 до <1/1 000)
Много редки (<1/10 000), - С неизвестна честота
(от наличните данни не може да бъде направена оценка).

Инфекции и инфестации
Кожно-лигавична кандидоза-Чести
Свръхрастеж на нечувствителни микроорганизми - С неизвестна честота


Нарушения на кръвта и лимфната система
Обратима левкопения (включително неутропения)- Редки
Тромбоцитопения- Редки
Обратима агранулоцитоза- С неизвестна честота
Хемолитична анемия- С неизвестна честота
Удължено време на кървене протромбиново време1 - С неизвестна честота

Нарушения на имунната система10
Ангионевротичен оток- С неизвестна честота
Анафилаксия- С неизвестна честота
Синдром наподобяващ серумна болест- С неизвестна честота
Алергичен васкулит- С неизвестна честота

Нарушения на нервната система
Замаяност- Нечести
Главоболие- Нечести
Обратима хиперактивност- С неизвестна честота
Гърчове2 - С неизвестна честота

Стомашно-чревни нарушения
Диария- Чести
Гадене3 - Чести
Повръщане- Чести
Нарушено храносмилане- Нечести
Антибиотично-свързан колит 4- С неизвестна честота
Черен „космат" език- С неизвестна честота
Промяна в цвета на зъбите 11- С неизвестна честота

Хепато-билиарни нарушения
Повишение на AST и/или ALT5- Нечести
Хепатит6- С неизвестна честота
Холестатична жълтеница6- С неизвестна честота

Нарушения на кожата и подкожната тъкан
Кожен обрив- Нечести
Сърбеж- Нечести
Уртикария- Нечести
Еритема мултиформе- Редки
Синдром на Stevens-Johnson- С неизвестна честота
Токсична епидермална некролиза- С неизвестна честота
Булозен ексфолиативен дерматит- С неизвестна честота
Остра генерализирана екзантематозна- С неизвестна честота
пустулоза (ОГЕП)9

Нарушения на бъбреците и пикочните пътища
Интерстициален нефрит- С неизвестна честота
Кристалурия8 - С неизвестна честота

1 Виж точка 4.4 Виж точка 4.4
3 Гаденето е по-често свързано с по-високи дози перорално. Ако са изявени стомашно-чревните реакции, те могат да се намалят чрез прием на амоксицилин/клавуланова киселина в началото на хранене.
4 Включително псевдомембранозен колит и хеморагичен колит (виж точка 4.4).
5 Отбелязано е умерено повишение на AST и/или ALT при пациенти лекувани с антибиотици от бета-лактамния клас, но значимостта на тези промени не е известна.
6 Тези събития са отбелязани и с други пеницилини и цефалоспорини (виж точка 4.4)
7 Ако настъпи алергичен дерматит, лечението трябва да се спре (виж точка 4.4)
8 Виж точка 4.9
9 Виж точка 4.4
10 Виж точка 4.3 и 4.4
11 При деца много рядко се съобщава за суперфициална промяна в цвета на зъбите. Добрата хигиена на устната кухина може да помогне за профилактиране на промяната в цвета, тъй като тя обичайно може да се премахне чрез измиване на зъбите.

4.9. Предозиране

Симптоми и белези на предозиране
Може да се изявят гастроинтестинални симптоми и нарушения, както и нарушения на водно-електролитния баланс. Наблюдавана е свързана с амоксициклин кристалурия, която в някои случаи води до бъбречна недостатъчност (виЖ т.4.4)

При пациенти с бъбречна недостатъчност или такива получаващи високи дози може да се проявят гърчове.

Съобщено е, че амоксицилин може да преципитира в уринарните катетри, главно след интравенозно приложение на високи дози. Трябва да се прави редовна проверка на проходимостта (виж точка 4.4).

Лечение на интоксикация
Стомашно-чревните симптоми може да се повлияват симптоматично, като се обърне особено внимание на водно-електролитния баланс.

Амоксицилин може да се отстрани от кръвообращението чрез хемодиализа.

5. ФАРМОКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1. Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: пеницилини в комбинация, включително с инхибитори на бета-лактамазата;
АТС код: J01CR02

Начин на действие
Амоксицилин е полусинтетичен пеницилин (бета-лактамен антибиотик), който инхибира един или повече ензими (често отнасящи се като пеницилин-свързващи протеини, ПСП) в биосинтетичните пътища на пептидогликана на бактериите, който е съществен структурен компонент на клетъчната стена на бактериите. Потискането на синтеза на пептидогликан води до отслабване на клетъчната стена, което обикновено се следва от лизиране и смърт на клетката. Амоксицилин е чувствителен на разграждането от бета-лактамази произвеждани от резистентните  бактерии и следователно спектърът на активност на амоксицилин самостоятелно не включва микроорганизми, които произвеждат тези ензими.

Клавулановата киселина е бета-лактам, близък по структура с пеницилините. Тя инактивира някои от бета-лактамазните ензими и във връзка с това профилактира инактивирането на амоксицилин. Самостоятелно клавулановата киселина не проявява клинично полезно антибактериално действие.

ФК/ФД връзка
Определящ фактор за ефикасността на амоксицилин се счита времето над минималната инхибиторна концентрация (T>MIC).

Механизъм на резистентност
Двата основни механизъма на резистентност към амоксицилин/клавуланова киселина са:
• Инактивиране от тези бактериални бета-лактамази, които самите не се инхибират от клавулановата киселина, включително клас В, С и D.
• Преобразуване на ПСП, което намалява афининитета на антибиотика към целта.

Непроницаемостта на бактериите или механизмите на ефлуксна помпа може да доведат или да допринесат за бактериална резистентност, главно при Грам-отрицателните бактерии.

Гранични стойности
Граничните стойности за MIC на амоксицин/клавуланова киселина се тези на Европейския комитет за определяне на антимикробната чувствителност (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing (EUCAST)).
medoclav forte powd.1

1 Съобщените стойности са за концентрация амоксицилин. За целите на изпитването за чувствителност, концентрациите на клавуланова киселина са фиксирани на 2 mg/l.
2 Съобщените стойности са за концентрация оксацилин.
3 Цифрите за гранични стойности в таблицата се основава на граничните стойности за ампицилин.
4 Граничните стойности при R>8 mg/l потвърждават, че всички изолати с механизми за резистентност са докладвани като резистентни.
5 Гранични стойности в таблицата се основават на граничните стойности за бензилпеницилин.

Разпространението на резистентността за определени щамове може да варира географски и във времето, поради което е желателно да има регионална информация за резистентността, особено при лечение на тежки инфекции. При необходимост трябва да се търси съвет от експерт, когато регионалното разпространение на резистентност е такова, че ползата от активното вещество е под въпрос при поне няко някои видове инфекции.

Най-често чувствителни щамове

Аеробни Грам-положителни микроорганизми
Enterococcus faecalis
Garderella vaginalis
Staphylococcus aureus (метицилин-чувствителни) £
Коатулаза-негативни стафилококи (метицилин-чувствителни)
Streptococcus agalactiae
Streptococcus pneumoniae1
Streptococcus pyogenes и други бета-хемолитични стрептококи
Streptococcus viridans група

Аеробни Грам-отрицателни микроорганизми
Capnocytophaga spp.
Eikenella corrodens
Haemophilus influenzae
Moraxella catarrhalis
Pasteurella multocida

Анаеробни микроорганизми
Bacteroides fragilis
Fusobacterium nucleatum
Prevotella spp.

Щамове, за които придобитата резистентност може да е проблем

Аеробни Грам-положителни микроорганизми
Enterococcus faecium $

Аеробни Грам-отрицателни микроорганизми
Escherichia coli
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris

Микроорганизми c присъща резистентност

Аеробни Грам-отрицателни микроорганизми
Acinetobacter sp.
Citrobacter freundii
Enterobacter sp.
Legionella pneumophila
Morganella morganii
Providencia spp.
Pseudomonas sp.
Serratia sp.
Stenotrophomonas maltophilia

Други микроорганизми:
Chlamydophila pneumoniae
Chlamydophila psittaci
Coxiella burnetti
Mycoplasma pneumoniae

$ Нормално c умерена чувствителност при отсъствие на придобит механизъм на резистентност.
£ Всички резистентни на метицилин стафилококи са резистентни на амоксицилин/клавуланова киселина.
1 Streptococcus pneumoniae, които за резистентни на пеницилин, не трябва да се лекуват с тази форма (виж точки 4.2 и 4.4).
2 Щамове с намалена чувствителност са докладвани в някои държави на ЕС с честота по-висока от 10%.

5.2. Фармакокинетични свойства

Резорбция
Амоксицилин и клавуланова киселина се разделят напълно във воден разтвор с физиологично рН. Двата компонента се резорбират бързо и добре след перорално приложение. Резорбцията на амоксицилин/клавуланова киселина е оптимална при прием на лекарствения продукт в началото на храненето. След перорално приложение, амоксицилин и клавуланова киселина са с 70% бионаличност приблизително. Плазмените профили на двата компонента и времето за достигане на максимални плазмени концентрации (Tmax) във всеки случай е приблизително един час.

По-долу са представени фармакокинетичните резултати от проучване, при което амоксицилин/клавуланова киселина е прилаган на гладно на група здрави доброволци (500 mg/125 mg таблетки, три пъти дневно).



Серумните концентрации на амоксицилин и клавуланова киселина, достигнати с амоксицилин/клавуланова киселина, са подобни на тези, постигнати при самостоятелно перорално приложение на еквивалентни дози амоксицилин и клавуланова киселина.

Разпределение
Около 25% от общата плазмена клавуланова киселина и 18% от общия плазмен амоксицилин се свързва с протеините. Действителният обем на разпределение е около 0.3-0.4 l/kg за амоксицилин и около 0.2 l/kg за клавулановата киселина.

След интравенозно приложение, и амоксицилин и клавулановата киселина се откриват в жлъчния мехур, коремните тъкани, кожата, мастната тъкан, мускулната тъкан, синовиалната и перитонеална течности, жлъчката и гнойта. Амоксицилин не се разпределя достатъчно в цереброспиналната течност.

От проучвания с животни няма данни и за двата компонента за значимо задържане в тъканите на произхождащ от лекарствения продукт материал. Амоксицилин подобно на повечето пеницилини може да се открие в кърмата. Следи клавуланова киселина могат също да се установят в кърмата (виж точка 4.6).

И амоксицилин, и клавуланова киселина са показали, че преминават през плацентарната бариера (виж точка 4.6).

Биотрансформация
Амоксицилин частично се екскретира в урината като неактивна пеницилоинова киселина в количества еквивалентни на 10 до 25% от началната доза. Клавулановата киселина екстензивно се метаболизира при хора и се елиминира в урината и изпражненията, и като въглероден диоксид в издишалия въздух.

Елиминиране
Основният път на елиминиране за амоксицилин е чрез бъбреците, докато за клавулановата киселина то е както чрез бъбречен, така и по небъбречен механизъм. Амоксицилин/клавуланова киселина има среден елиминационен полуживот от приблизително един час и общ клирънс от приблизително 25 l/h при здрави лица. Приблизително 60 до 70% амоксицилин и приблизително 40 до 65% от клавулановата киселина се екскретират непроменени в урината по време на първите 6 h след приложение на таблетки амоксицилин/ клавуланова киселина 250 mg/125 mg или 500 mg/125 mg. Множество проучвания показват, че уринарна екскреция е 50-85% за амоксицилин и между 27-60% за клавуланова киселина за 24- часовщ период. В частност за клавулановата киселина, най-голямото количество от лекарствения продукт се екскретира през първите 2 часа след приложение.

Едновременната употреба на пробенецид забавя екскрецията на амоксицилин, но не забавя бъбречната екскреция на клавулановата киселина (виж точка 4.5).

Възраст
Елиминационният полуживот на амоксицилин е подобен за деца на възраст от около 3 месеца до 2 години, както и за по-големи деца и възрастни. За всяко малко дете (включително преждевременно родени) през първата седмица от живота интервалът на приложение не трябва да надвишава двукратно дневно приложение поради незрялост на бъбречните пътища за елиминиране. Тъй като пациентите в старческа възраст е по-вероятно да са с намалена бъбречна функция изборът на доза трябва да става внимателно и може да е полезно да се проследява бъбречната функция.

Пол
Полът няма значимо влияние върху фармакокинетиката както на амоксицилин така и на клавуланова киселина след перорално приложение на амоксицилин/клавуланова киселина на здрави мъже и жени.

Бъбречна недостатъчност
Общият серумен клирънс на амоксицилин/клавуланова киселина намалява пропорционално с отслабването на бъбречната функция. Намалението на клирънса на продукта е по-изразено за амоксицилин, отколкото за клавулановата киселина, тъй като по-голяма част амоксицилин се екскретира чрез бъбречнен път. Затова дозите при бъбречна недостатъчност трябва да профилактират прекалено натрупване на амоксицилин докато поддържат достатъчни нива на клавулановата киселина (виж точка 4.2).

Чернодробна недостатъчност
Пациентите с чернодробна недостатъчност трябва да се дозират с внимание, а чернодробната функция да се проследява на редовни интервали.

5.3. Предклинични данни за безопасност

Неклиничните данни не показват особен риск за хората на база на конвенционалните фармакологични изпитвания за безопасност, генотоксичност и репродуктивна токсичност.

Проучвания за токсичност с многократна доза при кучета с амоксицилин/ клавуланова киселина показват стомашно дразнене, повръщане и промяна в цвета на езика.

Не са провеждани проучвания за карциногенност с амоксицилн/ клавуланова киселина или с всеки от компонентите.

6. ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1. Списък на помощните вещества

ксантанова гума,
хидроксипропилметилцелулоза,
силициев диоксид (колоиден, безводен),
силоид А1-1,
захарин-натрий,
сукцинова киселина,
ароматизатори: ягода, лимон и праскова

6.2. Несъвместимости

Няма

6.3. Срок на годност

Прах за изготвяне на перорална суспензия: 24 месеца
След приготвяне на суспензията, същата е стабилна 7 дни при температура от 2°С до 8°С (в хладилник).

6.4. Специални условия на съхранение

Прах за приготвяне на перорална суспензия: съхранява се на сухо място.
Съхранява се на място, защитено от светлина.
Да се съхранява при температура под 25°С. След приготвяне суспензията трябва да се съхранява в хладилник (2-8°С), но без да се замразява.
Да се съхранява на място, недостъпно за деца.

6.5. Данни на опаковката

Прах за приготвяне на перорална суспенсия: Полупрозрачно шише от кафяво стъкло (тип III), с алуминиева капачка с обкатка, съдържащо прах за изготвяне на 100 ml суспензия, когато се разтвори според инструкциите. Шишето с листовката за пациента и пластмасова мерителна лъжичка се доставят в картонена кутия.

6.6. Специални предпазни мерки при изхвърляне/и работа

Преди употреба трябва да се провери дали обкатката на капачката е интактна. Добавя се обем вода (както в посочено по-долу), обръща се и се разклаща добре. Алтернативно, сипва се вода във бутилката малко под знака върху етикета на бутилката, обръща се и се разклаща добре, тогава се допълва с вода точно до знака, обръща се и отново се разклаща добре.

Концентрация Обем вода за добавяне при разреждане (ml) Краен обем разтворена перорална суспензия (ml)
250 mg/62.5 mg/5 ml Добавя се до знака 60
72 80
90 100

Преди всяко дозиране бутилката трябва да се разклати добре.

7. Притежател на разрешението за употреба

Medochemie Ltd, р.о box 51409, Limassol, CY-3505, Кипър

8. Номер(а) на разрешението за употреба

20000238/06.06.2000 г.

9. Дата на първо разрешаване/подновяване на разрешението за употреба

Дата на първо разрешаване: 06.06.2000 г. Дата на последно подновяване: 22.06.2006 г.

10. Дата на актуализиране на текста

Септември 2009 г.

Последна редакция Вторник, 27 Декември 2022 16:37
eXTReMe Tracker