Листовки на лекарства Листовките направени достъпни за вас

.... Това, че може да купувате някои лекарства без лекарско предписание, не означава, че те не могат да предизвикват нежелани реакции.....

Начало » Лекарства » а » Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x 16/Амоксиклав

Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x 16/Амоксиклав

Оценете статията
(0 оценки)

Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x  16/Амоксиклав


Original PDF

КРАТКА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ПРОДУКТА/Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x  16/

1. ИМЕ НА ЛЕКАРСТВЕНИЯ ПРОДУКТ

Amoksiklav® 500 mg/125 mg film-coated tablets
Амоксиклав® 500 mg/125 mg филмирани таблетки

2.       КАЧЕСТВЕН И КОЛИЧЕСТВЕН СЪСТАВ

Всяка филмирана таблетка съдържа 500 mg амоксицилин (amoxicillin) под формата на амоксицилин трихидрат (amoxicillin trihydrate) и 125 mg клавуланова киселина (clavulanic acid) под формата на калиев клавуланат. Съотношението е 4:1.

За пълния списък с помощните вещества вижте точка 6.1.

3. ЛЕКАРСТВЕНА ФОРМА/Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x  16/

Филмирани таблетки
Бели до почти бели овални биконвексни филмирани таблетки

4. КЛИНИЧНИ ДАННИ

4.1      Терапевтични показания

Амоксиклав е подходящ за лечение на следните инфекции при възрастни и деца (вж точки 4 2 4.4 и 5.1.):
• Остър бактериален синуит (адекватно диагностициран)
• Остро възпаление на средното ухо;
• Остри екзацербации на хроничен бронхит (адекватно диагностицираш)
• Извънболнична пневмония
• Цистит
• Пиелонефрит
• Инфекции на кожата и меките тъкани и по-специално целулит, ухапвания от животни и тежки дентални абсцеси с прогресиращ целулит
• Инфекции на костите и ставите, по-специално остеомиелит
Трябва да се вземат под внимание официалните ръководства за правилна употреба на антибактериалните средства.

4.2      Дозировка и начин на приложение

Навсякъде дозите са изразени чрез отношение на съдържанието на амоксицилин/клавуланова киселина.

Дозата Амоксиклав, която се избира за лечение на отделна инфекция, трябва да се назначава като се вземат предвид: -
• очакваните патогени и вероятната им чувствителност към антибактериални средства, (вж. точка 4.4) .
• тежестта и мястото на инфекцията
• възрастта, теглото и бъбречната функция на пациента, както е указано по-долу.

При необходимост трябва да се помисли за използването на алтернативни лекарствени форми на Амоксиклав (например тези, при които има по-високи дози амоксицилин и/или различни съотношения на амоксицилин с клавуланова киселина) (вж. точки 4.4 и 5.1).

За възрастни и деца > 40 kg, тази формула на Амоксиклав предоставя обща дневна доза от 1500 mg амоксицилин/375 mg клавуланова киселина, когато се приема, както е препоръчано по-долу.

За деца <40 kg, тази формула на Амоксиклав предоставя максимална дневна доза от 2400 mg амоксицилин /600 mg клавуланова киселина, когато се приема, както е препоръчано по-долу. Ако се приеме, че е необходима по-висока дневна доза амоксицилин, се препоръчва да се избере Амоксиклав с друга концентрация с цел да се избегне приема на ненужно високи дневни дози клавуланова киселина (вж. точки 4.4 и 5.1).

Продължителността на лечението трябва да се определя въз основа на отговора на пациента. Някои инфекции (например остеомиелит) изискват по-дълги периоди на лечение. Лечението не трябва да продължава повече от 14 дни без преглед (вж. точка 4.4 относно продължителното лечение).

Възрастни и деца >40 kg
Една таблетка (500 mg/125 mg доза), приемана три пъти на ден.

Деца < 40 kg
20 mg/5 mg/kg/ден до 60 mg/15 mg/ kg/ден, разделени в три дози. Децата могат да се лекуват с Амоксиклав таблетки или с други лекарствени форми на комбинацията амоксицилин/клавуланова киселина като суспензии или сашета за деца. Деца на възраст 6 години и по-малко е за предпочитане да бъдат лекувани с амоксицилин/клавуланова киселина суспензия или сашета за деца.
Няма клинични данни за Амоксиклав (форми 4:1) по отношение на дози, по-високи от 40 mg/10 mg на килограм на ден при деца под 2 години.

Пациенти в старческа възраст
Не се счита, че е необходима корекция на дозата.

Пациенти с бъбречно увреждане
Корекциите на дозата са на базата на максималното препоръчително ниво на амоксицилин Не се налага корекция на дозата при пациенти с креатининов клирънс (CrCl) по-голям от 30 ml/min).

Възрастни и деца >40 kg

CrCl: 10-30 ml/min 500 mg/125 mg два пъти дневно
CrCl :10 ml/min 500 mg/125 mg веднъж дневно
Хемодиализа 500 mg/125 mg     на всеки 24 часа, плюс 500 mg/125 mg     по време на диализата, да се повтори в края на диализата (тъй като серумните концентрации и на амоксицилин, и на клавуланова киселина намаляват)


Деца < 40 kg

CrCl: 10-30 ml/min
15 mg/3,75 mg/kg два пъти дневно (максимум 500 mg/125 mg два пъти дневно).
CrCl < 10 ml/min
15 mg/3,75 mg/kg като еднократна дневна доза (максимум. 500 mg/125 mg).
Хемодиализа 15 mg/3,75 mg/kg на ден веднъж дневно.
Преди хемодиализата 15 mg/3,75 mg/kg. За да се възстановят циркулиращите нива на лекарството, трябва да се приложат 15 mg/3,75 mg     на kg след хемодиализата.

Пациенти с чернодробно увреждане
Да се прилага с повишено внимание и чернодробната функция да се проследява редовно (вж. точки 4.3 и 4.4).

Начин на приложение
Амоксиклав е за перорална употреба.
Да се прилага в началото на храненето, за да се сведе до минимум потенциалната гастроинтестинална непоносимост и да се оптимизира усвояването на амоксицилин/клавуланова киселина.
Терапията може да започне парентерално съгласно КХП на интравенозните форми и да продължи с перорален препарат.

4.3 Противопоказания/Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x  16/

Свръхчувствителност към активните вещества, към някои от пеницилините или към някое от помощните вещества

Анамнеза за тежка незабавна реакция на свръхчувствителност (напр. анафилаксия към друго бета-лактамно средство (напр. цефалоспорин, карбапенем или монобактам) Анамнеза за асоциирана с амоксицилин/клавуланова киселина жълтеница/чернодробно увреждане (вж. точка 4.8).

4.4      Специални предупреждения и предпазни мерки при употреба

Преди започване на лечение с амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се направи внимателно задаване на въпроси по отношение на предишни реакции на свръхчувствителност към пеницилини, цефалоспорини или други бета-лактамни антибиотици (вж. точки 4.3 и 4.8).

Съобщава се за сериозни, а понякога и летални реакции на свръхчувствителност (анафилактоидни реакции) при пациенти, на които се провежда терапия с пеницилин. Има по-голяма вероятност тези реакции да се появят при пациенти с анамнеза за свръхчувствителност към пеницилин и атопични пациенти. Ако възникне алергична реакция, терапията с амоксицилин/ клавуланова киселина трябва да се прекрати и да се назначи подходящо алтернативно лечение.

В случай, че е доказано, че инфекцията се дължи на чувствителен(-и) към амоксицилин организъм (-и), тогава трябва да се помисли за преминаване от амоксицилин/клавуланова киселина към амоксицилин в съответствие с официалните препоръки.

Тази лекарствена форма на Амоксиклав не е подходяща за употреба, когато е налице висока степен на риск предполагаемите патогени да са резистентни към бета-лактамни средства, когато тази резистентност не се дължи на бета-лактамази, податливи на инхибиране от клавуланова киселина. Тази лекарствена форма не трябва да се използва за лечение на заболяване, причинено от резистентни към пеницилин S. pneumoniae.

При пациенти с нарушена бъбречна функция или при пациенти, които приемат високи дози може да възникнат гърчове (вж. 4.8).
Амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се избягват, ако има съмнение за инфекциозна мононуклеоза, тъй като появата на морбилиформен обрив се свързва с това състояние след употреба на амоксицилин.

Едновременната употреба на алопуринол по време на лечение с амоксицилин може да увеличи вероятността от алергични кожни реакции.

Продължителната употреба може понякога да доведе до свръхрастеж на нечувствителни организми.

Появата на генерализирана еритема в началото на лечението, придружена от висока температура и проявена с пустули може да бъде симптом на остра генерализирана екзантематозна пустулоза (АОЕР) (вж. точка 4.8). Тази реакция изисква спиране на приема на Амоксиклав и е противопоказание за последващо приложение на амоксицилин.

Амоксицилин/клавуланова киселина при пациенти с чернодробно увреждане трябва да се използва с повишено внимание (вж. точки 4.2, 4.3 и 4.8).

Съобщава се за чернодробни събития главно при мъже и пациенти в старческа възраст и те може да се свържат с продължително лечение. За такива събития се съобщава много рядко при деца. Във всички популации обикновено се появяват признаци и симптоми по време на или непосредствено след лечението, но в някои случаи може да не се изявят до няколко седмици след спиране на лечението. Те обикновено са обратими.

Чернодробните събития може да са тежки и в изключително редки случаи се съобщава за смъртни случаи. Те почти винаги се наблюдават при пациенти с тежки основни заболявания или едновременен прием на лекарства, за които е известно, че е възможно да въздействат на черния дроб (вж. точка 4.8).

При почти всички антибактериални средства, включително амоксицилин, се съобщава за колит, свързан с приема на антибиотик, вариращ като тежест от лек до животозастрашаващ. (вж. точка 4.8). Затова е важно да бъде разпозната диагнозата при пациенти, получили диария по време на или след прием на какъвто и да е антибиотик. Ако се появи колит, свързан с приема на антибиотик, Амоксиклав трябва незабавно да се прекрати, трябва да се направи консултация с лекар и да се започне подходяща терапия. При тази ситуация са противопоказани лекарства, забавящи перисталтиката.

При продължително лечение се препоръчва периодична оценка на важни функции на организма, включително бъбречната, чернодробната и хемопоетичната функция.

Рядко се съобщава за удължаване на протромбиновото време при пациенти, приемащи амоксицилин/клавуланова киселина. Трябва да се прави подходящо проследяване, когато е предписан едновременен прием на антикоагуланти. Може да е необходима корекция на дозата на пероралните антикоагуланти, за да се поддържа желаното ниво на антикоагулация (вж. точки 4.5 и 4.8).

При пациенти с бъбречни увреждания дозата трябва да се коригира в зависимост от степента на увреждане (вж. точка 4.2).

При пациенти с намалена диуреза много рядко се наблюдава кристалурия, предимно при парентерална терапия. По време на прилагане на високи дози амоксицилин се препоръчва да се приемат достатъчно течности и и да се поддържа адекватна диуреза, за да се намали възможността за предизвикана от амоксицилин кристалурия. При пациенти с катетър в пикочния мехур трябва да се прави редовна проверка на проходимостта на катетъра (вж. точка 4.9)

По време на лечение с амоксицилин трябва да се използват ензимни глюкозооксидазни методи всеки път, когато се прави изследване за наличие на глюкоза в урината, защото неензимните методи могат да дадат фалшиво положителни резултати.
Наличието на клавуланова киселина в Амоксиклав може да предизвика неспецифично свързване на IgG и албумин с клетъчните мембрани на еритроцитите, което води до фалшиво положителен тест на Coombs.

Има съобщения за положителни резултати от изследванията при използване на теста Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA при пациенти, приемащи амоксицилин/клавуланова киселина, за които впоследствие е установено, че нямат инфекция с Aspergillus.

Съобщава се за кръстосани реакции с не-Aspergillus полизахариди и полифуранози при теста Bio-Rad Laboratories Platelia Aspergillus EIA. Поради това, положителните резултати от тестовете при пациенти, приемащи амоксицилин / клавуланова киселина трябва да се тълкуват предпазливо и да се потвърдят с други диагностични методи.

4.5 Взаимодействие с други лекарствени продукти и други форми на взаимодействие

Перорални антикоагуланти
Пероралните антикоагуланти и пеницилиновите антибиотици са широко използвани в практиката, без съобщения за взаимодействие. Въпреки това, в литературата има случаи на увеличено международно нормализирано отношение (INR) при пациенти, поддържани с аценокумарол или варфарин, на които е предписан курс с амоксицилин. Ако е необходимо едновременното приложение, протромбиновото време или международното нормализирано отношение (ESTR) трябва да бъдат внимателно наблюдавани при добавянето или отнемането на амоксицилин. Освен това, може да са необходими корекции на дозата на пероралните антикоагуланти (вж. точки 4.4 и 4.8).

Метотрексат
Пеницилините може да намалят отделянето на метотрексат, което да причини евентуалното увеличаване на токсичността.

Пробенецид
Едновременното приложение на пробенецид не се препоръчва. Пробенецид намалява бъбречната тубулната секреция на амоксицилин. Едновременната употреба на пробенецид може да доведе до повишени кръвни нива на амоксицилин, но не и на клавуланова киселина.

4.6 Бременност и кърмене

Бременност
Експерименталните проучвания при животни не показват пряко или непряко вредно въздействие върху бременността, ембрионалното/фетално развитие, раждането или постнаталното развитие (вж. точка 5.3). Ограничените данни за употребата на амоксицилин/клавуланова киселина по време на бременност при хора не показват повишен риск от вродени малформации. В едно проучване при жени с преждевременна руптура на феталната мембрана се съобщава, че профилактичното лечение с амоксицилин/клавуланова киселина може да бъде свързано с повишен риск от некротизиращ ентероколит при новородените. Употребата по време на бременност трябва да се избягва, освен ако лекарят не смята, че тя е наложителна.

Кърмене
И двете вещества се отделят в кърмата (не се знае нищо за въздействието на клавулановата киселина върху кърмачето). Следователно, при кърмачето са възможни диария. И гъбична инфекция на лигавиците, така че може да се наложи кърменето да бъде прекратено. Амоксицилин/клавуланова киселина трябва да се използва по време на кърмене само след оценка на съотношението полза/риск от страна на лекуващия лекар.

4.7 Ефекти върху способността за шофиране и работа с машини

Няма проучвания за ефектите върху способността за шофиране и работа с машини.
Обаче може да възникнат нежелани реакции (напр. алергични реакции, замаяност и гърчове), които могат да повлияят на способността за шофиране и работа с машини (вж. точка 4.8).

4.8      Нежелани лекарствени реакции/Amoksiklav tabl. film. 500/125 mg x  16/

Най-честите нежелани лекарствени реакции (НЛР) са диария, гадене и повръщане.
НЛР, получени от клинични изпитвания и постмаркетинговото наблюдение, подредени по системо-органните класове на MedDRA, са изброени по-долу.

Използвана е следната терминология за класифициране на възникването на нежелани реакции:
Много чести >1/10
Чести (>1/100 до<1/10)
Нечести (>1/1 000 до <1/100)
Редки (>1/10 000 до <1/1 000)
Много редки (<1/10 000)
С неизвестна честота (от наличните данни не може да бъде направена оценка)

Инфекции и инфестации    
Чести :Кожно-лигавична кандидоза   
С неизвестна честота:Свръхрастеж на нечувствителни организми   

Нарушения на кръвта и лимфната система    
Редки: Обратима левкопения (включително неутропения)    ,
Тромбоцитопения   
С неизвестна честота:Обратима агранулоцитоза    , Хемолитична анемия  ,  удължаване на времето на кървене и протромбиновото време 1   

Нарушения на имунната система 10    
С неизвестна честота: Ангионевротичен оток    ,Анафилаксия  , 
Синдром наподобяващ серумна болест    ,Алергичен васкулит  

Нарушения на нервната система    
Нечести:Замайване   , Главоболие 
С неизвестна честота: Обратима хиперактивност   
Гърчове2   

Стомашно-чревни нарушения    
Много чести: Диария   
Чести: Гадене3   
Чести: Повръщане   
Нечести: Нарушено храносмилане
С неизвестна честота: Колит, свързан с приема на антибиотик 4   ,Черен „космат" език   

Хепато-билиарни нарушения    
Нечести: Повишение на AST и/или ALT5   
С неизвестна честота: Хепатит6   , Холестатична жълтеница6

Нарушения на кожата и подкожната тъкан 7    
Нечести: Кожен обрив  ,  Прурит ,Уртикария
Редки: Еритема мултиформе   
С неизвестна честота: Синдром на Stevens-Johnson  ,  Токсична епидермална некролиза , Булозен ексфолиативен дерматит    ,Остра генерализирана екзантематозна пустулоза (AGEP)9   

Нарушения на бъбреците и пикочните пътиша    
С неизвестна честота: Интерстициален нефрит  , Кристалурия 8   

1 Вижте точка 4.4
2 Вижте точка 4.4
3 Гаденето по-често се свързва с по-високи перорални дози. Ако стомашно-чревните реакции са очевидни, те могат да бъдат намалени, като Амоксиклав се приема в началото на храненето.
4 Включително псевдомембранозен колит и хеморагичен колит, (вж. точка 4.4)
5 Забелязано е умерено повишение на AST и/или ALT при пацинти, лекувани с бета-лактамни антибиотици, но значението на тези резултати не е известно.
6 Тези събития са наблюдавани и при други пеницилини и цефалоспорини, (вж. точка 4.4).
7 Ако възникне алергичен дерматит, лечението трябва да се прекрати (вж. точка 4.4).
8 Вижте точка 4.9
9 Вижте точка 4.4
10 Вижте точка 4.3., 4.4

4.9 Предозиране

Симптоми и признаци на предозиране
Може да се наблюдават стомашно-чревни симптоми и нарушаване на електролитния баланс и баланса на течности. Наблюдавана е кристалурия на амоксицилин, която в някои случаи води до бъбречна недостатъчност (вж. точка 4.4).

При пациенти с нарушена бъбречна функция или при пациенти, които приемат високи дози може да възникнат гърчове.

Съобщава се, че амоксицилин се утаява в катетри на пикочния мехур, предимно след интравенозно приложение на големи дози. Трябва да се прави редовна проверка на проходимостта (вж. точка 4.4).

Лечение на предозиране
Стомашно-чревните симптоми могат да се лекуват симптоматично, като се обърне внимание на водно-електролитния баланс.
Амоксицилин/калиев клавуланат може да бъде отстранен от организма чрез хемодиализа.

5.    ФАРМАКОЛОГИЧНИ СВОЙСТВА

5.1   Фармакодинамични свойства

Фармакотерапевтична група: бета-лактамни антибактериални средства; комбинации на пеницилинови антибиотици с бета-лактамазни инхибитори
АТС код: J01CR02

Механизъм на действие
Амоксицилин е полусинтетичен пеницилин (бета-лактамен антибиотик), който потиска един или повече ензими (често наричани пеницилин-свързващи протеини, ПСП) в биосинтетичния път на пептидогликана на бактериите, който е интегрален структурен компонент на клетъчна стена на бактериите. Инхибирането на пептидогликановия синтез води до отслабване на клетъчната стена, което обикновено се следва от разпад и клетъчна смърт.

Амоксицилин е чувствителен към разграждане чрез бета-лактамази, произведени от резистентни бактерии и затова спектърът на действие на амоксицилин самостоятелно не включва организми, които произвеждат тези ензими
Клавулановата киселина има бета-лактамен пръстен, структурно присъщ на пеницилините. Той инактивира някои бета-лактамазни ензими и защитава амоксицилин от инактивиране. Клавуланова киселина самостоятелно не оказва клинично полезен антибактериален ефект.

ФК/ФД връзка
Времето над минималната инхибираща концентрация (Т> MIC) се счита за основен фактор, определящ ефикасността при амоксицилин.

Механизми на резистентност
Двата основни механизма на резистентност към амоксицилин/клавуланова киселина са:
• Инактивиране от тези бактериални бета-лактамази, които сами не се инхибират от клавуланова киселина, включително и клас В, С и D.
• Промяна на ПСП, което намалява афинитета на антибактериалното средство към целта. Непроницаемостта на бактериите или ефлукс помпа механизмите могат да причинят или да допринесат за бактериална резистентност, особено при
Грам-отрицателните бактерии.

Гранични стойности
Граничните стойности на MIC за амоксицилин/клавуланова киселина са тези на Европейския комитет за определяне на антимикробната чувствителност(EUCAST).


1 Посочените стойности са за концентрации на амоксицилин. За изследването на чувствителността, концентрацията на клавуланова киселина е фиксирана на 2 mg/l.
2 Посочените стойности са за концентрации на оксацилин..
3 Граничните стойности в таблицата са на база на граничните стойности на ампицилин.
4 Гранична стойност на резистентност R>8 mg/l гарантира, че за всички изолати с механизми на резистентност е съобщено, че са резистентни.
5 Граничните стойности в таблицата са на база на граничните стойности на бензилпеницилин.

Разпространението на резистентността може да варира географски и във времето и за избрани видове и е желателно да има местна информация за резистентността, особено при лечение на тежки инфекции. При необходимост трябва да се потърси съвет от експерт, когато местните данни за резистентността са такива, че използването на антимикробния агент при някои инфекции е спорно.

Обикновено чувствителни видове
Грам-положителни аероби
Enterococcus faecalis
Gardnerella vaginalis
Staphylococcus aureus (метицилин-чувствителни) £
Коагулазо-негативни стафилококи
Streptococcus agalacticae
Streptococcus pneumoniae1
Streptococcus pyogenes и други бета-хемолитични стрептококи
Streptococcus viridans група

Грам-отрицателни микроорганизми
Capnocytophaga spp.
Eikenella corrodens
Haemophilus influenzae2
Moraxella catarrhalis
Pasteurella multocida

Анаеробни микроорганизми
Bacteroides fragilis
Fusobacterium nucleatum
Prevotella spp.

Видове, за които придобитата резистентност може да бъде проблемна
Аеробни Грам-положителни микроорганизми
Enterococcus faecium $

Аеробни Грам-отрицателни микроорганизми
Escherichia coli
Klebsiella oxytoca
Klebsiella pneumoniae
Proteus mirabilis
Proteus vulgaris

Резистентни микроорганизми_
Аеробни Грам-отрицателни микроорганизми
Acinetobacter sp.
Citrobacter freundii
Enterobacter sp.__
Legionella pneumophila
Morganela morganii
Providencia spp.
Pseudomonas sp.
Serratia sp.
Stenotrophomonas maltophilia

Други микроорганизми
Chlamydophila pneumoniae
Chlamydophila psittaci
Coxiella burnetti
Mycoplasma pneumoniae

$ Естествена средна чувствителност при липса на придобит механизъм на резистентност
£ Всички метицилин-резистентни стафилококи са резистентни към амоксицилин/клавуланова киселина
1 Streptococcus pneumoniae които са резистентни на пеницилин, не трябва да се лекуват с тази лекарствена форма на амоксицилин/клавуланова киселина (вж. точки 4 2 и 4 4)
2 Съобщава се за щамове с намалена чувствителност в някои страни на ЕС, с честота по-висока ОТ 10% .

5.2      Фармакокинетични свойства

Резорбция
Амоксицилин и клавуланова киселина напълно се дисоциират във воден разтвор при физиологично pH. И двете компоненти бързо и добре се резорбират при перорално приложение. Резорбцията на амоксицилин/клавуланова киселина се оптимизира когато се приема в началото на храненето. След перорален прием бионаличността на амоксицилин и клавуланова киселина е около 70%. Плазмените профили на двата компонента са подобни и времето до пиковата плазмена концентрация (Tmax) във всеки случай е около един час Фармакокинетичните резултати от изпиване, при което амоксицилин/клавуланова киселина (500 mg /125 mg таблетки, приемани два пъти дневно) е прилаган на гладно на групи от здрави доброволци, са представени по-долу.


Серумните концентрации на амоксицилин и клавуланова киселина постигнати с амоксицилин/клавуланова киселина са подобни на тези, получени при самостоятелно перорално приложение на еквивалентни дози амоксицилин и клавуланова киселина.

Разпределение
Около 25% от общата плазмена клавуланова киселина и 18% от общия плазмен амоксицилин са свързани с протеини.Привидния обем на разпределение е около 0 3-0,4 l/kg на амоксицилин и  около и,2 l/kg за клавуланова киселина

След интравенозно приложение, амоксицилин и клавуланова киселина се откриват в жлъчен мехур, коремна тъкан, кожа, мазнини, тъкани, мускулна тъкан, синовиална и перитонеална течност, жлъчен секрет и гной. Амоксицилин не се разпределя достатъчно добре в гръбначномозъчната течност.

От проучванията при животни не съществуват доказателства за значително тьканно задържане на вещества, получени от лекарството, за всеки от компонентите. Амоксицилин, като повечето от пеницилини, може да бъде открит в кърмата. Следи от клавуланова киселина могат да бъдат открити в кърмата (вж. точка 4.6).

Доказано е, че и амоксицилин, и клавуланова киселина преминават плацентарната бариера (вж точка 4.6).

Метаболизъм
Амоксицилин частично се отделя в урината като неактивна пеницилинова киселина в количества, еквивалентни на до 10 до 25% от първоначалната доза. Клавулановата киселина се метаболизира екстензивно при човека и се елиминира с урината и фекалиите и като въглероден диоксид в издишания въздух.

Елиминиране
Основният път на елиминиране на амоксицилин е през бъбреците, а на клавулановата киселина е както чрез бъбречни, така и чрез небъбречни механизми.

Амоксицилин/клавуланова киселина има среден елиминационен полуживот от около един час и среден общ клирънс около 25 l/h при здрави индивиди. Приблизително 60 до 70% от амоксицилин и приблизително 40 до 65% от клавуланова киселина се екскретират непроменени в урината през първите 6 часа след еднократно прилагане на амоксицилин/клавуланова киселина таблетки 250 mg/125 mg или 500 mg/125 mg. Различни изследвания сочат, че отделянето на урината е 50-85% за амоксицилин и между 27 и 60% за клавуланова киселина за период от 24 часа. За клавулановата киселина, най-голямото количество на лекарството се отделя през първите 2 часа след приема.
Едновременното приложение на пробенецид забавя отделянето на амоксицилин, но не забавя бъбречната екскреция на клавулановата киселина (вж. точка 4.5).

Възраст
Елиминационният полуживот на амоксицилин е сходен при деца на възраст от около 3 месеца до 2 години и по-големи деца и възрастни. При много малки деца (включително недоносени новородени) през първата седмица от живота интервалът на прилагане не трябва да надвишава прилагане два пъти дневно, поради незрялост на бъбречния път на елиминиране. Тъй като има по-голяма вероятност пациентите в старческа възраст да имат намалена бъбречна функция, трябва да се внимава при избора на доза и може да бъде полезно да се следи бъбречната функция.

Пол
След перорално приложение на амоксицилин/клавуланова киселина при здрави мъже и жени, полът няма значително влияние върху фармакокинетиката на амоксицилин и клавуланова киселина.

Бъбречно увреждане
Общият серумен клирънс на амоксицилин/клавуланова киселина намалява пропорционално с намаляването на бъбречната функция. Намаляването на клирънса на лекарството е по-изразен при амоксицилин, отколкото при клавуланова киселина, тъй като по-голяма част от амоксицилин се отделя чрез бъбреците. Следователно дозите при бъбречно увреждане трябва да  предотвратят прекаленото натрупване на амоксицилин, като едновременно се поддържат адекватни нива на клавуланова киселина (вж. точка 4.2).

Чернодробно увреждане
Дозите при пациенти с чернодробно увреждане трябва да се определят внимателно и чернодробната функция трябва да се проследява редовно.

5.3      Предклинични данни за безопасност

Неклиничните данни не показват особен риск за хората на база на конвенционалните фармакологични изпитвания за безопасност, генотоксичност и репродуктивна токсичност.
Проучванията за токсичността след многократно приложение, проведени при кучета с амоксицилин/клавуланова киселина показват дразнене на стомаха и повръщане и потъмнял език.
Не са провеждани проучвания за карциногенност с амоксицилин/клавуланова киселина или компонентите му..

6.        ФАРМАЦЕВТИЧНИ ДАННИ

6.1 Списък на помощните вещества

Сърцевина: колоиден безводен силициев диоксид, кросповидон, кроскармелоза натрий, магнезиев стеарат, микрокристална целулоза.

Филмово покритие: хидроксипропилцелулоза, етилцелулоза, полисорбат 80, триетилцитрат талк, титанов диоксид Е 171 '

6.2 Несъвместимости

Няма.

6.3 Срок на годност

2 години
Лекарството не трябва да се употребява след изтичане срока на годност, означен върху опаковката.

6.4 Специални условия на съхранение

Да се съхранява при температура до 25 °С, защитен от влага.
Да се съхранява в оригиналната опаковка

6.5 Данни за опаковката

Амоксиклав 500/125 mg е наличен във флакони (кафяви, от стъкло хидролитичен клас III) с алуминиева капачка с винт, покрита с предпазен лак, съдържащи 16 филмирани таблетки и десикант (предпазващ от влага).

6.6 Специални предпазни мерки при изхвърляне и работа г

Няма специални указания

7.       ПРИТЕЖАТЕЛ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

Lek Pharmaceuticals d.d. Verovskova 57, Ljubljana, Словения

8.       HOMEP(A) НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

20010173

9. ДАТА НА ПЪРВО РАЗРЕШАВАНЕ/ПОДНОВЯВАНЕ НА РАЗРЕШЕНИЕТО ЗА УПОТРЕБА

29.01.2001/02.05.2006

10.      ДАТА НА АКТУАЛИЗИРАНЕ НА ТЕКСТА

12/2009

Последна редакция Петък, 23 Декември 2022 16:11
eXTReMe Tracker